The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by hanihayatihamid, 2022-07-20 22:03:38

PORTFOLIO 1

PORTFOLIO 1

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

  

Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

NAMA : AKMAL HAYATI BINTI HAMID NO TEL : 0182320211     

SUBJEK : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI MULAI : 21 MAC 2022 HINGGA : 8 JULAI 2022

BIL TAJUK KANDUNGAN HURAIAN

NOTA :



Komponen seperti



1 2.0 APLIKASI TEKNOLOGI 2.1 Teknologi Pembuatan - gear,
2.2 Reka Bentuk Mekanik
al - pauta
n (linkage),
2.3 Reka Bentuk Eletrik
- tuil / tuas (liver),


2.4 Reka Bentuk Eletron
ik - takal (pulley),

2.5 Reka Bentuk Akuaponi
k - tali sawat (belt
ing),
2.6 Reka Bentuk Makanan
- sesondol (cam),
- engkol (crank),

- gelongsor (slide
r),
- galas (ball bearing)
,
- bindu (chuck) dan

- rantai (chain).


MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN
KE

2.1.3 Membanding beza teknologi pembuatan

konvensional dengan pembuatan moden dalam 1. Marker

05  2 ONCIDIUM  18-04- 22-04- proses. berwarna.
2022  2022  2.1.4 M
embuat lakaran model 3D 2. Buku lat
ihan.
bermaklumat. 3. Buku teks.  

2.1.5 Mengan
alisis lakaran model 3D.  

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci  
Kemaskini  
Refleksi  

Tarikh Key In
19-04-2022           
Tarikh Kemaskini
04-07-2022           
Tarikh Kemaskini Refleksi
26-06-2022 

TARIKH 18-04-2022  TINGKATAN/KELAS 2 ONCIDIUM 

TEMPAT Kelas 2 Oncidium  BIL PELAJAR 18/22  

MASA 3.30pm-4.30pm  

OBJEKTIF 1. Membandingkan beza teknologi pembuatan konvensional dengan pembuatan moden
dalam proses penghasilan produk sekurang-kurangnya lima daripada tujuh aspek dengan
betul.  

1. Pelajar mempunyai pengetahuan tentang teknologi pembuatan konvensional dengan

PENGETAHUAN SEDIA pembuatan moden.
2. Pelajar mengetah
ui perbezaan proses pembuatan konvensional dan moden hasil dari
ADA

pengalaman mereka. 

1. Marker berwarna.


ALAT/BAHAN BANTU 2. Labu sayong.
MENGAJAR (ABBM) 3. Buku teks.

4. Buku latiha
n.  

1. Pastikan tingkap dibuka bagi pengaliran udara di dalam kelas dalam keadaan baik.


PENGURUSAN 2. Pastikan meja dan kerusi dalam keadaan tersusun dan kemas.

KELAS/LANGKAH
3. Pastikan kelas dalam keadaan baik dan ceria.
KESELAMATAN 4. Suiz lampu dan kipas hendaklah ditutup sebelu
m meninggalkan kelas bagi mengelakkan

pembaziran.
 


PENERAPAN NILAI- 1. Kesyukuran.
NILAI MURNI 2. Hormat.





eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 1/6

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

3. Kebersihan.  

TUGASAN/KERJA Pelajar diminta siapkan nota dan buku kerja.  
RUMAH

REFLEKSI SESI Pembelajaran berjalan seperti biasa. Beberapa orang pelajar perlu diberi perhatian

PENGAJARAN PELATIH semasa perbincangan dilakukan.  

KOMEN PENYELIA  

KOMEN PEMBIMBING  

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

• Guru memberi

salam kepada

pelajar bila

kelas bermula.


• Pelajar

menjawab

salam.
• Guru
meminta

wakil pelajar

membaca doa.
• Wakil pelaja
r

membaca doa.
• Guru mengis
i

Pra borang

pengajaran : kehadiran

5 - Beri salam
(i) Pelajar lebih pelajar. Kemaskini
minit - Bacaan do
a bersedia untuk • Guru
meminta (i) Buku   
- Kehadiran
menimba ilmu pelajar
1. - Persekitar
an baru. menyemak kehadiran pelajar

kelas
kebersihan (ii) Pen

- Tanya sekeliling

khabar mereka.
• Pelajar


memastikan

tiada sampah di

sekeliling tempat

mereka.
• Guru


bertanyakan

khabar pelajar-

pelajar.
• Pelaja
r

menjawab

pertanyaan

khabar daripada

guru.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 2/6

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

• Guru minta

pendapat

daripada pelajar

tentang video

yang

Set induksi : ditunjukkan.
- Sesi soal
• Beberapa

jawab
- Taya
ngan orang pelajar
video (i) Pelajar dapat membuat
berkaitan mengaitkan set
2. 5 proses induksi yang kesimpulan (i) Buku teks Kemaskini
minit pembuatan dijalankan (ii) Marker
  
labu sayong dengan tajuk tentang video berwarna
dan kereta di yang akan (iii) Projec
tor
kilang. dipelajari. yang

ditunjukkan.
• Pelajar

mendengar

penerangan

guru tentang isi

pelajaran dan

kaitannya

dengan objektif

pelajaran dan

kriteria

kejayaan.

3. 10 Isi kandungan (i) Pelajar dapat • Guru (i) Cetakan Kemaskini
minit : membuat menerangkan gambar   
-
Banding perbandingan setiap aspek- (ii) Mark
er
beza berdasarkan aspek elemen berwarna
teknologi aspek masa, perbezaan (iii) Buku t
eks
pembuatan hasil, kos, kaedah
konvensional tenaga, kualiti, konvensional
dengan kuantiti, dan dan moden.
pembuatan estetik. • Pelajar

moden dalam membuat
proses perbincangan
penghasilan dalam kumpulan
produk. tentang
perbezaan
proses
pembuatan
konvensional
dan moden
berdasarkan
contoh yang
guru berikan.

• Guru beri

masa kepada

pelajar

Pelajar lebih menyiapkan
memahami
4. 35 Aktiviti bagi objektif buku kerja. (i) Buku kerja Kemaskini
minit mengukuhkan pembelajaran • Pelajar
(ii) Marker
  
PdP topik pada hari ini. bertanya berwarna
pada hari ini. (iii) Buku t
eks
kepada guru

soalan-soalan

pada buku kerja

yang tidak

dapat difahami.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 3/6

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

5. 5 Penutup - Penutup Kemaskini
minit   
Kognitif:
• Guru m
eminta
wakil pelajar

secara rawak

untuk

merumuskan

tentang topik

yang dipelajari
• Wakil pelajar

membuat

rumusan hasil

pembelajaran -

pada hari ini.



Penutup Sosial:
• Guru member
i

kata semangat

dan motivasi

kepada pelajar.


• Guru

mengakhiri

pengajaran

dengan memberi

ucapan salam

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 2)
Tambah Terperinci  
Kemaskini  
Refleksi  

Tarikh Key In
26-06-2022           
Tarikh Kemaskini
26-06-2022           
Tarikh Kemaskini Refleksi
21-07-2022 

TARIKH 20-04-2022  TINGKATAN/KELAS 2 ONCIDIUM 

TEMPAT Kelas 2 Oncidium  BIL PELAJAR 19/22  

MASA 1.35pm - 2.00pm  

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat:



1. Membuat lakaran model 3D bermaklumat dengan terperinci,
2. Menganalisis sekurang-kurangnya satu lakaran model 3D de
ngan betul.  

PENGETAHUAN SEDIA ADA Pelajar mengetahui langkah-langkah membuat lakaran hasil daripada topik yang
telah dipelajari pada subjek RBT Tingkatan 1. 

ALAT/BAHAN BANTU 1. Marker berwarna.

MENGAJAR (ABBM)
2. Buku teks.
3. Buku kerja
.  

1. Pastikan tingkap dibuka bagi pengaliran udara di dalam kelas dalam keadaan

PENGURUSAN baik.
KELAS/LANGKAH 2. Pa
stikan meja dan kerusi dalam keadaan tersusun dan kemas.


KESELAMATAN 3. Pastikan kelas dalam keadaan baik dan ceria.
4. Suiz lampu dan kipas hendaklah ditutup sebel
um meninggalkan kelas bagi

mengelakkan pembaziran. 

PENERAPAN NILAI-NILAI 1. Hormat-menghormati.

MURNI
2. Kesyukuran.
3. Kebersihan.  


TUGASAN/KERJA RUMAH Pelajar diminta siapkan nota pada buku tulis topik yang telah dipelajari.  

REFLEKSI SESI PENGAJARAN Pembelajaran berjalan seperti biasa. Beberapa orang pelajar perlu diberi

PELATIH perhatian semasa perbincangan dilakukan.  

KOMEN PENYELIA  

KOMEN PEMBIMBING  

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 4/6

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

HASIL AKTIVITI KOMEN
ISI PEMBELAJARAN PENGAJARAN KOMEN PEMBIMBING
BIL MASA KANDUNGAN DAN ABBM/CATATAN PENYELIA OPERASI

PEMBELAJARAN

• Guru memberi

salam kepada

pelajar bila

kelas bermula.


• Pelajar

menjawab

salam.
• Guru
meminta

wakil pelajar

membaca doa.
• Wakil pelaja
r

membaca doa.
• Guru mengis
i

Pra borang

pengajaran : kehadiran

5 - Beri salam
(i) Pelajar lebih pelajar. Kemaskini
minit - Bacaan do
a bersedia untuk • Guru
meminta (i) Buku   
- Kehadiran
menimba ilmu pelajar
1. - Persekitar
an baru. menyemak kehadiran pelajar

kelas
kebersihan (ii) Pen

- Tanya sekeliling

khabar mereka.
• Pelajar


memastikan

tiada sampah di

sekeliling tempat

mereka.
• Guru


bertanyakan

khabar pelajar-

pelajar.
• Pelaja
r

menjawab

pertanyaan

khabar daripada

guru.

• Guru

bertanyakan

kepada pelajar

tentang lakaran

yang telah

dipelajari di

Set induksi : (i) Pelajar dapat tingkatan 1. (i) Buku teks
- Sesi soal
mengaitkan set • Pelajar
(ii) Marker

jawab tentang induksi yang
2. 5 tajuk lakaran. dijalankan berkongsi idea Kemaskini
minit dengan tajuk tentang langkah-   

yang akan berwarna
langkah

dipelajari. membuat

lakaran.
• Guru


menerangkan

kepentingan

lakaran model

3D kepada

pelajar.

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 5/6

7/21/22, 9:42 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)

AKTIVITI

BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING

PEMBELAJARAN

(i) Pelajar dapat • Guru
membuat
lakaran model menunjukan
3D yang
Isi kandungan bermaklumat. contoh lakaran
: (ii) Pelajar dap
at
-
Lakaran menganalisis yang telah
model 3D
bermaklumat. dilakukan pada (i) Marker
berwarna
15 papan putih.
(ii) Buku te
ks Kemaskini
minit (iii) Kertas A4
  
3. • Guru (iv) Pencil

Kemaskini
- Analisis
lakaran model menerangkan   
lakaran model 3D berdasarkan maklumat-
3D. jadual analisis maklumat
lakaran akhir penting yang
perlu ada pada
model 3D.
lakaran.

4. 5 Penutup - Penutup
minit
Kognitif:
• Guru m
eminta
wakil pelajar

secara rawak

untuk

merumuskan

tentang topik

yang dipelajari
• Wakil pelajar

membuat

rumusan hasil

pembelajaran -

pada hari ini.



Penutup Sosial:
• Guru member
i

kata semangat

dan motivasi

kepada pelajar.


• Guru

mengakhiri

pengajaran

dengan memberi

ucapan salam

 

eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11583&b=37597&c=59741&yaadmin=5&s=91&p=5997 6/6


Click to View FlipBook Version