PENILAIAN KEMUDAHAN
b.1
pss abad
ke-21
1.1 BILIK DARJAH
Persekitaran fizikal bilik darjah adalah penting kerana persekitaran yang kondusif boleh
menggalakkan atau menghalang pembelajaran. Dari segi kemudahan, bilik darjah abad ke-21
dilengkapi dengan kerusi dan meja yang mencukupi, papan hitam atau putih, sudut objektif,
ruang paparan hasil kerja murid, parking lot, bahan-bahan untuk pengajaran dan pembelajaran,
alat bantu mengajar yang disediakan oleh guru, punch card dan traffic light card. Di dalam bilik
darjah juga disediakan satu sudut bacaan sebagai ruang istimewa untuk memupuk minat
membaca dalam kalangan murid. Bahan yang terdapat di sini ialah buku-buku rujukan, majalah
dan risalah-risalah umum yang disediakan oleh perpustakaan.
GAMBAR PENGGUNAAN BILK DARJAH
1.1.1 RPH PENGGUNAAN BILIK DARJAH
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Minggu Yang Ke : 34/10 Hari : RABU Tarikh : 16 SEPTEMBER 2020
MATA PELAJARAN: BAHASA MELAYU KELAS : 1 BAIDURI
MASA : 08.30-09.30 JUMLAH MURID : 38
KANDUNGAN
Tema 6: SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
Unit/Tajuk UNIT 18: Hebatnya Teknologi; Wah, Mudahnya!
SP 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat berdasarkan gambar dan frasa
3.2.2 Membina dan menulis ayat berdasarkan rajah.
Objektif Pada akhir pelajaran murid akan dapat:
Kriteria Kejayaan 1. Membaca teks dengan intonasi dan sebutan yang jelas.
2. Membina dan menulis ayat dengan betul.
Murid dianggap berjaya sekiranya dapat:
i) Membaca dengan intonasi dan sebutan yang betul.
ii) Membina dan menulis ayat dengan betul.
Pengisian Kurikulum Ilmu: KB; Menjana idea PK: Pembelajaran Konstruktivisme
EMK: Nilai Murni; Hemah Tinggi, Menghargai Teknologi
Aktiviti Pemula
1. Murid diberitahu tentang objektif yang ingin dicapai
2. Murid membaca teks. Murid & guru bersoal jawab.
Utama
1. Murid membaca petikan dengan intonasi yang betul dan sesuai.
2. Murid dibimbing membina dan menulis ayat berdasarkan gambar dan
frasa.
3. Murid secara berkumpulan membina dan menulis ayat berdasarkan
gambar dan frasa yang diberikan oleh guru.(PBD:3.2.1). Setiap kumpulan
mempamerkan hasil perbincangan.
4. Kumpulan yang memberikan kerjasama yang baik diberikan ganjaran.
Penutup
1. Murid-murid diminta melengkapkan aktiviti dalam buku aktiviti sebagai
tugasan kerja rumah.
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN / AKTIVITI I - THINK
Latihan bertulis PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Peta Bulatan
Hasil kerja Round Table / Peta Buih
Kuiz Think Pair Share Peta Buih Berganda
Pembentangan Hot Seat Peta Pokok
Soal Jawab Pembentangan Hasil Sendiri Peta Dakap
Pemerhatian/lisan/soal Role Play Peta Titi
jawab Gallery Walk
Lembaran kerja Three Stray, One Stay
Drama Peta I-think
Projek Deklamasi Sajak / Nyanyian
REFLEKSI:
__36__/__38__orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
_2___/__38__ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti PdP ditangguhkan kerana______________________________________________________
1.2 PERPUSTAKAAN
Perpustakaan menjadi pusat bagi banyak aktiviti pusat sumber. Di sinilah tersimpannya
pelbagai bahan bacaan untuk pelbagai tahap pembacaan.Selain itu, perpustakaan ini turut
menyimpan pelbagai rekod berkaitan aktiviti-aktiviti pusat sumber. Semua bahagian
perpustakaan ini telah dimanfaatkan sepenuhnya untuk paparan dan penyampaian
pengetahuan. Perpustakaan ini beroperasi mulai jam 7:30 pagi hingga 1.20 petang pada hari-hari
persekolahan.
1.2.1 DATA PENGGUNAAN PERPUSTAKAAN 2019
BULAN BILANGAN PENGUNJUNG
JANUARI 128
FEBRUARI 98
108
MAC 165
APRIL 170
MEI 110
JUN 120
JULAI 130
OGOS 80
SEPTEMBER 40
OKTOBER
BILANGAN PENGUNJUNG
180
160
140
120
100 BILANGAN
80 PENGUNJUNG
60
40
20
0
1.2.2 DATA PENGGUNAAN PERPUSTAKAAN 2020
BULAN BILANGAN PENGUNJUNG
JANUARI 67
FEBRUARI 135
120
MAC 150
OGOS 80
SEPTEMBER 78
OKTOBER
BILANGAN PENGUNJUNG PERPUSTAKAAN
150
100
BILANGAN
PENGUNJUNG
50
0
1.2.3 GAMBAR PENGGUNAAN PERPUSTAKAAN
1.3 BILIK MEDIA / BILIK TAYANGAN
PSS juga menyediakan kemudahan Bilik Tayangan/Media kepada pelanggan. Bilik yang terletak
bersebelahan perpustaakan ini dilengkapi dengan kemudahan untuk kegunaan pelanggan terutamanya
wargaSKSS bagi tujuan pengajaran dan pembelajaran. Selain itu, bilik ini juga sering digunakan untuk
tujuan program-program panitia seperti Minggu Bahasa Melayu, Kem Cemerlang Jawi,dan sebagainya.
Bilik ini turut dilengkapi dengan kemudahan Kampus Astro yang memberi peluang kepada para guru
untuk membawa satu pengalaman pembelajaran yang holistik dan menyeronokkan.
1.3.1 DATA PENGGUNAAN BILIK TAYANGAN
BULAN BILANGAN PENGUNJUNG
JANUARI 2019 2020
FEBRUARI
175 150
MAC
APRIL 105 120
MEI
JUN 70 86
JULAI
OGOS 80 0
SEPTEMBER
OKTOBER 76 0
140 0
76 56
105 120
38 50
35 45
BILANGAN PENGUNJUNG BILIK TAYANG 2019 DAN 2010
250
200
150
100 2019
2020
50
0 MAC APRIL MEI JUN JULAI OGOS SEPTE OKTOB
JANUA FEBRU MBER ER
RI ARI 180 200 150
30 0 0 200 160 150 130 50
2019 100 180
0 100 170 220 50
2020 170 160
1.3.3 GAMBAR PENGGUNAAN BILIK TAYANGAN
1.4 BILIK SAL
Di SKSS, Bilik SAL disediakan di sebuah pondok,iaitu pondok SAL. Pondok ini banyak digunakan
oleh guru untuk menjalankan aktiviti pdpc. Manakala murid-murid juga dapat melakukan aktiviti
perbincangan berkumpulan atau belajar sendiri. di pondok sal ini terdapat buku-buku rujukan
untuk murid.
1.4.1 DATA PENGGUNAAN PONDOK SAL 2019
1.4.2 DATA PENGGUNAAN PONDOK SAL
BULAN BILANGAN PENGUNJUNG
JANUARI 2019 2020
FEBRUARI
260 280
MAC
APRIL 150 210
MEI
JUN 89 45
JULAI
OGOS 97 0
SEPTEMBER
OKTOBER 176 0
240 0
145 100
134 120
78 50
68 45
BILANGAN PENGGUNA PONDOK SAL TAHUN 2019 DAN 2020
250
200
150
100 2019
2020
50
0 MAC APRIL MEI JUN JULAI OGOS SEPTE OKTOB
JANUA FEBRU MBER ER
RI ARI 180 200 150
30 0 0 200 160 150 130 50
2019 100 180
0 100 170 220 50
2020 170 160
1.4.3 GAMBAR PENGGUNAAN PONDOK SAL
1.5 MAKMAL KOMPUTER
Makmal komputer terletak di bahagian belakang berdekatan bangunan baru dan bersebelahan
dengan padang sekolah,ianya mempunyai bangunan sendiri. Makmal komputer menyediakan pelbagai
kemudahan yang membolehkan warga sekolah mengakses internet dan google classroom terutamanya
murid-murid. Setiap Makmal komputer juga dapat memuatkan lebih kurang 40 orang pengguna pada
satu masa. Waktu operasi Makmal komputer adalah bermula pada pukul 7.30 pagi sehingga 1.20 petang
setiap hari persekolahan.
Antara kemudahan yang disediakan di makmal komputer ialah mengakses internet, membuka gc,
mencari bahan akademik, untuk pertandingan,ruang perbincangan/ulang kaji. Antara perkhidmatan lain
yang disediakan di makmal komputer ialah peminjaman dan pemulangan netbook untuk tujuan pdpc.
1.5.1 DATA PENGGUNAAN MAKMAL KOMPUTER 2019
BULAN BILANGAN PENGUNJUNG
JANUARI 2019 2020
FEBRUARI
175 360
MAC
APRIL 245 252
MEI
JUN 210 180
JULAI
OGOS 210 0
SEPTEMBER
OKTOBER 176 0
245 0
280 100
175 360
105 216
210 108
BILANGAN PENGGUNA MAKMAL KOMPUTER TAHUN 2019 DAN 2020
250
200
150
100 2019
2020
50
0 MAC APRIL MEI JUN JULAI OGOS SEPTE OKTOB
JANUA FEBRU MBER ER
RI ARI 180 200 150
30 0 0 200 160 150 130 50
2019 100 180
0 100 170 220 50
2020 170 160
1.5.3 GAMBAR REKOD PENGGUNAAN MAKMAL KOMPUTER
1.6 LAIN-LAIN BILIK KHAS
1.6.1 BILIK SUMBER PPDA
Bilik Sumber Pendidikan Pencegahan Dadah (PPDa) adalah merupakan “one stop center” yang
menyediakan satu pusat akses maklumat pendidikan pencegahan dadah yang lengkap kepada
murid-murid, guru, ibu bapa dan komuniti setempat.
Maklumat dan bahan-bahan berkaitan PPDa dalam pelbagai medium boleh meningkatkan lagi
pengetahuan murid khususnya tentang bahaya penggunaan dadah, rokok, inhalan dan juga
gejala sosial lainya. Malah apa sahaja maklumat yang mempunyai hubungkait dengan masalah
penggunaan dadah boleh dimuatkan bagi menambah nilai maklumat yang sedia ada.
Bilik Sumber PPDa dapat memberikan impak yang lebih besar kepada perancangan dan
pelaksanaan program PPDa di sebuah melalui empat strategi utama iaitu pengurusan dan
kepimpinan, kurikulum,kokurikulum dan pembangunan sahsiah. Ia juga boleh digunakan sebagai
tempat membangunkan karekter murid khususnya bagi melahirkan murid-murid yang memiliki
minda dan sikap antidadah.
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK PPDA
DATA PENGGUNAAN BILIK PPDA BILANGAN PENGUNJUNG
BULAN 2019 2020
JANUARI 278 380
FEBRUARI
245 267
MAC
APRIL 265 180
MEI
JUN 264 0
JULAI
OGOS 176 0
SEPTEMBER
OKTOBER 254 0
310 100
184 364
100 216
210 125
BILANGAN PENGGUNA BILIK PPDa TAHUN 2019 DAN 2020
250
200
150
100 2019
2020
50
0 MAC APRIL MEI JUN JULAI OGOS SEPTE OKTOB
JANUA FEBRU MBER ER
RI ARI 180 200 150
30 0 0 200 160 150 130 50
2019 100 180
0 100 170 220 50
2020 170 160
.6.2 BILIK BIMBINGAN DAN KAUNSELING
Bilik Bimbingan dan Kaunseling SK Sungai Serdang merupakan bilik yang ditadbir urus
Guru Bimbingan dan Kaunseling (GBK). Ia merupakan sebuah pusat sehenti bagi murid-murid
yang ingin mendapatkan bantuan tidak kiralah dari segi maklumat, tenaga dan idea dari guru-
guru yang ada. Kedudukannya di aras bawah Blok A yang strategik dan sesuai menjadikan murid-
murid dan pengguna yang lain selesa untuk mendapatkan bantuan dan pertolongan.
Unit Bimbingan & Kaunseling berfungsi untuk merancang dan melaksanakan program-
program untuk memastikan pelajar-pelajar sekolah ini sentiasa berada dalam keadaan yang
ceria, bersemangat dan bersedia untuk belajar. Unit ini juga bertindak untuk mengenalpasti dan
menyelesaikan masalah kaunseling yang timbul di kalangan pelajar. Sesi kaunseling di Sekolah
Kebangsaan Sungai Serdang dijalankan secara individu dan juga berkelompok.
DATA PENGGUNAAN BILIK BIMBINGAN DAN KAUNSELING
BULAN 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
284 2020 0
JANUARI 245 376 12
FEBRUARI 270 267 8
264 180 7
MAC 189 0 0
APRIL 254 0 0
MEI 210 0 0
JUN 184 100 0
JULAI 121 364 0
OGOS 200 216 0
SEPTEMBER 125
OKTOBER
BILANGAN PENGUNJUNG BILIK BIMBINGAN DAN KAUNSELING
400
350
300
250
200
150
100
50
0
BILANGAN PENGUNJUNG 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2020 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
Bilangan pengunjung pada tahun 2021 adalah terhad kepada kes-kes khas yang memerlukan
sahaja disebabkan oleh pematuhan SOP akibat pendemik covid 19
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK BIMBINGAN DAN KAUNSELING
1.6.3 BILIK MUZIK
Bilik muzik merupakan salah satu bilik khas yang dilengkapi dengan pelbagai kemudahan
dan peralatan muzik untuk kegunaan warga sekolah. Kedudukan bilik muzik SKSS terletak
bersebelahan dengan dewan sekolah dan berhadapan dengan dataran perhimunan. Banyak
program-program sekolah menggunakan bilik muzik sebagai medium untuk melancarkan
perlaksanaan program yang akan dijalankan.
Selain itu, bilik muzik merupakan pusat pembelajaran berasaskan audio dan visual. Guru-
guru boleh menjalankan aktiviti pengajaran dan pembelajaran menggunakan CD interaktif untuk
merangsang minda para pelajar sewaktu kelas berlangsung.Bilik ini juga merupakan tempat
untuk mencungkil bakat terpendam murid dalam bidang muzik sama ada menyanyi atau bermain
alat muzik. Pelajar yang berminat dalam bidang muzik juga boleh mempelajari tentang muzik di
bilik ini.
RPH PENGGUNAAN BILIK MUZIK
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK MUZIK
1.6.4 BILIK REKABENTUK DAN TEKNOLOGI
Kemudahan PSS juga melibatkan bilik RBT bagi memudahkan murid-murid dalam pembelajaran
subjek RBT. Pembelajaran RBT amat mementingkan kepada persekitaran yang kondusif dilengkapi dengan
pelbagai perkakas dan kemudahan untuk menjayakan sesuatu projek RBT. Murid akan lebih bersemangat
untuk mencuba dan menjalankan projek di bilik ini dan pembelajaran akan menjadi lebih interaktif.
DATA PENGGUNAAN BILIK RBT
BULAN 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
32 2020 0
JANUARI 36 36 28
FEBRUARI 32 36 38
36 28 36
MAC 36 0 2
APRIL 32 0 0
MEI 36 0 0
JUN 36 28 0
JULAI 32 36 0
OGOS 36 36 0
SEPTEMBER 28
OKTOBER
BILANGAN PENGGUNA BILIK RBT
40
35
30
25
20
15
10
5
0
BILANGAN PENGUNJUNG 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2020 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK RBT
1.6.5 BILIK J-QAF
Bilik J-QAF SKSS terletak di aras kedua bangunan Blok B bersebelahan dengan makmal sains.
Guru-guru j-QAF bertanggungjawab untuk menyampaikan kemahiran Jawi, Al-Quran, Bahasa
'Arab dan Fardhu 'Ain. Untuk tujuan tersebut, sebuah bilik dengan persekitaran yang kondusif
dan peralatan yang berkaitan telah disediakan untuk sesi j-QAF.
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK J-QAF
DATA PENGGUNAAN BILIK J-QAF
BULAN 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
10 2020 0
JANUARI 15 17 15
FEBRUARI 18 16 14
20 3 16
MAC 15 0 0
APRIL 20 0 0
MEI 16 0 0
JUN 15 10 0
JULAI 13 17 0
OGOS 5 22 0
SEPTEMBER 5
OKTOBER
BILANGAN PENGUNJUNG BILIK J-QAF
25
20
15
10
5
0
BILANGAN PENGUNJUNG 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2020 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
1.6.6 BILIK ABAD
Bilik Abad diwujudkan selaras dengan dasar pendidikan yang berteraskan PAK21. Bilik
Abad ini dilengkapi dengan pelbagai kemudahan yang pihak sekolah sediakan untuk
merealisasikan dasar pendidikan ini. Susun atur meja di dalam bilik abad ni juga lebih menjurus
kepada berkumpulan untuk aktiviti pembelajaran kolaboratif dalam kalangan murid. Guru-guru
juga menggunakan bilik ini sebagai tempat untuk mengadakan mesyuarat, PLC, bengkel, dan lain-
lain program sekolah yang bersesuaian.
GAMBAR PENGGUNAAN BILIK ABAD
DATA PENGGUNAAN BILIK ABAD
BULAN 2019 BILANGAN PENGUNJUNG 2021
10 2020 0
JANUARI 18 17 7
FEBRUARI 18 16 8
20 3 6
MAC 15 0 5
APRIL 20 0 0
MEI 16 0 0
JUN 15 10 0
JULAI 13 17 0
OGOS 5 22 0
SEPTEMBER 5
OKTOBER
b.2
ruang
bertema
PROGRAM PAMERAN KOLABORASI PSS DAN UNIT-UNIT KHAS SKSS
BIL TARIKH TEMA UNIT KHAS TEMPAT
1 FEBUARI BARANG YANG DIPERBUAT UNIT PSS PUSAT SUMBER
2020 DARIPADA ROTAN SKSS
2 OKTOBER PENDIDIKAN KESELAMATAN JALAN PANITIA BAHASA LALUAN PKJR
2020 RAYA MELAYU
3 SEPTEMBER POSTER MAKLUMAT COVID 19 UNIT KESIHATAN LALUAN
2020 INFORMASI
4 APRIL 2019 PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN UNIT PPDa BILIK SUMBER
KESAN DADAH PPDa
5 MEI 2019 PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN UNIT PPDa BILIK SUMBER
KESAN ALKOHOL PPDa
6 JUN 2019 PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN UNIT PPDa BILIK SUMBER
KESAN ROKOK PPDa
7 JULAI 2019 PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN UNIT PPDa BILIK SUMBER
KESAN VAPE PPDa
8 OGOS 2019 PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN UNIT PPDa BILIK SUMBER
KESAN INHALAN PAMERAN JENIS, PANITIA SAINS PPDa
BAHAYA DAN KESAN HIV
LALUAN
9 JUN 2019 SISTEM SURIA INFORMASI PSS
PAMERAN PENDIDIKAN KESELAMATAN
JALAN RAYA (PKJR)
Minggu 06 Hari : Isnin Tarikh: 3 Februari 2020
Masa : 8.00 – 9.00
Kelas : 5 Baiduri Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tema
Tajuk Kesihatan dan Kebersihan
Standard Pembelajaran
Objektif Ujian segak
Kriteria Kejayaan
Pengisian Kurikulum 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat
daripada pelbagai bahan untuk membuat ulasan yang betul.
Aktiviti HP PKJR :2.3.5 Menerangkan akibat tidak mematuhi isyarat keselamatan jalan raya.
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
Membina 2 ayat berdasarkan bahan rangsangan
Menulis kesalahan, akibat dan tindakan berdasarkan situasi
Murid dianggap berjaya sekiranya dapat,:
Mengenalpasti kata kerja dan mengetahui peraturan jalan raya
Ilmu: Matematik Nilai: Kesederhanaan KB: Membuat Kesimpulan
Pemula:
Murid diminta menjalankan Jangkauan melunjur, dan murid diminta meneka
bila jangkauan meluncur di jalankan
Utama:
Murid membaca teks ,meneliti gambar dan bersoal jawab tentang
aktiviti(KBAT) (PBD:2.4.3)
Secara berkumpulan murid mencari isi tersurat berkaitan gambar Ujian SEGAK
Beberapa orang murid diminta menyatakan isi tersurat yang terdapat dalam
bahan
Murid diminta menyatakan tempat yang selamat melakukan aktiviti tersebut
dan mengaitkan dengan situasi kesalahan yang terdapat di dalam buku PKJR
halaman 8
Murid membuat round table dan mencatat maklumat dan murid membina
dari bahan yang dilihat
Penutup:
Murid menulis maklumat dalam buku aktiviti.
Pentaksiran dan Penilaian Aktiviti Pembelajaran Abad Ke I-Think
Latihan bertulis 21 Peta Bulatan
Hasil kerja Round Table Peta Buih x
Kuiz Think Pair Share Peta Buih Berganda
Pembentangan Hot Seat Peta Pokok
Soal Jawab x Pembentangan Hasil Sendiri Peta Dakap
Pemerhatian/lisan/soal Role Play Peta Titi
jawab Gallery Walk
Lembaran kerja Three Stray, One Stay
Drama Peta I-think x
Projek Deklamasi Sajak / Nyanyian
__32__/__34__orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
REFLEKSI dan diberi latihan pengayaan/ pengukuhan
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan
PAMERAN POSTER MAKLUMAT COVID 19
PAMERAN JENIS, BAHAYA DAN KESAN DADAH
2.1 RUANG AKSES KENDIRI
Ia merupakan satu ruang pembelajaran yang disediakan bagi membolehkan murid
membuat pembelajaran secara kendiri (self learning) dan mempelbagaikan gaya pembelajaran
mereka. Murid boleh mencari dan memilih sumber pembelajaran secara sendiri mengikut kadar
kendiri, terarah kendiri dan akses kendiri. Murid juga disediakan kemudahan untuk memuat
turun bahan pembelajaran dan mencetak menggunakan pencetak di PSS.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG AKSES KENDIRI
RPH PENGGUNAAN RUANG AKSES KENDIRI
MATA PELAJARAN SAINS
KELAS 1 BAIDURI MASA 09.00-09.30 AM
BIDANG
TAJUK BUMI DAN ANGKASA
STANDARD
KANDUNGAN 9.0. BUMI
STANDARD
PEMBELAJARAN 9.2. BENTUK MUKA BUMI
9.1.1. Menyatakan bentuk muka Bumi seperti gunung, pantai, bukit,
lembah, sungai, kolam, tasik dan laut
OBJEKTIF Diakhir PdP murid dapat :
PEMBELAJARAN - menyatakan 8 bentuk muka bumi
KRITERIA KEJAYAAN Murid di anggap berjaya sekiranya dapat:
Set Induksi - Menyebut 8 bentuk muka bumi dan melakarkannya
Aktiviti Utama
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMUDAHCARAAN (PdPc)
Penutup
Soal jawab tempat-tempat yang pernah dilawati oleh murid semasa bercuti dan
mengaitkannya dengan topik pembelajaran
1. Murid meneliti gambar bentuk muka bumi pada buku teks.
2. Murid menyebut 8 bentuk muka bumi yang ada pada buku teks.
3. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan guru meminta setiap kumpulan
untuk mencari gambar bentuk muka bumi di dalam internet di ruang akses
kendiri.
4. Setiap kumpulan perlu menyiapkan tugasan bentuk muka bumi dan
membentangkannya.
1. Guru bertanya kepada murid mengenai topik yang dipelajari.
2. Murid memberikan respon dengan menunjukkan syarat faham.
BAHAN BANTU Buku Teks Internet Radio/TV Spesimen
BELAJAR (BBB) Modul Projektor Radas Gambar /
Powerpoint Model Buku Cerita
ELEMEN MERENTAS Carta
KURIKULUM (EMK) Kreativiti & Bahasa Sains & Teknologi Lain-lain
Keusahawanan
Inovasi Patriotisme TMK Nilai Murni
KBAT / i-THINK Peta Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Dakap Peta Alir Peta Pelbagai
Bulatan
Peta Titi Alir
KAEDAH PENTAKSIRAN Lisan Pemerhatian Bacaan Tulisan
REFLEKSI Kerja projek
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan.
____/___ orang murid belum menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
Pdp tidak dapat dijalankan pada hari ini
kerana_______________________________________
2.2 RUANG KARYA BESAR & AGUNG
Dalam usaha memupuk budaya membaca kepada para pelajar, salah satu langkah untuk
melahirkan masyarakat pembaca kepada bahan-bahan bacaan yang berkualiti iaitu karya-karya
besar yang mempunyai unsur-unsur mutu, nilai ketamadunan dan nilai kemanusiaan.
Justeru, galakan membaca karya besar perlu ditekankan dalam penghayataan
pembacaan murid bagi menjurus mereka ke arah pemikiran kritis dan kreatif. Karya besar amat
penting kerana karya ini merupakan khazanah komprehensif tentang maklumat dan ilmu
pengetahuan dalam semua lapangan bidang ilmu yang berkembang dalam sejarah peradaban
manusia.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG KARYA BESAR & AGUNG
RPH PENGGUNAAN RUANG KARYA BESAR & AGUNG
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Minggu Yang Ke : 34/10 Hari : SELASA Tarikh : 15 SEPTEMBER 2020
MATA PELAJARAN: BAHASA MELAYU KELAS : 1 ZAMRUD
MASA : 11.00-12.00 JUMLAH MURID : 37
KANDUNGAN
Tema 6: SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
Unit/Tajuk UNIT 18: HEBATNYA INOVASI; Treler Motosikal Datuk
SP 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera
2.3.1 Membaca dan mengenal pasti kandungan teks bahan sastera dan
bukan sastera;
ii) pantun
Objektif Pada akhir pelajaran murid akan dapat:
1. Membaca dan melafazkan pantun dengan intonasi yang betul.
2. Menyatakan maksud pantun berdasarkan gambar.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya sekiranya dapat:
i) Membaca dan melafazkan pantun dengan intonasi yang
betul
ii) Menyatakan maksud daripada pantun berdasarkan dengan
betul.
Pengisian Kurikulum Ilmu: KB; Pembelajaran Kontruktivisme Merumus
EMK: Nilai Murni; Kreativiti dan Inovasi
Pemula
1. Murid diberitahu tentang objektif yang ingin dicapai
2. Murid membaca dan melafazkan pantun di m/s 110.Murid & guru
bersoal jawab.
Utama
1. Murid membaca dan melafazkan pantun dengan intonasi yang
Aktiviti betul.
2. Murid memerhatikan gambar dan menyatakan maksud pantun
tersebut.
3. Murid dalam kumpulan berbincang maksud setiap pantun
berdasarkan gambar.(PBD:2.3.1)
4. Murid dibawa ke sudut karya agung untuk melihat karya yang
dipamerkan.
5. Murid diterangkan tentang kepentingan inovasi dan kepentingan
membudayakan karya sastera agar tidak ditelan zaman.
6. Murid-murid melengkapkan aktiviti d ms 37 buku aktiviti.
Penutup
1. Murid-murid melengkap 4 rangkap pantun sebagai latihan
pengukuhan.
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN AKTIVITI I - THINK
Latihan bertulis PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Peta Bulatan
Hasil kerja Round Table Peta Buih
Kuiz Think Pair Share Peta Buih Berganda
Pembentangan Hot Seat Peta Pokok
Soal Jawab Pembentangan Hasil Sendiri Peta Dakap
Pemerhatian/lisan/soal Role Play Peta Titi
jawab Gallery Walk
Lembaran kerja Three Stray, One Stay
Drama Peta I-think
Projek Deklamasi Sajak / Nyanyian
REFLEKSI:
____/____orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/
pengukuhan
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti PdP ditangguhkan kerana______________________________________________________
2.3 RUANG RUJUKAN
Pusat sumber juga berperanan menyediakan ruang rujukan yang dilengkapi dengan bahan
rujukan berkualiti dan terkini. Pelbagai variasi bahan rujukan disediakan seperti surat khabar harian,
majalah ilmiah pelbagai bahasa agar murid dapat mengetahui isu-isu semasas serta meluangkan masa di
pusat sumber.Bahan rujukan di susun dengan baik dan kemas mengikut kategori agar memudahkan murid
untuk mendapatkan rujukan yang dikehendaki.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG RUJUKAN
RPH PENGGUNAAN RUANG RUJUKAN
Tarikh :25 April 2019 Hari : Khamis
Kelas : 6 Setia Bil Murid : 38 orang
Waktu :9:30 ~ 10:30 pagi Tempoh : 60 minit
Subjek KEMAHIRAN Tajuk :SISTEM PERPULUHAN
S/K PERPUSTAKAAN DEWEY
Choose an item.
:
S/P :
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat ;
EMK 1. Mengetahui Sistem Pengelasan Perpuluhan Dewey
2.Mengelasakan buku mengikut Sistem Pengelasan Perpuluhan Dewey
Nilai : Peka kepada persekitaran . kerjasama dan sabar
Pengetahuan Sedia :Dalam P&P yang lepas, murid telah belajar tentang ;
Ada 1.Sistem Dewey
2.Murid biasa dengan buku
ABM
: Lembaran Kerja
Penilaian : 1. Namakan ringkasan pertama Sistem Pengelasan Perpuluhan Dewey.
Aktiviti 2. Melengkapkan maklumat pengelasan buku.
Refleksi 1. Guru menerangkan objektif pelajaran
2. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan
3. Dalam kumpulan murid bergerak ke perpustakaan di bahagian ruang
rujukan dan melengkapkan maklumat.
4. Guru membincangkan dapatan kumpulan bersma-sama.
5. Guru member pujian dan motivasi kepada setiap kumpulan.
: PdPc berjalan dengan menyeronokkan. Aktiviti kumpulan memberi saingan
kepada setiap kumpulan untuk berjaya. Guru hanya sebagai pemerhati
sahaja.
2.4 RUANG PAMERAN BERTEMA
PSS SK Sungai Serdang juga menyediakan ruang pameran bertema untuk kemudahan warga
sekolah. Dengan adanya ruang ini, banyak maklumat yang dipamerkan mengikut tema yang telah
ditetapkan. Ruang ini sangat mendatangkan kelebihan yang besar untuk murid kerana ia mendedahkan
murid kepada teknik mencari maklumat dan pembelajaran kendiri. Objektif pameran ini adalah untuk
membekalkan murid-murid dengan pengetahuan am yang sangat penting.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG PAMERAN BERTEMA
RPH PENGGUNAAN RUANG PAMERAN BERTEMA
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : SEJARAH KELAS : 6 Baiduri
MASA : 7.30-8.30 JUMLAH MURID : 34
KANDUNGAN
Tajuk Pemimpin Negara
Unit Perdana Menteri Malaysia
SP 12.3.3 : Menyenaraikan nama dan biodata ringkas Perdana Menteri Malaysia
Objektif Pada akhir pdp, murid akan dapat:
Kriteria Kejayaan a. Menyenaraikan negeri-negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia
dengan betul.
Murid dianggap berjaya sekiranya dapat:
Menyenaraikan 6 nama Perdana Menteri Malaysia.
Pengisian Kurikulum KB: Menjana idea
Aktiviti Nilai: Menghargai
EMK: Keushawanan
Pemula
1. Murid diberitahu tentang objektif yang ingin dicapai
2. Murid menonton video gambar perdana Menteri Malaysia
Utama
1.Murid membaca petikan teks secara kelas
2.Guru memberi penerangan dan bersoal jawab dengan murid
3.Aktiviti berkumpulan- membincangkan dan menyenaraikan biodata ringkas
Perdana Menteri Malaysia
(PBD 12.3.3)
4. Murid merujuk biodata Perdana Menteri menggunakan bahan dan maklumat
pameran di ruang pameran bertema yang telah disediakan di PSS.
5.Murid membentangkan hasil tugasan yang telah siap
6.Latihan pengukuhan
Penutup
1.Rumusan dan penutup
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN AKTIVITI I - THINK
Latihan bertulis PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Peta Bulatan
Hasil kerja / Round Table Peta Buih
Kuiz Think Pair Share Peta Buih Berganda
Pembentangan Hot Seat Peta Pokok
Soal Jawab Pembentangan Hasil Se ndiri / Peta Dakap
Pemerhatian/lisan/soal jawab Role Play Peta Titi
Lembaran kerja Gallery Walk
Drama Three Stay, One Stay
Projek Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
REFLEKSI:
__33__/_34___orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/ pengukuhan
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti PdP ditangguhkan kerana________________________________________________
2.5 RUANG PEMBACAAN
Ruang Pembacaan diwujudkan untuk mempromosi bahan bacaan yang telah disediakan.
Selain itu, murid juga boleh memanfaatkan ruang tersebut untuk membuat bacaan dan
perbincangan secara santai dan lebih selesa. Ruang pembacaan di PSS ini adalah salah satu usaha
galakan membaca dan literasi maklumat.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG PEMBACAAN
RPH PENGGUNAAN RUANG PEMBACAAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Minggu Yang Ke : 34/10 Hari : RABU Tarikh : 16 SEPTEMBER 2020
MATA PELAJARAN: BAHASA MELAYU KELAS : 1 BAIDURI
MASA : 08.30-09.30 JUMLAH MURID : 38
KANDUNGAN
Tema 6: SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
Unit/Tajuk UNIT 18: Hebatnya Teknologi; Wah, Mudahnya!
SP 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat berdasarkan gambar dan frasa
3.2.2 Membina dan menulis ayat berdasarkan rajah.
Objektif Pada akhir pelajaran murid akan dapat:
Kriteria Kejayaan 3. Membaca teks dengan intonasi dan sebutan yang jelas.
4. Membina dan menulis ayat dengan betul.
Murid dianggap berjaya sekiranya dapat:
iii) Membaca dengan intonasi dan sebutan yang betul.
iv) Membina dan menulis ayat dengan betul.
Pengisian Kurikulum Ilmu: KB; Menjana idea PK: Pembelajaran Konstruktivisme
Aktiviti EMK: Nilai Murni; Hemah Tinggi, Menghargai Teknologi
Pemula
1. Murid diberitahu tentang objektif yang ingin dicapai
2. Murid membaca teks. Murid & guru bersoal jawab.
Utama
1. Murid memilih bahan bacaan yang bersesuaian di PSS dan duduk secara
berkumpulan did ruang pembacaan.
2. Murid membaca petikan dengan intonasi yang betul dan sesuai.
3. Murid dibimbing membina dan menulis ayat berdasarkan gambar dan frasa.
4 Murid secara berkumpulan membina dan menulis ayat berdasarkan gambar dan
frasa yang diberikan oleh guru.(PBD:3.2.1). Setiap kumpulan mempamerkan hasil
perbincangan.
5. Kumpulan yang memberikan kerjasama yang baik diberikan ganjaran.
Penutup
2. Murid-murid diminta melengkapkan aktiviti dalam buku aktiviti sebagai tugasan
kerja rumah.
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN AKTIVITI I - THINK
Latihan bertulis PEMBELAJARAN ABAD KE-21 Peta Bulatan
Hasil kerja Round Table Peta Buih
Kuiz Think Pair Share Peta Buih Berganda
Pembentangan Hot Seat Peta Pokok
Soal Jawab Pembentangan Hasil Sendiri Peta Dakap
Pemerhatian/lisan/soal jawab Role Play Peta Titi
Lembaran kerja Gallery Walk
Drama Three Stray, One Stay
Projek Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
REFLEKSI:
36 / 38 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan/ pengukuhan
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Aktiviti PdP ditangguhkan kerana______________________________________________________
2.6 RUANG INTERAKTIF /
SUDUT PENGUCAPAN AWAM
Hasrat untuk mengetengahkan kemahiran pengucapan awam ini adalah selari dengan
konsep Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK21). Pengucapan awam merupakan proses pembelajaran
berpusatkan murid. Aktiviti ini pastinya berpaksikan elemen komunikasi, kolaboratif, pemikiran
kreatif serta aplikasi nilai murni dan etika.
Pihak sekolah perlu mewujudkan sudut pengucapan awam (Speaker’s Corner) bagi
memastikan murid dilatih dengan kemahiran pengucapan awam. Aktiviti ini boleh dijalankan
menggunakan Bahasa Melayu atau juga Bahasa Inggeris. Sudut ini hendaklah dimanfaatkan
secara optimum. Waktu penggunaannya mungkin boleh dilaksanakan sama ada semasa waktu
rehat, aktiviti kokurikulum dan program-program khas berdasarkan perancangan dan kesesuaian
pihak sekolah.
GAMBAR PENGGUNAAN RUANG INTERAKTIF
Sudut pengucapan awam di kantin
Sudut pengucapan awam di PSS
RPH PENGGUNAAN RUANG INTERAKTIF
b.3
kemudahan
tambahan
3.1 PONDOK ILMU/ LALUAN ILMU/
SUDUT ILMU
3.1.1 PONDOK LAMAN BESTARI
Pondok Laman bestari terletak di zon integrasi SK Sungai Serdang. Pondok ini adalah satu inisiatif
Pusat sumber sekolah bagi memudahkan murid-murid mengakses buku-buku untuk dibaca
memandangkan lokasi pusat sumber adalh di tingkat 4. Pondok ini juga digunakan sebagai pusat
pembelajaran kendiri dimana murid-murid boleh datang secara berkumpulan untuk berbincang
atau mendapatkan maklumat-maklumat yang telah ditampal di pondok ini.
GAMBAR PENGGUNAAN PONDOK LAMAN BESTARI