RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Arif
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 5 Ogos 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Selamatkan bumi kita
9. Kemahiran Fokus
Kemahiran bertutur
10. Standard Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
11. Standard Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyebut sekurang-kurangnya tiga isi daripada petikan.
ii. Menceritakan kembali ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul.
13. Sistem Bahasa
Sebutan dan intonasi.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
i) Ilmu: Pendidikan sivik,
1
ii) Nilai: bertanggungjawab, bersyukur, bekerjasama, keyakinan.
iii) Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
iv) Belajar Cara Belajar: Bacaan mekanis dan bacaan intensif.
v) Kelestarian global: pendidikan alam sekitar
vi) Kreativiti dan Inovasi : menjana idea
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
i) Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, menyusun atur, menjana idea dan merumus.
ii) Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal dan verbal linguistik.
iii) Pembelajaran Koperatif.
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1 Komputer riba 1
2 Pembesar suara 3
3 Kertas surat khabar, kaca, botol plastik 3
4 Model Tong sampah kitar semula (oren, biru, coklat) 5
5 Kad perkataan 5
6 Petikan teks alam sekitar -
7 Lagu (kerusi beracun)
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mempunyai pengetahuan tentang kitar semula.
2
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan
Bilik Darjah 1. Kelas dalam keadaan 1. Murid berada dalam - Peralatan yang sesuai
(2 minit)
terkawal keadaan senyap dan dengan mata pelajaran.
2. Kelas dalam keadaan bersih bersedia untuk belajar.
3. Persediaan murid untuk 2. Murid mengutip sampah
belajar. yang terdapat di dalam kelas
Set Induksi 1. Murid ditunjukkan dengan 1. Murid ditunjukkan dengan Nilai:
(5 minit) beberapa bahan bantu bahan bantu mengajar seperti bertanggungja
mengajar. i) Kertas surat khabar, kaca wab
dan botol plastik.
2. Soalan: Teknik : Soal jawab.
i) Apakah yang kamu dapat
perhatikan berdasarkan bahan Bahan bantu mengajar :
yang guru tunjukkan? surat khabar, botol
plastik, botol kaca
3. Jangkaan jawapan murid: Kemahiran berfikir:
i) Kitar semula
ii) Surat khabar menghubung kait.
iii) Botol air
iv) Botol kaca Ilmu : Pendidikan Sivik
2. Murid dan guru bersoal jawab
mengenai tajuk yang akan
dipelajari berdasarkan dipelajari
berdasarkan bahan bantu
mengajar yang ditunjukkan.
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan isi pelajaran pada
hari tersebut.
3
Langkah 1 Kumpulan: 1. Bahan Bantu Belajar :
(15 minit) 1. Dahlia 2. 1. Murid membaca petikan yang - Petikan
2. Melur.
Langkah 2 3. Mawar diedarkan oleh guru dalam
(15 minit ) 4. Tulip.
5. Ros. kumpulan. (Lampiran 1).
3.
4. 2. Murid berbincang dan
mengeluarkan isi yang terdapat Nilai :
di dalam petikan dalam Bertanggungjawab
Petikan tentang alam sekitar. kumpulan.
5. Pembelajaran Koperatif.
6. 3. Setiap kumpulan menghantar
wakil untuk menyatakan isi
petikan yang ditemui di hadapan
kelas.
Kumpulan: 1. Setiap kumpulan perlu Bahan bantu mengajar :
menghantar wakil untuk Lagu
1. Dahlia bermain permainan kerusi Kad perkataan.
2. Melur. beracun. (Lampiran 2)
3. Mawar
4. Tulip. 2. Murid yang tersingkir Kecerdasan Pelbagai:
5. Ros. daripada permainan perlu Interpersonal.
memilih kad dan menyusun
ayat yang terdapat di dalam Bacaan intensif.
kad kemudian
menceritakannya. Pembelajaran Koperatif.
3. Murid diberi masa untuk Nilai : berkerjasama
berbincang bersama ahli
kumpulan masing-masing EMK :
Kreativiti dan Inovasi.
4. Kumpulan yang berjaya
bercerita paling banyak ayat Kemahiran berfikir:
dengan sebutan dan menyusun atur
intonasi yang betul dikira
sebagai pemenang.
4
Langkah 3 1. Menyatakan cara-cara . 1. Murid bercerita tentang Kemahiran Berfikir :
(18 minit) penggunaan tong sampah penggunaan tong sampah Menjana idea
kitar semula yang betul. yang betul menggunakan ayat
yang sesuai. Pembelajaran koperatif.
EMK :
Kreativiti dan Inovasi.
Bahan bantu mengajar
: Tong sampah yang
dibalut dengan warna
oren, coklat dan biru.
2. Pentaksiran Nilai :
3. Pemulihan
4. Penggayaan (Pemulihan) i) Keyakinan.
1. Murid menyuai padan
perkataan yang sesuai Kecerdasan Pelbagai
dengan gambar kemudian : Verbal linguistik.
menceritakannya.
- Pentaksiran.
(Penggayaan) - Pemulihan.
(Lampiran
1. Murid menceritakan 3)
kepentingan menjaga
alam sekitar
menggunakan ayat - Pengayaan.
dengan sebutan dan - (Lampiran 4)
intonasi yang betul.
5
Penutup 1. Kognitif : 1. Beberapa orang murid dipilih Kemahiran Berfikir :
(5 minit)
Merumuskan isi pelajaran pada secara rawak untuk Merumuskan.
hari ini. menyatakan isi pelajaran
pada hari tersebut. Kecerdasan Pelbagai:
2. Sosial : Verbal lingustik.
Guru memberikan pujian dan
penghargaan kepada pelajar 2. Guru merumuskan
atas usaha murid yang belajar
keseluruhan isi pelajaran
pada hari ini.
dengan bersungguh-sungguh. 3. Murid diberikan pujian dan
penghargaan oleh guru atas
usaha mereka mengikuti
sesi pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini.
6
LAMPIRAN 1
Petikan Teks Alam Sekitar
Alam sekitar adalah alam di sekeliling kita seperti sungai,tumbuh-tumbuhan,dan bukit-
bukau.Kita perlu memelihara keseimbangan alam sekitar. Alam sekitar yang bersih akan
menjadikan kehidupan kita lebih baik.
Alam sekitar adalah anugerah Tuhan kepada kita.Alam sekitar yang terpelihara akan dapat
mendamaikan jiwa kita. Persekitaran bersih dan indah sesuai dijadikan tempat tinggal.Selain
itu,alam sekitar yang tidak tercemar akan dapat menarik kedatangan ramai pelancong.
Tumbuh-tumbuhan perlu dipelihara kerana ia menjadi unsur penting dalam keseimbangan
alam.Tumbuh-tumbuhan mengeluar kan gas oksigen. Gas oksigen ini diperlukan oleh
manusia untuk pernafasan. Haiwan juga memerlukan tumbuh-tumbuhan untuk dijadikan
suber makanan.
Selain itu,bukit-bukau dan gunung-ganang juga perlu dipelihara.Hutan tebal yang
menghijau dijadikan sebagai kawasan tadahan hujan. Aktiviti pembalakan dan pertanian perlu
dikawalkan agar tidak menjejaskan keseimbangan alam sekitar.
Sungai dan lautan juga adalah sebahagian daripada alam sekitar yang perlu dipelihara.
Sungai yang bersih merupakan sumber air kepada kita.Lautan yang terbertang luas menjadi
tempat nelayan menangkap pelbagai jenis ikan.Kita perlu memelihara sungai dan lautan agar
tidak tercemar supaya pelbagai jenis ikan dapat terus membiak.
Sesungguhnya,kita perlu memelihara alam sekitar daripada pencemaran.Alam sekitar yang
bersih akan menjadikan kehidupan kita lebih baik.Alam sekitar yang terpelihara merupakan
hadiah yang tidak ternilai kepada generasi akan datang
7
LAMPIRAN 2
(susun ayat kemudian menceritakan kepada rakan sekelas yang lain)
Kita-membuang- tiga-kitar semula- menyelamatkan-
perlu-sampah-di- Terdapat-tong- dapat-Kitar
betul-tempat-yang sampah-warna semula-kita-bumi
Plastik, botol Penting-kepada-
pokok –bumi-
minuman, kertas- sangat
bahan-boleh-
yang-dikitar
semula
8
LAMPIRAN 3 (pemulihan)
(Suai padan gambar dengan perkataan kemudian menceritakan kembali )
Memelihara alam semulajadi
untuk generasi akan datang
Terdapat tiga warna tong kitar
semula
Logo kitar semula
9
LAMPIRAN 4 (Pengayaan)
Murid menceritakan kepentingan menjaga alam sekitar menggunakan intonasi dan sebutan
yang betul.
Supaya Supaya dapat
persekitaran menyelamatkan
menjadi lebih
bersih dan sihat hutan
Supaya dapat
mengurangkan
pencemaran
alam sekitar
10