RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(KESUSASTERAAN MELAYU KOMUNIKATIF
TINGKATAN 5)
KPD 3016 : PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN
PENAKSIRAN
BIL NAMA NO. MATRIK
D20201093079
1 MUHAMMAD AMIRUL HAKIM BIN
OTHMAN
PENSYARAH: DR. NORDIANA BINTI HAMZAH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KESUSASTERAAN MELAYU KOMUNIKATIF TINGKATAN 5 ANGGERIK
MATA KESUSASTERAAN
PELAJARAN MELAYU MINGGU 3 KELAS 5 ANGGERIK
KOMUNIKATIF
TARIKH 22/02/2023 HARI ISNIN MASA 12:00 tengah hari – 1:00 petang
KEHADIRAN Lelaki : 8 Orang
Perempuan : 2 Orang
GENRE Puisi Tradisional
TAJUK Seloka Tak Berikhtiar Hidup
STANDARD 1.2 Mengenali dan memahami elemen sastera
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.1 Mengenali dan memahami puisi tradisional (Pantun)
PEMBELAJARAN
ii. Membaca, memahami dan menerangkan maksud
iii. Membaaca, memahami dan menerangkan maksud tema dan persoalan
PENDEKATAN Analaitik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN Pada akhir Pdpc, murid dapat :
i. Murid dapat menganalisis sekurang-kurangnya tiga hingga lima maksud rangkap Seloka Tak Berikhtiar Sendiri melalui
aktiviti Gallery Walk
ii. Murid dapat meghuraikan tema dan sekurang-kurangnya empat hingga lima persoalan Seloka Tak Berikhtiar Sendiri
melalui aktiviti Peta I-Think (Peta Buih)
KRITERIA 9 daripada 10 orang pelajar dapat menerangkan maksud setiap rangkap yang terdapat dalam seloka
KEJAYAAN 8 daripada 10 orang pelajar dapat mengenalpasti tema dan menganalisis 3 persoalan yang terdapat dalam seloka.
EMK
i. Bahasa (Penggunaan kosa kata yang baik)
ii. Nilai murni. (Gigih, rajin, hormat-menghormati, berusaha)
iii. Kreativiti dan inovasi (kepelbagaian teknik pengajaran)
iv. Teknologi dan Maklumat (Penggunaan BBM elektronik, penggunaan aplikasi atas talian)
BBM Bahan bantu mengajar bukan elektronik :
i. Buku nilai insan
ii. Buku nota
iii. Marker
Bahan bantu mengajar elektronik :
i. Youtube
ii. Canva
iii. Kahoot
iv. Quizi
v. LCD
vi. Komputer riba
PENTAKSIRAN i. Lisan (Melalui aktiviti soal jawab pada sesi pengajaran dan pembelajaran serta ketika aktiviti gallery walk dilakukan)
ii. Pemerhatian (Memerhati tingkah laku murid di dalam aktiviti berkumpulan untuk melihat kerjasama dan sifat tanggungjawab
PENGETAHUAN
SEDIA ADA serta peranan setiap murid dalam membantu kumpulan mereka.)
iii. Bertulis
i. Murid telah membaca terlebih dahulu Seloka Tak Berikhtiar Sendiri sebelum kelas.
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
PENTAKSIRAN BERASASKAN BILIK DARJAH
LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN
Set Induksi Teknik :
Set Induksi dimulakan dengan sesi bertanya i. Guru memastikan
5 Minit i. Soal Jawab
khabar dan tayangan video iklan Petronas yang setiap pelajar bersedia ii. Roda Impian
12.00 Tengahari-
12.05 Tengahari. mempunyai beberapa maksud berkaitan untuk menjalani Pendekatan :
berdikari. i. Analitikal
proses pengajaran dan
Kaedah :
pembelajaran i. Kelas
ii. Penerangan
ii. Guru meminta setiap
Strategi :
pelajar mengeluarkan i. Berpusatkan bahan
ii. Berpusatkan guru
buku teks Nilai Insan
iii. Berpusatkan murid
iii. Guru meminta pelajar
BBM :
untuk fokuskepada i. Komputer
ii. Projektor
tayangan video di
iii. Youtube
“Bersumberkan Youtube” hadapan
Sumber: https://youtu.be/BCjUxxxZBSo iv. Selepas tanyangan vidio Elemen Merentas Kurikulum :
i. Nilai (Kasih sayang, rajin,
selesai, murid diminta menghormati ibu bapa
(Petronas) dengan sukarela untuk
memberikan jawapan
Soalan 1 ( Aras Rendah) tentang isi yang
diperoleh daripada
Apakah yang cuba disampaikan dalam tayangan tersebut.
video tersebut ? v. Untuk soalan kedua,
guru akan melakukan
Jangkaan Jawapan: aktiviti roda impian
untuk memilih 3 orang
Video tentang hari raya pelajar yang akan
Video tentang tolong ibu menjawab soalan. ii. Kreatif dan inovasi
Video tentang dia berusaha untuk iii. Bahasa (menggunakan
#Pentaksiran
mendapatkan daging lembu. Pentaksiran secara lisan kosa kata yang baik)
melalui aktiviti soal jawab
Soalan 2 (Aras Tinggi) berdasarkan tayangan video. KBAT :
Baiklah, cikgu nak pilih secara rawak i. Memahami
ii.Menganalisis
berdasarkan roda yang akan cikgu putar
nanti. Nama siapa yang terpilih hendaklah PENTAKSIRAN :
menceritakan sedikit bagaiman cara awak i. Soal jawab
berdikari.
Roda Impian :
https://wordwall.net/resource/34929403
Jangkaan Jawapan
Saya bangun pagi sendiri
Saya basuh baju sendiri dan pergi sekolah
sendiri
Saya tolong ayah saya berkebun di
kampung apabila balik sekolah.
LANGKAH 1 Soalan 3 1. Guru membuka tayangan Teknik :
Siapa yang boleh jawab hari ini kita akan slide yang mengandungi i. Gallery Walk
20 MINIT maksud setiap maksud ii. Perbincangan
belajar tentang apa ? rangkap dalam Seloka
12.05 Tengahari- Tak Berikhtiar Sendiri iii. Kaedah secara
12.35 Tengahari Jangkaan Jawapan melalui Canva. berkumpulan
Pantun kasih sayang
Seloka iv. Soal jawab
Seloka Tak Berikhtiar Sendiri
i. Penerangan kepada pelajar berkaitan
maksud setiap rangkap Seloka Tak Berikhtiar
Sendiri denganmenggunakan perisian Canva.
Slide pembentangan (Canva) :
2. Guru memberikan Pendekatan :
penerangan dengan lebih i. Analitik
terperinci tentang maksud
setiap rangkap. Kaedah :
i. Kelas
3. Ketika penerangan ii. Penerangan
tengah berlangsung
murid diarahkan untuk iii. Kaedah perbincangan
mencatatkan nota-nota
penting. Strategi :
i. Berpusatkan bahan
4. Setelah penerangan ii. Berpusatkan guru
iii. Berpusatkan aktiviti
selesai, murid iv. Berpusatkan murid
dikehendaki berpecah
kepada tiga kumpulan BBM :
untuk menjalankan i. Komputer
aktiviti “Gallery Walk”. ii. Slide Canva
5. Setiap ahli dalam iii. Projektor
kumpulan akan
menghantar wakil untuk Elemen Merentas Kurikulum :
menulis jawapan di i. Nilai (Gigih, rajin, hormat-
laptop guru melalui menghormati dan
aplikasi Canva. berusaha)
ii. Teknologi dan maklumat
6. Wakil yang lain juga
dipilih untuk iii. Kreativiti dan inovasi
menerangkan jawapan
yang telah ditulis di
aplikasi Canva tadi.
7. Setiap kumpulan KBAT :
diberikan hadiah iaitu i. Memahami
gula-gula sebagai ii. Menganalisis
penambah suasana.
PENTAKSIRAN :
#Pentaksiran i. Soal jawab
Pentaksiran secara soal jawab, ii. Bertulis
menulis nota dan memerhati iii. Pemerhatian
perbincangan secara berkumpula
melalui aktiviti Gallery Walk.
Aplikasi Canva :
Andaian Jawapan :
LANGKAH 2 i. Guru meneruskan sesi pengajaran dengan 1. Guru membuka tayangan Teknik :
menayangkan slaid tema dan persoalan slide yang mengandungi i. Peta I-think (Peta Buih)
20 MINIT yang terdapat dalam seloka Tak tema dan persoalan yang ii. Soal jawab
Berikhtiar Sendiri dengan menggunakan terdapat di dalam Seloka
12.35 Tengahari- Powerpoint. Tak Berikhtiar Sendiri. Pendekatan :
12.45 Tengahari i. Analitik
2. Setelah selesai
menerangkan tema dan Kaedah :
kesemua persoalan yang i. Individu
terdapat dalam seloka ii. Penerangan
Tak Berikhtiar Sendiri,
guru meminta wakil Strategi :
seorang pelajar untuk i. Berpusatkan bahan
mengambil salinan peta I- ii. Berpusatkan guru
think.
iii. Berpusatkan murid
3. Guru menjelaskan iv. Berpusatkan aktiviti
bahawa setiap seorang
akan memperolah sehelai BBM :
rangka peta I-think yang i. Komputer
kosong. ii. Slide Canva
4. Setiap pelajar perlu iii. Projektor
menyatakan tema iv. Peta Buih
yang telah dipelajari
sebentar tadi tanpa Elemen Merentas Kurikulum :
rujukan daripada guru i. Kreatif dan inovasi
dan dipilih secara
rawak. 2 orang pelajar
dipilih. ii. Bahasa (penggunaan
bahasa yang baik)
5. Kemudian, setiap
pelajar juga perlu KBAT :
menganalisis i. Memahami
persoalan yang ii. Menganalisis
terdapat dalam seloka
yang telah dikaji PENTAKSIRAN :
bersama guru. i. Soal jawab
ii. Bertulis
6. Peta I-think tersebut
perlu dihantar semula
kepada guru untuk
semakan semula tahap
pemahaman pelajar.
#Pentaksiran
Pentaksiran secara bertulis
melalui aktiviti Peta I-Think
iaitu Peta Buih.
Aktiviti Peta I-Think (peta buih) :
Setiap pelajar diberikan kertas peta buih ini
dan diminta menyenaraikan persoalan yang
diperoleh berdasarkan penerangan tadi
Andaian Jawapan :
LANGKAH 3 Latihan pengukuhan secara lisan : i. Guru memaparkan slide Teknik :
Aktiviti sambung cerita :
10 MINIT Canva yang mempunyai i. Sambung cerita
12.45 Tengahari- tajuk aktiviti. ii. Quizi
12.55 Tengahari
ii. Murid diberikan Pendekatan :
penerangan secara rigkas i. Analitik
mengenai aktiviti yang
akan dilakasanakan.
iii. Ianya akan dijawab Kaedah :
secara berterusan i. Berkumpulan
mengikut kumpulan. ii. Individu
Aktitiviti kuiz melalui Quizi : iv. Murid akan bermain Strategi :
i. Berpusatkan aktiviti
kuiz melalui aktiviti Quizi. ii. Berpusatkan murid
v. Guru akan memilih tiga BBM :
orang murid secara rawak i. Komputer
untuk menjawab soalan. ii. Slide Powerpoint
#Pentaksiran iii. Projektor
Pentaksiran secara soal jawab iv. Helaian kertas kosong.
melalui aktiviti Sambung Cerita dan
kuiz melalui Quizizz.
Elemen Merentas Kurikulum :
i. Nilai (Amanah,
Tanggungjawab,
Kegigihan
ii. Kreativiti dan inovasi.
Andaian Jawapan :
PENUTUP RUMUSAN i. Guru membuat rumusan Teknik :
(5 MINIT) Soalan: ringkas mengenai topik i. Soal Jawab
Apakah refleksi yang kamu dapat daripada pembelajaran pada hari
12.55 Tengahari- pembelajaran pada hari ini?
1.00 Petang ini.
Andaian Jawapan :
Pendekatan :
Saya dapat menganalisis maksud dan
ii. Guru meminta seorang i. Analitik
pelajar untuk
memberikan refleksi
mengenai pembelajaran Kaedah :
mengenal pasti tema dan persoalan yang pada hari tersebut. i. Kelas
terdapat dalam Seloka Tak Berikhtiar ii. Penerangan
Sendiri .Selain itu, juga dapat membentuk nilai #Pentksiran
murni seperti dapat berkerjasama dengan rakan Pentaksiran secara soal jawab Strategi :
sekelas yang lain melalui aktiviti gallery walk. untuk memeproleh kesimpulan i. Berpusatkan bahan
Aktiviti yang dijalankan juga amat dan refleksi berdasarkan ii. Berpusatkan guru
menyeronokan dan juga merangsang minda pengajaran dan pembelajaran
saya. Ilmu yang diberikan seperti ini juga pasti yng dijalankan. BBM :
akan saya aplikasikan bila menghadapi ujian i. Komputer
pada masa akan datang. Aktiviti seperti ini ii. Slide Powerpoint
juga membuatkan saya lebih memahami topik
yang diajar oleh guru. iii. Projektor
Elemen Merentas Kurikulum :
i. Bahasa (penggunaan
bahasa yang baik)
INSTRUMEN
Pentaksiran Bilik Darjah.
BIL NAMA SET INDUKSI LANGKAH 1 LANGKAH 2 LANGKAH 3 PENUTUP
REFLEKSI
- GALLERY WALK PETA I-THINK LATIHAN
PENGUKUHAN Lisan
Lisan Bertulis Bertulis
Bertulis
12 3 1 3 123
123
1. Faris Daniel Bin
Abdul Hakim
2. Fakrullah Bin
Zailkapli
3. Amir Izzudin Bin
Amar
4. Muhammad
Syazwan Bin
Ayub
5. Hamdan Bin
Harun
6. Afiq Manza Bin
Azman
7. Qimi Lailatul Bin
Ismail
8. Muhammad
Kamal Bin
Ibrahim
9. Sitih Mariam
Binti Zulhilmi
10. Seripah Binti
Ralib
RUBRIK
Penilaian Lisan : Induksi (Soal Jawab berdasarkan video dari laman Youtube di dalam kelas )
TAHAP KRITERIA KEBERANIAN PENGETAHUAN ISI KEGRAMATISAN
KANDUNGAN
LEMAH (1) Tidak mempunyai Tidak memahami dalam menjawab Hujah yang diberikan amat
keyakinan dan keberanian soalan dan memberikan hujah tidak memuaskan dari segi
dalam menjawab soalan. berkaitan dengan isi pengajaran dan kegramantisan ayat.
pembelajaran tidak jelas.
SEDERHANA (2) Mempunyai sebahagian Memahami hampir sebahagian dalam Sebahagian hujah yang
keyakinan dan keberanian menjawab soalan dan memberikan diberikan memuaskan dari segi
dalam menjawab soalan. sebahagian hujah berkaitan dengan kegramantisan ayat.
isi pengajaran dan pembelajaran
yang jelas.
CEMERLANG (3) Mempunyai keyakinan dan Memahami keseluruhan dalam Keseluruhan hujah yang
keberanian yang tinggi menjawab soalan dan memberikan diberikan sangat memuaskan
dalam menjawab soalan. hujah berkaitan dengan isi dari segi kegramantisan ayat.
pengajaran dan pembelajaran yang
jelas.
RUBRIK PENILAIAN
Penilaian Bertulis : Objektif satu (langkah 1) Penerangan Canva dan aktiviti menjawab soalan melalui Gallery Walk.
TAHAP KRITERIA KEBERANIAN PENGETAHUAN ISI KEGRAMATISAN
KANDUNGAN
LEMAH (1-2) Tidak dapat menyumbang Idea yang dikemukakan tidak jelas Penggunaan ayat yang tidak
idea dalam kumpulan dengan kehendak soalan jelas dalam aktiviti tugasan
semasa sesi perbincangan yang disediakan dan tidak
dijalankan menepati kehendak isi
pengajaran.
SEDERHANA (3-4) Mampu menyumbang Sebahagian idea yang dikemukakan Penggunaan ayat yang kurang
sedikit idea dalam relezan dengan kehendak soalan. jelas dalam aktiviti tugasan ang
kumpulan semasa sesi disediakan dan hampir
perbincangan dijalankan. menepati kehendak isi
pengajaran.
CEMERLANG (5-6) Sangat menyumbang idea Keseluruhan idea yang dikemukakan Penggunaan ayat yang sangat
yang banyak dalam sangat jelas dengan kehendak soalan. jelas dalam aktiviti tugasan
kumpulan semasa sesi yang disediakan dan sangat
perbincangan dijalankan. menepati kehendak soalan
RUBRIK PENILAIAN
Penilaian Bertulis : Objektif dua (langkah 2) Penerangan Canva dan aktiviti menjawab soalan melalui peta I-Think.
TAHAP KRITERIA KEBERANIAN PENGETAHUAN ISI KEGRAMATISAN
KANDUNGAN
LEMAH (1) Tidak mempunyai Tidak memahami dalam menjawab Hujah yang diberikan amat
keyakinan dan keberanian soalan dan memberikan hujah tidak memuaskan dari segi
dalam menjawab soalan. berkaitan dengan isi pengajaran dan kegramantisan ayat.
pembelajaran tidak jelas.
SEDERHANA (2) Mempunyai sebahagian Memahami hampir sebahagian dalam Sebahagian hujah yang
keyakinan dan keberanian menjawab soalan dan memberikan diberikan memuaskan dari segi
dalam menjawab soalan. sebahagian hujah berkaitan dengan kegramantisan ayat.
isi pengajaran dan pembelajaran
yang jelas.
CEMERLANG (3) Mempunyai keyakinan dan Memahami keseluruhan dalam Keseluruhan hujah yang
keberanian yang tinggi menjawab soalan dan memberikan diberikan sangat memuaskan
dalam menjawab soalan. hujah berkaitan dengan isi dari segi kegramantisan ayat.
pengajaran dan pembelajaran yang
jelas.
RUBRIK PENILAIAN
Penilaian Lisan : Latihan Pengukuhan (Langkah 3) aktiviti sambung cerita dan menjawab soalan di Quizi.
Jumlah Markah Kriteria Tahap
(Kuiz)
4-5 Murid menjawab semua soalan dengan tepat Cemerlang (3)
2-3 Sederhana (2)
Murid menjawab sebahagian soalan sahaja
0-1 dan kurang tepat. Lemah (1)
Murid gagal menjawab soalan dan tidak
tepat.
RUBRIK PENILAIAN
Penilaian Lisan : Penutup (membuat kesimpulan hasil pembelajaran di dalam kelas secara lisan.
TAHAP KRITERIA KEBERANIAN PENGETAHUAN ISI KEGRAMATISAN
LEMAH (1) KANDUNGAN
Tidak dapat menyumbang idea Penggunaan ayat yang tidak jelas
SEDERHANA (2) dalam kumpulan semasa sesi Idea yang dikemukakan tidak dalam aktiviti tugasan yang
CEMERLANG (3) perbincangan dijalankan. jelas dengan kehendak disediakan dan tidak menepati
soalan.
Mampu menyumbang sedikit kehendak isi pengajaran.
idea dalam kumpulan semasa Sebahagian idea yang
sesi perbincangan dijalankan. dikemukakan relezan dengan Penggunaan ayat yang kurang
kehendak soalan. jelas dalam aktiviti tugasan ang
Sangat menyumbang idea yang disediakan dan hampir menepati
banyak dalam kumpulan Keseluruhan idea yang kehendak isi pengajaran.
semasa sesi perbincangan dikemukakan sangat jelas
dijalankan. dengan kehendak soalan. Penggunaan ayat yang sangat
jelas dalam aktiviti tugasan yang
disediakan dan sangat menepati
kehendak soalan.
LAMPIRAN
LAMPIRAN 1 :
Video dari Youtube : https://youtu.be/BCjUxxxZBSo
LAMPIRAN 2 https://www.canva.com/design/
DAFKANHHawg/DlYT6Gs8ntgFCfG
-
6JW2Yw/edit?utm_content=DAF
KANHHawg&utm_campaign=desi
gnshare&utm_medium=link2&ut
LAMPIRAN 3
LAMPIRAN 4
LAMPIRAN 5
LAMPIRAN 6
LAMPIRAN 7
LAMPIRAN 8
LAMPIRAN 9
LAMPIRAN 10
LAMPIRAN 11
LAMPIRAN 12
LAMPIRAN 13
LAMPIRAN 14
LAMPIRAN 15 LAMPIRAN 16
LAMPIRAN 17
LAMPIRAN 18
LAMPIRAN 19
LAMPIRAN 20
LAMPIRAN 21
LAMPIRAN 22
LAMPIRAN 23
LAMPIRAN 24 https://quizizz.com/admin/pre
LAMPIRAN 25 sentation/63a840edefa0b0002
065797b?source=lesson_share