Pembangunan Profesional Berterusan
Kumpulan Sokongan Profesional Sekolah (MLT)
AMALAN
PELAKSANAAN
PENTAKSIRAN BILIK
DARJAH (PBD)
RUJUKAN SUMBER : BPK, KPM
APRIL 2019
SUATU PERKONGSIAN OLEH RAKAN PEMBIMBING
SISC+ PPD TAMPIN
OBJEKTIF BENGKEL
1 Meningkatkan kefahaman 2 Merangka RPH yang
dan membimbing guru mengandungi amalan PBD
dalam melaksanakan
Pentaksiran
Bilik Darjah
(PBD)
9 CIRI UTAMA PBD
Dirancang oleh guru Pelbagai kaedah
Menilai muridnya sendiri Pemerhatian, Lisan dan
Penulisan
Bersistem
Berasaskan kriteria
Merancang PdP, menentukan
instrument, melaksanakan Menilai penguasaan berdasarkan
PdP dan pentaksiran, Standard Kandungan, Standard
merekod, menganalisis, Pembelajaran, Standard Prestasi
mengambil tindakan susulan, dan Tahap Penguasaan yang
melapor ditetapkan
Formatif dan Sumatif Menekankan
perkembangan individu
Dijalankan secara berterusan
Mengesan perkembangan, Berdasarkan kemampuan
kemajuan dan penguasaan individu dan bukan untuk
murid. perbandingan antara individu
9 CIRI UTAMA PBD
Mengesan Membolehkan tindakan
Perkembangan susulan
Pembelajaran secara
menyeluruh Mengatasi kelemahan
pembelajaran
Jasmani, emosi, rohani dan
intelek Mempertingkatkan kekuatan
pembelajaran
Kognitif, Psikomotor dan
Afektif Menggalakkan Pentaksiran
Kendiri dan Pentaksiran Rakan
sebaya
Melatih murid mentaksir kemajuan secara
berterusan
Guru mendapat maklumat tambahan
OBJEKTIF PELAKSANAAN
PBD ✓ mendapatkan gambaran tentang
Pentaksiran Bilik Darjah perkembangan dan kemajuan
pembelajaran
✓ mengenal pasti kekuatan dan
kelemahan murid supaya tindakan
susulan yang sesuai sama ada
untuk meningkatkan atau
memperbaiki pembelajaran murid
dapat diambil secara serta-merta
✓ PBD dapat memberi maklum balas
tentang keberkesanan pengajaran
guru.
AKTIVITI 1
Arahan:
Dalam kumpulan, menggunakan
kaedah Round Robin, jelaskan objektif
PBD untuk guru dan murid
…OBJEKTIF PBD…
Pentaksiran Bilik Menjalankan
Darjah (PBD) tindakan
susukan
…….mendapatkan gambaran tentang yang sesuai
kemajuan pembelajaran murid disamping dengan serta
merta
memberi maklum balas tentang
pengajaran guru….. Merancang,
mengubahsuai
Mengesan Mengenalpasti dan
kekuatan dan menambahbaik
pengetahuan kelemahan kaedah PdP
sedia ada murid dalam
murid pembelajaran Mengetahui
dari masa ke keberkesanan
Mengesan semasa PdP
perkembangan
murid secara
menyeluruh
…OBJEKTIF PBD…
Pentaksiran Bilik
Darjah (PBD)
…….mendapatkan gambaran tentang
kemajuan pembelajaran murid disamping
memberi maklum balas tentang
pengajaran guru…..
Mengesan Meningkatkan
perkembangan pencapaian
diri murid pembelajaran
murid
Mengenalpasti
kekuatan dan
kelemahan
dalam
pembelajaran
murid
AKTIVITI 2
Arahan:
Dalam kumpulan, menggunakan
kaedah Hot Seat, bincangkan konsep
Pentaksiran Bilik Darjah (PBD).
KONSEP PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
Pentaksiran untuk Pembelajaran Pentaksiran sebagai Pembelajaran
Pentaksiran Formatif Murid membuat refleksi dan
menilai perkembangan
Pentaksiran Diagnostik. pembelajaran masing-masing
Sebahagian daripada proses Pentaksiran Kendiri
PdP
Pentaksiran Rakan Sebaya
Contoh; aktiviti soal jawab
untuk kenalpasti Memberi petunjuk kepada murid
pengetahuan, kemahiran tentang tahap penguasaan
dan nilai murid mereka dalam pembelajaran.
Tujuan; Meningkatkan Contoh; Murid membina peta
pembelajaran murid dan konsep tentang apa yang telah
tahap penguasaan dipelajari bagi mempamerkan
mereka. kefahaman dan hubungannya
dengan pengetahuan semasa.
Menggalakkan pemikiran
metakognisi.
KONSEP Pentaksiran tentang Pembelajaran
PENTAKSIRAN
BILIK DARJAH Berlaku pada akhir sesuatu tempoh,
tajuk atau bidang pembelajaran.
Berbentuk Ujian Sumatif.
Data ini menjadi petunjuk asas kepada
pencapaian murid terhadap sesuatu
tajuk/pelajaran
Berbentuk pembentangan hasil projek
ASPEK YANG DITAKSIR
PBD • Nilai
• Kompetensi yang diperlukan dalam dunia
Pentaksiran Bilik Darjah • hari ini
Perkembangan kognitif, afektif dan
psikomotor
(SILA RUJUK DSKP MASING-MASING)
• Contoh aspek di taksir ;
Pengetahuan
Kemahiran
Kreativiti
Amalan Murni
Sikap
CIRI UTAMA PBD
AKTIVITI PBD
PBD ๏ Guru mata pelajaran
dilaksanakan boleh berbincang dan
merancang dengan guru
melalui mata pelajaran lain untuk
Aktiviti PdP melaksanakan aktiviti
Permainan PdP.
Bercerita ๏ Aktiviti yang dipilih boleh
menggabungkan
Kuiz kandungan daripada
dua atau lebih mata
Main
Peranan pelajaran.
๏ Guru juga boleh
menjalankan PBD dalam
bentuk aktiviti lain yang
sesuai.
AKTIVITI 3
Arahan:
Kongsikan pengalaman anda
melaksanakan aktiviti untuk PBD
semasa PdPc.
KAEDAH PBD dilaksanakan dalam semua mata pelajaran
PELAKSANAAN dalam proses PdP harian dan secara berterusan
PBD ✓ Merancang PdP dan kaedah pentaksiran
Pentaksiran Bilik Darjah dengan meneliti dan memahami kandungan
✓ dalam DSKP.
Melaksanakan PBD untuk mengumpul
maklumat melalui pelbagai kaedah
pentaksiran.
✓ Membina instrumen PBD berasaskan
keperluan dan pembelajaran murid seperti:
i. Senarai semak
ii. Soal-selidik
iii. Lembaran kerja
iv. Rekod berterusan
v. Skala kadar
✓ vi. Ujian (lisan/bertulis)
Merekod dan menganalisis penguasaan
✓ murid untuk tindakan susulan.
Melapor tahap penguasaan dan
perkembangan murid sekurang- kurangnya
dua kali setahun.
PERANAN/TINDAKAN GURU DALAM PBD..
Menentukan Objektif Guru boleh menyimpan hasil
Pembelajaran Berdasarkan kerja murid, dalam pelbagai
DSKP bentuk sebagai bahan bukti
Memastikan terdapat Guru hendaklah sentiasa
perkembangan dalam berbincang dengan rakan
pembelajaran murid sejawat tentang perkembangan
dan kemajuan murid
Mentaksir murid secara
holistik Guru menentukan Tahap
berdasarkan aspek Penguasaan murid berdasarkan
pengetahuan, kemahiran pengetahuan, pengalaman,
dan nilai secara berterusan tanggungjawab profesional guru dan
hasil pentaksiran murid.
Guru menyediakan Pelaporan
Tahap Penguasaan murid dan
memberikan ulasan
perkembangan murid pada
templat pelaporan
AKTIVITI 4
Arahan:
Secara THINK PAIR SHARE, rangka
pelan tindakan anda untuk
perlaksanaan PBD mengikut peranan
anda sebagai SLT (Guru Penolong
Kanan) atau MLT( ketua panitia) atau
guru mata pelajaran.
AKTIVITI 5
Arahan:
Secara berpasangan, bincang dan reka
bentuk instrumen pentaksiran guru,
pentaksiran kendiri dan pentaksiran
rakan sebaya mengikut mata pelajaran
anda. Sila rujuk RPH masing-masing.
Bentangkan hasil reka bentuk instrumen
pentaksiran anda.
CONTOH-CONTOH INSTRUMEN
PBD ✓ Senarai semak
✓ Jadual
Pentaksiran Bilik Darjah ✓ Lembaran Kerja/ latihan
✓ Skala radar
✓ Borang maklum balas
PERTIMBANGAN PROFESIONAL
PBD ✓ Pengetahuan
✓ Tanggungjawab profesional
Pentaksiran Bilik Darjah ✓ Pengalaman
✓ Input murid
AKTIVITI 6
Arahan:
Sebagai seorang guru yang
menggunakan pertimbangan
profesional semasa membuat pelaporan
perkembangan dan penguasaan
pembelajaran murid, bincangkan
apakah elemen-elemen dan perkara-
perkara lain yang perlu diambil kira.
PENYIMPANAN REKOD PBD
PBD ✓ Contoh pelaporan PBD tahap 1
✓ Tahun 1
Pentaksiran Bilik Darjah ✓ Tahun 2
✓ Tahun 3
✓ Rekod PBD yang telah disediakan
boleh disimpan oleh guru dan
pihak sekolah untuk tujuan
pelaporan atau tindakan susulan.
✓ Hasil kerja murid boleh disimpan
dalam bentuk digital, cetakan
atau apa-apa bentuk yang
bersesuaian untuk rujukan guru dan
pihak sekolah.
PENJAMINAN KUALITI PBD
PBD ✓ Penjaminan kualiti PBD adalah
Pentaksiran Bilik Darjah tanggungjawab sekolah.
✓ Pentadbir perlu menjalankan
penjaminan kualiti di peringkat
sekolah untuk memastikan
kelancaran dan ketepatan
pelaksanaan pentaksiran dalam bilik
darjah.
PENUTUP ✓ Guru boleh mendapat maklumat
mengenai PBD dengan merujuk Panduan
PBD Pelaksanaan Pentaksiran Bilik Darjah
terbitan tahun 2018 yang boleh dimuat
Pentaksiran Bilik Darjah turun dari laman sesawang Bahagian
Pembangunan Kurikulum
( http://bpk.moe.gov.my ).
✓ PBD merupakan proses berterusan
dalam PdP yang bertujuan untuk
melahirkan murid secara holistik yang
menguasai pengetahuan, kemahiran dan
nilai ke arah kemenjadian murid seperti
yang dihasratkan dalam Falsafah
Pendidikan Kebangsaan.
✓ Keberkesanan dan kejayaan
pelaksanaan PBD adalah hasil daripada
komitmen guru, sokongan dan bimbingan
semua pihak yang terlibat iaitu pihak
pentadbir sekolah, PPD, JPN dan ibu
bapa.
TERIMA KASIH.