Rancangan Pengajaran Amali Tugasan BMM 3117 Kaedah Pengajaran Bahasa
Melayu Sekolah Rendah
Tarikh/ Hari : 22 Februari 2011
Hari
Tahun : Selasa
Mata pelajaran
Tajuk : 4 Delima
Hasil Pembelajaran
: Bahasa Melayu
Objektif
: Mengajar Kata Nama
Kemahiran Bahasa
KBT : Fokus utama :
1. Memberikan respons yang sesuai terhadap soalan
yang
dikemukakan.
2. Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
: Pada akhir pembelajaran murid dapat :
i) Membaca dengan lancar dan sebutan dengan
intonasi yang betul.
ii) Mengenal pasti jenis-jenis kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
iii) Memberikan contoh kata nama berdasarkan jenis-
jenis kata nama yang terdapat dalam bahasa
Melayu.
iv) Menulis contoh-contoh kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu dengan betul.
: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis.
: Kemahiran berfikir
Kemahiran belajar
Kecerdasan pelbagai
Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Set induksi
( 5 minit ) pembelajaran
Langkah 1 Kemahiran
(15 minit)
Menyanyikan lagu 1. Guru menayangkan video Belajar :
sambil
menyebutkan nyanyian lagu ‘Bangau Oh 1. Menyoal
Bangau’. Kemahiran
perkataan 2. Guru bersoal jawab dengan Berfikir :
murid 2. Menghubung
Adakah murid berasa kait
seronok menyanyi lagu Kemahiran
tersebut? Kecerdasan
Apakah yang dapat Pelbagai :
dilihat di dalam video 1. Muzik.
nyanyian tersebut? 2. Kinestetik.
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pembelajaran hari ini.
Kemahiran
Definisi kata nama 1. Guru menjelaskan kepada Belajar :
Jenis-jenis kata pelajar tentang definisi dan 1. Menyoal.
nama maksud kata nama. 2. Mendengar
2. Guru menerangkan jenis- aktif.
jenis kata nama yang terdapat Kemahiran
dalam bahasa Melayu. Berfikir :
3. Guru memberikan contoh- 1. Pemikiran
contoh daripada jenis-jenis Kreatif.
kata nama yang terdapat 2. Pemikiran
dalam bahasa Melayu. konstruktif.
4. Guru bertanya kepada
murid untuk memberikan
contoh-contoh lain jenis-jenis
kata nama yang terdapat
dalam bahasa Melayu.
Kemahiran
Langkah 2 Membezakan kata 1. Guru memulakan aktiviti Belajar :
(15 minit)
nama am dan kata menggunakan alat bantu 1. Menyoal.
nama khas mengajar yang telah 2. Mendengar
disediakan. Langkah aktiviti aktif.
adalah seperti berikut : Kemahiran
Menyediakan jadual Kecerdasan
pada papan tulis Pelbagai :
dengan menyediakan .1. Visual Ruang
dua ruang kepada kata
nama am dan khas.
Cth :
Kata Kata
Nama Nama
Am Khas
Guru menunjukkan
Langkah 3 Membuat ulasan beberapa keping Kemahiran
(15 minit ) kata nama
Membezakan jenis- gambar contoh bagi Belajar :
jenis kata nama
setiap jenis kata nama 1. Menyoal.
yang terdapat dalam 2. Mendengar
bahasa Melayu. aktif.
Guru bertanya kepada Kemahiran
murid apakah yang Kecerdasan
dapat dilihat di dalam Pelbagai :
gambar dan .1. Visual Ruang
mengelaskan kepada
jenis kata nama yang
tepat.
Guru meminta murid
menulis kata nama
tersebut pada jadual
yang telah disediakan
pada papan tulis.
Guru memberi ulasan
tentang hasil kerja
yang diberikan oleh
murid.
⁻ Murid
Penutup Kesimpulan aktiviti 1. Guru meminta murid dibimbing
( 10 minit )
⁻ Membuat membuat rumusan tentang merumuskan
rumusan tajuk pelajaran dengan kemahiran
⁻ Menyanyikan bantuan guru. yang di ajar
semula lagu 2. Guru memberikan rumusan hari ini.
pada awal pengajaran dan pembelajaran ⁻ Murid
pengajaran yang telah berlangsung pada digalakkan
hari ini. mengumpul
3. Sebelum mengakhiri sesi maklumat
pengajaran dan pembelajaran tambahan
pada hari ini, guru sekali lagi yang terdapat
membawa pelajar menyanyi dalam
berpandukan video lagu beberapa
‘Bangau Oh Bangau’ pada contoh lain.
awal pengajaran.