The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Tugasan 1. PENGHASILAN PRODUK BAHAN SUMBER PENGAJARAN

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 499-9-fathi, 2021-03-13 11:37:17

Pedagogi Pendidikan Islam

Tugasan 1. PENGHASILAN PRODUK BAHAN SUMBER PENGAJARAN

INSTITUT PENDIDIKAN GURU
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA

KAMPUS BAHASA MELAYU

PIKR 2073

PEDAGOGI PENDIDIKAN ISLAM SEKOLAH RENDAH

Nama : Muhammad Fathi Bin Mohd Phuzi
No. K/P : 931231-02-6001
Angka Giliran : 2020192400030
Program : PDPP
Ambilan : Ambilan Jun 2020
Unit : PAI Kumpulan 1
Tajuk Tugasan : Tugasan 1 – Penghasilan Produk
Nama Pensyarah : Mohd Aufa bin Mohd Sanusi
Tarikh Hantar : 13 Februari 2021

PENGAKUAN PELAJAR
Saya mengaku bahawa tugasan kerja kursus ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali
nukilan dan ringkasan yang setiap satunya saya jelaskan sumbernya.

Tandatangan Pelajar__ __________ Tarikh : 13/2/2021

PEMERIKSA MODERATOR

Markah Markah

Tandatangan Tandatangan

Cop Cop

Tarikh Tarikh

PENGESAHAN PELAJAR
Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah telah saya
rujuki dan fahami.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : _____________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - 30 MINIT

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Islam

2. Tahun : 3 Nilam

3. Bilangan Murid : 36 Orang

4. Tarikh : 17 Februari 2021

5. Hari : Rabu
6. Masa : 2.00 – 3.00 Petang

7. Bidang : Al-Quran(Hafazan)

8. Tajuk : Menghafal Surah Al-‘Asr

9. Standard Kandungan : 1.4 Membaca dan mengamalkan Surah Al-‘Asr dengan betul

dan bertajwid
10. Standard Pembelajaran : 1. 4.1 Menghafaz Surah Al-‘Asr dengan betul dan bertajwid

1.4.2 Mengamal kehidupan harian dengan surah Al-‘Asr

11. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
1. Membaca Surah Al-‘Asr dengan betul dan bertajwid selepas

talaqqi dan musyafahah bersama guru
2. Membaca Surah Al-‘Asr dengan lancar dan bertajwid

selepas aktiviti bola beracun
3. Membaca dan menghafal surah Al-‘Asr dengan betul dan

bertajwid selepas aktiviti susun dan tampal ayat-ayat(Fan-N-

Pick)

12. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Kreativiti : Intonasi
• Elemen keusahawanan : Kesanggupan belajar daripada kesalahan
• Nilai : Bersungguh-sungguh, fokus, bekerjasama, khusyuk
• Teknologi Maklumat : Audio, Video

13. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
• Kemahiran Berfikir (KB) : Menganalisis hukum tajwid
• Kaedah Pengajaran (KP) : Berpusatkan Guru, Berpusatkan Murid, Berpusatkan Bahan
• Belajar Cara Belajar (BCB) : Mengamalkan Surah Al-Asr dalam kehidupan seharian

14. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil Perkara 1
1. LCD 1
2. Laptop 1
3. Bola 1
4. Pembesar Suara 30
5. Komputer

15. Pengetahuan Sedia ada : Murid-murid pernah membaca surah Al-Zalzalah

16. Gabung Jalinan : Adab membaca Al-Quran

17. Penyerapan : Matematik(harakat bacaan)

18. Penilaian PdP : Lisan : Menghafaz, Tasmik, dan Berani

19. Kemahiran Insaniah : Kemahiran Komunikasi

20. Amalan Pedagogi : Pengajaran Kooperatif

Langkah Isi Kandungan Cad
Muqaddimah Bacaan Doa
(3 Minit)
2.00 petang –
2.03 petang

dangan Aktiviti Catatan
1. Doa ditayangkan pada slide Perangan Nilai :
2. Seorang murid mengetuai bacaan -Khusyuk

doa Strategi :
3. Murid lain mengaminkan doa Berpusatkan Murid

Bahan Bantu Mengajar :
LCD
Laptop

Set Induksi Tayangan Video
(7 Minit)
Fasa Persediaan Soalan Guru
2.03 petang – 1. Murid melihat tayangan video
2.10 petang 2. Siapakah yang mencipta masa
3. Apakah surah yang mengisahkan
tentang masa
4. Jawapan dikaitkan dengan tajuk
pelajaran

Langkah 1 Surah Al-‘Asr
(15 Minit)
Fasa Imaginasi
2.10 petang –
2.25 petang

1. Sumbang saran antara guru dengan Kemahiran utama :

murid Pemerhatian, Analisis

2. Murid menjawab soalan guru

3. Jawapan murid dikaitkan dengan Kaedah :

tajuk pelajaran Sumbang saran

Bahan Bantu Mengajar :
LCD
Laptop

Strategi :
Berpusatkan bahan
Berpusatkan guru
Berpusatkan Murid

1. Surah ditayang pada slide. Kemahiran Utama :
2. Murid membuka Mushaf Al-Quran Penjanaan Idea

Surah Al-Asr Kaedah :
3. Murid mendengar bacaan Talaqqi Mushafahah
4. Murid membaca dan mengulang

bacaan secara kelas dan kumpulan

Langkah 2 Membaca Surah Al-‘Asr melalui aktiviti
(20 minit) bola beracun
Fasa Imaginasi
2.25 petang –
2.45 petang

5. Bacaan murid diperbetulkan jika Penerangan Nilai :
terdapat kesalahan Fokus, Khusyuk

Bahan Bantu Mengajar :
Mushaf Al-Quran

Strategi :
Berpusatkan guru
Berpusatkan Murid

1. Murid dipilih secara aktiviti bola Kemahiran Utama :
beracun untuk membaca Surah Al- Mensintesisi Idea
‘Asr.
Kaedah :
2. Bacaan murid diperbetulkan oleh Tasmik
guru jika berlaku kesilapan.

Nilai :
Bersungguh-sungguh.
Fokus

Bahan Bantu Mengajar :
LCD
Laptop

Langkah 3 Surah Al-‘Asr 
(7 Minit) Latihan Pengukuhan 
Fasa
perkembangan https://wordwall.net/resource/7653279
2.45 petang –
2.55 petang

Bola beracun

Strategi :
Berpusatkan bahan
Berpusatkan Murid

Murid yang mengusai tajuk membuat BBM

latihan pengukuhan di wordwall Komputer

Murid yang tidak menguasai tajuk lembaran kerja

diberi latihan pemulihan menggunakan Nilai

world wall Semangat bermasyarakat

BCB

memproses maklumat

KB

Strategi berfikir,

Mengkonsepsikan

Strategi :

Latihan Pemulihan
https://wordwall.net/resource/2259421

Penutup Penutup Kognitif : Surah Al-‘Asr
(5 Minit) Penutup Sosial : Rajin membaca Al-Quran,
Fasa tindakan kerana Al-Quran memberi syafaat
2.55 petang –
3.00 petang

Berpusatkan bahan
Berpusatkan Murid
Berpusatkan Tugasan

1. Guru merumuskan isi pelajaran. Kemahiran utama :
2. Murid mengulang kembali bacaan Pelaksanaan
Amalan berterusan
Surah Al-‘Asr
3. Murid disihatkan membaca Surah Gabung Jalinan :
Adab membaca Al-Quran
Al-‘Asr dalam solat fardhu dan
diamalkan dalam kehidupan Strategi :
seharian Berpusatkan guru
Berpusatkan Murid
Berpusatkan Tugasan

Refleksi
 30/36 murid menguasai 3 objektif pembelajaran yang dirancang. Murid diberi latihan
pengukuhan
 6/36 murid tidak menguasai 1 objektif pembelajaran yang dirancang dan diberi latihan
pemulihan

Kekuatan
1. Tayangan video pertama yang menggunakan alat digital semasa set induksi tentang
masa menarik minat pelajar
2. Bacaan secara berkumpulan dapat menarik minat, berdaya saing dan meningkatkan
motivasi murid membaca Surah Al-‘Asr dengan dengan lebih baik.
3. Penggunaan muzik melalui alat digital pada langkah 2(bola beracun) dan penggunaan
bola bahan maujud iaitu bola beracun pada langkah 2 dan permainan word wall juga
dapat menarik minat murid untuk meneruskan proses PdP. Suasana kelas menjadi
semakin menarik dan ceria dapat meningkatkan fokus dan motivasi murid untuk terus
melaksanakan tugasan yang diberikan.

Kelemahan
1. Masa yang digunakan langkah 2 melebihi daripada masa yang dirancang.
2. Murid tidak yakin pada permulaan permainan Bola Beracun

Cadangan Penambahbaikan
1. Penggunaan masa menyampaikan pelajaran serta pemantauan murid di dalam kelas.
Guru perlu menepati ketetapan masa seperti yang ditentukan dalam rancangan
pengajaran harian.
2. Guru perlu memperbanyakkan aktiviti PAK21 pada kelas akan datang agar dapat
memupuk sifat keberanian dan kerjasama dalam kalangan murid

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

PENGHASILAN
PRODUK

BAHAN SUMBER
PENGAJARAN

DIGITAL

Muqaddimah

Set Induksi(Tayangan Video)
Video 1
https://www.youtube.com/watch?v=mJbHBhA9INQ&t=27s

Langkah 1(Tayangan Slide Surah Al-‘Asr)

Langkah 2 (Permainan Bola Beracun)
1. Bola Beracun

2. Speaker(Pemasangan Lagu)

Langkah 3 (Penilaian)
Lembaran Pengukuhan
https://wordwall.net/resource/7653279

Lembaran Pemulihan
https://wordwall.net/resource/2259421


Click to View FlipBook Version