The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Ticer Mommy Mazz, 2022-03-25 22:37:57

RPH TABIKA SEMUKA DAN PDPR 2021

RPH TABIKA SEMUKA DAN PDPR 2021

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL Memasukkan unsur-
KANAK-KANAK (SPAK) unsur keyakinan diri,
jati diri, kepimpinan
RANCANGAN dan lain-lain
PELAJARAN HARIAN
(RPH) PM TABIKA yang Cuti
Bersalin, Cuti Haji,
Menggunapakai Cuti Umrah, Berkursus
aktiviti yang terdapat dan sebagainya
di dalam modul- perlu menyediakan
modul yang RPH sepanjang
dibekalkan oleh tempoh cuti tersebut
Jabatan

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL Menulis pendekatan yang dipilih
KANAK-KANAK (SPAK)
• Pendekatan bertema
Minggu • Pendekatan projek
pembelajaran
dilaksanakan • Strategi Pengajaran dan
PemPbeemlabjaerlaanjadrai nPusTaarikth : 11 Ogos 2020
Minggu : 25
Strategi : Bertema, Strategi Pengajaran dan Pembelajaran di Pusat Pembelajaran Hari : Selasa

Bidang pembelajaran (subjek) boleh diubah
tetapi mesti mengikut slot masa yang sama

PM TABIKA perlu mengisi masa mengikut
jadual

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

• Tidak perlu menulis SP • Tidak perlu menulis SP
• PM hanya perlu menyediakan • PM hanya perlu menyenaraikan aktiviti rutin/harian mingguan
bahan atau peralatan yang akan
yang dilaksanakan
dimainkan oleh kanak-kanak • PM boleh menyenaraikan perbualan tentang cuaca, kalendar,
• PM perlu menyediakan
persekitaran yang sesuai dan peristiwa semasa dan lain-lain yang bersesuaian
selamat bagi memberi peluang • Pelaksanaan Modul Sivik 10 minit bagi aktiviti perbualan awal
kepada kanak-kanak memilih dan
setiap minggu
bermain dengan bebas • Mencatat rujukan modul yang digunakan (contoh : Modul

Patriotik PDP 26, Program S.A.LA.M, PKJR, MKD dll)

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL • Sasaran pencapaian yang mesti dicapai
KANAK-KANAK (SPAK) • Objektif pembelajaran hendaklah spesifik

Perlu menulis dan boleh diukur
tunjang-tunjang
yang berkaitan • Pemilihan SP mestilah bersesuaian dengan
peringkat perkembangan kanak-kanak
• Menulis SP dengan lengkap

• Menulis SP yang dipilih mengikut umur kanak-
kanak 4+ dan 5+

• Bidang pembelajaran yang diperuntukkan
waktu (tidak perlu menulis SP bagi tunjang yang

disepadukan)
• Aktiviti Pembelajaran (AP) (perlu menulis SP bagi

tunjang utama dan tunjang yang disepadukan)

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

• Menulis aktiviti yang hendak
dilaksanakan

• Penerapan nilai teras Modul
Sivik dalam aktiviti yang

dirancang (20 minit seminggu
dalam waktu AP)

Contoh BBM
• Batang ais krim

• Bakul
Contoh catatan
• Main bebas tidak dapat dilaksanakan di luar kelas kerana hari hujan
• Aktivti PdP tidak dapat dilaksanakan kerana pihak kesihatan membuat
pemeriksaan gigi
• PM perlu menghadiri kursus dan kelas diganti oleh PM lain
• Mencatat rujukan modul yang digunakan (contoh : Modul Patriotik PDP
26, Program S.A.LA.M, PKJR, MKD dll)
• Menulis kandungan dan nilai teras bagi pelaksanaan Modul Sivik

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

• Pendekatan projek – Rujuk Lampiran Pendekatan Projek 2A
• Strategi Pengajaran dan Pembelajaran di Pusat Pembelajaran

– Rujuk Lampiran Strategi Pengajaran dan Pembelajaran di
Pusat Pembelajaran 1A, 1B, 1C

• Segala lampiran berkaitan RPH hendaklah disimpan di dalam
fail A6

Merumuskan
aktiviti sepanjang
hari, mengemas
diri dan pesanan

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

• Mencatatkan rumusan daripada kekauatn dan kelemahan
hasil pembelajaran serta cadangan penambahbaikan pada
hari tersebut

• Contoh : 100% objektif pembelajaran pada hari ini tercapai,
PdPc pada hari ini tidak menarik minat kanak-kanak, hanya 2
objektif pembelajaran yang dirancang pada hari ini tercapai

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 15/25 kanak-kanak dapat menyanyikan lagu Pretty Birds dengan sebutan yag betul. 1. Kesemua kanak-kanak melibatkan diri semasa menghasilkan kolaj Jalur Gemilang
2. Ayu dan Shah masih belum boleh membilang dengan baik. 2. Latihan berterusan perlu diberi kepada Ayu dan Shah bagi meningkatkan kemahiran membilang.

• Rumusan boleh dibuat lebih spesifik seperti
menulis nama, bilangan kanak-kanak dan subjek

yang dirumus untuk memudahkan merancang
pembelajaran akan datang

• Refleksi yang ditulis berkait rapat dengan objektif
pembelajran yang ditulis

• Contoh: 10 orang kanak-kanak dapat membaca
suku kata terbuka dengan betul

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL • Menulis SP, objektif pembelajaran,
KANAK-KANAK (SPAK) aktiviti dan BBM dalam buku RPH di
ruang AP
01 • PM TABIKA perlu mengumpulkan
hasil pelaksanaan aktiviti sebagai
• Hanya perlu menulis – Rujuk Lampiran dokumentasi dan portfolio kanak-
Pendekatan Projek 2A kanak

• PM perlu merekod setiap aktiviti yang 02
dilaksanakan dan membuat dokumentasi (slaid,
video, laporan bergambar, bahan dan hasil kerja • Hanya perlu menulis – Rujuk Lampiran
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
kanak) di Pusat Pembelajaran 1A, 1B dan 1C
• Menyediakan Jurnal Projek selepas selesai
• Lampiran perlu dimasukkan ke dalam
pelaksanaan Pendekatan Projek fail A6

03

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL MINGGU MODUL
KANAK-KANAK (SPAK) ORIENTASI SIVIK

MODUL PPI • Dijalankan pada • Perlu dilaksanakan
minggu pertama dan setiap minggu semasa
• Tidak perlu ditulis kedua sesi Perbualan Awal dengan
dalam buku RPH persekolahan peruntukan masa 10
minit dan 20 minit bagi
• Pelaksanaan tidak • Tidak perlu Aktiviti Pembelajaran
termasuk dalam melaksanakan
tempoh 4 jam Pendekatan Bertema, • Perlu menulis
pelaksanaan KSPK Pendekatan Projek dan kandungan dan nilai
Strategi Pengajaran dan teras di bahagian
Pembelajarn di Pusat catatan RPT
Pembelajaran
• Perlu menulis
• Contoh aktiviti dan web kandungan dan nilai
aktiviti boleh dirujuk teras di bahagaian
pada muka surat 662 catatan RPH
buku RPH

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL PEMANTAUAN SEMAKAN BUKU RPH
KANAK-KANAK (SPAK)

PP PAK perlu Pegawai
menyemak buku pemantau perlu
RPH sebulan sekali menandatangani
buku RPH setiap
kali pemantauan

dilaksanakan

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

PENULISAN RPH
BAGI PROGRAM

SALAM

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL
KANAK-KANAK (SPAK)

PENULISAN RPH BAGI PROGRAM
SALAM

GP Amalan Kebersihan, PPI, PEERS, Modul Patriotik
SIVIK, English Is Fun Rutin dan PdP

KAEDAH PELAKSANAAN Modul Keyakinan Diri (MKD) Modul STREAM
• Jan – Mac (3 bulan) Tema Haiwan : Lamb Craft ECO Education
• Melibatkan semua kanak-kanak TABIKA
Pintar Botani (Fasa 1 – 2) Pintar Botani (Fasa 3)
KEMAS Modul Pintar Botani Modul Pintar Botani
• Jadual Waktu ( 4 jam/hari)
• Hands On (Projek,Tema, Pusat) • Aktiviti PdP dirancang mengikut tahap perkembangan kanak-kanak perlu
• Memuat naik gambar di media sosial direkod

dengan tanda pagar • Sesuaikan SK/SP dengan umur kanak-kanak di TBK masing-masing
#salamdikemas2021
#sahsiahkemas2021
#imkemas

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL PENULISAN RPH
KANAK-KANAK (SPAK)

RANCANGAN TAHUNAN

Ditulis bedasarkan aktiviti yang
dirancang bagi Program S.A.L.A.M

PETA MINDA

Perlu disediakan bagi Minggu 3 hingga
Minggu 6 semasa pelaksanaan
Pendekatan Bertema

WEB AKTIVITI

Perlu disediakan sepanjang Program
S.A.L.A.M dari Minggu 1 hingga Minggu
12

RPH

Setiap aktiviti di tulis dalam RPH bagi
tujuan perekodan

PELAPORAN

Merancang dan merekod pelaksanaan.



KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL PERANAN DAN TANGGUNGJAWAB PM
KANAK-KANAK (SPAK)

1. Merancang aktiviti 3. Merancang RPH 4. Mencatit aktiviti 6. Memastikan aktiviti
PdPR berdasarkan berdasarkan RPT PdPR ke dalam RPH PdPR selamat dan
perkembangan yang telah disusun dan membuat
kanak-kanak refleksi sewajarnya tidak membebankan
ibubapa/penjaga
2. Menyusun semula RPT 5. Menentukan kaedah
berdasarkan DSKP penyampaian yang
fleksibel

7. Menyediakan bahan 9. Berkomunikasi 10. Digalakkan 11. Digalakkan
yang mudah didapati, dengan untuk merekod mempamerkan hasil
diakses dan aktiviti PdPR bagi
bersesuaian dengan ibubapa/penjaga tujuan kerja kanak-kanak
kaedah PdPR berkaitan aktiviti pentaksiran melalui pelbagai
yang dirancang platform media social
8. Membimbing kanak-
kanak dalam setiap terlebih awal (Facebook,
aktiviti PdPR yang Instagram)
dilaksanakan

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL CADANGAN PENGISIAN PDPR
KANAK-KANAK (SPAK)
Aktiviti berdasarakan modul
Aktiviti yang diintegrasikan sedia ada di KEMAS @ modul
dengan tunjang-tunjang KSPK. yang dibangunkan oleh KPM,
Cth: Projek Cup Cake – kanak-
kanak dapat mengenal abjad, KKM, MIROS dll
nombor, makanan seimbang
Aktiviti berdasarkan situasi di
Aktiviti yang melibatkan persekitaran Cth: bercerita
pemikiran kreatif,
berkaitan pandemik Covid-19
penyelesaian masalah, serta menghasilkan kad ucapan
bekerjasama
kepada barisan hadapan
Aktiviti kemahiran literasi
awal (membaca, menulis Pendedahan kepada aktiviti
dan aktiviti motor halus yang rutin seperti menggosok gigi,

berkaitan) mencuci tangan

Aktiviti penerokaan serta kemahiran
proses sains sama ada menggunakan
teknologi (computer,HP) atau bahan

semulajadi persekitaran

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL CADANGAN PENGISIAN PDPR
KANAK-KANAK (SPAK)
AKTIVITI RUTIN AKTIVITI FIZIKAL AKTIVITI AKTIVITI
PROGRAM PEMBELAJARAN PEMBELAJARAN
SALAM 2021 Theme : Part Of
Body HANDS ON DIGITAL
Dilaksanakan 3 bulan Amalan menjaga
pertama sesi kebersihan English Is Fun Tajuk Aktiviti : Kereta Theme : Part Of
persekolahan Malaysia Body – My
Amalan menjaga Tajuk Aktiviti :
Garis Panduan Program kebersihan ruang Sukan Warisan Modul Patriotik Awesome Five
SALAM 2021 Modul Patriotik (5) Senses !
rumah Tajuk Projek : Bubble English Is Fun
#dudukrumah Projek Pintar Modul Keyakinan Diri
#pdprkemas2021 Amalan menjaga Botani Theme : Part Of
#pendidikandirumah2021 kebersihan peralatan Tajuk Projek : Little Body – Yes! I Can
#SALAMKEMAS2021 Pintar Botani Builder
Norma Baharu Covid- Count!
#imkemas 19 Modul Keyakinan Diri English Is Fun

Rujuk Garis Panduan Projek Inovasi e-sport
Amalan Kebersihan STREAM (Mini Golf, Fish

KEMAS Tema : Hargai Air Race dll)
Projek : Penapis Air e-learning
Dilaksanakan pada (Ninja Brush,
Spell It Right dll)
17 Jun 2021 TV Pendidikan
#hariSTREAMKEMAS (Youtube, Astro

2021 dll)

Tajuk Pentas : Pentas
Idolaku

Modul Keyakinan Diri

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL CADANGAN PENGISIAN PDPR
KANAK-KANAK (SPAK)

AKTIVITI AKTIVITI AKTIVITI SAMBUTAN ENGLISH DAY
KEROHANIAN/ KEROHANIAN/ KEIBUBAPAAN BULAN 2021

SIVIK SIVIK Tajuk : Papa KEBANGSAAN Dilaksanakan
Mama Lets’s setiap Rabu
• Membaca doa Tajuk Aktiviti : Saya Dilaksanakan mulai Mac
• Berselawat Sedia Membantu Cook sepanjang bulan hingga Oktober
Perdana Modul Sivik/MKD Modul kebangsaan (Ogos –
• Solat Kemahiran September 2021) 2021
#kitajagakita Keibubapaan –
• Membaca surah Modul Modul Patriotik Pengisian
lazim Tajuk : Tidak Jangan Pendidikan TABIKA KEMAS berdasarkan
Sentuh Saya! Pemakanan English Is Fun
• Dilaksanakan pada #bulankebangsaanKE
16 April 2021 Dilaksanakan pada 4 Tajuk : My Smart MAS2021 Rujuk A Pre-
Mei 2021 Freezer school
• Modul PPI/MKD Modul
#selawatperdana Modul PEERS Classroom
#PEERSdikemas2021 Kemahiran Guide : Teacher-
KEMAS2021 Keibubapaan –
Tajuk : Penderaan children
Nyanyian lagu Seksual Kanak-kanak Modul Interaction
kebangsaan/lagu Pendidikan
Modul PEERS Keselamatan #englishdayKEMAS
TABIKA KITA dan Kebersihan 2021
Modul Sivik/Modul Makanan

Patriotik/MKD

Tajuk Aktiviti : Bicara
Cilik

Modul Patriotik

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL STRATEGI PELAKSANAAN PDPR
KANAK-KANAK (SPAK)
ONLINE (DALAM TALIAN)
PERUNTUKAN WAKTU
• Penggunaan peranti
500 Minit Seminggu • Capaian internet
• Belajar secara real time
PENDEKATAN • 1 jam max tempoh layar
• 2 hari seminggu (120 minit)
• Pendekatan Bertema
• Pendekatan Projek mengikut kesesuaian

Pentaksiran OFFLINE (LUAR TALIAN)
• Membuat refleksi sewajarnya
• Pengunaan peranti
bagi tujuan pentaksiran • Tanpa capaian internet
• Hasil kanak-kanak yng dibuat • Helaian kerja / BBM Maujud.

secara digital (helaian kerja OFFSITE
menggunakan Microsoft Word) –
disimpan terlebih dahulu dan • Pembelajaran berlaku di pusat
dicetak komuniti @ pusat pemindahan
• Gambar sepanjang aktiviti PdPR
dirumah – disimpan secara • Berkaitan bagi kes bencana
alam

RANCANGAN
TAHUNAN PDPR

BULAN TUNJANG SK SP CATATAN

Tunjang Komunikasi (Bahasa BM 1.2 Mendengar, memahami dan BM 1.2.2
Melayu)
memeberi respon secara gerak laku dan lisan BM 1.2.3 Pendekatan Bertema

Tunjang Komunikasi BI 1.1 Listen to and identify sound BI 1.1.1 Kandungan
(Bahasa Inggeris) PI 3.1 Menunjuk cara bersuci dengan betul BI 1.1.3 Menghargai diri sendiri
PI 3.2 Melakukan wuduk PI 3.1.1 1. Tanggungjawab diri
Tunjang Kerohanian Sikap dan Nilai PM 3.1 Melaksanakan tanggungjawab diri 2. Melaksanakan aktiviti yang disukai
(Pendidikan Islam) PI 3.2.1 Tanggungjawab sebagai Murid
MA 1.1 Memadankan objek PI 3.2.3 1. Mematuhi peraturan sekolah
Tunjang Kerohanian Sikap dan Nilai
J (Pendidikan Moral) FK 2.2 Melakukan pelbagai pergerakan PM 3.1.1 Nilai Teras
A lokomotor Kasih sayang, Hormat Menghormati,
MA 1.1.1 Bertangungjawab, Kegembiraan
N Tunjang Sains dan Teknologi KE 1.1 menyanyikan lagu daripada pelbagai MA 1.1.3
U (Matematik Awal) repertoir MA 1.1.4 (Tulis pendekatan yang digunakan
FK 2.2.1 mengikut perancangan PM dan
A FK 2.2.2 Kandungan dan Nilai Teras Modul
FK 2.2.3 Sivik yang berkaitan)
R
I Tunjang Perkembangan Fizikal dan KE 1.1.1
Estetika (Perkembangan Fizikal dan KE 1.1.2

Penjagaan Kesihatan)

Tunjang Perkembangan Fizikal dan
Estetika (Kreativiti dan Estetika)

Tunjang Kemanusiaan KM 1.1 Memahami diri dan hubungan dengan KM 1.1.1
Tunjang Ketrampilan Diri
keluarga KM 1.1.2

KD 1.1 Mengenal dan mengurus emosi KD 1.1.1
sendiri KD 1.12

JADUAL WAKTU DAN
ANALISA
PERUNTUKAN WAKTU

Hari Masa 8.00 8.10 8.30 8.50 9.10
8.10 8.30 8.50 9.10 9.40

Isnin PA BM BI AP

Masa 8.00 8.10 8.50
Hari 8.10 8.50 9.30

Selasa PA BM AP

Rabu PA FK BI
8.10
Masa 8.00 8.30 8.30 8.50
Hari 8.10 FK 8.50 9.10

Khamis PA 8.10 PI MA
8.50
Masa 8.00 8.50 9.30
Hari 8.10 PI 9.30 10.00

Jumaat PA AP

PERUNTUKAN PdPR Seminggu

BIL BIDANG PEMBELAJARAN MASA Peruntukan *Pembelajaran
SEMINGGU Masa PdP Kendiri
1 Bahasa Melayu
2 Bahasa Inggeris (minit) Berstruktur
3 Matematik
4 Pendidikan Islam/Pendidikan Moral 60 20 40
5 Aktviti Fizikal
6 Main Bebas 60 20 40
7 Aktviti Rutin
10 Aktiviti Pembelajaran 50 20 30

JUMLAH JAM 60 20 40

Dijalankan secara online 60 20 40

60 - 60

50 - 50

100 20 80

500 120 380

Dijalankan secara offline

Hari Masa 8.00 8.10 8.40 9.10 10.00
8.10 8.40 9.10 10.00 10.30

Isnin PA BM BI BM MA

Rabu PA MA AP BI

Masa 8.00 8.10 8.40 9.10
Hari 8.10 8.40 9.10 9.50

Khamis PA FK PI/PM AP

Masa 8.00 8.30 9.00
Hari 8.30 9.00 9.30

Jumaat FK AP PI/PM

PERUNTUKAN PdPR Seminggu

BIL BIDANG PEMBELAJARAN MASA Peruntukan *Pembelajara
SEMINGGU Masa PdP n Kendiri
1 Bahasa Melayu
2 Bahasa Inggeris (minit) Berstruktur
3 Matematik
4 Pendidikan Islam/Pendidikan Moral 80 30 50
5 Aktviti Fizikal
6 Main Bebas 80 30 50
7 Aktviti Rutin
10 Aktiviti Pembelajaran 60 30 30

JUMLAH JAM 60 - 60

Dijalankan secara online 60 - 60

30 - 30

30 - 30

100 30 70

500 120 380

Dijalankan secara offline

PETA MINDA

KELUARGA KESUKAAN/KEGEMARAN HOBI
ü AYAH ü MAKANAN/MINUMAN ü MELUKIS
ü IBU ü HAIWAN ü MENYANYI
ü KAKAK ü TEMPAT ü MENARI
ü ABANG ü KENDERAAN ü MENGUMPUL
ü ADIK ü PERMAINAN ü MEMBACA
ü DATUK
ü NENEK DIDRI ISRAYIA KAWAN
SAYA ü KAWAN BAIK
BHG. ANGGOTA BADAN ü KAWAN SEKOLAH
ü KAKI JIRAN ü KAWAN BERMAIN
ü TANGAN ü KAWASAN RUMAH ü KAWAN PEREMPUAN/
ü MATA ü KAWAN
ü BADAN ü BANGSA KAWAN LELAKI
ü HIDUNG ü BUDAYA/ADAT
ü TELINGA ü PERAYAAN TABIKA SAYA
ü MULUT ü PENGERUSI
ü KEPALA ü GURU
ü PEMBANTU
RUMAH ü ALAMAT TABIKA
ü RUANG RUMAH ü RUANG TABIKA
ü PENGHUNI RUMAH
ü JENIS RUMAH

WEB AKTIVITI

TUNJANG KOMUNIKASI

Bahasa Melayu
• Kanak-kanak menyanyikan

lagu ABC
• Membaca perkataan

TUNJANG SAINS & TEKNOLOGI Minggu 5 TUNJANG PERKEMBANGAN FIZIKAL
& ESTETIKA
Matematik Awal
• Memadankan angka dengan Perkembangan Fizikal dan Penjagaan
Kesihatan
nama nombor • Membuat senaman Si Tommy
• Membilang objek dengan botol
Kreativiti & Estetika
• Membuat kolaj Jalur Gemilang

RANCANGAN
PELAJARAN

HARIAN

Minggu : 5 Tarikh :
Strategi : Bertema Hari : Isnin

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan
Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
8.00–8.20 pagi
(20 minit) Rutin Perbualan Awal Negara Kita Tanggungjawab Kita
1. Nyanyian Lagu Negaraku, Lagu Negeri, Lagu KEMAS, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Bangga dengan identiti negeri/negara
8.20-8.40 pagi 2. Doa-doa 2. Mengambil kehadiran kanak-kanak Program S.A.L.A.M
(20 minit) Video lagu ABC
Tunjang Komunikasi BM 2.2.1 Mengenalpasti 4+ 4+ 15/20 orang kanak-kanak menghantar
9.00-10.30 pagi Bahasa Melayu abjad Kanak-kanak dapat menyebut Kanak-kanak menyanyikan lagu ABC tugasan video
(1 jam 30 minit) abjad A hingga Z dengan lancar Ibu Bapa perlu menghantar rakaman video kanak-
BM 1.3.4 Mendengar, kanak menyanyikan lagu ABC Kertas warna Biru, Merah dan Kuning
AP mengecam dan menyebut 5+ Jalur Gemilang yang dilukis pada
Bertema perkataan Kanak-kanak boleh menyebut 5+ kertas A4
perkataan Kanak-kanak membaca perkataan Modul Patriotik
11.20-11.30 pagi menggunakan buku Bacalah Anakku muka surat Negara Kita Tanggungjawab Kita
(10 minit) Tunjang Perkembangan Fizikal KE 3.3.2 Menghasilkan Kanak-kanak dapat Ibu bapa perlu menghantar rakaman video kanak- Bangga dengan identiti Negara
dan Estetika karya kreatif melalui aktiviti menghasilkan kolaj Jalur kanak membaca perkataan
Kreativiti dan Estetika menggambar Gemilang mengikut warna yang
BM 1.5.2 Menyampaikan betul 1. Kanak-kanak menonton video cara-cara
idea secara kritis tentang membuat kolaj seperti yang ditunjukkan oleh PM.
sesuatu yang didengar, 2. Kanak-kanak menghasilkan kolaj di rumah
dilihat atau dialami dengan pemantauan oleh ibu bapa

Penutup
1. Kanak-kanak membaca doa penutup
2. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 15/20 kanak-kanak dapat menyebut abjad A hingga Z dengan lancar. 1. Terdapat ibu bapa yang mempunyai kekangan dalam menyelesaikan tugasan yang
2. Ayu dan Shah masih belum boleh menyebut suku kata dengan lancar.
melibatkan penghasilan video

Minggu : 5 Tarikh :
Strategi : Bertema Hari : Selasa

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan
Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
8.00–8.20 Negara Kita Tanggungjawab Kita
pagi Rutin Perbualan Awal Bangga dengan identiti negeri/negara
1. Nyanyian Lagu Negaraku, Lagu Negeri, Lagu KEMAS, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Program S.A.L.A.M
(20 minit) 2. Doa-doa 2. Mengambil kehadiran kanak-kanak

11.20-11.30 Galakkan kanak-kanak Tulis perbualan sebelum Kanak-kanak menyelesaikan
pagi membaca doa sebelum memulakan kelas pada hari
tugasan Kolaj Jalur Gemilang
(10 minit) memulakan aktiviti tersebut walaupun kelas
dibuat secara offline yang telah diberikan pada hari
Isnin

Penutup

1. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM

1. Kesemua kanak-kanak melibatkan diri semasa menghasilkan kolaj Jalur 1. Penerangan yang lebih jelas perlu diberikan seperti dalam bentuk

Gemilang video sebagai panduan melaksanakan aktiviti

Minggu : 5 Tarikh :
Strategi : Bertema Hari : Rabu

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan
Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
8.00–8.20
pagi Rutin Perbualan Awal Negara Kita Tanggungjawab Kita
1. Nyanyian Lagu Negaraku, Lagu Negeri, Lagu KEMAS, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Bangga dengan identiti
(20 minit) 2. Doa-doa 2. Mengambil kehadiran kanak-kanak negeri/negara
Program S.A.L.A.M
11.00 pagi –
12.00 tghari Tunjang Sains dan MA 2.1.3 Memadankan Kanak-kanak dapat 1. Kanak-kanak menonton video Lembaran kerja matematik

(1 jam) Teknologi angka dengan nama memadankan angka penerangan dari PM berkaitan aktiviti

12.20-12.30 Matematik Awal nombor dengan nama nombor yang perlu dibuat
pagi
2. Kanak-kanak perlu menyelesaikan
(10 minit)
MA 2.1.4 Membilang Kanak-kanak dapat tugasan pada lembaran kerja di muka

objek membilang objek dengan surat 5 hingga 8

betul Sekiranya PM memberi
tugasan melalui buku @
BM 1.3.4 Mendengar,
mengecam dan lembaran kerja nyatakan

menyebut perkataan

Penutup dengan jelas tugasan yang
1. Kanak-kanak membaca doa penutup perlu dibuat pada hari tersebut

2. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 20/20 kanak-kanak dapat memadankan angka dengan nama nombor dengan 1. Kesemua kanak-kanak melibatkan diri semasa menghasilkan kolaj Jalur

tepat. Gemilang
2. 5 orang kanak-kanak masih belum dapat membilang dengan betul. 2. Latihan berterusan perlu diberi kepada Ayu dan Shah bagi meningkatkan

kemahiran membilang.

Minggu : 5 Tarikh :
Strategi : Bertema Hari : Khamis

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan
Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
8.00–8.20
pagi Rutin Perbualan Awal Negara Kita Tanggungjawab Kita
1. Nyanyian Lagu Negaraku, Lagu Negeri, Lagu KEMAS, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Bangga dengan identiti
(20 minit) 2. Doa-doa 2. Mengambil kehadiran kanak-kanak negeri/negara
Program S.A.L.A.M
9.00 – 9.30
pagi Tunjang Perkembangan FK 2.2.1 Melakukan Kanak-kanak dapat Kanak-kanak mengikuti aktiviti senaman Si Hanya 10 org kanak-kanak
menyertai aktiviti google meet
10.30 – 11.00 Fizikal dan Estetika pergerakan melakukan pergerakan Tommy bersama-sama PM melalui Google
pagi Aktiviti dibuat mengikut
Perkembangan Fizikal dan i) Membongkok seperti membongkok da Meet kumpulan kecil pada waktu yang
(30 minit) berbeza
11.20-11.30 Penjagaan Kesihatan ii) Mengayun mengayun Masukkan link google meet atau aplikasi

pagi lain yang digunakan. Screen shot aplikasi
(10 minit)
Sekiranya kelas online perlu dibuat whatsapp atau google meet tidak perlu

1P.enKuatunapkm-kasanesacakakrmaeelabmsebrdapciejaarlidanongakkpaaent,npuctaautdpaatkRaPnH ditampal di dalam buku RPH tetapi
diletakkan di dalam fail A6

2. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 10 orang kanak-kanak dapat melakukan pergerakan seperti membongkok dan 1. Aktiviti Google Meet dibuat mengikut kumpulan kecil pada waktu yang

mengayun berbeza.
2. Aktiviti yang dibuat menraik minat kanak-kanak kerana terdapat muzik dan

pergerakan fizikal

Minggu : 5 Tarikh :
Strategi : Bertema Hari : Jumaat

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan

8.00–8.20 Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
pagi
Rutin Sekiranya tiada kelas/tugasan Perbualan Awal Negara Kita Tanggungjawab Kita
(20 minit) 1. Nyanyian Lagu Negaraku, LdaiglaukNseagnearki,aLnagpuaKdEaMhAaSri, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Bangga dengan identiti
2. Mengambil kehadiran kanak-kanak negeri/negara
2. Doa-doa tersebut catatkan tugasan Program S.A.L.A.M
Kanak-kanak masih menyelesaikan
yang perlu diselesaikan oleh tugasan yang telah diberikan oleh Pendidik 10 orang kanak-kanak telah
Masyarakat menyelesaikan tugasan Jalur
kanak-kanak Gemilang

11.20-11.30 Penutup
pagi 1. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

(10 minit)

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 10 orang kanak-kanak dapat menghasilkan kolaj Jalur Gemilang dengan warna 1. Aktiviti membuat kolaj mengambil masa yang agak lama untuk diselesaikan

yang betul. oleh kanak-kanak

Minggu : 9 Tarikh :
Strategi : Pendekatan Projek Hari : Jumaat

Masa Disiplin / Standard Objekif Aktiviti BBM/Catatan
Ilmu Utama Pembelajaran Pembelajaran
8.00–8.20
pagi Rutin Perbualan Awal Negara Kita Tanggungjawab Kita
1. Nyanyian Lagu Negaraku, Lagu Negeri, Lagu KEMAS, Lagu Tabika 1. Bertanya khabar bersama kanak-kanak Bangga dengan identiti
(20 minit) 2. Doa-doa 2. Mengambil kehadiran kanak-kanak negeri/negara
Program S.A.L.A.M
9.00-10.00
pagi Program S.A.L.A.M
(1 jam)
AP RUJUK LAMPIRAN 2A

Pendekatan Penutup
Projek 1. Memberi pesanan berkaitan tugasan yang perlu disiapkan/kelas yang akan dibuat esok

11.20-11.30
pagi

(10 minit)

Refleksi kanak-kanak Refleksi PM
1. 10 orang kanak-kanak dapat menghasilkan kolaj Jalur Gemilang dengan warna 1. Aktiviti membuat kolaj mengambil masa yang agak lama untuk diselesaikan

yang betul. oleh kanak-kanak

KURSUS SIJIL PENDIDIKAN AWAL PENUTUP
KANAK-KANAK (SPAK)

Garis panduan yang PM disaran mematuhi
disediakan ini adalah Garis Panduan buku RPH
untuk memudahkan
Pendidik Masyarakat yang telah disediakan
membuat semakan dan
rujukan bagi memastikan
aktiviti PdP berjalan

dengan lancar


Click to View FlipBook Version