RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh: 17/11/2021 A: ANALYSE
Tahun: 2 Kreatif LEARNER
Tempoh: 60 minit (1 jam) (Analisis
Masa: 9.10-10.10 Pelajar)
Bilangan Murid: 13orang
Mata Pelajaran: Pendidikan Islam
Tajuk: Ibadah (Diriku Bersih)
Kemahiran Berfikir: Menentukan ciri-ciri alat beristinjak
Pengetahuan Sedia Ada Pelajar: Murid menggunakan air ketika bersuci
Objektif Pengajaran : S: STATE
OBJECTIVE
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat: (Nyatakan
1. Menyenaraikan alat-alat beristinjak selain daripada air objektif)
2. Menerangkan syarat-syarat beristinjak selain menggunakan air
Nilai-nilai Murni: Rajin dan bersungguh-sungguh
Alat/Bahan Bantu Mengajar: Laman Web,
Slaid power point S: SELECT METHOD,
Video MEDIA, AND MATERIALS
Kotak (Pilih kaedah, media dan
Gambar bahan)
Bahan Rujukan: Buku teks
Langkah penyampaian:
LANGKAH ISI PELAJARAN KAEDAH CATATAN
PENYAMPAIAN
Muqaddimah Bacaan Doa: 1.Seorang murid diminta
(2minit) اللهم افتح علينا حكمتك... oleh guru untuk
mengetuai bacaan doa
Murid lain diminta untuk
mengikut bacaan doa
bersama-sama
Set Induksi 1. Tayangan 1. Guru memulakan UTILIZE
(5 minit) video klip sesi pengajaran TECHNOLOGY,
tentang dengan tayangan MEDIA AND
istinjak video berkenaan MATERIALS
istinjak (Menggunakan
teknologi, media
2. Guru merangsang dan bahan)
minat murid dengan
tayangan animasi Teknik:
Penerangan
Contoh soalan:
a) Apakah anda BBM: video
Media: Tayangan
dapat lihat dalam video
video tersebut?
b) Adakah tindakan
yang dilakukan itu
betul?
c) Apakah kesimpulan
daripada video
tersebut?
Langkah 1 1.Alat-alat 1. Murid diberi U: UTILIZE
(15 minit) beristijak penerangan TECHNOLOGY,
tentang alat-alat MEDIA AND
beristinjak oleh MATERIALS
guru (Menggunakan
teknologi, media
2. Murid mendengar dan bahan)
penerangan guru
dengan khusu Kecerdasan :
dan teliti Visual:
3. Guru Kaedah:
menunjukkan penerangan
gambar alat-alat
beristinjak
kepada murid
BBM/Media: slaid,
gambar
Langkah 2 1. Menyenaraikan 1. Guru menunjukkan R: REQUIRE
(10 minit) alat-alat gambar ciri-ciri alat LEARNER
beristinjak beristinjak kepada PARTICIPATION
murid. (Libatkan Pelajar)
* benda-benda kesat 2. Murid dibahagikan
* bukan benda yang kepada beberapa Teknik:
dimuliakan kumpulan Perbincangan,
* bersih dan suci 3. Guru meminta Penerangan
* boleh murid mengelaskan
menghilangkan najis alat-alat beristinjak BBM/Media:
mengikut ciri-ciri yang Paparan slaid,
gambar
Kemahiran Berfikir:
diajar dengan betul Menjana idea
4. setiap kumpulan
mengelaskan alat-alat Nilai: Bersungguh-
beristinjak mengikut sungguh
ciri-ciri seperti yang
diminta oleh guru.
5. Guru membimbingg
jawapan murid dan
membetulkan
kesilapan jika ada
6. Guru memberi
pujian dan peneguhan
kepada kumpulan
yang Berjaya
menjawab soalan
dengan betul dan
tepat
Langkah 3 1.Menjelaskan 1. Murid diberi sebuah R: REQUIRE
(15 minit) syarat-syarat kotak berisi lipatan LEARNER
beristinjak selain kertas yang PARTICIPATION
menggunakan air mengandungi soalan (Libatkan Pelajar)
2. murid diminta untuk
* najis masih belum mendengar arahan Teknik: Permainan
kering daripada guru dan Perbincangan
3. Guru memainkan lagu
*najis tidak berubah ketika kotak sedang BBM: Paparan slaid,
dari tempat asal bergerak. Kotak, Kertas, Radio
4. Murid yang
memegang kotak ketika Nilai: Peka,
lagu telah berhenti Bersungguh-
dikehendaki menjawab sungguh
soalan yang disediakan
di dalam kotak
5. Guru membimbing
murid menjawab soalan
dengan betul
6. guru memberi pujian
kepada murid yang
menjawab soalan
dengan betul.
Langkah 4 Pengukuhan dan 1.Murid diminta E: EVALUATE AND
(10minit) Penilaian menjawab soalan kuiz REVISE (Nilai dan
online wordwall Kaji Semula)
2.Murid sangat teruja
menjawab soalan kuiz Teknik: Soal Jawab
tersebut Perbincangan
3.Guru menyemak
jawapan murid Kaedah: Permainan,
kuiz
Nilai: bekerjasama
Penutup 1. Penutup 1. Murid diminta E: EVALUATE AND
(3 minit) kognitif
mengingat semula isi REVISE (Nilai dan
2. Penutup
sosial pelajaran dengan Kaji Semula)
mengemukakan
soalan Kaedah:
2. Murid menjawab Penerangan
soalan secara
individu dan beramai-
ramai Nilai: Bersyukur
3. Murid dinasihati
sentiasa menjaga
kebersihan dalam apa
jua keadaan dan
mempraktikkan cara
beristinjak dengan
betul