SGDK 3812: PEDAGOGI PENDIDIKAN MORAL
FIRST SEMESTER SESSION 2022/2023 (A221)
KUMPULAN 2
TOPIK:
TUGASAN: RPH MINI TEACHING
DISEDIAKAN OLEH: NO MATRIK
276848
NO NAMA 279965
1. MUHAMMAD FITRI BIN ABD RAHMAN 277219
2. YOOGANESWARI A/P BALAKRISHNAN 276872
3. NEESHALINI A/P PRABHAKARAN 281608
4. NOR SYAHIDA BINTI MUHAMMAD FAUZINA’IM
5. NUR IMANINA BINTI ROZI
DISEDIAKAN KEPADA:
TS. DR. MOHAN A/L RATHAKRISHNA
TARIKH PENGHANTARAN:
16 DECEMBER 2022
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
TARIKH / HARI / 8/12/2022 KHAMIS MINGGU 7 KELAS 2 DAHLIA
MINGGU PENDIDIKAN MORAL KEHADIRAN 30/30
MATA PELAJAR 8:30-9:05 PAGI
PELAJARAN
MASA
TEMA/TAJUK UNIT 4: TANGGUNGJAWAB DIRI MEMBENTUK KELUARGA BAHAGIA
STANDARD
4.1 Tanggungjawab diri saya sebagai anggota keluarga
KANDUNGAN 4.2 Kesan-kesan pengabaian tanggungjawab dalam keluarga
4.3 Cara melaksanakan tanggungjawab diri sebagai anggota keluarga
STANDARD 4.4 Kepentingan menjalankan tanggungjawab sendiri
PEMBELAJARAN
4.1.1 Menyatakan sekurang-kurangnya 2 tanggungjawab sebagai anggota
OBJEKTIF keluarga
PEMBELAJARAN
4.2.1 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kesan pengabaian tanggungjawab
NILAI keluarga
PENGETAHUAN 4.3.1 Menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara untuk melaksanakan
SEDIA ADA tanggungjawab diri terhadap keluarga
TAHAP
PEMIKIRAN 4.4.1 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 kepentingan menjalankan
PAK21 tanggungjawab sendiri
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat:
• Menyatakan tanggungjawab sebagai anggota keluarga
• Menyenaraikan kesan-kesan pengabaian tanggungjawab di dalam
keluarga
• Menyatakan cara-cara untuk melaksanakan tanggungjawab terhadap
keluarga
• Memberi penjelasan mengenai kepentingan menjalankan tanggungjawab
sendiri di dalam keluarga
• Bertanggungjawab
• Kasih sayang
• Hormat
• Kerjasama
• Toleransi
Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada dari Unit 6 Hubungan Mesra
Keluarga Bahagia pada Tingkatan 1.
• Menganalisis
• Menilai
• Memahami
• Komunikasi
• Kreatif
• Kolaboratif
STRATEGI • Pembelajaran berpusatkan PENTAKSIRAN
PEMBELAJARAN
pelajar Pemerhatian/ Role
• Pembelajaran pemusatan bahan Play
1
EMK EMK : Teknologi Maklumat dan ABM/BBM
Komunikasi (TMK)
NILAI : Keberanian Video, Projektor,
Komputer, Slaid,
Kertas A4
AKTIVITI Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti PdP Catatan/ PAK21/
PELAKSANAAN Masa BBM/ Nilai
PENGAJARAN • Guru
Set memberi BBM
DAN Induksi Tayangan video yang salam dan • Komputer
PEMBELAJARAN (3 minit) mengambil • Projektor
berkaitan dengan kehadiran
pelajar. VIDEO
tanggungjawab setiap ahli • https://www.yo
Guru
di dalam keluarga. memulakan utube.com/watc
set induksi h?v=gwXKtM0
Contoh soalan rumusan dengan N-EY
daripada tayangan video • memaparkan
tayangan TEKNIK
• Apa yang anda faham video • Sumbang saran
berkaitan dengan • Soal jawab
tayangan video Guru bersoal PAK 21
tersebut? jawab • Komunikasi
bersama-
• Apakah topik yang sama pelajar • Kreatif
akan kita belajar pada • berkaitan
hari ini? dengan
tayangan
video.
• Pelajar
menjawab
segala
persoalan
yang
diajukan
secara
sumbang
saran.
• Guru
memperkenal
kan isi
pelajaran.
2
Langkah • Guru mewujudkan • Guru BBM
1 perbincangan dua
memaparkan • Komputer
(10 minit) hala bersama pelajar
menerusi kaedah soal slaid riba
jawab
pembelajaran • Projektor
kepada pelajar • Slaid
• Pembelajaran
pembelajaran
diteruskan
dengan TEKNIK
penerangan • Soal jawab
berkaitan isi PAK 21
pembelajaran • Komunikasi
iaitu tanggun • Kreatif
gjawab ahli • Kritis
keluarga, NILAI
kesan • Bersemangat
pengabaian • Kerjasama
tanggungjawa • Tanggungjawab
b, cara
pelaksanaan
dan
kepentingan
tanggungjawa
b diri terhadap
keluarga
• Pelajar
meneliti
setiap
keterangan
yang
diberikan oleh
guru menerusi
slaid
pembentangan
yang
disediakan
• Guru
melakukan
sesi soal
jawab
bersama
pelajar
berkaitan
dengan topik
yang
dipelajari
• Guru
memberi
pujian kepada
para pelajar
yang memberi
3
kerjasama
semasa sesi
soal jawab
Langkah AKTIVITI 1: • Guru BBM
2 • Guru menggunakan memberikan • Kertas A4
(20 minit) kaedah Student Centre penerangan
Learning dengan mengenai TEKNIK
melakukan aktiviti aktiviti Role • Student
Role Play Play dimana centered
para pelajar learning
perlu PAK 21
membentuk • Komunikasi
kumpulan dan • Kreatif
mencabut
kertas undi STRATEGI
untuk situasi • Pemusatan
yang akan pelajar
dilakonkan • Pemusatan
• Pelajar diberi bahan
masa selama 5
minit untuk
berbincang
bersama ahli
kumpulan
• Setelah
selesai, para
pelajar
diminta untuk
lakonkan
situasi
tersebut di
hadapan kelas
• Guru
bertanyakan
pandangan
ahli kumpulan
tentang situasi
yang
dilakonkan
• Guru memuji
ahli kumpulan
yang telah
selesai
melakonkan
situasi yang
diberi
4
Penutup • Rumusan • Guru BBM
(2 minit)
merumuskan • Komputer
objektif • Projektor
pembelajaran • Slaid
dan pembelajaran
mengaitkan TEKNIK
nilai-nilai • Soal jawab
murni dengan PAK 21
aktiviti yang • Komunikasi
dilakukan • Bekerjasama
oleh pelajar
sepanjang sesi STRATEGI
pengajaran • Penutup
dan kognitif
pembelajaran
• Pelajar
diminta
membuat
refleksi
sambil bersoal
jawab dengan
guru.
• Guru
memberi
pujian kepada
pelajar kerana
dapat
memahami
pembelajaran
pada hari ini.
• Kelas tamat
5
REFLEKSI
Sesi pengajaran dan pembelajaran (PDP) dijalankan di dalam kelas 2 Dahlia iaitu seramai 30
orang. Sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung, pelajar berjaya memberi
komitmen penuh dengan melibatkan diri secara aktif semasa di dalam kelas. Sebagai contoh,
para pelajar secara keseluruhannya terlibat secara aktif di dalam aktiviti Role Play yang
dilakukan semasa berada di dalam kelas. Selain daripada itu, pelajar juga memberi respon yang
positif terhadap soalan-soalan yang diutarakan oleh guru.
Melalui pemerhatian, para pelajar dilihat sangat bersedia mengenai topik pada yang diajar pada
hari ini. Hal ini demikian kerana, pelajar sudah mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai
topik Tanggungjawab Diri Membentuk Keluarga Bahagia. Di samping itu, pelajar juga berjaya
mengenal pasti nilai-nilai yang cuba diterapkan semasa PDP berlangsung.
6