RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh: 17/11/2021
Tahun: 2 Kreatif
Tempoh: 60 minit (1 jam)
Masa: 9.10-10.10
Bilangan Murid: 13 orang
Mata Pelajaran: Pendidikan Islam
Tajuk: Ibadah (Diriku Bersih)
Kemahiran Berfikir: Menentukan ciri-ciri alat beristinjak
Pengetahuan Sedia Ada Pelajar: Murid menggunakan air ketika bersuci
Objektif Pengajaran :
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
1. Menyenaraikan alat-alat beristinjak selain daripada air
2. Menerangkan syarat-syarat beristinjak selain menggunakan air
Nilai-nilai Murni: Rajin dan bersungguh-sungguh
Alat/Bahan Bantu Mengajar: Laman Web
Bahan Rujukan: Buku teks
JKA/Jun2019
Langkah penyampaian:
LANGKAH ISI PELAJARAN KAEDAH CATATAN
PENYAMPAIAN
MUQADDIMAH
(2minit) Bacaan Doa: -Seorang murid diminta
اللهم افتح علينا حكمتك... oleh guru untuk
mengetuai bacaan doa
Murid lain diminta untuk
mengikut bacaan doa
bersama-sama
Set Induksi 1. Tayangan 1. Guru memulakan FASA
(5 minit) video klip sesi pengajaran PERSEDIAAN
tentang dengan tayangan (PEMERHATIAN)
istinjak video berkenaan
istinjak Kaedah:
Penerangan
2. Guru merangsang
minat murid dengan Media: Tayangan
tayangan animasi video
Contoh soalan:
a) Apakah anda
dapat lihat dalam
video tersebut ?
b) Adakah tindakan
yang dilakukan itu
betul?
c) Apakah kesimpulan
daripada video
tersebut?
JKA/Jun2019
Langkah 1 1.Alat-alat 1. Murid diberi PENJANAAN IDEA
(15 minit) beristijak penerangan
tentang alat-alat Kecerdasan :
beristinjak oleh Visual:
guru
Kaedah:
2. Murid mendengar penerangan
penerangan guru
dengan khusu Media: slaid,
dan teliti gambar
3. Guru Nilai:
menunjukkan
gambar alat-alat
beristinjak
kepada murid
Langkah 2 1. Menyenaraikan 1. Guru menunjukkan SINTESIS IDEA
(10 minit) alat-alat gambar ciri-ciri alat Strategi P&P:
beristinjak beristinjak kepada
murid. Kaedah: soal
* benda-benda kesat 2. Murid dibahagikan jawab, sumbang
* bukan benda yang kepada beberapa saran
dimuliakan kumpulan
* bersih dan suci 3. Guru meminta Media: Paparan
* boleh murid mengelaskan slaid, gambar
menghilangkan najis alat-alat beristinjak
mengikut ciri-ciri yang Nilai: Bersungguh-
diajar dengan betul sungguh
4. setiap kumpulan
mengelaskan alat-alat
beristinjak mengikut
ciri-ciri seperti yang
diminta oleh guru.
5. Guru membimbingg
JKA/Jun2019
jawapan murid dan
membetulkan
kesilapan jika ada
6. Guru memberi
pujian dan peneguhan
kepada kumpulan
yang Berjaya
menjawab soalan
dengan betul dan
tepat
Langkah 3 1.Menjelaskan 1. Murid diberi sebuah PENAMBAHBAIKAN
(15 minit) syarat-syarat kotak berisi lipatan
beristinjak selain kertas yang Kaedah: permainan
menggunakan air mengandungi soalan kotak beracun
2. murid diminta untuk
* najis masih belum mendengar arahan Bahan Bantu
kering daripada guru Mengajar : Paparan
3. Guru memainkan lagu slaid
*najis tidak berubah ketika kotak sedang
dari tempat asal bergerak.
4. Murid yang
memegang kotak ketika
lagu telah berhenti
dikehendaki menjawab
soalan yang disediakan
di dalam kotak
5. Guru membimbing
murid menjawab soalan
dengan betul
6. guru memberi pujian
kepada murid yang
JKA/Jun2019
menjawab soalan
dengan betul.
Langkah 4 Pengukuhan dan 1. Murid diminta MENILAI
(10minit) Penilaian menjawab soalan Kaedah; Permainan
kuiz online wordwall
Nilai: bekerjasama
2. Murid sangat teruja
menjawab soalan
kuiz tersebut
3. Guru meminta murid
untuk melengkapkan
peta buih tentang
alat-alat beristinjak
4. Guru menyemak
jawapan murid
JKA/Jun2019
Penutup 1. Penutup 1. Murid diminta PELAKSANAAN
(3 minit) kognitif
mengingat semula isi
2. Penutup
sosial pelajaran dengan
mengemukakan
soalan Kaedah:
2. Murid menjawab Penerangan
soalan secara
individu dan Nilai: bersungguh-
beramai—ramai
3. Murid dinasihati sungguh
sentiasa menjaga
kebersihan dalam apa
jua keadaan dan
mempraktikkan cara
beristinjak dengan
betul
JKA/Jun2019