SGDK 3812: PEDAGOGI PENDIDIKAN MORAL
FIRST SEMESTER SESSION 2022/2023 (A221)
KUMPULAN 2
TOPIK:
TUGASAN: RPH MINI TEACHING
DISEDIAKAN OLEH: NO MATRIK
276848
NO NAMA 279965
1. MUHAMMAD FITRI BIN ABD RAHMAN 277219
2. YOOGANESWARI A/P BALAKRISHNAN 276872
3. NEESHALINI A/P PRABHAKARAN 281608
4. NOR SYAHIDA BINTI MUHAMMAD FAUZINA’IM
5. NUR IMANINA BINTI ROZI
DISEDIAKAN KEPADA:
TS. DR. MOHAN A/L RATHAKRISHNA
TARIKH PENGHANTARAN:
16 DECEMBER 2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
TARIKH / HARI / 8/12/2022 KHAMIS MINGGU 7 KELAS 2 DAHLIA
MINGGU PENDIDIKAN MORAL KEHADIRAN 30/30
MATA PELAJAR 8:30-9:05 PAGI
PELAJARAN
MASA
TEMA/TAJUK UNIT 4: TANGGUNGJAWAB DIRI MEMBENTUK KELUARGA BAHAGIA
STANDARD
4.1 Tanggungjawab diri saya sebagai anggota keluarga
KANDUNGAN 4.2 Kesan-kesan pengabaian tanggungjawab dalam keluarga
4.3 Cara melaksanakan tanggungjawab diri sebagai anggota keluarga
STANDARD 4.4 Kepentingan menjalankan tanggungjawab sendiri
PEMBELAJARAN
4.1.1 Menyatakan sekurang-kurangnya 2 tanggungjawab sebagai anggota
OBJEKTIF keluarga
PEMBELAJARAN
4.2.1 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kesan pengabaian tanggungjawab
NILAI keluarga
PENGETAHUAN 4.3.1 Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara untuk melaksanakan
SEDIA ADA tanggungjawab diri terhadap keluarga
TAHAP
PEMIKIRAN 4.4.1 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kepentingan menjalankan
PAK21 tanggungjawab sendiri
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat:
• Menyatakan tanggungjawab sebagai anggota keluarga
• Menyenaraikan kesan-kesan pengabaian tanggungjawab di dalam
keluarga
• Menyatakan cara-cara untuk melaksanakan tanggungjawab terhadap
keluarga
• Memberi penjelasan mengenai kepentingan menjalankan tanggungjawab
sendiri di dalam keluarga
• Bertanggungjawab
• Kasih sayang
• Hormat
• Kerjasama
• Toleransi
Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada dari Unit 6 Hubungan Mesra
Keluarga Bahagia pada Tingkatan 1.
• Menganalisis
• Menilai
• Memahami
• Komunikasi
• Kreatif
• Kolaboratif
STRATEGI • Pembelajaran berpusatkan PENTAKSIRAN
PEMBELAJARAN
pelajar Pemerhatian/ Role
• Pembelajaran pemusatan bahan Play
1
EMK EMK : Teknologi Maklumat dan ABM/BBM
Komunikasi (TMK)
NILAI : Keberanian Video, Projektor,
Komputer, Slaid,
Kertas A4
AKTIVITI Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti PdP Catatan/ PAK21/
PELAKSANAAN Masa BBM/ Nilai
PENGAJARAN • Guru
Set memberi BBM
DAN Induksi Tayangan video yang salam dan • Komputer
PEMBELAJARAN (3 minit) mengambil • Projektor
berkaitan dengan kehadiran
pelajar. VIDEO
tanggungjawab setiap ahli • https://www.yo
Guru
di dalam keluarga. memulakan utube.com/watc
set induksi h?v=gwXKtM0
Contoh soalan rumusan dengan N-EY
daripada tayangan video • memaparkan
tayangan TEKNIK
• Apa yang anda faham video • Sumbang saran
berkaitan dengan • Soal jawab
tayangan video Guru bersoal PAK 21
tersebut? jawab • Komunikasi
bersama-
• Apakah topik yang sama pelajar • Kreatif
akan kita belajar pada • berkaitan
hari ini? dengan
tayangan
video.
• Pelajar
menjawab
segala
persoalan
yang
diajukan
secara
sumbang
saran.
• Guru
memperkenal
kan isi
pelajaran.
2
Langkah • Guru mewujudkan • Guru BBM
1 perbincangan dua
memaparkan • Komputer
(10 minit) hala bersama pelajar
menerusi kaedah soal slaid riba
jawab
pembelajaran • Projektor
kepada pelajar • Slaid
• Pembelajaran
pembelajaran
diteruskan
dengan TEKNIK
penerangan • Soal jawab
berkaitan isi PAK 21
pembelajaran • Komunikasi
iaitu tanggun • Kreatif
gjawab ahli • Kritis
keluarga, NILAI
kesan • Bersemangat
pengabaian • Kerjasama
tanggungjawa • Tanggungjawab
b, cara
pelaksanaan
dan
kepentingan
tanggungjawa
b diri terhadap
keluarga
• Pelajar
meneliti
setiap
keterangan
yang
diberikan oleh
guru menerusi
slaid
pembentangan
yang
disediakan
• Guru
melakukan
sesi soal
jawab
bersama
pelajar
berkaitan
dengan topik
yang
dipelajari
• Guru
memberi
pujian kepada
para pelajar
yang memberi
3
kerjasama
semasa sesi
soal jawab
Langkah AKTIVITI 1: • Guru BBM
2 • Guru menggunakan memberikan • Kertas A4
(20 minit) kaedah Student Centre penerangan
Learning dengan mengenai TEKNIK
melakukan aktiviti aktiviti Role • Student
Role Play Play dimana centered
para pelajar learning
perlu PAK 21
membentuk • Komunikasi
kumpulan dan • Kreatif
mencabut
kertas undi STRATEGI
untuk situasi • Pemusatan
yang akan pelajar
dilakonkan • Pemusatan
• Pelajar diberi bahan
masa selama 5
minit untuk
berbincang
bersama ahli
kumpulan
• Setelah
selesai, para
pelajar
diminta untuk
lakonkan
situasi
tersebut di
hadapan kelas
• Guru
bertanyakan
pandangan
ahli kumpulan
tentang situasi
yang
dilakonkan
• Guru memuji
ahli kumpulan
yang telah
selesai
melakonkan
situasi yang
diberi
4
Penutup • Rumusan • Guru BBM
(2 minit)
merumuskan • Komputer
objektif • Projektor
pembelajaran • Slaid
dan pembelajaran
mengaitkan TEKNIK
nilai-nilai • Soal jawab
murni dengan PAK 21
aktiviti yang • Komunikasi
dilakukan • Bekerjasama
oleh pelajar
sepanjang sesi STRATEGI
pengajaran • Penutup
dan kognitif
pembelajaran
• Pelajar
diminta
membuat
refleksi
sambil bersoal
jawab dengan
guru.
• Guru
memberi
pujian kepada
pelajar kerana
dapat
memahami
pembelajaran
pada hari ini.
• Kelas tamat
5