INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR
PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
(AMBILAN JUN 2021 SEMESTER 4)
TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(EDUP 3053)
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA PELAJAR NUR HAZWANI BINTI ZULKIFLI
ANGKA GILIRAN 2021192340135
NOMBOR KAD PENGENALAN 011025-01-1560
KUMPULAN PISMP JUN 2021 (G7)
KOD DAN NAMA KURSUS
(EDUP3053)
TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
NAMA PENSYARAH DR. NURULRABIHAH BINTI MAT NOH
24 SEPTEMBER 2022
TARIKH HANTAR
TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS
DARIPADA PENSYARAH
0
MODEL ASSURE
Analyze Learner : Borang penilaian bagi mengetahui tahap pengetahuan
(Analisis Murid) asas murid sebelum mempelajari topik pembelajaran.
Penilaian dibuat menggunakan platform Google Form.
State Objective : Penetapan objektif pengajaran dan pembelajaran yang
(Nyatakan Objektif) ingin dicapai sebagai persiapan sebelum memulakan
pengajaran. Penyataan objektif PdP telah dimuatkan
didalam link Rancangan Pengajaran Harian (RPH).
Select method, media or : Kaedah didik hibur telah digunakan melalui aktiviti
material nyanyian, permainan dan perbincangan.
(Pemilihan kaedah, media
atau bahan) Penggunaan bahan multimedia telah digunakan. Bahan
tersebut termasuklah aplikasi Zepeto, Youtube,
google drive, Quizizz, Worldwall, Canva, google
slides & video audio
Utilitize media and materials : Paparan video audio dari sumber youtube digunakan
(Penggunaan media dan bagi mendedahkan kepada murid terhadap pengenalan
bahan) umum tajuk berkenaan. Aplikasi Zepeto digunakan bagi
menarik minat murid terhadap aktiviti pembelajaran.
Canva pula digunakan bagi memberi peluang kepada
murid meneroka aplikasi tersebut secara kreatif melalui
aktiviti penghasilan grafik.
Require learner’s participation : Penglibatan murid dalam proses PdP dilaksanakan
(Penglibatan murid dalam secara individu dan berkumpulan melalui aktiviti
Pembelajaran) pembelajaran yang disediakan didalam DLO. Penilaian
terhadap tahap penglibatan murid pula dilaksanakan
melalui pentaksiran.
Evaluate and revise : Penilaian pengajaran dengan membuat refleksi dan
(Penilaian/ Semak semula) menilai semula keberhasilan penggunaan media
pengajaran yang dihasilkan didalam bilik darjah.
1
Penilaian pembelajaran pula dilaksanakan melalui
dalam bentuk soal jawab, kuiz dan sebagainya bagi
menilai tahap penguasaan murid terhadap topik yang
diajar.
2
Mata pelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 6
Pendidikan Islam (Adab)
Kelas 4 Pluto
Hari / Tarikh Selasa / 20 September 2022 / 23 Safar 1444H
Masa 10.00 – 11.00 Pagi (1 jam)
Bilangan Murid 35 orang:
13 lelaki, 22 perempuan
Tajuk Tutuplah auratmu
Pengetahuan Sedia Murid telah mengetahui bahawa memakai pakaian yang
Ada menutup aurat adalah perintah Allah.
Standard Kandungan 6.1 Merumus adab berpakaian yang menepati syarak dan
mengamalkannya secara beradab dan istiqomah.
Standard 6.1.5 Mengaplikasi adab berpakaian yang menepati syarak.
Pembelajaran
Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menghafaz maksud aurat dengan baik melalui aktiviti
susun semula huruf.
2. Menjelaskan adab berpakaian dengan betul.
3. Mencontohi pemakaian yang mempunyai ciri-ciri
pakaian yang mematuhi syariat dengan baik.
4. Menghasilkan sebuah avatar yang menutup aurat
dengan kreatif.
3
Kemahiran Berfikir Menjana idea, menghubungkait
Gabungjalin Al-quran
Penyerapan Reka bentuk teknologi, Bahasa Inggeris
Penerapan Nilai kerjasama, bertanggungjawab, gigih dan berusaha
Amalan Pedagogi - Pembelajaran koperatif
Masa Kini - pembelajaran berasaskan projek
- Literasi TMK
Kemahiran Insaniah - Pembelajaran sepanjang hayat dan pengurusan maklumat.
- Kemahiran berfikir
- Kemahiran teknologi
E. M. K Nilai murni: Kerjasama, kerajinan, kesungguhan
Kreativiti dan inovasi: Penciptaan dan penghasilan produk.
T.M.K: Penggunaan BBM digital
Aplikasi: Zepeto, Youtube, google drive, Quizizz, Worldwall,
Canva, google slides & video audio
Penilaian Pengajaran - Penulisan: Sumbang saran dalam bentuk grafik
dan Pembelajaran - Kuiz
- Penghasilan produk
Bahan / Alat Bantu Zepeto, Youtube, google drive, Quizizz, Worldwall, Canva,
Mengajar google slides & video audio
4
Langkah Isi kandungan
Pengenalan Bacaan doa
Set induksi (3 minit) Tayangan video lagu Bahasa Inggeris
berdurasi 2 minit tentang tajuk pengajaran.
Langkah 1 (10 minit) Jangkaan jawapan:
- Musim
- Baju
- Pakaian
Tayangan video berdurasi 1 minit 23 saat
tentang maksud aurat dan aktiviti menjawab
kuiz digital.
5
Cadangan aktiviti Catatan
- Murid membaca doa. Penerapan nilai:
-Khusyuk
- Guru memulakan sesi pengajaran -Beradab
dengan menayangkan video pendek. Penyerapan:
- Video tersebut berkisarkan tentang Bahasa Inggeris
persiapan dari sudur pemakaian
untuk keluar ke mana-mana
- Guru bersoal jawab dengan murid.
“video ini sedang bercakap tentang
apa?”
- Guru memberitahu akan tajuk
pengajaran ialah “adab berpakaian”
- Murid perlu menonton video yang Penerapan nilai:
telah disediakan bagi mengetahui
maksud aurat. -Gigih
-Berusaha
5
Langkah Isi kandungan
Langkah 2 (15 minit) Tayangan video audio berdurasi 2 minit
tentang adab berpakaian.
6
Cadangan aktiviti Catatan
- Murid digalakkan untuk mendengar EMK:
-Teknologi
berkali-kali video tersebut untuk maklumat dan
menghafal lagu tentang maksud komunikasi (Video
aurat. Audio dan aplikasi
Worldwall)
- Kemudian, murid perlu menjawab kuiz
yang telah disediakan dalam aplikasi
world wall.
- Kuiz yang diberikan adalah berbetuk
‘susun semula huruf’ sehingga
membentuk sejumlah ayat yang
menunjukkan maksud aurat.
- Murid diminta mengulang tonton video
tadi sekiranya gagal menyelesaikan
kuiz.
- Murid dipertontonkan dengan video Penerapan nilai:
audio dari sumber youtube yang
6
Langkah Isi kandungan
Aktiviti individu: kuiz Quizizz berdasarkan
video.
7
Cadangan aktiviti Catatan
berdurasi 2 minit tentang adab Bertanggungja-wab
berpakaian. & bekerjasama
Kemahiran berfikir:
Menjana idea &
menghubungkait
EMK:
-Teknologi
maklumat dan
komunikasi
- Kemudian, melalui video tersebut (Aplikasi quizizz &
murid diberi tugasan individu canva)
berbentuk kuiz melalui aplikasi -Kreativiti dan
quizizz. inovasi
- Kuiz tersebut terdiri daripada 5 soalan (penciptaan)
pendek dan ringkas untuk menguji
murid tentang adab berpakaian pada
peringkat awal.
7
Langkah Isi kandungan
Aktiviti berkumpulan: Penghasilan grafik
melalui aplikasi Canva.
8
Cadangan aktiviti Catatan
- Aktiviti seterusnya melibatkan kerja
kumpulan.
- Murid perlu merujuk kepada ‘papan
kaseh cikgu wawa’ yang saya
hasilkan pada aplikasi Canva.
- Melalui pembahagian kumpulan,
murid perlu menghasilkan sebentuk
grafik juga menggunakan aplikasi
canva.
- Setelah selesai, murid diarah memuat
naik tangkap layar penghasilan grafik
mereka ke tapak ‘papan kaseh’ tadi.
8
Langkah Isi kandungan
Langkah 3 (20 minit) Penjelasan tentang ciri-ciri pakaian yang
mematuhi syariat melalui sekeping poster.
Aktiviti: mencari dan meniru idola
9
Cadangan aktiviti Catatan
- Murid ditunjukkan beberapa keping Kemahiran berfikir:
Menjana idea &
gambar contoh pakaian yang tidak menghubungkait
mematuhi syariat.
- Guru menjelaskan kepada murid Penerapan nilai:
kesimpulan daripada contoh gambar Tanggungjawab
tadi (memberitahu ciri-ciri pakaian
yang patuh syariat) melalui sekeping BBM digital: google
poster. slides
- Murid diberi tugasan untuk mencari
seorang idola islamik yang mereka
minati/
- Proses pencarian dicadangkan
dengan menggunakan aplikasi
facebook, Instagram, google dan
youtube.
9
Langkah Isi kandungan
Penutup (5 minit) - Lembaran kerja berbentuk digital iaitu
penghasilan Avatar melalui aplikasi
ZEPETO.
1
Cadangan aktiviti Catatan
- Kemudia murid perlu memuat naik
gambar idola mereka serta gambar
percubaan mereka meniru idola
mereka dari sudut pakaian pada
google slide yang telah disediakan.
u - Murid perlu memuat turun aplikasi Kemahiran berfikir:
Zepeto. Menjana idea &
- Murid akan menghasilkan Avatar menghubungkait
mereka yang menutup aurat dengan
sempurna melalui aplikasi tersebut. Penerapan nilai:
- Setelah selesai, murid perlu memuat Tanggungjawab,
naik gambar avatar mereka di laman gigih & usaha
google drive yang telah disediakan.
- Info tambahan: murid telah dibekalkan TMK: aplikasi
dengan video panduan dalam Zepeto
menghasilkan avatar pada aplikasi
Zepeto sekiranya murid tidak tahu
menggunakannya.
-
10
Langkah Isi kandungan
Refleksi:
Ulasan Guru Pembimbing:
Ulasan Pensyarah Pembimbing:
1
Cadangan aktiviti Catatan
11