RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Bestari
3. Bilangan Murid : 35 orang ( ___/ 35)
4. Tarikh : 31 Julai 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Aktiviti Mesra Alam
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran bertutur
10. Standard Kandungan
1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber secara bertatasusila.
11. Standard Pembelajaran
1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis
secara bertatasusila.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengemukakan tiga pendapat tentang bahan yang diberikan, iaitu keratan
akhbar dan petikan.
ii. Membina tiga daripada lima ayat secara lisan dengan menggunakan kata
hubung yang sesuai.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: Kata hubung
Kosa kata: degradasi, memulihara, ekosistem, biodiversiti, hibrid
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Sivik, Sains
Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, menghargai alam sekitar.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
Kemahiran Berfikir: Mengimlakkan, menganalisis, menjana idea.
Belajar Cara Belajar: Bacaan intensif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, menganalisis,
menjana idea dan merumus.
Kecerdasan Pelbagai: Kemahiran interpersonal, verbal-
linguistik dan kinestetik.
Pembelajaran Koperatif: Murid berbincang untuk
mengemukakan pendapat.
Strategi berpusatkan murid: Melakukan aktiviti radio
rosak.
Teknik: Didik hibur (Aktiviti permainan radio rosak)
Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkaitkan gambar dan petikan dengan
aktiviti.
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
1
Bil. Perkara 1
1. Komputer riba 35
2. Projektor LCD 35
3. Lirik lagu Hijau 5
4. Petikan 5
5. Keratan akhbar 35
6. Kad tugasan 30
7. Gambar ‘Mesra Alam’ 5
8. Gambar beserta kata hubung (Pengayaan)
8. Petikan (Pemulihan)
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mempunyai pengetahuan tentang alam sekitar.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
1. Kebersihan kelas.
Pengurusan 2. Persediaan murid 1. Murid memastikan Peralatan yang
bilik darjah
untuk belajar. kelas bersih dan sesuai dengan mata
(2 minit)
bersedia untuk belajar. pelajaran.
Set induksi
(5 minit) 1. Lagu ‘Hijau’ dari youtube. 1. Murid menginteraktifkan BBM: Komputer riba,
https://www.youtube.com/w video lagu Hijau pada video.
atch?v=5LzDsNrV194 minit ke 0.43 hingga 0.44,
3.25 hingga 3.28 dan 6.25 TMK: Video lagu
2. Soalan: hingga 7.00 yang ‘Hijau’, google slide.
i. Apakah yang kamu ditayangkan dalam google
dapat perhatikan slide. Kemahiran
berdasarkan lagu ini? mendengar.
2. Murid memberi pendapat
3. Jangkaan jawapan: tentang video tersebut Kemahiran
i. Hutan pada ruangan komen. bertutur.
ii. Alam sekitar
iii. Pencemaran 3. Murid dan guru bersoal KP: Kemahiran
jawab mengenai tajuk verbal-linguistik
yang akan dipelajari
berdasarkan video KB:
tersebut. Menghubungkait
video dengan
4. Guru mengaitkan video tajuk
tersebut dengan tajuk
pada hari ini. (Lampiran 1)
1. Poster Kempen 1. Guru menunjukkan poster TMK: Google keep
Kurangkan
Langkah 1 Penggunaan Plastik. ‘Kempen Kurangkan BBM: Poster
(6 minit)
Penggunaan Plastik’. Kemahiran bertutur
2. Murid dan guru bersoal KP: Interpersonal
jawab mengenai kesan dan verbal-linguistik
plastik terhadap alam KB: Menjana idea,
sekitar. menghubungkaitkan
3. Murid membina ayat Nilai:
menggunakan audio dalam Bertanggungjawab,
Google Keep berdasarkan
2. Bersoal jawab tentang poster yang ditunjukkan menghargai alam
kesan plastik terhadap dengan menggunakan kata sekitar
alam sekitar. hubung yang sesuai.
(Lampiran 2)
3. Jangkaan jawapan:
i. Berlaku pencemaran
ii. Longkang atau salur
air tersumbat
iii. Tidak akan mereput
dalam masa singkat
iv. Hidupan akuatik
terjejas.
1. Petikan umum dan 1. Murid membaca keratan TMK: Microsoft one
keratan akhbar
Langkah 2 tentang teknologi akhbar dan petikan umum note, flipgrid.
(17 minit) hijau.
tentang manfaat dan BCB: Bacaan intensif
2. Aktiviti ‘Circle Time’.
3. Hujah berdasarkan pelaksanaan teknologi KB: Menganalisis,
hijau di Malaysia. menjana idea
petikan dan keratan 2. Murid melakukan aktiviti
akhbar. Circle Time, iaitu Pembelajaran
Jangkaan jawapan: berbincang untuk Koperatif
i. Dapat mengemukakan pendapat Contoh: Stand-N-
menggunakan audio pada Share, Circle Time
mengurangkan ruangan kolaboratif dalam
pencemaran Microsoft One Note. KP: Kemahiran
alam sekitar. 3. Murid menggunakan verbal-linguistik
ii. Dapat
menyediakan Nilai: Bekerjasama
peluang
pekerjaan kepada flipgrid untuk memberi (Lampiran 3)
masyarakat hujah berdasarkan
tempatan.
petikan, keratan akhbar
dan idea sendiri tentang:
i. Kepentingan teknologi
hijau dalam kehidupan.
ii. Peranan pelbagai
pihak.
iii. Kesan jika teknologi
iii. Pihak berkuasa hijau tidak dilaksanakan
perlu
di negara kita.
Langkah 3 menguatkuasaka 1. Guru menjalankan aktiviti BBM: Kertas warna,
(15 minit) n undang- radio rosak tentang ‘Alam gam, sampul surat
undang.
iv. Pihak kerajaan
mengadakan
program
penggunaan
teknologi hijau.
v. Keperluan tenaga
terbatas dan
terhad.
vi. Penyediaan
prasarana dan
infrastruktur yang
tidak kondusif.
vii. Pencemaran
lebih berleluasa.
Aktiviti “Siapa peka”
Sekitar dan Teknologi KB: Verbal-linguistik,
Hijau’. interpersonal dan
2. Setiap ketua kumpulan kinestetik
diminta ke hadapan kelas Nilai murni:
untuk mencabut kad Kerjasama
tugasan. Strategi:
3. Selepas membaca dengan Berpusatkan murid
teliti, ketua kumpulan perlu Teknik: Didik hibur
membisikkan ayat yang
dipilih kepada ahli (Lampiran 4)
kumpulan mengikut
turutan.
4. Ahli kumpulan yang
terakhir diminta tampil ke
hadapan untuk
melontarkan semula ayat
yang didengarnya.
5. Kemudian, setiap
kumpulan perlu mengenal
pasti penggunaan kata
hubung dalam ayat.
6. Kumpulan yang dapat
menuturkan semula ayat
yang dipilih serta dapat
mengenal pasti
penggunaan kata hubung
tersebut dengan tepat
akan dikira sebagai
pemenang.
7. Guru merumuskan nilai
yang terdapat dalam
aktiviti ini.
Pentaksiran:
Langkah 4 Aktiviti “Jom Reka” 1. Murid menggunakan audio TMK: Microsoft one
(10 minit)
dalam microsoft one note note, story jumper
untuk membina ayat KB: Menjana idea.
dengan menggunakan kata KP: Verbal linguistik.
hubung yang sesuai Pentaksiran
berdasarkan gambar yang (Lampiran 5)
ditunjukkan. Pemulihan
Pengayaan: (Lampiran 6)
Pengayaan
1. Murid diminta untuk
(Lampiran 7)
membina ayat majmuk
berdasarkan kata hubung
dan gambar yang diberi
menggunakan story
jumper.
Pemulihan:
1. Guru meminta murid untuk
mengenal pasti kata
hubung yang terdapat
dalam petikan dalam
microsoft one note.
2. Murid menggariskan serta
memberitahu kata hubung
yang terdapat dalam
petikan dengan
menggunakan audio dalam
microsoft one note.
Penutup Kognitif: 1. Guru merumuskan isi pelaj KB: Merumuskan.
Penutup Soalan: aran dengan bertanyakan KP: Verbal-lingustik
(5 minit)
1. Apakah yang kita pelajari soalan kepada murid. Nilai: Bekerjasama
2. Murid-
hari ini?
2. Senaraikan kesan-kesan murid akan membuat
penggunaan plastik rumusan tentang isi
terhadap alam sekitar. pelajaran bersama dengan
Penutup Sosial: guru.
Penerapan nilai murni 3. Guru menerangkan nilai m
1. Bekerjasama dan kerajinan urni yang terdapat serta
menggalakkan murid untuk
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.