The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

RPH 2020 SEJARAH T1, T4 & T5 DAN PEND SIVIK T1 & 4

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ismail.rumaizah, 2020-03-18 07:39:36

RPH 2020 SEJARAH T1, T4 & T5 DAN PEND SIVIK T1 & 4

RPH 2020 SEJARAH T1, T4 & T5 DAN PEND SIVIK T1 & 4

NAMA GURU RUMAIZAH ISMAIL HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

MINGGU 9

KELAS 1 JAAFAR MASA 7.30 – 8.00 MATA PELAJARAN SEJARAH
TEMA/ TAJUK ELEMEN PATRIOTISME
STANDARD SEJARAH KITA DAN DUNIA
KANDUNGAN 3.1 Zaman PRA SEJARAH - Berbangga dengan sejarah
negara
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN - Berbangga dengan tradisi
3.1.1 Menyatakan maksud Zaman Prasejarah (BT 3.1 ms 46-47) dan budaya bangsa
OBJEKTIF 3.1.2 Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah (BT 3.2 ms 48-51)
PEMBELAJARAN 3.1.3 Membandingkan ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah (BT 3.3 ms BAHAN BANTU
52-58) BELAJAR
KRITERIA K3.1.6 Menjelaskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan
KEJAYAAN hidup 1. Buku Teks sej. T1
2.Power point
AKTIVITI Murid boleh: 3. Kertas Warna
PERMULAAN 1. Menyatakan maksud Zaman Prasejarah 4. Paper plate
2. Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah 5. Gunting & Gam
AKTIVITI UTAMA 6. Buku Rujukan Rangers
3. Membanding beza ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah PT3 Sejarah
AKTIVITI PENUTUP 4. Menjelaskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan hidup
PENGUKUHAN / ELEMEN MERENTASI
KERJA SUSULAN Murid dapat: KURIKULUM
UNTUK MURID 1. Menulis dengan tepat maksud Zaman Prasejarah
REFLEKSI 2. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 lokasi Zaman Prasejarah Bahasa Melayu /
3. Menulis sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah
Patriotisme /
4. Merumuskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan hidup
Kreativiti & Inovasi /
RANGKA PENGAJARAN
Set Induksi – Peta Dunia – Lokasi Benua di dunia Geografi /

1. Setiap murid mencari maklumat daripada buku teks tentang maklumat Teknologi Maklumat /
Zaman Pra Sejarah. KPS – Meneroka bukti dan Komunikasi /
Kelestarian Alam
2. Secara individu murid membuat nota kreatif “Pintu Ajaib” (Kaedah kreatif
menggunaan gambar dan warna) Nilai Murni
bagi menunjukkan maksud, lokasi, ciri-ciri Zaman Prasejarah.
Sains dan Teknologi
3. Murid berkongsi hasil kreativiti masing-masing menggunakan kaedah Gallery
Walk (PAK21) & bersoal jawab / bertukar pendapat KEMAHIRAN
PEMIKIRAN SEJARAH
4. Elemen KBAT : Secara berkumpulan murid menjawab soalan KBATmenggunakan
kaedah Place Mat . Memahami Kronologi

1. Murid merumuskan maksud, lokasi dan ciri-ciri zaman maksud Zaman Prasejarah. Meneroka bukti /
3. Murid menzahirkan pendapat keupayaan manusia Prasejarah meneruskan
Membuat Interpretasi /
kelangsungan hidup
Membuat Imaginasi
- Murid menyiapkan nota kreatif “Pintu Ajaib” berdasarkan tajuk yang
dibincangkan di rumah. Membuat rasionalisasi /
KBAT

Mencipta

Menilai

Menganalisis

Mengaplikasi

STANDARD PRESTASI

3 Menerangkan
dengan contoh
tentang Zaman
Prasejarah

4 Menganalisis
maklumat yang
berkaitan Zaman
Prasejarah

NAMA GURU RUMAIZAH ISMAIL

MINGGU 9 HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

KELAS 1 MELEWAR MASA 9.30 – 10.00 MATA PELAJARAN SEJARAH

TEMA/ TAJUK SEJARAH KITA DAN DUNIA ELEMEN PATRIOTISME
STANDARD
KANDUNGAN 3.1 Zaman PRA SEJARAH - Berbangga dengan sejarah
negara
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN - Berbangga dengan tradisi
3.1.1 Menyatakan maksud Zaman Prasejarah (BT 3.1 ms 46-47) dan budaya bangsa
OBJEKTIF 3.1.2 Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah (BT 3.2 ms 48-51)
PEMBELAJARAN 3.1.3 Membandingkan ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah (BT 3.3 ms BAHAN BANTU
52-58) BELAJAR
KRITERIA K3.1.6 Menjelaskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan
KEJAYAAN hidup 1. Buku Teks sej. T1
2.Power point
AKTIVITI Murid boleh: 3. Kertas Warna
PERMULAAN 1. Menyatakan maksud Zaman Prasejarah 4. Paper plate
2. Menerangkan lokasi Zaman Prasejarah 5. Gunting & Gam
AKTIVITI UTAMA 6. Buku Rujukan Rangers
3. Membanding beza ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah PT3 Sejarah
AKTIVITI PENUTUP 4. Menjelaskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan hidup
PENGUKUHAN / ELEMEN MERENTASI
KERJA SUSULAN Murid dapat: KURIKULUM
UNTUK MURID 1. Menulis dengan tepat maksud Zaman Prasejarah
2. Menerangkan sekurang-kurangnya 3 lokasi Zaman Prasejarah Bahasa Melayu /
REFLEKSI 3. Menulis sekurang-kurangnya 4 ciri-ciri kehidupan pada pada Zaman Prasejarah
Patriotisme /
4. Merumuskan keupayaan manusia Prasejarah meneruskan kelangsungan hidup
Kreativiti & Inovasi /
RANGKA PENGAJARAN
Set Induksi – Peta Dunia – Lokasi Benua di dunia Geografi /

2. Setiap murid mencari maklumat daripada buku teks tentang maklumat Teknologi Maklumat /
Zaman Pra Sejarah. KPS – Meneroka bukti dan Komunikasi /
Kelestarian Alam
2. Secara individu murid membuat nota kreatif “Pintu Ajaib” (Kaedah kreatif
menggunaan gambar dan warna) Nilai Murni
bagi menunjukkan maksud, lokasi, ciri-ciri Zaman Prasejarah.
Sains dan Teknologi
3. Murid berkongsi hasil kreativiti masing-masing menggunakan kaedah Gallery
Walk (PAK21) & bersoal jawab / bertukar pendapat KEMAHIRAN
PEMIKIRAN SEJARAH
4. Elemen KBAT : Secara berkumpulan murid menjawab soalan KBATmenggunakan
kaedah Place Mat . Memahami Kronologi

1. Murid merumuskan maksud, lokasi dan ciri-ciri zaman maksud Zaman Prasejarah. Meneroka bukti /
3. Murid menzahirkan pendapat keupayaan manusia Prasejarah meneruskan
Membuat Interpretasi /
kelangsungan hidup
Membuat Imaginasi
- Murid menyiapkan nota kreatif “Pintu Ajaib” berdasarkan tajuk yang
dibincangkan di rumah. Membuat rasionalisasi /
KBAT

Mencipta

Menilai

Menganalisis

Mengaplikasi

STANDARD PRESTASI

3 Menerangkan
dengan contoh
tentang Zaman
Prasejarah

4 Menganalisis
maklumat yang
berkaitan Zaman
Prasejarah

NAMA GURU RUMAIZAH ISMAIL

MINGGU 9 HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

KELAS 4 MUNAWIR MASA 10.50 – 11.50 MATA PELAJARAN SEJARAH
TEMA/ TAJUK ELEMEN PATRIOTISME
STANDARD 10 PEMBINAAN NEGARA
KANDUNGAN 10.1 Konflik Dunia Bertanggungjawab kepada
bangsa dan negara
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN BAHAN BANTU
10.3.1 Memerihalkan kesedaran nasionalisme di negara kita sebelum Perang Dunia BELAJAR
K10.3.6 Menjelaskan kepentingan kesedaran semangat cinta akan negara
10.3.1 Menerangkan latar belakang Perang Dunia 1. Mini Whiteboard
K10.3.6 Menerangkan kepentingan keamanan dunia kepada negara kita
2. Softcopy Bab 2 Sej. T4
Pdf

OBJEKTIF Murid boleh: STANDARD PRESTASI
PEMBELAJARAN 1. Memerihalkan kesedaran nasionalisme di negara kita sebelum Perang Dunia 2 Menjelaskan
2. Menjelaskan kepentingan kesedaran semangat cinta akan negara
KRITERIA 3. Menerangkan latar belakang Perang Dunia pengetahuan
KEJAYAAN 4. Menerangkan kepentingan keamanan dunia kepada negara kita tentang konflik dunia
berserta contoh
AKTIVITI Murid dapat:
PERMULAAN 1. Menyebut secara ringkas kesedaran nasionalisme di negara kita sebelum Perang Dunia 3 Membina kronologi
2. Menulis sekurang-kurangnya 3 kepentingan kesedaran semangat cinta akan negara tentang konflik dunia
AKTIVITI UTAMA 3. Merumus secara ringkas latar belakang Perang Dunia
4. Menzahirkan kepentingan keamanan dunia kepada negara kita KEMAHIRAN
AKTIVITI PENUTUP
PENGUKUHAN / RANGKA PENGAJARAN PEMIKIRAN SEJARAH
KERJA SUSULAN
UNTUK MURID Set Induksi – Gambar “World Peace” Memahami Kronologi /
REFLEKSI
1. Setiap murid mencari maklumat daripada buku teks kesedaran nasionalisme Meneroka bukti /
di negara kita sebelum Perang Dunia dan latar belakang Perang Dunia KPS –
Memahami Kronologi & Meneroka Bukti Membuat Interpretasi

2. Secara berkumpulan (4C1N) murid menghasilkan Peta iThink yang sesuai Membuat Imaginasi
bagi menerangkan kesedaran nasionalisme di negara kita sebelum Perang Dunia
dan latar belakang Perang Dunia Membuat rasionalisasi /

3. Murid berkongsi hasil perbincangan kumpulan menggunakan kaedah KBAT
Gallery Walk (PAK21) & bersoal jawab / bertukar pendapat Mencipta
Menilai
4. Elemen KBAT : Sebagai seorang yang patriotik, jelaskan kepentingan kesedaran Menganalisis
semangat cinta akan negara dan kepentingan keamanan dunia kepada negara kita Mengaplikasi
(PAK21- Place Mat)
KPS – Membuat Imaginasi & Membuat Rasionalisasi ELEMEN MERENTASI
KURIKULUM
1. Murid merumuskan kesedaran nasionalisme di negara kita sebelum Perang Dunia
2. Murid dapat memberi hujah kepentingan kesedaran semangat cinta akan negara
dan kepentingan keamanan dunia kepada negara kita

- Murid membuat nota berdasarkan tajuk yang dibincangkan di rumah. Bahasa Melayu /
/
Patriotisme /
Kreativiti & Inovasi
/
Geografi
Teknologi Maklumat
dan Komunikasi
Kelestarian Alam
Nilai Murni
Sains dan Teknologi

NAMA GURU RUMAIZAH BINTI ISMAIL

MINGGU 9 HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

KELAS 5 MELEWAR MASA 12.50 – 1.20 MATA PELAJARAN SEJARAH
TAJUK
TEMA 11: NILAI MORAL/
SUBTAJUK PEMBINAAN NEGARA & BANGSA YANG MERDEKA PATRIOTISME

5.1.Sistem Ahli Bertoleransi
5.1.1 Ciri-ciri Sistem Ahli bermuafakat untuk
5.1.2 Proses Pelaksanaan & kepentingan Sistem Ahli kepentingan negara
5.2 Pakatan Murni
5.2.2 Perikatan serta Pilihanraya Bandaran Negeri dan Majlis Perundangan Persekutuan 1955 • Mengamalkan sikap
5.2.3 Perikatan dan Pakatan Murni ke arah kemerdekaan bertolak ansur

KOD STANDARD HUBUNGAN RENTASAN BBM
PEMBELAJARAN KURIKULUM 1. Buku Teks Ting. 5
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat: 2. CD E-Bahan
PEMBELAJARAN 3. Klip Video Youtube
1. Menyatakan kepentingan Sistem Ahli dan pakatan murni. 4. Sugar Paper
KRITERIA 2.Menghuraikan kepentingan pakatan murni. 5. Oil Pastel Crayon
KEJAYAAN 3. Menjelaskan usaha ke arah kemerdekaan negara. - Credit –
4.Menjelaskan senario pergerakan politik di Sabah dan Sarawak google.com/search/image
AKTIVITI Murid akan berjaya jika mereka dapat:
PERMULAAN ALAT PEMIKIRAN
1. Menyebut sekurang-kurangnya 3 kepentingan Sistem Ahli dan pakatan murni.
2. Menulis sekurang-kurangnya 3 kepentingan pakatan murni.
3. Menulis sekurang-kurangnya 3 usaha ke arah kemerdekaan negara
4. Memerihalkan secara ringkas Pergerakan politik di Sarawak dan Sabah

RANGKA PENGAJARAN

Set Induksi – Gambar 3 kaum terbesar di Negara zkita

Perbincangan kumpulan KBAT
Secara berkumpulan murid menghasilkan bahan pembentangan (setiap kumpulan akan mendapat Mencipta
topik yang berbeza mengikut objektif pembelajaran) Menilai
➢ Menyatakan kepentingan Sistem Ahli dan pakatan murni. Menganalisis
➢ Menghuraikan kepentingan pakatan murni. Mengaplikasi
➢ Menjelaskan usaha ke arah kemerdekaan negara. Memahami
➢ Menjelaskan senario pergerakan politik di Sabah dan Sarawak Mengingat

AKTIVITI UTAMA Pemulihan
Pengukuhan
KBAT Pengayaan

Sekiranya anda adalah anggota Sistem Ahli bagaimanakah membentuk perpaduan
kaum?

AKTIVITI ➢ Murid merumuskan tentang secara ringkas Menyatakan kepentingan Sistem Ahli dan pakatan
PENUTUP murni, Menghuraikan kepentingan pakatan murni, Menjelaskan usaha ke arah kemerdekaan
negara, Menjelaskan senario pergerakan politik di Sabah dan Sarawak

KERJA SUSULAN 1. Pelajar membuat catatan dan latihan pengukuhan modul. (Modul KBKK/KBAT@Latihan Asasi/Objektif)
UNTUK MURID

REFLEKSI

NAMA GURU RUMAIZAH BINTI ISMAIL

MINGGU 9 HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

KELAS 4 MUNAWIR MASA 10.50 – 11.50 MATA PELAJARAN SIVIK DALAM MP SEJARAH
TAJUK
KONTEKS MENGHORMATI UNDANG-UNDANG ANTARABANGSA INFO SIVIK

NILAI TERAS GLOBAL Hak:
HORMAT MENGHORMATI Hak untuk hidup dalam
dunia yang aman dan
sejahtera
Tanggungjawab:
Menjaga dan mengekalkan
keamanan dan
kesejahteraan global.

BBM

OBJEKTIF Murid akan : 1. Sugar paper
PEMBELAJARAN 1. Menerangkan menyenaraikan contoh-contoh pencabulan undang-undang kemanusiaan 2. Oil Pastel
antarabangsa (PENGETAHUAN)
2. Melahirkan simpati terhadap pihak yang diancam peperangan (SOSIO EMOSI) Crayon

3. Merangka bentuk bantuan menghormati nyawa dan maruah manusia dengan dengan
membenci peperangan (TINDAKAN)

RANGKA PENGAJARAN KBAT
Mencipta
a. Set Induksi- Klip video Youtube – Menilai
Menganalisis
https://www.youtube.com/watch?v=W6SxPSZVD9o Mengaplikasi
Memahami
Tema : #Jomtolakkeganasan Mengingat
Murid menjalankan aktiviti PAK21 (1 See, I Think, Wonder) dengar membincangkan apa yang Pemulihan
dilihat dalam gambar tersebut. Pengukuhan
1. Apa yang perhatikan daripada gambar tersebut? (I see) Pengayaan
2. Bagaimanakah cara-cara untuk mengelakkan keganasan? ( I Think)
3. Nyatakan kesan buruk keganasan terhadap manusia? ( I Wonder)
4. Apa yang anda faham tentang keganasan? ( I Think)

AKTIVITI

1. Menyebut sekurang-kurangnya 3 cara-cara untuk mengelakkan keganasan
2. Menulis sekurang-kurangnya 3 kesan buruk keganasan terhadap manusia

REFLEKSI

NAMA GURU RUMAIZAH BINTI ISMAIL

MINGGU 9 HARI ISNIN TARIKH 24.02.2020

KELAS 1 JAAFAR MASA 7.30 – 8.30 MATA PELAJARAN SIVIK DALAM MP SEJARAH
TAJUK
KONTEKS HARGA DIRI WARGANEGARA INFO SIVIK
NILAI TERAS
DIRI, KELUARGA, SEKOLAH, • Hak:
MASYARAKAT, NEGARA DAN GLOBAL Hak untuk menjaga harga diri
• Tanggungjawab:
HORMAT - MENGHORMATI Memastikan maruah negara
sentiasa terpelihara..

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat: BBM
PEMBELAJARAN
1. Mengenal pasti tingkah laku yang dapat mengharumkan maruah negara 1. Sugar paper
(PENGETAHUAN) 2. Oil Pastel
2. Menunjukkan perasaan syukur terhadap diri kerana menjaga maruah negara
(SOSIOEMOSI) Crayon
3. Mengamalkan tingkah laku yang meningkatkan maruah negara Memelihara dan
memulihara alam (TINDAKAN)

AKTIVITI RANGKA PENGAJARAN KBAT
Mencipta
1. Set Induksi- Klip video : Kejayaan rakyat Malaysia di peringkat antarabangsa. Menilai
Menganalisis
https://www.youtube.com/watch?v=a_717-_ireo Mengaplikasi
Memahami
AKTIVITI BERKUMPULAN : PDPC PAK 21 : 4C 1N Mengingat
Setiap kumpulan murid diberi tugasan tertentu
Pemulihan
Murid menjalankan aktiviti PAK21 (1 See, I Think, Wonder) dengar membincangkan apa yang Pengukuhan
dilihat dalam gambar tersebut. Pengayaan
1. Apa yang perhatikan daripada gambar tersebut? (I see)
2. Bagaimanakah cara-cara untuk tingkah laku yang dapat mengharumkan maruah negara?
( I Think)
3. Nyatakan kesan positif mengamalkan tingkah laku yang meningkatkan maruah negara
Memelihara dan memulihara alam? ( I Wonder)

REFLEKSI


Click to View FlipBook Version