The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

EXAMPLAR KAJIAN KES KSSM SEJARAH TINGKATAN 3

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by izza8012, 2020-04-10 09:41:44

EXAMPLAR KAJIAN KES KSSM SEJARAH TINGKATAN 3

EXAMPLAR KAJIAN KES KSSM SEJARAH TINGKATAN 3

TAJUK KAJIAN KES:

EXAMPLAR RPH KAJIAN KES :
KEDATANGAN KUASA ASING

(LANGKAH 1 – 5)

Kelas : 3 Al-Khawariszmi
Masa : 7.30 – 8.30 pagi
Tema : KEDATANGAN KUASA ASING
Tajuk : 7: CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA

Standard Kandungan BARAT
Standard : 7.3: Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Bersekutu
Pembelajaran : 7.3.3: Menghuraikan pembentukan Negeri-negeri

Melayu Bersekutu

K7.3.7: Menilai keberkesanan pentadbiran yang
sistematik untuk kemajuan negara.

Objektif : Pada akhir PdP murid dapat:
(i) Menghuraikan tiga faktor pembentukan Negeri-
negeri Melayu Bersekutu.
(ii) Menyenaraikan tiga bukti keberkesanan sistem
pentadbiran di Malaysia.

Aktiviti : 1. Menonton tayangan dokumentari Pentadbiran Negeri-
negeri Melayu Bersekutu (TMK). Murid bersoal jawab
dengan guru.

2. Membina pernyataan masalah berdasarkan video
yang ditonton.

3. Membuat tinjauan literatur.
4. Membina objektif kajian berdasarkan pernyataan

masalah yang dibina.
5. Mengenal pasti kaedah kajian yang sesuai.
6. Menentukan dan memilih sumber untuk menjawab

pernyataan masalah.

Bahan Bantu Belajar : Komputer, LCD, Microsoft Power Point, buku tulis.

EMK : Nilai, TMK

Refleksi :

*RPH ini merangkumi langkah-langkah pelaksanaan kajian kes untuk langkah

1 hingga 5. Langkah 6 hingga 7 bersambung pada RPH hari berikutnya.

Cadangan Aktiviti: Catatan
Langkah Pengajaran

Set Induksi (5 minit)

Menonton tayangan klip video. BBB

1. tayangan dokumentari Pentadbiran Negeri-negeri Pentadbiran Negeri-negeri
Melayu Bersekutu (TMK). Guru bertanyakan Melayu Bersekutu (TMK).
soalan kepada murid berkaitan klip video yang
ditayangkan : KPS
a. Siapa yang pernah melihat dokumentari ini? Membuat Imaginasi
b. Siapa yang tahu tajuk dokumentari di atas ?
c. Apakah yang anda dapat lihat dalam
dokumentari ini ?

2. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.

Langkah 1 : Membina Pernyataan Masalah (10 minit)

Cara untuk membina pernyataan masalah : BBB
1. Guru membimbing murid untuk membina Pentadbiran Negeri-negeri
pernyataan masalah dengan mengajukan Melayu Bersekutu (TMK).
soalan-soalan seperti berikut :

a. Pada pendapat anda, adakah negara kita KPS
maju? Meneroka bukti

b. Apakah faktor yang membawa kepada KBAT
kemajuan di negara kita ? Kemahiran inkuiri

c. Adakah sistem pentadbiran barat
mempengaruhi keadaan negara kita?

d. Bagaimanakah cara untuk mengekalkan
sistem pentadbiran yang sistematik?

a. Murid membina pernyataan masalah seperti (10 minit)
berikut :
Benarkah pentadbiran Barat memberi impak
yang besar kepada kemajuan negara.
Buktikan pernyataan tersebut.

Langkah 2 : Membuat Tinjauan Literatur

1. Guru membimbing murid : BBB

a. Mengumpul maklumat yang relevan dan - Buku, artikel, petikan akhbar

tepat bagi tajuk yang dikaji. - Slaid Power Point

- Kertas sebak

Langkah Pengajaran Catatan

b. Mendapatkan idea bagi memulakan kajian KPS
atau perkara yang dibincangkan. Meneroka bukti

c. Mendapatkan gambaran atau apa yang telah
dilakukan oleh orang lain tentang tajuk yang
dikaji.

2. Guru menunjukkan kepada murid tiga jenis KBAT
bahan untuk bagaimana untuk mengumpulkan Kemahiran inkuiri
kajian literatur.

3. Guru membimbing murid bagaimana menulis
secara ringkas kajian literatur.

4. Guru menulis kajian literatur yang ringkas dan
lengkap di hadapan murid.

5. Murid menyalin contoh kajian literatur yang telah
ditulis oleh guru.

Langkah 3 : Membina Objektif Kajian (10 minit)

Guru membimbing murid :
1. Menerangkan kepentingan objektif kajian
kepada murid.
2. Membina objektif yang jelas agar murid dicapai.
3. Membina objektif merangkumi pengetahuan,
kemahiran dan nilai.
4. Menulis sekurang-kurangnya 3 objektif kajian.
5. Guru membimbing murid menulis objektif kajian,
dengan mempertimbangkan persoalan-
persoalan berikut :
a. Apakah objektif kajian yang merangkumi
aspek pengetahuan ?
b. Apakah objektif kajian yang merangkumi
aspek kemahiran ?
c. Apakah objektif kajian yang merangkumi
aspek nilai ?
d. Adakah objektif-objektif kajian ini dapat
memandu murid untuk menyelesaikan
pernyataan masalah yang telah dibina ?

6. Murid dibimbing oleh guru untuk membina
objektif kajian seperti berikut :
a. Menjelaskan maksud pentadbiran Barat.
b. Meneroka bukti tentang sistem pentadbiran
Barat yang berkaitan dengan kemjuan
negara.

Langkah Pengajaran Catatan

c. Mencadangkan cara untuk mengekalkan
sistem pentadbiran sistematik demi
kemajuan negara.

Langkah 4 : Mengenal Pasti Kaedah Kajian Yang (10 minit)
Sesuai
KPS
(iii) Guru membimbing murid untuk Meneroka bukti
menggunakan kaedah kajian yang sesuai.

(iv) Guru menerangkan kepada murid
berkenaan kaedah-kaedah kajian seperti
kaedah pemerhatian, kaedah rujukan,
kaedah kajian perpustakaan dan kajian
media.

(v) Guru membimbing murid semasa mengenal
pasti kaaedah kajian yang sesuai dengan
mempertimbangkan persoalan-persoalan
berikut :

a. Apakah kaedah kajian yang sesuai untuk
menjalankan kajian kes ini ?

b. Mengapakah anda memilih kaedah kajian ini
?

c. Adakah kaedah kajian tersebut dapat
menjawab semua objektif kajian yang
ditetapkan ?

d. Adakah anda boleh mengakses kepada
sumber rujukan yang luas, dengan
menggunakan kaedah kajian tersebut?

Langkah 5 : Sumber Rujukan (15 minit)

1. Guru membimbing murid : KPS
a. Menentukan sumber rujukan.  Meneroka bukti
b. Memilih sumber rujukan yang sesuai.  Membuat interpretasi
c. Memastikan murid bertanggungjawab KBAT
dengan sumber yang diperoleh sebagai Kemahiran inkuiri
bukti.
d. Guru menyatakan contoh-contoh sumber CATATAN
rujukan seperti berikut : Murid ditugaskan mencari
 Majalah/buku sumber rujukan yang sesuai
 Orang sumber untuk sesi PdP pada minggu
 Dokumen/Jurnal berikutnya.
 Surat khabar

Langkah Pengajaran Catatan
(5 minit)
 Laman sesawang
 Muzium/Arkib/Agensi berkaitan
 Dokumentari

2. Guru membimbing murid memilih sumber

rujukan yang sesuai dengan

mempertimbangkan persoalan-persoalan

berikut :

a. Adakah sumber rujukan yang dipilih mudah

diperoleh ?

b. Adakah sumber rujukan yang dipilih boleh

menjawab objektif kajian seterusnya

menyelesaikan pernyataan masalah yang

dibina ?

Penutup

1. Guru mengulang kembali langkah-langkah
pelaksanaan kajian kes yang telah diterangkan.

2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam langkah-
langkah pelaksanaan kajian kes.

Refleksi

EXAMPLAR RPH KAJIAN KES:
KEDATANGAN KUASA ASING

(LANGKAH 6 – 7)

Kelas : 3 AL-Khawarizmi
Masa : 7.30 – 8.30 pagi
Tema : KEDATANGAN KUASA ASING
Tajuk : 7: CAMPUR TANGAN DAN PENJAJAHAN KUASA
Standard Kandungan
Standard BARAT
Pembelajaran : 7.3: Pentadbiran Negeri-negeri Melayu Bersekutu
: 7.3.3: Menghuraikan pembentukan Negeri-negeri
Objektif
Melayu Bersekutu
Aktiviti
K7.3.7: Menilai keberkesanan pentadbiran yang
Bahan Bantu Belajar sistematik untuk kemajuan negara.
EMK
Refleksi : Pada akhir PdP murid dapat:
(vi) Menghuraikan tiga faktor pembentukan Negeri-
negeri Melayu Bersekutu.
(vii)Menyenaraikan tiga bukti keberkesanan sistem
pentadbiran di Malaysia.

: 1. Membuat analisis data.
2. Menghasilkan laporan kajian yang lengkap
(mengikut proses yang ditetapkan).
3. Pembentangan mengikut aras murid.

: Komputer, LCD, Microsoft Power Point, buku tulis.
: Nilai Murni, TMK
:

Langkah Pengajaran Catatan

Set Induksi (5 minit)

Menonton tayangan klip video. BBB
Pentadbiran Negeri-negeri
1. Murid menonton tayangan dokumentari Melayu Bersekutu (TMK).
Dokumentari Pentadbiran Negeri-negeri Melayu
Bersekutu (TMK). KPS
Imaginasi
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkenaan 5
langkah pelaksanaan kajian kes yang telah
dipelajari dalam PdP lepas.

3. Murid menunjukkan sumber-sumber rujukan
yang telah diperoleh.

Langkah 6 : Analisis Data (15 minit)

1. Guru menunjukkan contoh data berkaitan KPS
pernyataan masalah yang dibina.  Memahami kronologi
 Meneroka bukti
2. Guru membimbing murid :  Membuat interpretasi
a. Mengumpul data yang diperoleh daripada  Membuat imaginasi
sumber rujukan yang pilih.  Membuat rasionalisasi
b. Membanding beza sumber rujukan yang
dipilih. KBAT
Memastikan data yang diperoleh dapat Kemahiran inkuiri
mencapai objektif kajian dan pernyataan
mas
c. Guru menulis analisis data secara ringkas di
hadapan murid. alah.
d. Memastikan data diperoleh daripada sumber
yang sahih, tepat, asli dan signifikan.

3.

Langkah 7 : Laporan Kajian Kes (20 minit)

1. Guru membimbing murid untuk menulis hasil KPS
kajian kes seperti yang ditetapkan dalam DSKP,  Menganalisis
yang merangkumi :  Menilai
a. Tajuk (persoalan)  Mencipta
b. Pendahuluan
c. Objektif KBAT
d. Kaedah kajian Kemahiran inkuiri
e. Hasil dapatan
f. Kesimpulan dan cadangan CONTOH BENTUK LAPORAN
g. Lampiran KAJIAN KES
h. Rujukan a. Pembentangan peta i-Think

2. Guru menunjukkan proses penulisan laporan b. Klip video
kajian kes di hadapan murid. c. Esei
d. Rencana
3. Guru menunjukkan contoh pembentangan e. Buku skrap
kajian kes di hadapan murid. f. Slaid Microsoft Powerpoint
g. Lukisan
4. Murid menyediakan laporan kajian kes yang
mudah difahami dengan bimbingan guru.

Pembentangan Mengikut Aras Murid (15 minit)
1. Guru memanggil beberapa kumpulan secara
rawak mengikut aras murid, untuk
membentangkan laporan kajian kes di hadapan
kelas.
2. Guru memurnikan laporan kajian kes murid dan
meminta murid melakukan penambahbaikan
terhadap syor yang diberikan oleh guru.

Penutup (5 minit)
1. Guru mengulang kembali langkah-langkah
pelaksanaan kajian kes yang telah diterangkan.
2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam langkah-
langkah pelaksanaan kajian kes.

Refleksi


Click to View FlipBook Version