RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Bestari
3. Bilangan Murid : 35 orang ( ___/ 35)
4. Tarikh : 31 Julai 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Aktiviti Mesra Alam
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran bertutur
10. Standard Kandungan
1.7 Berbincang dan mengemukakan pendapat tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber secara bertatasusila.
11. Standard Pembelajaran
1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pendapat secara kritis tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber dengan menggunakan ayat yang gramatis
secara bertatasusila.
12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengemukakan tiga pendapat tentang bahan yang diberikan, iaitu keratan
akhbar dan petikan.
ii. Membina tiga daripada lima ayat secara lisan dengan menggunakan kata
hubung yang sesuai.
13. Sistem Bahasa
Tatabahasa: Kata hubung
Kosa kata: degradasi, memulihara, ekosistem, biodiversiti, hibrid
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Sivik.
Nilai: Bertanggungjawab, bekerjasama, menghargai alam sekitar.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
Kemahiran Berfikir: Mengimlakkan, menganalisis, menjana idea.
Belajar Cara Belajar: Bacaan intensif
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, menganalisis,
menjana idea dan merumus.
Kecerdasan Pelbagai: Kemahiran interpersonal, verbal
linguistik dan kinestetik.
Pembelajaran Koperatif: Murid berbincang untuk
mengemukakan pendapat.
Strategi berpusatkan murid: Melakukan aktiviti radio
rosak.
Teknik: Didik hibur (Aktiviti permainan radio rosak)
Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkaitkan gambar dan petikan dengan
aktiviti.
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
1
Bil. Perkara 1
1. Komputer riba 35
2. Projektor LCD 35
3. Lirik lagu Hijau 7
4. Petikan 7
5. Keratan akhbar 35
6. Kad tugasan 30
7. Gambar ‘Mesra Alam’ 5
8. Gambar beserta kata hubung (Pengayaan)
8. Petikan (Pemulihan)
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mempunyai pengetahuan tentang alam sekitar.
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
1. Kebersihan kelas.
Pengurusan 2. Persediaan murid 1. Murid memastikan Peralatan yang
bilik darjah
untuk belajar. kelas bersih dan sesuai dengan mata
(2 minit)
Set induksi bersedia untuk belajar. pelajaran.
(5 minit) 1. Lagu ‘Hijau’ dari youtube. 1. Murid mendengar serta BBM: Komputer riba,
https://www.youtube.com/w menyanyikan lagu Hijau video.
Langkah 1 atch?v=5LzDsNrV194 mengikut video yang
(6 minit) ditayangkan dan lagu TMK: Video lagu
2. Soalan: yang diperdengarkan. ‘Hijau’.
i. Apakah yang kamu
dapat perhatikan 2. Murid dan guru bersoal Kemahiran
berdasarkan lagu ini? jawab mengenai tajuk mendengar.
yang akan dipelajari
3. Jangkaan jawapan: berdasarkan video Kemahiran
i. Hutan tersebut. bertutur.
ii. Alam sekitar
iii. Pencemaran 3. Guru mengaitkan video KP: Kemahiran
tersebut dengan tajuk verbal-linguistik
1. Poster Kempen pada hari ini.
Kurangkan KB:
Penggunaan Plastik. 1. Guru menunjukkan poster Menghubungkait
‘Kempen Kurangkan video dengan
Penggunaan Plastik’. tajuk
2. Murid dan guru bersoal (Lampiran 1)
jawab mengenai kesan
plastik terhadap alam BBM: Poster
sekitar. Kemahiran bertutur
KP: Interpersonal
3. Murid membina ayat
berdasarkan poster yang dan verbal-linguistik
ditunjukkan secara lisan KB: Menjana idea,
dengan menggunakan
kata hubung yang sesuai. menghubungkaitkan
Nilai:
Bertanggungjawab,
menghargai alam
sekitar
(Lampiran 2)
2. Bersoal jawab tentang
kesan plastik terhadap
alam sekitar.
3. Jangkaan jawapan:
i. Berlaku pencemaran
ii. Longkang atau salur
air tersumbat
iii. Tidak akan mereput
dalam masa singkat
iv. Hidupan akuatik
terjejas.
1. Petikan umum dan 1. Murid membaca keratan BCB: Bacaan intensif
keratan akhbar
Langkah 2 tentang teknologi akhbar dan petikan umum KB: Menganalisis,
(17 minit) hijau.
tentang manfaat dan menjana idea
2. Aktiviti ‘Circle Time’
dan ‘Stand-N- pelaksanaan teknologi Pembelajaran
Whiteboard Sharing’. hijau di Malaysia. Koperatif
2. Murid melakukan aktiviti Contoh: Stand-N-
3. Hujah berdasarkan Circle Time, iaitu Share Whiteboard
petikan dan keratan berbincang untuk Sharing, Circle Time
akhbar. mengemukakan pendapat.
Jangkaan jawapan: 3. Murid memberi hujah KP: Kemahiran
i. Dapat (Stand-N-Share verbal-linguistik
mengurangkan Whiteboard Sharing)
pencemaran Nilai: Bekerjasama
alam sekitar.
ii. Dapat berdasarkan petikan, (Lampiran 3)
menyediakan keratan akhbar dan idea
peluang
pekerjaan kepada sendiri tentang:
masyarakat
tempatan. i. Kepentingan teknologi
hijau dalam kehidupan.
ii. Peranan pelbagai
pihak.
iii. Kesan jika teknologi
hijau tidak dilaksanakan
di negara kita.
Langkah 3 iii. Pihak berkuasa 1. Guru menjalankan aktiviti BBM: Kertas warna,
(15 minit) perlu radio rosak tentang ‘Alam gam, sampul surat
menguatkuasaka
n undang-
undang.
iv. Pihak kerajaan
mengadakan
program
penggunaan
teknologi hijau.
v. Keperluan tenaga
terbatas dan
terhad.
vi. Penyediaan
prasarana dan
infrastruktur yang
tidak kondusif.
vii. Pencemaran
lebih berleluasa.
Aktiviti “Siapa peka”
Sekitar dan Teknologi KB: Verbal-linguistik,
Hijau’. interpersonal dan
2. Setiap ketua kumpulan kinestetik
diminta ke hadapan kelas Nilai murni:
untuk mencabut kad Kerjasama, bantu-
tugasan. membantu
3. Selepas membaca dengan Strategi:
teliti, ketua kumpulan perlu Berpusatkan murid
membisikkan ayat yang Teknik: Didik hibur
dipilih kepada ahli
kumpulan mengikut (Lampiran 4)
turutan.
4. Ahli kumpulan yang
terakhir diminta tampil ke
hadapan untuk
melontarkan semula ayat
yang didengarnya.
5. Kemudian, setiap
kumpulan perlu mengenal
pasti penggunaan kata
hubung dalam ayat.
6. Kumpulan yang dapat
menuturkan semula ayat
yang dipilih serta dapat
mengenal pasti
penggunaan kata hubung
tersebut dengan tepat
akan dikira sebagai
pemenang.
7. Guru merumuskan nilai
yang terdapat dalam
aktiviti ini.
Langkah 4 Aktiviti “Jom Reka” Pentaksiran: KB: Menjana idea.
(10 minit) KP: Verbal linguistik.
1. Murid membina ayat Pentaksiran
dengan menggunakan kata
hubung yang sesuai (Lampiran 5)
secara lisan berdasarkan Pemulihan
gambar yang ditunjukkan.
(Lampiran 6)
Pengayaan: Pengayaan
(Lampiran 7)
1. Murid diminta untuk
membina ayat majmuk
secara lisan berdasarkan
kata hubung dan gambar
yang diberikan.
Pemulihan:
1. Guru meminta murid untuk
mengenal pasti kata
hubung yang terdapat
dalam petikan.
2. Murid memberitahu secara
lisan tentang kata hubung
yang terdapat dalam
petikan.
Penutup Kognitif: 1. Guru merumuskan isi pelaj KB: Merumuskan.
Penutup Soalan: aran dengan bertanyakan KP: Verbal lingustik
(5 minit)
1. Apakah yang kita pelajari soalan kepada murid. Nilai: Bekerjasama,
2. Murid- kerajinan
hari ini?
murid akan membuat
2. Senaraikan kesan-kesan
penggunaan plastik rumusan tentang isi
terhadap alam sekitar. pelajaran bersama dengan
Penutup Sosial: guru.
Penerapan nilai murni 3. Guru menerangkan nilai m
1. Bekerjasama dan kerajinan urni yang terdapat serta
menggalakkan murid untuk
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.