RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 2 Dinamik
3. Bilangan Murid : 37 orang
4. Tarikh : 18 Julai 2019
5. Hari : Khamis
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Saya Anak Malaysia
8. Tajuk : Bahasa Kita
9. Kemahiran Fokus
Seni bahasa: Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak.
10. Standard Kandungan
4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
11. Standard Pembelajaran
4.2.3 Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak (bentuk bebas).
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengenal pasti ciri-ciri sajak dengan betul.
ii. Mendeklamasikan sajak dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai.
13. Sistem Bahasa
i) Kosa kata: Berkurun, berputik.
ii) Sebutan dan intonasi.
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
i) Ilmu: Kajian Tempatan.
ii) Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, berani, keyakinan.
iii) Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
iv) Kemahiran Berfikir: Mengimlakkan.
v) Belajar Cara Belajar: Bacaan intensif.
vi) Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: Memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak
idea.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
i) Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, mengecam, menyusun atur, menjana
idea dan merumus.
ii) Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal dan verbal linguistik.
iii) Pembelajaran Koperatif.
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1 Komputer riba 1
2 Projektor LCD 1
3 Gambar kad pengenalan dan sijil lahir 1
4 Petikan sajak “Bahasa Kita” 37
5 Peta buih 37
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah menonton persembahan sajak.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
1. Kebersihan kelas. Peralatan yang sesuai
Pengurusan 2. Persediaan murid untuk 1. Murid memastikan kelas dengan mata pelajaran.
Bilik Darjah bersih dan bersedia untuk
(2 minit) belajar. belajar.
Set Induksi 1. Tayangan video 1. Murid ditayangkan dengan Ilmu: Sivik.
(5 minit) mendeklamasikan sajak video deklamasi sajak
“Bahasa Kita” dari ‘Youtube’. “Bahasa Kita”. Nilai: Rasional.
2. Soalan: 2. Murid dan guru bersoal Kemahiran Berfikir:
jawab mengenai tajuk yang Menghubung kait.
akan dipelajari berdasarkan
video yang ditayangkan. Teknik: Soal jawab.
3. Guru mengaitkan jawapan Bahan Bantu Belajar:
murid dengan isi pelajaran Video mendeklamasikan
pada hari tersebut. sajak “Bahasa Kita”.
i) Apakah yang kamu dapat (Lampiran 1)
perhatikan berdasarkan video
tersebut?
3. Jangkaan jawapan:
i) Mendeklamasikan
sajak
ii) Pertandingan
Langkah 1 1. Sajak “Bahasa Kita”. 1. Setiap murid diedarkan Bahan Bantu Belajar: -
(15 minit) 2. Bacaan mentalis.
dengan sebuah petikan sajak Sajak “Bahasa Kita”
“Bahasa Kita”. (Lampiran 2).
2. Murid membaca sajak Ilmu: Sivik.
tersebut secara mentalis.
3. Guru mendeklamasikan Nilai:
sajak “Bahasa Kita”. Bertanggungjawab,
bekerjasama, berani.
4. Murid mengikut guru
mendeklamasikan sajak Bacaan mentalis.
“Bahasa Kita”.
5. Guru membahagi sajak
tersebut kepada beberapa
kumpulan.
6. Secara kumpulan, murid
mendeklamasikan sajak
“Bahasa Kita” mengikut baris
yang telah diberi.
Langkah 2 1. Sajak “Bahasa Kita”. 1. Murid berbincang dengan Kemahiran Berfikir:
(15 minit) 2. Mengenal pasti ciri-ciri sajak ahli kumpulan masing- Menjana Idea.
masing tentang ciri-ciri sajak
bebas yang terdapat dalam bebas yang terdapat dalam Bahan Bantu Belajar:
sajak “Bahasa Kita”. sajak “Bahasa Kita”. - Sajak “Bahasa Kita”.
3. Peta buih. - Peta buih (Lampiran 3).
2. Murid mengenal pasti ciri-ciri
Sajak bebas. Kecerdasan Pelbagai:
Interpersonal.
3. Wakil setiap kumpulan
menulis jawapan pada
Ciri-ciri papan putih. Pembelajaran Koperatif.
kad 4. Guru menyemak serta
Nilai:
pengena jawapan yang ditulis pada Bertanggungjawab,
lan papan putih dan rasional, bekersajasma.
membetulkan jika terdapat
4. Menulis ciri-ciri yang kesalahan. Peta Pemikiran:
terdapat dalam sajak 5. Guru mengedarkan peta - Peta buih.
“Bahasa Kita” pemikiran kepada setiap
murid.
6. Setiap murid perlu
melengkapkan dengan
memindahkan ciri-ciri sajak
dalam peta pemikiran yang
telah diberikan.
Langkah 3 1. Deklamasi sajak “Bahasa 1. Murid mendeklamasikan Kemahiran Berfikir:
(18 minit) Kita”.
sajak “Bahasa Kita”. Menjana idea.
2. Pentaksiran. 2. Pentaksiran: Murid Pembelajaran koperatif.
3. Pemulihan. mendeklamasikan sajak EMK:
“Bahasa Kita” dengan Kreativiti dan Inovasi.
4. Pengayaan. - sebutan dan intonasi yang
betul. Nilai:
3. Pemulihan: Murid i) Keyakinan.
melengkapkan sajak bebas
dengan pilihan jawapan yang Kecerdasan Pelbagai:
diberikan. Verbal linguistik.
4. Pengayaan: Murid
melengkapkan sajak bebas - Pentaksiran.
dengan jawapan yang
bersesuaian. - Pemulihan.
(Lampiran 4).
- Pengayaan.
(Lampiran 5).
Penutup 1. Sosial: 1. Guru mendeklamasikan Kemahiran Berfikir:
(5 minit) Merumuskan.
- Guru mendeklamasikan sajak sajak “Bahasa Kita”
Kecerdasan Pelbagai:
bersama-sama. bersama-sama dengan Verbal lingustik.
- Pujian dan penghargaan. murid.
2. Kognitif: 2. Beberapa orang murid
Merumuskan isi pelajaran. dipilih secara rawak untuk
menyatakan ciri-ciri sajak
yang dipelajari secara
spontan.
3. Guru merumuskan
keseluruhan isi pelajaran
pada hari tersebut.
4. Murid diberikan pujian dan
penghargaan oleh guru atas
usaha mereka mengikuti sesi
pengajaran dan
pembelajaran pada hari
tersebut.
18. Refleksi
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………….................................................
LAMPIRAN 1
https://www.youtube.com/watch?v=gcfEn_zvhhA
Video mendeklamasikan sajak dari “Youtube”
LAMPIRAN 2
Sajak “Bahasa Kita”
LAMPIRAN 3
Arahan: Pindahkan ciri-ciri sajak yang terdapat dalam sajak “Bahasa Kita” ke dalam
peta buih yang disediakan.
Ciri - ciri
sajak bebas
LAMPIRAN 4
Arahan: Lengkapkan sajak bebas dengan jawapan yang bersesuaian.
irama ungkapan bangsa
agama bangga bahasaku
Sajak “Bahasa Kita”
Dari buaian ibu melagukan __________
penuh syahdu melunakkan tidurku
dengan seribu rindu.
Ibu terus mendendangkan ________ bahasaku
tatkala mengajarku ilmu
menghadapi __________ baharu.
Di bangku sekolah
bahasaku tidak dialpakan
mendidik anak _________
membangunkan _________ dan nusa.
Bahasaku semakin membara
di gedung ilmu terus berbiacara
menjadikan bahasaku bahasa __________.
LAMPIRAN 5
Arahan: Lengkapkan sajak berangkap dengan jawapan yang bersesuaian.
indah memikat indah itu bahasa terpancar
dianyam kata-kata budi keindahan bahasa
Sajak “Bahasa Kita”
Rasailah _________________
pada kesempurnaannya
bahasa Melayu; bahasa kita
___________________
amat dalam pengertiannya.
Isi tersurat dalam ayat
susunan kata ________________
bahasa baik cermin masyarakat
bermadah kata bersalut amanat.
Yang _______________
pada akal rasa dan juga kata
yang baik itu ________
tersusun madah dalam makna
___________ indah dari hati