The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by mariamjameelahmaidin, 2021-11-20 21:46:06

RPH PIMK

RPH PIMK

RPH Adab Menuntut Ilmu Tahun 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENDIDIKAN ISLAM)

Matapelajaran : : Pendidikan Islam

Kelas : 3 Alpha

Tahun : 2021

Tarikh : 21 September 2021

Masa : 8.30 hingga 9.30 pagi (1 jam)

Bilangan murid : 34 orang ( 17 lelaki, 17 perempuan)

Topik/Tajuk : Adab menuntut ilmu

Bidang : Adab

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyaksikan video berkaitan dengan “Adab menuntut ilmu”, Murid belajar tentang adab

ketika berada dalam majlis ilmu dan Murid mengetahui tentang faedah beradab ketika berada di dalam majlis ilmu.

Standard Kandungan : 6.2 Merumus konsep adab menuntut ilmu dan mengamalkannya secara beradab dan

istiqamah.

Standard Pembelajaran : Murid dapat :-

6.2.1 Menerangkan maksud ilmu fardhu ain dan fardhu kifayah serta kepentingannya.

6.2.2 Membaca dalil naqli yang berkaitan menuntut ilmu.

6.2.3 Menjelaskan adab-adab menuntut ilmu.

Objektif Pembelajaran : Selepas proses pengajaran dan pembelajaran, Murid dapat :

- Murid dapat mengamalkan adab menuntut ilmu ketika berada di majlis ilmu.

- Murid dapat menyatakan faedah beradab ketika menuntut ilmu.

- Murid dapat menyebut kelebihan menuntut ilmu.

Kemahiran Berfikir : Kemahiran Kritis – Murid dapat membuat sumbang saran tentang apa yang murid tahu tentang ilmu

pengetahuan dan kaitannya dengan tajuk.

Gabungjalin : Ibadah – Menuntut ilmu merupakan satu ibadah, Jika dilakukan hanya kerana Allah.

Penyerapan : Pendidikan Sivik – Memberi motivasi dan kesedaran kepada murid akan kepentingan mengamalkan

“Adab Menuntut ilmu”.

Amalan Pedagogo Masa Kini : Pembelajaran Kooperatif (Round Robin)

Aplikasi Interaktif : Google Sites, Google Slides, Screencast o matic, Video Interaktif Powerpoint, Wordwall,

Liveworksheet , Google Form dan Quizziz

Penerapan Nilai : Berdisiplin, patuh, khusyuk, istiqamah dan mendengar arahan.
Kemahiran Insaniah : Kemahiran komunikasi – memberikan pendapat.

Pentaksiran Bilik Darjah :

- Menjawab soalan yang disediakan diQuizziz
- Menjawab Latihan “Liveworksheet”.

- Wordwall (Airplane)

- Wordwall (Open the Box)
Bahan Bantu Mengajar : Papan putih, Video pembelajaran dan “Google Slides”.

PAPAN CERITA GOOGLE SITES :

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI/LATIHAN PENGAJARAN CATATAN
Muqadimmah( 5 minit) Murid membaca doa belajar DAN PEMBELAJARAN
Penerapan nilai
1. Murid diminta untuk membaca : Beradab dan
doa dengan beradab dan bersungguh-
bersungguh-sungguh. sungguh.

Nasihat dan kata-kata motivasi 2. Seorang murid dipilih untuk
mengetuai bacaan doa
tersebut.

3. Murid akan mengikuti bacaan

doa tersebut.

4. Murid diberikan nasihat dan
kata-kata motivasi untuk lebih
bersemangat dalam menimba
ilmu pengetahuan.

Set Induksi Google Slides ditunjukkan 1. Murid ditunjukkan situasi dan Kemahiran : Set
(5 minit ) ragam murid didalam bilik Induksi.
Tajuk : Ragam murid didalam Bilik darjah melalui “Google Slides”.
Darjah Kaedah : Soal
2. Murid akan menjawab soalan Jawab,
Antara soalan-soalannya didalam slides dan memberi pendapat, Penerangan
adalah? berdasarkan gambar-gambar
yang baik dan tidak baik Bahan bantu
- Ini gambar apa? semasa menuntut ilmu didalam mengajar :
- Apakah yang sedang mereka slides. Google Slides

lakukan? 3. Murid mendengar penerangan Kemahiran
- Mengapa perbuatan tersebut guru tentang situasi yang Berfikir
berlaku didalam kelas serta : Kemahiran
baik? implikasinya terhadap Kritis – Murid
- Mengapa perbuatan tersebut pembelajaran. dapat membuat
sumbang saran
tidak baik? 4. Murid mendengar penerangan tentang apa
- Apakah kaitannya dengan tajuk guru tentang “ Kelebihan yang murid tahu
mengamalkan adab menuntut tentang ilmu
kita hari ini? ilmu” pengetahuan
Arahan : Semak jawapan dislides dan kaitannya
seterusnya. dengan tajuk.

- Ini gambar apa?
Gambar orang sedang tidur dalam

Langkah 1 kelas, sedang menulis isi penting 1. Murid dipaparkan satu video Kemahiran
(10 minit) pelajaran, sedang berbual dengan pembelajaran menggunakan Menerang dan
rakan ketika guru memberi aplikasi “Screencast o matic” Berfikir
penerangan dan sedang bertanya tentang tajuk. : Kemahiran
soalan kepada gurunya. Kritis – Murid
- Apakah yang sedang mereka 2. Murid mendengar penerangan dapat membuat
guru tentang isi pelajaran sumbang saran
lakukan? didalam video. tentang apa
Belajar, menuntut ilmu dan
menghadiri kelas. 3. Murid mendengar dengar focus
- Mengapa perbuatan tersebut dan memberikan pendapat,

baik?
Kerana menggalakkan orang lain
untuk berbuat perkara yang sama.
- Mengapa perbuatan tersebut

tidak baik?
Memberi kesan terhadap
ketidakfahaman isi pelajaran.
- Apakah kaitannya dengan tajuk

kita hari ini?
Kita akan mempelajari tentang
“Adab menuntut ilmu”.

Murid ditunjukkan satu video
pembelajaran menggunakan aplikasi
“Screencast o matic”.

Tajuk : Penjelasan maksud hadith dan apabila diizinkan. yang murid tahu
penerangan secara terperinci tentang 4. Murid mendengar kupasan dari tentang ilmu
kepentingan mengamalkan “Adab pengetahuan
menuntut ilmu”. guru tentang tajuk. dan kaitannya
dengan tajuk.
Memaparkan Hadith tentang “Adab
menuntut ilmu”. Bahan Bantu

Mengajar :

Video

pembelajaran
dan “Google
Slides”.

Penilaian :
Banding beza,
Menyenarai
fakta, membaca
dalil naqli.

Langkah 2 Penerangan tentang tajuk tentang 1. Murid mendengar penjelasan Kemahiran
(15 minit) “Adab menuntut ilmu menurut Imam Al guru tentang 5 Adab Menuntut penyoalan dan
Ghazali”. ilmu menurut Imam Al-Ghazali. variasi
Iaitu Tekun, Suci, Tidak rangsangan.
Menggunakan video Aplikasi Interaktif bergaduh, Berkorban masa,
tenaga dan harta serta Aplikasi
Screencast o matic. tuntas(bersungguh-sungguh). Interaktif :
Google Slides,
2. Murid menyertai aktiviti Screencast o
sumbang saran “Round Robin”.

3. Murid mendengar penerangan matic.
guru.
Penerapan nilai
4. Murid diberikan nota tentang : bersungguh-
tajuk. sungguh.

5. Murid membuat latihan
“Quizziz”

Tajuk video Screencast o matic : 5 Kemahiran
Adab Menuntut ilmu menurut Imam Al- Berfikir
Ghazali. : Kemahiran
Kritis – Murid
Murid juga diberikan nota tentang “Adab dapat membuat
Menuntut ilmu”. sumbang saran
tentang apa
Latihan : Quizziz yang murid tahu
Tajuk : Ilmu Fardhu Ain dan Fardhu tentang ilmu
Kifayah serta kepentingannya dalam pengetahuan
kehidupan. dan kaitannya
dengan tajuk.
Latihantubi untuk memastikan murid
mencapai objektif standard Penyerapan
kandungan dan standard : Pendidikan
pembelajaran. Sivik – Memberi
motivasi dan
kesedaran
kepada murid
akan
kepentingan
mengamalkan

Langkah 3 Kesimpulan dalam bentuk hiburan : 1. Murid mendengar lagu yang “Adab Menuntut
(15 minit) Lagu tentang menuntut ilmu melalui dipasang oleh guru dan cuba ilmu”.
video “Youtube”. memahami liriknya.
Kemahiran
Tajuk lagu : Kelebihan menuntut ilmu 2. Murid memberi perhatian variasi
terhadap penerangan guru. rangsangan.
Latihan Pengukuhan Keseluruhan
Aplikasi Interaktif : Liveworksheet 3. Murid memberi pendapat Penerapan nilai:
tentang lagu. Istiqamah

4. Murid membuat latihan Kemahiran
Liveworksheet. Berfikir
: Kemahiran
Kritis – Murid
dapat membuat
sumbang saran
tentang apa
yang murid tahu
tentang ilmu
pengetahuan
dan kaitannya
dengan tajuk.

Bahan Bantu
Mengajar :
Media dan
teknologo
maklumat
“YouTube”.

Langkah 4 Aplikasi Interaktif : Liveworksheet 1. Murid mendengar guru Kemahiran
(5 minit) Latihan : Kepentingan Menuntut Ilmu membuat rumusan tentang penyoalan dan
dalam kehidupan. tajuk. variasi
Rumusan keseluruhan tentang tajuk rangsangan.
menggunakan Aplikasi Interaktif 2. Murid diuji kefahamannya,
,Wordwall (Airplane) melalui aplikasi Interaktif Penerapan nilai
,Wordwall (Airplane). : bersungguh-
Arahan : Murid dikehendaki menjawab sungguh.
3. Aktiviti terus bersambung,
sambil guru memberi Kemahiran
penerangan. Berfikir
: Kemahiran
4. Murid memberi sumbang saran Kritis – Murid
tentang tajuk. dapat membuat
sumbang saran
tentang apa

latihan pengukuhan untuk mendapat yang murid tahu
kefahaman menyeluruh tentang tajuk tentang ilmu
yang dipelajari. pengetahuan
dan kaitannya
Tajuk : Soalan menyeluruh tentang dengan tajuk.
tajuk agar guru dapat melihat tahap
Penutup pencapaian murid. 1. Murid diminta mengulang Bahan Bantu
(5 minit) kembali isi pelajaran. Mengajar :
Penutup Kognitif : Menuntut ilmu adalah Aplikasi
wajib bagi setiap individu muslim. 2. Murid mendengar kesimpulan Interaktif
dari guru. ,Wordwall
Penutup Sosial : Menuntut ilmu melatih (Airplane)
diri dengan sifat sabra dan mendengar 3. Murid dinasihatkan agar Kemahiran
arahan. sentiasa bersemangat dalam Penutup
menuntut ilmu.
Aktiviti susulan : Murid diberikan latihan Penerapan nilai
pengukuhan, untuk lebih memahami : bersungguh-
tajuk. sungguh,
beradab, patuh
pada arahan.


Click to View FlipBook Version