Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com
http://gg.gg/erujuk2019 Penasihat :
En Izemar bin Jamaludin
Pn Hjh Sarimah bt Kassim
Disusun oleh:
En Tan Chong Keat
Pn Nor Shifa bt Saad
Dr Hjh Suzlipah bt Sanusi
Pn Looi Chooi Fong
Pn Geneviene Bong
Pn Sabar1iah bt Samsudin
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com
1. Standard Kualiti Pendidikan
Malaysia (SKPMg2-Standard 4)
2. Rancangan Pelajaran Harian
3. Pentaksiran Bilik Darjah
4. Pembelajaran Abad ke-21
5. Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
6. Komuniti Pembelajaran
Profesional
7. Lampiran
8. Rujukan
2
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com
SKPMg2- Standard 4
PERNYATAAN Guru berperanan sebagai pemudah cara dalam
STANDARD proses pembelajaran dan pengajaran (PdP) yang
berkesan untuk memperkembangkan potensi
murid secara menyeluruh dan meningkatkan
pencapaian murid pada tahap optimum secara
berterusan.
3
ASPEK 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG
i. Menyediakan RPH dengan iii .Menyediakan BM/BBM/BBB/TMK
merujuk DSKP danSPI Bil.3/1999 ABM - Alat Bantu Mengajar :
yang mengandungi 3 elemen iaitu • peralatan yang digunakan
objektif, aktiviti dan refleksi.
untuk mengajar. Contoh: alat
a. OBJEKTIF (ikut prinsip SMART)
pembesar suara /LCD/Laptop
S : Specific-berfokus,ikut tajuk
M : Measurable-boleh diukur dll.
A : Attainable-boleh dicapai
R : Realistik-kebolehlaksanaan BBM - Bahan Bantu Mengajar:
T : Time-ikut masa ditetapkan
• bahan yang membantu guru
b. AKTIVITI PELAJARAN
- mesti ambil kira pelbagai aras mengajar. Contoh: buku teks,
murid.
-mengikut peruntukan masa. buku rujukan,carta dll.
-- menjurus kepada pencapaian BBB - Bahan Bantu Belajar:
objektif
- penggunaan KBAT • bahan yang membantu murid
c. REFLEKSI belajar dan memahami objektif
(sejauhmana objektif tercapai)
-Berapa orang murid menguasai pelajaran. Contoh: peta i-think,
daripada jumlah keseluruhan murid
-Pengukuhan/pemulihanperlu carta, model, dll.
dinyatakan TMK – Teknologi Maklumat dan
Komunikasi:
• teknologi yang digunakan
semasa PdPc. Cth: crome book,
ii. Menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdPc tablet, visualizer. digunakan
• Bahan yang
a. Nyatakan kaedah pentaksiran dalam RPH
dengan mengambil kira pelbagaikan kaedah pentaksiran : menyoal / membaca / mestilah relevan, jelas, menarik,
menulis / mengira / individu / kerja berpasangan/ kerja kumpulan
berkesan dan boleh digunakan
b. Tentukan kaedah pentaksiran yang sesuai dengan tahap keupayaan murid (cerdas,
sederhana, lemah) dalam interaksi dengan murid
c. Pentaksiran secara berterusan. dan digunakan sepenuhnya
sepanjang sesi PdP.
ASPEK 4.2.1: GURU SEBAGAI PENGAWAL (PROSES PEMBELAJARAN)
i. Mengelola isi pelajaran iii. Penyertaan aktif murid
a. tulis objektif pada papan a. libatkan semua murid
tulis; dalam aktiviti mengikut
aras keupayaan secara
b. terangkan objektif dalam berterusan;
bahasa yang mudah;
b. pastikan penyertaan aktif
c. bincang objektif bersama- murid berkaitan isi
sama dengan murid sama pelajaran/ fakta dan
ada selepas set induksi kemahiran;
atau sebelum PdPc
bermula tentang apa yang c. pastikan peranan yang
patut diperolehi; jelas dalam
perbincangan kumpulan.
d. sentiasa rujuk objektif
setelah setiap aktiviti ii. Mengelola masa PdPc
dilaksanakan
a. laksana aktiviti berdasarkan objektif ;
e. kaitkan dengan b. gunakan teknik yang bersesuaian dalam aktiviti untuk mencapai objektif;
pengetahuan sedia ada c. laksanakan proses pembelajaran secara teratur iaitu daripada mudah kepada sukar
murid.
atau konkrit kepada abstrak;
d. memastikan aktiviti mengikut masa yang telah dirancang.
4
ASPEK 4.2.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL (SUASANA PEMBELAJARAN)
i. Mengawal komunikasi ii. Mengawasi perlakuan
murid dalam PdPc murid dalam PdPc
a. Mengawal a. mengawal perlakuan murid
pembentangan, diskusi, dengan guru dan perlakuan
sesi soal jawab dll murid dengan murid bagi
secara berterusan. memastikan perhubungan
yang positif dan suasana
b. mengawal kesantunan yang kondusif
berbahasa murid ketika
menerima dan menolak b. mengawal perlakuan
pendapat rakan secara murid dengan bahan/
berhemah dan berbudi tugasan bagi memastikan
bahasa. kekemasan, keselamatan
dll.
c. mengawal nada suara,
intonasi, mimik muka, c. memberi pengiktirafan dan
bahasa badan atau teguran untuk
bahasa isyarat yang membangunkan potensi diri
ditunjukkan oleh murid. murid.
iii. Menyusun atur kedudukan murid iv. Mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan
a. menyusun atur kedudukan murid secara berpasangan atau berkumpulan a. menerapkan unsur didik hibur seperti bercerita, berlakon, main peranan, kerusi
mengikut keperluan aktiviti pembelajaran. panas, kotak beracun, teater bercerita dll.
b. mengubah suai kedudukan murid dalam aktiviti/mengikut keupayaan murid b. mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan secara berterusan
dan kecenderungan pelbagai. dalam persekitaran yang terkawal (dalam atau di luar bilik darjah).
i. Memberi tunjuk ajar ASPEK 4.3: GURU SEBAGAI PEMBIMBING
menguasai isi pelajaran
ii. Memberi tunjuk ajar dalam
a. memberi penerangan menguasai kemahiran dalam
konsep/fakta terlebih aktiviti pembelajaran
dahulu.
a. memberi penerangan
b. kemukakan contoh dan konseptual dan praktikal
visual, lakaran, ilustrasi untuk melaksanakan aktiviti
yang mudah.
b. memberi kepercayaan
c. demontrasi/tunjuk cara kepada murid untuk
melaksanakan aktiviti/
tugasan
iii. Memandu murid membuat keputusan dan iv. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber v. Menggabung / mengait isi
menyelesaikan masalah. pendidikan pelajaran
a. membantu murid mengenalpasti fakta betul atau a. memandu dan membimbing murid menggunakan sumber a. kaitkan dengan pengetahuan sedia
salah pendidikan ada, keluarga, latar belakang dan
persekitaran murid secara lokaliti dan
B. memandu murid membuat keputusan sebulat b. mencadangkan sumber pendidikan yang sesuai dan global
suara melalui hasil perbincangan kumpulan/kelas menerangkan cara penggunaannya.
b. menggabungkan elemen merentas
c. membimbing murid menyelesaikan masalah c. memastikan sumber pendidikan mencukupi dan sesuai. kurikulum dengan isi mata pelajaran
d. meminta murid membuat refleksi d. melantik pengendali sumber pendidikan (seorang wakil bagi lain/ kemahiran lain.
setiap kumpulan
e. memandu murid untuk eksploitasi bahan ke arah KBAT.
5
ASPEK 4.4.1: GURU SEBAGAI PENDORONG (MINDA)
i. Merangsang murid ii. Merangsang murid
berkomunikasi berkolaboratif dalam aktiviti
a. kongsikan objektif dengan pembelajaran
murid secara lisan dan bukan
lisan. a. menggalakkan murid
b. menggalakkan murid berkolaboratif dalam aktiviti
berkomunikasi secara aktif pembelajaran.
c. memberi soalan dalam bahasa
yang mudah difahami mengikut b. pastikan aktiviti pembelajaran
aras keupayaan murid. secara kolaboratif menyumbang
d. merangsang murid ke arah pencapaian objektif.
berkomunikasi secara lisan
dengan menggunakan teknik c. terapkan semangat berpasukan
penyoalan dan bahan . dan bersikap adil terhadap
keupayaan rakan-rakan yang
pelbagai .
d. melaksanakan pelbagai kaedah
pembelajaran koperatif secara
konsisten.
iii. Mengemukakan soalan yang iv. Mengajukan soalan yang menjurus v. Mewujudkan peluang vi. Menggalakkan murid vii. Menggalakkan murid
menjurus ke arah pemikiran ke arah membuat keputusan dan untuk murid memimpin. mengemukakan soalan memperoleh pengetahuan dan
kritis dan kreatif penyelesaian masalah berkaitan isi pelajaran kemahiran secara kendiri
a. memberi peluang kepada
a. sentiasa mengemukakan soalan a. menggalakkan murid untuk kenal murid semasa membuat a. mendorong murid a. galakkan murid memberi
(5W1H) secara terancang pasti masalah dan alternatif tugasan kumpulan. mengajukan pelbagai pandangan secara kendiri
berdasarkan objektif pelajaran keputusan soalan (5W1H) berkaitan isi terhadap isi pelajaran/
(soalan KBAT). b. melantikan ketua kumpulan pelajaran untuk kemahiran yang dipelajari
b. mendorong murid untuk memberi secara giliran meningkatkan kefahaman
b. Mencerakinkan soalan KBAT idea menyelesaikan masalah b. memastikan murid mendapat
mengikut aras keupayaan murid c. mendorong murid bekerja b. menggalakkan penilaian maklumat awal daripada
supaya dapat difahami. c. menggalakkan murid secara berpasukan kendiri untuk menilai tahap pelbagai sumber sebelum sesi
menggunakan pelbagai strategi kefahaman murid PdPc
penyelesaian masalah.
ASPEK 4.4.2: GURU SEBAGAI PENDORONG (EMOSI)
i. Memberi pujian/galakan ii. Memberi penghargaan
terhadap perlakuan positif terhadap hasil kerja/ idea
yang bernas.
a. mendorong murid
menggunakan kata-kata a. memaparkan semua hasil
positif, bervariasi dan nada kerja murid untuk dikongsi
suara yang sesuai bersama-sama.
b. menggalakkan murid b. memaparkan hasil kerja
menunjukkan penghargaan murid yang terbaik untuk
sesama mereka dijadikan contoh/panduan
kepada murid lain.
c. menggalakkan murid
menghargai hasil
kerja/idea rakan mereka
iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi iv. prihatin terhadap keperluan murid
respons
a. sentiasa berjalan sekeliling kelas dan lihat kerja murid secara
a. menggalakkan murid menyoal, sekiranya jawapan betul beri berterusan.
pujian.
b. sentiasa peka dengan keperluan dan kecenderungan murid.
b. memberi peluang atau meminta jawapan dari murid lain sekiranya c. memahami profil murid melalui inventori kecerdasan pelbagai.
jawapan tidak salah/tidak tepat dan minta jawapan semula d. membimbing murid yang tidak menguasai atau yang memerlukan
daripada murid yang tidak dapat menjawab.
pemulihan.
6
ASPEK 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI
i. Menggunakan pelbagai kaedah ii. Menjalankan aktiviti pemulihan /
pentaksiran pengayaan dalam PdPc
a. melaksanakan pentaksiran a. mengenal pasti murid yang terlibat dalam
berdasarkan pemerhatian, lisan, masalah pembelajaran, merancang
bacaan, penulisan, penyoalan, tindakan, mengajar semula, menilai dan
persembahan, projek, senarai membuat tindakan susulan
semak dll.
b. membuat penilaian kendiri segera pada
b. mengena pasti indikator ketika sesi PdPc berdasarlkan maklumbalas
pentaksiran yang hendak dinilai. murid
c. melaksanakan pentaksiran c. menggunakan maklumat semasa seperti
mengikut aras keupayaan murid input murid sebagai asas untuk
secara individu atau kumpulan meningkatkan penguasaan murid
d. mengubah strategi pembelajaran
berdasarkan respons yang kurang aktif
daripada murid.
iii. Memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran iv. membuat refleksi PdPc v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan
a. menyediakan latihan/tugasan bagi membantu a. membuat penilaian kendiri a. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan dan diberikan skor yang sesuai.
mencapai objektif, mengikut aras keupayan murid terhadap aktiviti
dan mengikut keperluan PdPc. pembelajaran dan sejauh b. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan sepanjang PdP.Contoh: menyemak secara
mana murid mencapai konstruktif (ulasan membina), memberi bintang, gerakan zig-zag dari kumpulan ke kumpulan,
b. membimbing murid menyelesaikan tugasan objektif yang telah menyemak hasil perbincangan/tugasan murid.
mengikut masa yang ditetapkan. dirancang.
c. merekod tahap penguasaan semasa murid berdasarkan standard kandungan/standard
c. Mem beri tugasan secara flipped classroom b. refleksi boleh dilaksanakan pembelajaran dengan merujuk standard prestasi. Contoh perekodan: senarai semak atau catatan
(sekiranya perlu) iaitu murid akan mengulan kaji semasa PdPc berlangsung dalam buku rekod, catat pada bahagian refleksi atau ruangan catatan (mengikut kesesuaian dan
terlebih dahulu sebelum kemahiran itu diajar. berdasarkan maklum balas teknologi semasa
murid.
d. sebagai asas untuk meningkatkan penguasaan NOTA: Perekodan dibuat supaya guru dapat merujuk maklumat/ data untuk membuat pertimbangan
murid professional keseluruhan murid bagi tujuan pelaporan.
e. mengubah strategi pembelajaran berdasarkan
respons yang kurang aktif daripada murid.
ASPEK 4.6: MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
i. Memberi respons berkaitan isi pelajaran ii. Berkomunikasi dalam
melaksanakan aktiviti
a. Murid dapat memerhati, mendengar dan pembelajaran
memberi maklum balas dengan orang lain
a. Murid dapat menyusun pemikiran
iii. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara v. Mengemukakan vi. Mengaitkan isi pelajaran dengan mereka secara logik dan
kolaboratif soalan kehidupan murid/ isu lokal/ global menyatakan secara jelas dan
berkaitan isi ringkas.
a. Murid daripada pelbagai kebolehan bekerjasama pelajaran a. Murid dapat membuat analisis/
untuk mencapai matlamat yang sama dan saling perbandingan antara isi pelajaran b. Murid dapat memahami cara
bergantungan untuk berjaya. a. Murid bertanya dengan realiti semasa menyesuaikan mesej atau kaedah
soalan untuk tertentu untuk menyampaikannya.
b. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang mendapat b. Murid melihat situasi sedia ada daripada
diberikan dalam kumpulan dan menghargai penjelasan lanjut/ pelbagai sudut untuk menjana idea dan c. Murid yakin berinteraksi dengan
sumbangan dan idea rakan-rakan yang lain. maklumat melakukan sesuatu dengan cara yang rakan mereka semasa
tambahan berbeza menyampaikan sebarang topik
c. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan
melalui pembahagian tugasan berdasarkan ***boleh dikaitkan dengan KBAT : aplikasi vii. Membuat keputusan/ menyelesaikan masalah
keupayaan murid. berkaitan aktiviti pembelajaran
d. Murid dapat menerima dan menghormati a. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan
pandangan orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat berupaya mempertahankan keputusan dengan
bertolak ansur untuk mencapai matlamat yang memberikan bukti.
sama.
b. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea
iv. Memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis baharu dalam konteks tertentu dan menjana hasil yang
dan kreatif berkaitan isi pelajaran positif.
a. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai perkara / bidang. c. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi
b. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara secara asli serta tidak mengikut kelaziman.
pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara hands- ***boleh dikaitkan dengan KBAT : meninai/ menjana idea
on untuk mendapatkan maklumat.
c. Murid berfikiran terbuka, menerima pandangan orang lain dan
merendah diri
d. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa merasa
bimbang dengan kritikan
***boleh dikaitkan dengan KBAT : menganalisis, menilai
7
RPH
SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL 3/1999
Penyediaan Rekod
Pengajaran & Pembelajaran
8
Elemen RPH yang Berkesan
Terdapat pelbagai format RPH yang digunakan oleh sekolah. Kebanyakan
sekolah menggunakan format yang ditetapkan oleh MGB atau MPSM dalam
bentuk buku penyediaan pengajaran. Ada juga pentadbir sekolah yang
membenarkan guru untuk menyediakan RPH bercetak yang difailkan. Walau
bagaimana pun, elemen-eleman yang terkandung adalah sama.
Butir-butir atau Maklumat Asas Aspirasi Murid
Mata Pelajaran Bilangan Murid
Pengetahuan Kemahiran Dwi
Tarikh/Hari Tema Bahasa
Kemahiran Etika dan
Masa Tajuk Pelajaran Berfikir
Kerohanian
Nama Kelas Kemahiran
Memimpin Identiti Nasional
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi Kemahiran Berfikir
Kelestarian Alam Sekitar Pendidikan Pengguna
Sains dan Teknologi
Kepimpinan
Pendidikan TMK
Kesihatan/Reproduktif/Sosial
Keusahawanan Kajian Masa Hadapan
Keselamatan Jalan Raya
Bahasa
Patriotisme Nilai Murni
Kelestarian Global Pendidikan Kewangan
BBM/ABM/BBB/TMK
Kamus Kertas Sebak/Kad Manila Projektor
Modul Video Buku Rujukan
Slaid Powerpoint Carta
Model Lain-lain
Internet Papan Putih Mini VLE-Frog
YouTube
9
Peta I-Think Peta Dakap
Peta Alir
Peta Bulat
Peta Buih Peta Pelbagai Alir
Peta Buih Berganda Peta Titi
Peta Pokok
Kepelbagaian Kaedah/Teknik
Kemahiran Berfikir Pembelajaran Konstekstual
Didik Hibur Pembelajaran Berasaskan Projek
Penyelesaian Masalah Pembelajaran Akses Kendiri
Pembelajaran Koperatif Konstruktivisme
Pembelajaran Kolaboratif
Kemahiran Belajar Cara Belajar
Kecerdasan Pelbagai Kajian Masa Depan
Pembelajaran Masteri Lain-lain
Kemahiran Berfikir Abad 21
Membanding beza Menginterpretasi
Mengkategori Mencipta analogi
Menjana idea Membuat rumusan
Membuat keputusan Mentafsir
Menghubung kait Menilai
Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran
Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran ditulis seperti yang
tertera dalam DSKP subjek masing-masing.
10
Objektif Pembelajaran (OPEM)
OPEM yang dijanakan daripada Standard Kandungan dan Standard
Pembelajaran dalam bentuk SMART (Specific, Measureable,
Attainable, Realistic and Time Bound) atau berunsur ABCD (Audience,
Behaviour, Condition and Degree).
Kriteria Kejayaan (KK)
KK berkait rapat dengan OPEM dan spesifik kepada aktiviti. KK
merupakan sokongan dan berfokus kepada murid semasa terlibat di
dalam aktiviti pembelajaran. Hal ini boleh digunakan sebagai asas
maklum balas kendiri atau kepada rakan sebaya.
Persamaan antara Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan
Boleh dilihat oleh semua murid di dalam bilik darjah.
Ditulis dalam bahasa yang mudah difahami murid.
Diterangkan kepada murid sebelum guru mengajar.
Sentiasa dirujuk sepanjang waktu PdPc.
Penulisan OPEM dan KK yang betul adalah penting untuk
membantu murid memahami proses PdPc.
11
Perbezaan antara OPEM dan KK
OPEM Aspek KRITERIA KEJAYAAN
DSKP Asal OPEM
Bahagian set induksi Relevan Bahagian OPEM
Bahagian penutup Bahagian Aktiviti
Apa yang dipelajari murid Menjawab Soalan Bagaimana murid
menunjukkan bukti
SMART Ciri Spesifik
kejayaan
Fleksible
Contoh OPEM dan KK
Bahasa Melayu
OPEM
Murid dapat menulis 1 perenggan isi dengan sekurang-kurangnya 5 ayat yang
gramatis.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Membincang dan membentangkan 4 isi berserta 1 huraian dalam
kumpulan.
2. Menulis 1 perenggan isi dengan 5 ayat yang lengkap dan gramatis secara
individu.
12
Sains
OPEM
Murid dapat menghuraikan sekurang-kurangnya 5 contoh makanan
berdasarkan kepentinganya dengan betul.
KRITERIA KEJAYAAN
1. Membincang dan melukis peta pemikiran yang mengandungi 5
contoh makanan mengikut pengelasan kepentingannya.
2. Berkongsi peta pemikiran masing-masing dalam ‘gallery walk’ (2 stars
and 1 wish)
3. Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan kuiz dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Berpusatkan Murid
Aktiviti dirancang mengikut pelbagai aras keupayaan murid ( Pembelajaran Terbeza)
KSSM/KSSR PROGRAM TS25 BAHASA INGGERIS
Set Induksi Pemula (Starter) CEFR
Pre Lesson
Pengenalan Aktiviti Utama (Main Lesson
Aktiviti Pembelajaran Activity) Post Lesson
Penutup Penutup (Plenary)
13
Pentaksiran Dalam Bilik Darjah
Lembaran Kerja Pembentangan Hasil Kerja
Laporan Amali/Eksperimen/Projek Soal Jawab
Kuiz Main Peranan
Ujian Formatif Ujian Sumatif
Pemerhatian
Lain-lain
Impak dan Refleksi
Aktiviti mengkaji semula proses keberkesanan pengajaran
yang telah dilakukan melalui imbas kembali dengan
tujuan mempertingkatkan kemahiran guru.
Impak/Refleksi perlu ditulis dalam bentuk kuantitatif..
Contoh: 10 daripada 25 orang murid dapat menjawab
soalan kuiz dengan tepat. 15 orang murid diberi latihan
pemulihan.
Kerja Susulan Murid
Pemulihan Murid yang lemah
Pengukuhan Murid yang sederhana
Pengayaan Murid yang cemerlang
14
Blog PK Pentadbiran SMKDUHA :
https://gpk1smkduha.blogspot.com
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
15
16
17
PENTAKSIRAN SEBAGAI PEMBELAJARAN
Pentaksiran sebagai pembelajaran berlaku apabila murid membuat refleksi
dan menilai perkembangan pembelajaran masing-masing. Hal ini
membolehkan mereka memahami tujuan mereka belajar dan menyedari apa
yang mereka patut lakukan bagi menguasai sesuatu objektif pembelajaran.
Pentaksiran sebagai pembelajaran terdiri daripada pentaksiran kendiri dan
pentaksiran rakan sebaya. Maklumat dari pentaksiran ini memberi petunjuk
kepada murid tentang tahap penguasaan mereka dalam pembelajaran.
Contoh pentaksiran sebagai pembelajaran ialah murid membina peta konsep
tentang apa yang telah dipelajari bagi mempamerkan pemahaman dan
hubungannya dengan pengetahuan semasa. Hal ini membolehkan mereka
memahami APA yang perlu dicapai dan APA yang patut dilakukan bagi
mencapainya.
Pentaksiran sebagai pembelajaran menggalakkan pemikiran metakognisi iaitu
memberi peluang kepada murid belajar dan memikirkan cara mereka
belajar.(KBAT)
PENTAKSIRAN KENDIRI
Pentaksiran kendiri berlaku apabila murid menilai kerja mereka sendiri
berdasarkan bukti dan kriteria yang jelas bagi tujuan meningkatkan prestasi
masa hadapan.
Pentaksiran kendiri merupakan kaedah pentaksiran yang berkesan untuk
menilai tahap pembelajaran akademik murid pada akhir tempoh pengajaran.
Kaedah pentaksiran ini menggalakkan murid untuk lebih melibatkan diri dan
bertanggungjawab dalam pembelajaran sendiri, di samping memupuk minat
mereka dalam pembelajaran.
Kaedah pentaksiran ini dapat membantu murid untuk memikir dan menilai
prestasi, tahap penguasaan, kemajuan, pencapaian, kekuatan dan
kekurangan diri sendiri secara refleksi
18
Pentaksiran secara lisan
Antara aspek yang boleh ditaksir secara Kemahiran lisan boleh ditaksir
lisan ialah: melalui aktiviti seperti berikut:
• Kefahaman konsep • Soal jawab /temu bual
• Pengetahuan fakta • Deklamasi sajak
• Kemahiran mendengar • Bacaan kuat
• Penggunaan bahasa yang tepat • Mendengar dan memberi
• Kefasihan menghafaz
• Sebutan dalam berbahasa respons secara lisan
• Kecekapan mencongak • Syarahan /Perbahasan/Bercerita
• Gaya persembahan • Nyanyian
• Pertuturan dan sikap • Perbincangan
• Hafazan
Pentaksiran Secara Bertulis
Pentaksiran secara bertulis melibatkan Instrumen dalam pentaksiran
aktiviti menyemak dan memeriksa secara bertulis digunakan untuk
tugasan dan hasil penulisan murid mengesan perkembangan intelek
seperti berikut: dan kemahiran murid dari aspek:
• Karangan • Menulis
• Laporan projek/ eksperimen/ kerja • Menyusun idea
• Mengaplikasi
kursus/ folio • Mentafsir
• Latihan bertulis • Menilai
• Ujian bertulis • Mencipta
• Huraian atau tafsiran statistik, peta,
jadual, graf atau carta
19
Pentaksiran Secara Pemerhatian
Pemerhatian boleh digunakan untuk
mentaksir aspek seperti berikut:
• Sikap
• Perlakuan/ amalan
• Amali
• Kemahiran manipulatif
• Kemahiran bersosial
• Kemahiran belajar
• Kemahiran kinestetik
• Kemahiran literasi computer
• Kemahiran mereka cipta
Tindakan Susulan
Dalam mengendalikan TINDAKAN SUSULAN bagi meningkatkan
penguasaan murid, guru boleh:
Menggunakan pelbagai teknik PdP yang berkesan bersesuaian dengan
tahap keupayaan murid yang berkenaan.
Menggunakan bahan PdP yang menarik dan bersesuaian.
Menggunakan bahasa yang sesuai dengan tahap penguasaan murid.
Memberi perhatian dan bimbingan yang rapi secara individu atau
berkumpulan.
Memberi peluang kepada murid untuk mengukuhkan penguasaan
dalam pengetahuan, kemahiran dan nilai .
20
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
KBAT adalah singkatan kepada Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (Higher
Order Thinking Skills – HOTS). Guru perlu memperbanyakkan aktiviti
berbentuk KBAT dalam kalangan murid ketika sesi PdP. Aktiviti yang
dikategorikan KBAT adalah yang memerlukan murid mengeluarkan idea
kreatif dan inovatif dalam memberi maklum balas/jawapan.
Dalam bahasa ringkas, murid mesti BERFIKIR, untuk menjayakan
aktiviti-aktiviti KBAT.
Keupayaan untuk mengaplikasikan pengetahuan, kemahiran dan nilai
dalam membuat penaakulan dan refleksi bagi menyelesaikan
masalah, membuat keputusan, berinovasi dan berupaya mencipta
sesuatu
21
22
DEFINISI Proses pembelajaran yang berpusatkan murid
PEMBELAJARAN berteraskan elemen komunikasi, kolaboratif,
ABAD KE-21 pemikiran kritis, dan kreativiti serta aplikasi nilai
murni dan etika.
23
24
25
26
27
28
Komuniti Pembelajaran Professional (PLC) kerap dirujuk sebagai sekumpulan
guru-guru yang bertemu secara kerap, berkongsi pengalaman dan kepakaran
untuk mempertingkatkan kemahiran pengajaran dalam usaha meningkatkan
pencapaian pelajar (DuFour et al. 2010; Hord, 1997)
29
30
DIALOG REFLEKTIF (REFLECTIVE DIALOGUE)
Strategi PLC Deskripsi
Menggunakan Mesyuarat bulanan untuk membincangkan
Protokol artikel mengenai pelbagai aspek pengajaran
Perbincangan dan pembelajaran.
(Using Discussion (Sebagai contoh : Protokol Teks Empat A)
Protocols)
Kelab Buku Sekumpulan guru membaca dan
(Book Clubs) membincang artikel atau buku setiap bulan.
Kumpulan Belajar Belajar atau berbincang suatu topik yang
(Study Groups) khusus. Sebagai contoh, kemahiran berfikir,
pelbagai kecerdasan atau kajian tentang
Kritikan Video minda.
Pengajaran Guru Menonton dan berbincang klip video
(Video Critiques of pengajaran guru.
Teaching Moments) (Gunakan kaedah placemat)
31
PERKONGSIAN AMALAN
(DE-PRIVATIZATION OF PRACTICE)
Strategi PLC Deskripsi
Jelajah Berjalan di sekeliling sekolah dan
Pembelajaran memerhatikan pengajaran guru lain dan
(Learning Walks) aktiviti bilik darjah dengan menggunakan
protokol atau fokus yang spesifik.
Bimbingan Rakan Memerhatikan pengajaran guru lain secara
Sebaya Guru atau sistematik dengan menggunakan kitaran
Pembimbing prakonferens, pemerhatian dan
Instruksi pascakonferens (pre-conference,
(Peer Coaching/ observation, post-conference cycle).
Instructional
Coaches) Sekumpulan guru secara usaha sama
Belajar membina satu rancangan pengajaran;
menggunakan diikuti dengan pengajaran/memerhatikan
Rancangan pengajaran, membuat penambahbaikan
Pengajaran Harian semasa sesi pengajaran.
(Lesson Study) Sekumpulan guru bertemu secara kerap
Sesi Perkongsian untuk berkongsi amalan pengajaran terbaik.
Guru
(Teacher Sharing
Sessions)
32
FOKUS SECARA KOLEKTIF TERHADAP
PEMBELAJARAN MURID
Strategi PLC Deskripsi
Analisis Data
(Data Analysis) Secara kolektif mengkaji dan
membincangkan data agregat murid.
Pemetaan Kurikulum Tujuannya adalah untuk mencari pola atau
(Curriculum tema agar dapat membuat keputusan
Mapping) tentang penambahbaikan dalam bidang
kurikulum atau mengkategorikan kembali
Pentaksiran dalam kumpulan yang berbeza
Serentak Membangunkan peta kurikulum mengikut
(Common topik, standard dan aktiviti untuk setiap
Assessments) mata pelajaran untuk dijadikan panduan
instruksi serta untuk berkongsi dengan
Kumpulan Rakan murid dan ibu bapa.
Kritikal Guru yang mengajar dalam tahun atau
(Critical Friends tingkatan yang sama menyediakan
Groups) pentaksiran serentak yang diselaraskan
dengan standard dan indikator. Misalan
dalam bidang kurikulum
Menggunakan protokol untuk mengkaji dan
membincangkan hasil kerja murid (sebagai
contoh SLICE – lihat www.nsrfharmony.org
untuk protokol)
33
KOLABORATIF
(COLLABORATION)
Strategi PLC Deskripsi
Pasukan Melintang & Mengelola mesyuarat mengikut tahun atau
Menegak tingkatan untuk perancangan bersama. Di
(Horizontal and Vertical samping itu mengendalikan mesyuarat
Teams) mengikut panitia agar koordinasi dan
kesinambungan antara tahun dan tingkatan
Induksi Guru dapat dicapai.
Baharu/Pementoran Memastikan sokongan dan panduan
(New Teacher berbentuk pedagogi, prosedur dan peribadi
Induction/Mentoring) untuk staf baharu dalam profesion atau
organisasi
Unit atau Projek antara Merangka unit dan projek antara pelbagai
Pelbagai Bidang disiplin dan mata pelajaran.
(Interdisiciplinary Units
and Projects)
Kumpulan Penyelesai Satu kumpulan guru yang bersama-sama
Masalah membincangkan suatu masalah. Seorang
(Problem Solving guru member deskripsi tentang suatu
Groups) masalah. Guru-guru yang lain pula meminta
penjelasan dan mengemukakan cadangan.
34
NORMA DAN NILAI
DIKONGSI BERSAMA
Strategi PLC Deskripsi
Aktiviti Visi Melibatkan staf dalam aktiviti untuk
(Vision Activity) membangunkan gambaran masa depan
organisasi. Bagaimanakah keadaan bilik
Panduan Berasaskan darjah dan sekolah lima tahun dari
Prinsip sekarang?
(Guiding Principles) Membangunkan satu set prinsip 4-6
untuk dijadikan panduan dalam
Aktiviti Nilai membuat keputusan dan mengambil
(Value Activities) tindakan.
Strategi & Tradisi yang Mengelolakan aktiviti kumpulan kecil
Dikongsi Bersama untuk membincangkan nilai organisasi.
(Common Rituals and Bersetuju dengan strategi dan tradisi
Strategies) yang dikongsi bersama agar dapat
menumpukan fokus dan mengukuhkan
matlamat serta sasaran Sebagai contoh,
meraikan kejayaan dan peningkatan
prestasi secara kerap.
35
Lesson Study
Lesson Study ialah amalan guru-guru secara KOLABORATIF :
(i) merancang dan menyedia Rancangan Mengajar
(ii) membuat pemerhatian terhadap pengajaran guru
(iii) membuat refleksi terhadap P&P, dan seterusnya
(iv) Mengubah suai untuk menambah baik Rancangan
Mengajar.
36
LEARNING WALKS
Strategi PLC Deskripsi
Belajar Secara Berjalan Berjalan di sekeliling sekolah dan
(Learning Walks) memerhatikan pengajaran guru
lain dan aktiviti bilik darjah dengan
menggunakan protokol atau fokus
yang spesifik.
PERTAMA : penetapan KEDUA : Pengumpulan KETIGA : perkongsian
Fokus untuk bahan bukti melalui dapatan dengan semua
pemerhatian
pemerhatian terhadap guru di sekolah
Membentuk kelas-kelas Dapatan sesi Learning
kumpulan Learning Walks dikongsi bersama
Walks yang terdiri Pelaksanaan sesi semua guru dalam
daripada 3-4 guru. Learning Walks yang jangka masa seminggu
mempunyai tiga selepas sesi
Berkumpul untuk peringkat: pemerhatian.
membincangkan
fokus yang akan i. Perbincangan 37
diperhatikan. prapemerhatian
( Pre-Walk
3. Menetapkan kelas, discussion)
tarikh dan waktu untuk
sesi Learning Walks. ii. Lawatan bilik darjah
(Classroom visit)
iii. Perbincangan
pascapemerhatian
(Post-Walk Discussion)
– Refleksi
38
PLC: Peer Coaching
39
VIDEO KRITIK
Menggunakan rakaman video sesuatu pengajaran untuk
membuat analisa dan memberi pendapat dengan tujuan
untuk meningkatkan kefahaman atau membantu ahli panitia
dalam pembelajaran murid.
OBJEKTIF
1. Menjana pemikiran ke arah penilaian kendiri.
2. Menyemai amalan dialog berkaitan PdP dalam bilik darjah melalui
analisis yang tepat.
3. Mengenal pasti ruang untuk perkembangan profesional
PELAKSANAAN
LANGKAH 1
Guru merancang rakaman PdP dalam bilik darjah
LANGKAH 2
Guru merakam PdP dalam bilik darjah
LANGKAH 3
Guru melaksanakan ‘Video Critique’
40
LAMPIRAN
41
LAMPIRAN
42
43
LAMPIRAN
44
Rujukan
1. Bahagian Pendidikan Guru (2010). Modul Komuniti
Pembangunan Profesional. Kementerian Pendidikan
Malaysia.Bahagian Pendidikan Guru (2013). Pelan Pembangunan
Profesionalisme Berterusan Guru dan Pemimpin
SekolahKementerian Pendidikan Malaysia.
2. Kementerian Pelajaran Malaysia (2013). Pelan Induk Pembangunan
Pendidikan 2013-2025. Putrajaya: Bahagian Perancangan dan
Penyelidikan Dasar Pendidikan.
3. Kementerian Pelajaran Malaysia (2017). Pembelajaran Abad Ke-21
45
BLOG RUJUKKAN PK PENTADBIRAN SMKDUHA:
http://gpk1duha.blogspot.com
46