PEMARKAHAN
KAI 1063
PENGAJIAN SOSIAL DALAM
PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
TAJUK : HARI KEMERDEKAAN
DISEDIAKAN OLEH : KUMPULAN SUNSHINE NOM. MATRIK
E20202027236
BIL NAMA E20202027235
1 NORHAFISZAH BINTI BABA E20202027259
2 PUVANESWARI A/P SUBRAMONIE E20202027229
3 NOORLAILI AZREEN BINTI AMRON E20202027243
4 AIDA BINTI ABD MANAF E20202027251
5 YASHOTHA A/P PUNUSAMY
6 TG. NOOR ASSMA BINTI TG. MOHAMED
YATIN
NAMA PENSYARAH : PROF MADYA DR. NORDIN MAMAT
TARIKH :
Kandungan 1
2
1.0 Pengenalan 3
2.0 Objektif
3.0 Rancangan Pengajaran Aktiviti (RPA) 6
4.0 Bahan / alat bantu mengajar 7
8
4.1 I-think 10
4.2 Kad imbasan
4.3 Bahan interaktif 12
4.4 Lembaran kerja
5.0 Contoh Aktiviti 13
5.1 Aktiviti 1 :
14
Lampiran Aktiviti 1 18
5.2 Aktiviti 2 :
Lampiran Aktiviti 2
6.0 Pentaksiran
7.0 Lampiran
8.0 Sumber dan Rujukan
22
Pengenalan
Modul dibina ini bertujuan untuk memberi peluang kepada kanak-kanak berumur
6 tahun bagi mengenali dan menghargai tentang bulan Kemerdekaan di Malaysia.
Sambutan Hari Merdeka adalah satu peristiwa yang disambut pada setiap tahun pada
bulan Ogos oleh rakyat Malaysia. Modul ini mengenalkan kepada kanak -kanak
tentang ciri-ciri Negara Malaysia yang terdiri daripada masyarakat yang berbilang
kaum, adat resam, mercu tanda negara, lagu kebangsaan, bunga kebangsaan dan
banyak lagi. Modul ini juga dapat menyediakan murid menjadi seorang individu serta
warganegara yang lebih prihatin dan bertanggungjawab terhadap negara. Modul ini
disediakan untuk digunakan sempena bulan sambutan Kemerdekaan nanti. Aktiviti -
aktiviti yang dirancang juga adalah sangat bersesuian dengan tahap umur kanak-
kanak. Semua aktiviti -aktiviti yang dimasukkan dalam modul ini adalah berfokus kan
dengan pembelajaran Abad ke 21 (KBAT) dengan memberi fokus kepada kemahiran
berfikir serta kemahiran hidup dan kerjaya yang berteraskan amalan nilai murni.
kanak-kanak juga boleh membuat aktiviti dengan berfikir secara kritis dan kreatif
mengikut kemampuan dan juga dapat menghasilkan sesuatu yang baharu dengan
menggunakan daya imaginasi sendiri. Dalam modul ini juga disertakan aktiviti
berteraskan ‘Digital Learning ‘yang menggunakan bahan -bahan teknologi seperti kids
media dan permainan melalui medium komunikasi serta video interaktif. Modul ini juga
dibuat dengan merujuk pada Kurikulum Standard Kebangsaan Malaysia. Terdapat
juga nilai-nilai sivik yang diterapkan melalui Modul ini iaitu nilai tanggungjawab
terhadap negara, hormat -menghormati antara satu sama lain, menghargai nilai
warisan budaya Malaysia dan banyak lagi. Diharap modul ini dapat melahirkan kanak-
kanak yang mempunyai semangat cintakan negara dan berbangga sebagai rakyat
Malaysia .
i
Objektif
Melalui modul tema Hari Kebangsaan ini kanak-kanak dapat :-
i. Menyemarakkan semangat persaingan yang sihat di
kalangan kanak-kanak Tabika Perpaduan.
ii. Memupuk semangat patriotik di kalangan kanak-kanak.
iii. Menyemai semangat kecintaan terhadap Negara.
iv. Meningkatkan pendekatan untuk mewujudkan
masyarakat yang peka kepada sejarah Negara.
v. Memahami hubungan diri dengan rakan dan komuniti serta
masyarakat.
vi. Melaksanakan tanggungjawab diri terhadap Negara.
vii. Berbangga dengan identiti dan keistimewaan Negara.
viii. Menghormati warisan budaya masyarakat Malaysia.
ix. Menghormati masyarakat pelbagi kaum di Malaysia.
2
RPA
CADANGAN RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)
Kelas : Amanah Tarikh : 02 Ogos 2021
Hari : Isnin Masa : 9.30 pagi – 10.00 pagi
Umur : 6 tahun Bil.kanak-kanak : 25 orang
Tema : Negara saya Sub Tema : Hari Kemerdekaan
Tunjang : Tunjang Komunikasi (Bahasa Melayu)
Standard Pembelajaran :
➢ BM 2.3.3 Membaca perkataan dengan suku kata terbuka (KV + KV + KV)
contoh: Negara, Negeri dan Melaka.
➢ BM 2.2.7 Menulis perkatan dan frasa
contoh : Ini negara Malaysia.
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak boleh menamakan nama bendera Negara Malaysia
“Jalur Gemilang”
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat;
1. Menyebut nama bendera Malaysia iaitu Jalur Gemilang dan warna dengan betul.
2. Menyatakan fungsi setiap warna biru, merah, kuning dan putih serta lambang
dengan betul.
3. Mewarnakan gambar bendera Jalur gemilang yang betul dengan bimbingan guru.
Senarai BBM / Alatan :
➢ Video,
➢ gambar Jalur Gemilang yang berwarna, dan
➢ warna yang terdapat dalam bendera
3
RPA
Set induksi Strategi Aktiviti PdP Catatan
PdP KB: Menganalisis
1. Guru membawa masuk kedalam
Belajar kelas bendera Negara Malaysia
melalui sambil mengibarkan bendera
bermain: tersebut.
Main 2. Kanak –kanak juga di berikan
peranan bendera yang kecil .
Langkah 1 Teknik 3. Kanak-kanak mula bertanya kepada
penerangan guru untuk apa bendera ini dikibarkan
(bersoal jawab)
1. Guru menerangkan kepada murid- KB: Memahami
murid tentang nama bendera Negara
kita dan warna-warna yang ada
dalam bendera Negara kita.
2. Kanak-kanak menyebut dan
mengulang semula beberapa kali
nama bendera Malaysia iaitu “Jalur
Gemilang”.
3. Kanak-kanak mula menyebut warna
yang ada pada bendera Negara kita NT : Kebanggaan
iaitu biru,merah,kuning dan putih
Langkah 2 Belajar 1. Guru menceritakan tentang fungsi KB: Mengenalpasti
melalui
bermain pada setiap warna dan lambang yang
ada pada bendera.
bercerita 2. Kanak-kanak menyatakan fungsi
warna sambil memegang kad imbas
warna ;
➢ biru – melambangkan perpaduan
➢ merah – melambangkan keberanian
➢ kuning – melambangkan warna diraja
➢ putih – melambangkan kesucian dan NT: tanggunjawab
keluhuran hati
➢ bulan dan bintang – agama Islam
sebagai agama Rasmi Negara.
4
RPA
Strategi Aktiviti PdP Catatan
PdP
Langkah 3 Tunjuk Cara 1. Guru menayangkan semula video
bendera Malaysia iaitu Jalur
Gemilang.
2. Guru menunjukkan cara warna
dengan betul dan menulis semula
perkataan dan frasa.
➢ “Ini bendera Negara saya”.
Negara (KV + KV + KV)
i. Lembaran aktiviti
➢ Bahan video interaktif dimana
permainan memadankan:
i. warna bendera
ii. mencari jumlah warna
iii. mengeja perkataan negara
Penutup Nyanyian 1. Guru menyanyikan lagu Jalur Contoh soalan:
Refleksi
Gemilang semula dengan klip video 1) Apa nama
yang dipasang.
bendera
2. Kanak-kanak menyanyikan lagu Jalur Malaysia?
Gemilang dengan bimbingan guru. 2) Apa warna
3. Guru bersoal-jawab dengan kanak- yang ada pada
kanak tentang bendera Negara bendera
Negara kita?
3) Apakah makna
warna biru pada
bendera?
NT: kegembiraan
5
Bahan / alat bantu
mengajar
6
Bahan/ alat
bantu mengajar
kad imbasan
7
Bahan/ alat
bantu mengajar
bahan interaktif
1
youtube 2
3 online
worksheets
flip book
4
wordwall
5
power
point
8
Bahan/ alat
bantu mengajar
Cadangan flip book bertemakan
Bulan Kebangsaan yang digunakan.
Scan QR kod
https://online.fliphtml5.com/zbnyq/unyb/
Scan QR kod
https://online.fliphtml5.com/zbnyq/cubg/
9
Bahan/ alat
bantu mengajar
Cadangan lembaran kerja yang digunakan.
Scan QR kod
https://online.fliphtml5.com/zbnyq/ldnu/
Scan QR kod 10
https://online.fliphtml5.com/zbnyq/slwh/
Aktiviti Nyanyian Lagu Jalur Gemilang.
Contoh aktiviti
Jalur Gemilang
Merahmu bara semangat waja
Putihmu bersih budi pekerti
Kuning berdaulat payung Negara
Biru perpaduan kami semua
Puncak dunia telah kau tawan
Lautan luas telah kau redah
Membawa semangat jiwa merdeka
Semarak jaya kami warganya
14 melintang jalurnya
Semua negeri dalam Malaysia
Satu suara satu semagat
Itu semua warga berdaulat
Jalur gemilang ..dibawah naunganmu
Jalur gemilang… kamu semua bersatu
Perpaduan ketaatan
Amalan murni rakyat Malaysia
Jalur gemilang…..megah kami terasa
Jalur gemilang….kibarkanlah wawasan
Merah putih biru kuning
Jalur semangat kami semua
berkibarlah…
berkibarlah…
berkibarlah…
JALUR GEMILANG
Scan QR kod 11
https://www.yout
ube.com/watch?
v=mnN866eQQF
s&t=150s
Contoh aktiviti
Aktiviti padankan warna Bendera Malaysia pada Liveworksheet.
Scan QR kod
https://www.live
worksheets.com/
zl2214505ox
Aktiviti mengeja dan susun suku
kata kv+kv+kv nama negeri
pada Liveworksheet.
Scan QR kod
https://www.livew
orksheets.com/c
p2178352qz
12
Contoh aktiviti Scan QR kod
https://wordwall.
net/resource/267
73231
Aktiviti padankan perkataan dengan gambar menggunakan
Wordwall.
Scan QR kod
https://www.live
worksheets.com/
zl2214505ox
13
Pentaksiran
14
Pentaksiran
15
Pentaksiran
16
Pentaksiran
SENARAI SEMAK
AKTIVITI BULAN KEBANGSAAN
KM 4 KM 5 KM 6
Mengetahui negara Menunjukkan sikap
Malaysia cinta akan Negara Menghargai
(KM 3.1) (KM 3.2) warisan budaya
Bil Nama Murid masyarakat
Malaysia
(KM 4.1)
TP1 TP2 TP3 TP1 TP2 TP3 TP1 TP2 TP3 Catatan
Guru
1 Ahmad Syafiq Imtiyaz
2 Aiman Hadiff
3 Cahaya Salsabila
4 M. Aniq Fakrullah
5 M. Aman Zafran
6 M. Asyraaf Zhafran
7 M. Iqmal Hakim
8 M. Raqeeb Naufal
9 Naurah Hanna
10 Nur Aqisha Hazreen
11 Nur Jannah
12 Nur Marissa Maethilda
13 Nur Mikayla Nadhrah
14 RayQarl Danny
15 Rayyan Darrish
16 Siti Maryam Muaffah
17 Thaqif Sirhan
18 Umarr Khalish
19 Wan ‘Adra Zahiya
20 Wan Syasya Umairah
21 Zulhafizi
17
Lampiran
Aktiviti mengenal Bendera Malaysia.
Tabika Perpaduan Apartmen Impian Sentosa, Daerah Klang, Selangor. 18
Lampiran
Aktiviti mengenal Perdana
Menteri Malaysia.
Tabika Perpaduan Apartmen Impian Sentosa, Daerah Klang, Selangor.
19
Lampiran
Aktiviti kraf menghasilkan gelang bunga raya.
Adik Nur Rania Qaisara binti Azizul Haqim
Adik Syahir Afiq bin Shahrimi 20
Tabika Perpaduan Taman Lindungan Jaya B, Daerah Petaling, Selangor.
Lampiran
Aktiviti silang budaya.
Adik Syahir Afiq bin Shahrimi dan adik Anis Qaseh Alya binti Zainal Abidin
Tabika Perpaduan Taman Lindungan Jaya B, Daerah Petaling, Selangor.
21
Sumber dan Rujukan :
1. Kurikulum Standard Prasekolah
Kebangsaan, Pendidikan Prasekolah
(Dokumen Standard Kurikulum dan
Pentaksiran Semakan 2017)
2. Panduan Pengajaran
Tahunan/Mingguan/ Harian Tabika
Perpaduan, Kementerian Perpaduan
Negara.
3. Pentaksiran Pengajaran
Harian/Bulanan Tabika Perpaduan,
Kementerian Perpaduan Negara.
4. Gambar aktiviti murid dari Tabika
Perpaduan Apartmen Impian
Sentosa, Daerah Klang, Selangor.
5. Gambar aktiviti murid dari Tabika
Perpaduan Taman Lindungan Jaya B,
Daerah Petaling, Selangor.
22
SEKIAN,
TERIMA KASIH