The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Jadual Waktu dan Rancangan Mengajar

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by nieza8978, 2022-02-16 13:34:59

TEMA HAIWAN LIAR

Jadual Waktu dan Rancangan Mengajar

MASA 7.00 7.20 – 7.50 8.20 – 8.40 9.10 – 9.50 – 10.30 10.50 –
HARI – 7.50 – 8.40 – 9.50 10.30 – 11.00

7.20 BM 8.20 9.10 10.50

ISNIN PA AP MAIN R PI/PM MATE AP PENUTUP
BEBAS AWAL

SELASA PA FIZIKAL BM AP E PI/PM AP AP PENUTUP

MASA 7.00 7.20 – 7.50- 8.00 – 8.30 9.00 – 9.20 – 10.50 10.50 –
HARI – 7.50 8.00 8.30 – 9.20 11.00
AP
RABU 7.20 9.00 PENUTUP

PA PI /PM AP H MAIN
BEBAS

MASA 7.00 7.20 – 7.50- 8.20 – 8.40 9.10 – 9.30- 10.10- 10.50 –
HARI – 7.50 8.20 8.40 – 9.30 10.10 10.50 12.00

7.20 BI 9.10

KHAMIS PA AP MAIN A AP PENUTUP
BEBAS ( PROJEK) PENUTUP

JUMAAT PA FIZIKAL BI AP T AP
( PROJEK)

Bahasa Melayu Bahasa Inggeris

ANALISA PERUNTUKAN WAKTU

BIL BIDANG PEMBELAJARAN BAHASA JUMLAH
INSTRUCTIONAL ( MINIT)
1 PERBUALAN AWAL
2 REHAT BM BI 100
3 PENUTUP 60 40 150
4 BAHASA MELAYU 90 60 50
5 BAHASA INGGERIS 20 30 60
6 PENDIDIKAN ISLAM / MORAL 60 - 60
7 MATEMATIK AWAL - 60 120
8 FIZIKAL 120 - 40
9 MAIN BEBAS 40 - 60
10 AKTIVITI PEMBELAJARAN 30 30 60
20 40 500
JUMLAH SEMINGGU 160 340 1200
600 600









RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Kelas Tabika KEMAS Kg Bantayan B

Tarikh 20 Januari 2022 ( Isnin )
Masa 9.00 pagi hingga 10.00 pagi ( 60minit )

Bil. Murid 20 orang

Modul Bertema
Tema Haiwan

Sub Tema Haiwan Liar

Standard Kandungan BM 1.3 Mendengar dan mengecam bunyi bahasa
BM 3.2 Menguasai kemahiran menulis

Standard Pembelajaran BM 1.3.4 Mendengar, mengecam dan menyebut perkataan
BM 1.3.5 Menyebut dan memberi respons terhadap perkataan
yang didengar
BM 1.5.2 Menyampaikan idea secara kritis tentang sesuatu
yang, dilihat atau dialami.
BM 3.2.5 Menyalin ayat mudah
BM 3.2.8 Menulis ayat mudah

KesepaduanTunjang KD 2.3.4 Bercerita dan memberi pendapat dengan yakin

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran Kanak-kanak dapat:

1. Menyebut nama-nama haiwan liar 4 daripada 8 yang
diperkenalkan.

2. Mewarna gambar haiwan liar

Pengetahuan Sedia Ada Kanak-kanak pernah melihat harimau di zoo

KemahiranBerfikir (KB) Membuat inferens, menghubungkait.

Penerapan Nilai Berdikari, kerajinan, kebersihan fizikal dan mental

Bahan Bantu Mengajar Lembaran kerja, carta bergambar, alat tulis
(BBM)

Fokus MI Kinestetik, Linguistik, Interpersonal,

Kosa kata Zoo, Harimau, Singa, Buaya, Gajah, Zirafah, Daging,

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN.

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan /
Langkah Bahan
Set Induksi Nyanyian :
Lagu “Pukul berapa Datuk 1.Kanak-kanak berkumpul di ruang MI: Linguistik,
(5minit) Harimau belajar. Intrapersonal,
2. Kanak-kanak mendengar guru Kinestetik
menyanyikan lagu “Pukul berapa KB: Membuat
datuk Harimau inferens,
3.Kanak-kanak diminta menyanyi menghubungkait,
bersama-sama guru sambil membuat Bahan:
bunyi haiwan. Carta Lagu, video
lagu

Langkah 1 Penerangan ; 1. Guru berbual mengenai haiwan MI: Linguistik,
(10 minit) 1. Menunjukkan carta Liar yang pernah di lihat sambil Intrapersonal,
haiwan Liar. menunjukkan carta haiwan Liar. Kinestetik
2. Memperkenalkan 2. Guru meminta kanak-kanak KB: Membuat
nama-nama haiwan menyebut nama-nama haiwan Liar inferens,
Liar Seperti yang terdapat didalam carta menghubungkait,
Harimau Bintang, tersebut. Penerapan Nilai :
Zirafah, Beruang, 3. Guru memberi peluang kepada Berdikari,
Kuda Belang, kanak-kanak kehadapan bercerita kerajinan,
Serigala dan Badak tentang haiwan liar yang mereka kebersihan fizikal
Sumbu lihat di Zoo. dan mental.
3. Bercerita tentang 4. Kanak-kanak seramai 2 orang
pengalaman melihat kehadapan bercerita tentang Bahan:
haiwan liar di zoo. pengalaman mereka dengan yakin. Kad gambar
4. Mewarna gambar 5. Guru meminta kanak-kanak Carta haiwan
haiwan liar. mewarna gambar haiwan Liar dengan Lembaran kerja
warna haiwan semulajadi.
6. Kanak-kanak bersedia untuk
memulakan aktiviti, dan bergerak ke
ruang belajar.

Langkah 2 AKTIVITI : 1. Kanak-kanak secara individu MI: Linguistik,
(10 minit) Warnakan gambar haiwan mewarna gambar haiwan liar seekor Intrapersonal,
Liar di bawah. Beruang. Kinestetik
2. Kanak-kanak menyiapkan tugasan
yang guru berikan. Penerapan Nilai :
4. Kanak-kanak mengemas dan Berdikari,
membersih kembali ruang kerajinan,

pembelajaran. kebersihan fizikal
dan mental.

Bahan:
Lembaran kerja
Alat tulis

Langkah 3 Perbincangan hasil aktiviti 1. Kanak-kanak berkumpul kembali di MI: Linguistik,
( 2 minit) kanak-kanak. ruang perbualan pagi. Intrapersonal,
2. Guru mengambil beberapa
Penutup Peneguhan / bersoaljawab. lembarankerja kanak-kanak dan
(3minit) 1. Sebutkan nama-nama tampal di papan putih dan meminta
haiwan liar yang guru kanak-kanak bersama-sama memberi
perkenalkan. pendapat tentang hasil warna yang
rakan-rakan mereka warnakan
3. Guru mengucapkan tahniah dan
memberi ganjaran bintang mengikut
rakan mereka nilai dengan bimbingan
guru,

1. Kanak-kanak menyebut semula
aktiviti yang mereka lakukan.
2. Guru mengucapkan tahniah kepada
kanak-kanak kerana berjaya
menyiapkan tugasan hari ini.

MINGGU : 14 TARIKH : 20.01.2022
STRATEGI : BERTEMA DAN PUSAT PEMBELAJARAN HARI : ISNIN

MASA DISIPLIN ILMU STANDARD OBJEKTIF AKTIVITI ABM/
CATATAN
8.00-8.20 UTAMA PEMBELAJARAN PEMBELAJARAN
(20 mnt)
RUTIN PAGI : Nyanyian Lagu Negaraku,Lagu Negeri,LaguTabika Kita, Doa
8.20-8.50
(30 mnt) PERBUALAN AWAL :

8.50-9.20 1.Kanak-kanak mengikut guru mengucap selamat pagi kepada guru dan kawan-kawan.
(20mnt)
9.20-9.40 2.Berbual tentang “Haiwan liar”
(30 mnt)
9.40-10.10 1.Kanak-kanak mendengar
(30mnt)
TUNJANG BM1.1.2 Kanak-kanak dapat bunyi di persekitaran.
10.10-10.50
(40mnt) KOMUNIKASI Mengecam dan menyebut dengan 2. Guru meminta kanak-

10.50-11.30 bunyi di jelas perbezaan kanak mengecam dan Slide
(20mnt) haiwan liar
Bahasa Melayu persekitaran bunyi haiwan membezakan bunyi haiwan
11.30-11.50 Cd bunyi
(20 mnt) i) manusia dengan bunyi atau bunyi ajukan. haiwan
11.50-12.00
(10mnt) ii) alam sekitar ajukan 3. Kanak-kanak mengajuk .

REFLEKSI iii)ciptaan bunyi yang di dengar.

manusia ( Monyet,Badak

Sumbu, Zirafah )

AP – Keterampilan diri

( PENDEKATAN BERTEMA) * Rujuk lampiran

MAIN BEBAS

REHAT

1.Kanak-kanak mendengar

TUNJANG PI1.2.1 Kanak-kanak dapat bacaan Al-Fatihah dari cd Cd
radio
KEROHANIAN Menghafaz surah membaca surah yang guru mainkan.
Carta surah
SIKAP DAN Al-Fatihah Alfatihah dengan 2.Guru membimbing Alfatihah

NILAI secara beradab. bacaan yang betul. kanak-kanak membaca Kad nombor
Kad nama
surah Alfatihah ayat 1 nombor
Kain
Pendidikan Islam hingga 3. pelekat

3. Kanak-kanak

menghafaz ayat 1 hingga

3 secara berulang-ulang

1.Kanak-kanak menyanyi

MA2.1.3 Kanak-kanak dapat lagu “mari mengira”.

TUNJANG Memadankan mengira satu 2.Kanak-kanak mengeja

SAINS DAN angka dengan hingga sepuluh dan dan membunyikan nama

TEKNOLOGI nama nombor. mengeja nama nombor.

nombor betul. 3. Guru meminta kanak-

Matematik awal kanak memadankan nama

nombor dengan nombor

yang betul.

AP- Kreativiti dan estetika (Kemanusiaan)

(PENDEKATAN BERTEMA) *Rujuk lampiran

PENUTUP :

Rumusan aktiviti sepanjang hari,doa,bersalaman dan bersurai.


Click to View FlipBook Version