CONTOH RPH SAINS TING 2
Minggu 43
Hari Ahad
Tarikh 9 Jan 2022
Masa 10.00 pg- 11.30 pg ( 1 jam 30 minit) Kehadiran
Tingkatan 2 Anggerik 2AK 25 org
Subjek Sains Ting 2
Tema
Tajuk 3 Tenaga dan Kelestarian Hidup
Standard 8.0 Daya dan Gerakan
Kandungan 8.2 Kesan Daya
Standard
Pembelajaran Murid boleh :
8.2.5 Menjalankan eksperimen dan berkomunikasi mengenai tekanan serta aplikasinya dalam
Objektif
Pembelajaran kehidupan harian.
Di akhir sesi pembelajaran :
Kriteria 1 Murid 2 Anggerik dapat menyatakan definisi tekanan berdasarkan data eksperimen dengan
Kejayaan
betul
2 Murid 2 Anggerik dapat menganalisis faktor yang mempengaruhi tekanan dengan betul
Murid dapat :
i Menyatakan definisi tekanan (TP1)
ii Menjelaskan 2 faktor yang mempengaruhi tekanan (TP2)
iii Melaksanakan eksperimen dengan mengubah luas permukaan dan menggunakan daya yang
sama (TP3)
iv Menganalisis perhubungan perubahan luas permukaan terhadap tekanan (TP4)
Aktiviti Set Induksi (Engage)
Pembelajaran Guru menunjukkan petikan video seekor gajah yang berbadan besar berjalan di atas tanah tanpa
terjerlus.
Seterusnya guru meminta pelajar menyatakan pengetahuan sedia ada tentang konsep Tekanan
Perkembangan Aktiviti
Aktiviti 1 (Explore) : Video & Eksperimen
i Pelajar diminta menonton video Tekanan dan seterusnya menjalankan aktiviti Think Pair
Share di dalam kumpulan untuk membincangkannya tentang definisi dan faktor yang
mempengaruhi tekanan.
ii Seterusnya wakil kumpulan diminta untuk berkongsi dapatan dengan rakan sekelas yang lain
iii Pelajar menjalankan eksperimen untuk mengkaji kesan mengubah luas permukaan terhadap
tekanan yang dihasilkan oleh daya yang sama. (Eksp 8.2; BT m.s.188).
Aktiviti 2 (Explain): Penerangan Guru
i Guru menerangkan dengan lebih lanjut bagaimana perubahan faktor luas permukaan akan
dapat mempengaruhi tekanan yang terhasil jika daya yang diberikan adalah sama
Aktiviti 3 (Elaborate) : Perbincangan
i Pelajar diminta berbincang di dalam kumpulan untuk memberikan satu situasi yang
menggunakan aplikasi tekanan di dalam kehidupan seharian
ii Guru mengulas setiap pembentangan kumpulan dan memberi ganjaran kepada kumpulan
yang terbaik.
Aktiviti 4 (Evaluate) : Lembaran kerja & Tugasan
i Pelajar diminta untuk menjawab semua soalan di dalam lembaran kerja yang telah disediakan
oleh guru
ii Guru meminta pelajar memberikan jawapan dengan menggunakan kaedah Round Robin
Penutup
Pelajar diberi ruang untuk bertanya soalan kepada guru berkaitan isi pembelajaran yang masih
belum dikuasai.
Seterusnya guru memberikan tugasan menghasilkan persembahan multimedia beberapa contoh
aplikasi tekanan dalam kehidupan harian mengikut aras kumpulan murid yang berbeza dan
kemudian memuat naik hasil tugasan tersebut di dalam padlet Sains
Nilai Murni Bekerjasama, Bersifat kritikal
PAK21
KBAT Think Pair Share, Round Robin
BBM
EMK X Mengaplikasi X Menganalisis Menilai Mencipta
Buku Rujukan X Modul PDPC
Pentaksiran X LCD/Powerpoint X Buku Teks
Refleksi
Carta/Model Bahan bercetak X Lain-lain (Nyatakan) Video
X Bahasa X Nilai Murni Sains & Teknologi Patriotisme
Kreativiti & Keusahawanan Kelestarian Pendidikan
Inovasi Global Kewangan
Kelestarian Alam X TMK Kuiz X Pembentangan
Sekitar X Latihan Bertulis
X Lisan
23/25 murid dapat mencapai standard yg ditetapkan.
2 murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pdpc tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada sesi pdpc berikutnya kerana ......
Catatan
ANALISIS RPH SAINS
Minggu 43
Hari Ahad
Tarikh 9 Jan 2022
Masa 10.00 pg- 11.30 pg ( 1 jam 30 minit) Kehadiran
Tingkatan 2 Anggerik 2AK 25 org
Subjek Sains Ting 2
Tema
Tajuk 3 Tenaga dan Kelestarian Hidup
Standard 8.0 Daya dan Gerakan
Kandungan 8.2 Kesan Daya
Standard
Pembelajaran Murid boleh :
8.2.5 Menjalankan eksperimen dan berkomunikasi mengenai tekanan serta aplikasinya dalam
Objektif
Pembelajaran kehidupan harian.
A-audiens Di akhir sesi pembelajaran :
B- behaviour 1 Murid 2 Anggerik (A) dapat menyatakan (B) definisi tekanan berdasarkan data eksperimen
(tingkah laku)
C- condition yang dijalankan (C) dengan betul (D)
(situasi) 2 Murid 2 Anggerik (A) dapat menganalisis (B) faktor yang mempengaruhi tekanan (C) dengan
D-degree betul (D)
(aras) Murid dapat :
Kriteria
Kejayaan i Menyatakan definisi tekanan (TP1)
ii Menjelaskan 2 faktor yang mempengaruhi tekanan (TP2)
iii Melaksanakan eksperimen dengan mengubah luas permukaan dan menggunakan daya yang
sama (TP3)
iv Menganalisis perhubungan perubahan luas permukaan terhadap tekanan (TP4)
Aktiviti Set Induksi (Engage)
Pembelajaran
Guru menunjukkan petikan video (TMK) seekor gajah yang berbadan besar berjalan di atas tanah
tanpa terjerlus (Gaya Pembelajaran Visual) .
Seterusnya guru meminta pelajar menyatakan pengetahuan sedia ada tentang konsep Tekanan
Perkembangan Aktiviti
Aktiviti 1 (Explore) : Video & Eksperimen
i Pelajar diminta menonton video Tekanan (TMK) dan seterusnya menjalankan aktiviti Think
Pair Share (PAK21) di dalam kumpulan (4K1N Komunikasi) untuk membincangkannya
tentang definisi dan faktor yang mempengaruhi tekanan.
ii Seterusnya wakil kumpulan diminta untuk berkongsi dapatan dengan rakan sekelas yang lain
iii Pelajar menjalankan eksperimen (KBAT) untuk mengkaji kesan mengubah luas permukaan
terhadap tekanan yang dihasilkan oleh daya yang sama. (Eksp 8.2; BT m.s.188). (Gaya
Pembelajaran Kinestetik)
Aktiviti 2 (Explain): Penerangan Guru
i Guru menerangkan dengan lebih lanjut bagaimana perubahan faktor luas permukaan akan
dapat mempengaruhi tekanan yang terhasil jika daya yang diberikan adalah sama (Gaya
Pembelajaran Auditori)
Aktiviti 3 (Elaborate) : Perbincangan
i Pelajar diminta berbincang di dalam kumpulan untuk memberikan satu situasi yang
menggunakan aplikasi tekanan di dalam kehidupan seharian
ii Guru mengulas setiap pembentangan (Pentaksiran) kumpulan dan memberi ganjaran
(PAK21) kepada kumpulan yang terbaik.
Aktiviti 4 (Evaluate) : Lembaran kerja & Tugasan multimedia
i Pelajar diminta untuk menjawab semua soalan di dalam lembaran kerja (Pentaksiran) yang
telah disediakan oleh guru
ii Guru meminta pelajar memberikan jawapan dengan menggunakan kaedah Round Robin
(PAK21)
Penutup
Pelajar diberi ruang untuk bertanya soalan kepada guru berkaitan isi pembelajaran yang masih
belum dikuasai.
Seterusnya guru memberikan tugasan menghasilkan persembahan multimedia (KBAT) beberapa
contoh aplikasi tekanan dalam kehidupan harian mengikut aras kumpulan murid yang berbeza
(Pembelajaran Terbeza) dan kemudian memuat naik hasil tugasan tersebut di dalam padlet Sains
(Alatan atas talian)
Nilai Murni Bekerjasama, Bersifat kritikal
PAK21
KBAT Think Pair Share, Round Robin
BBM
EMK X Mengaplikasi X Menganalisis Menilai Mencipta
Pentaksiran X LCD/Powerpoint X Buku Teks Buku Rujukan X Modul PDPC
Refleksi
Carta/Model Bahan bercetak X Lain-lain (Nyatakan) Video
X Bahasa X Nilai Murni Sains & Teknologi Patriotisme
Kreativiti & Keusahawanan Kelestarian Global Kewangan
Inovasi X TMK
Kelestarian X Latihan Bertulis Kuiz X Pembentangan
Alam Sekitar
X Lisan
23/25 murid dapat mencapai standard yg ditetapkan.
2 murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru.
Pdpc tidak dapat dijalankan dan akan diteruskan pada sesi pdpc berikutnya kerana ......
Catatan
SENARAI SEMAK ELEMEN PENULISAN RPH TS25
BIL ELEMEN ADA
i Objektif Pembelajaran (OP) mengikut Model ABCD √
A - Audiens √
B - Behaviour (tingkah laku) √
C - Condition (situasi) √
D - Degree (aras)
√
ii Kriteria Kejayaan (KK) mengikut aras Taksonomi Anderson √
√
Mengingat KBAR √
Memahami √
√
Mengaplikasi √
Manganalisis KBAT √
√
Menilai √
√
Mencipta √
iii Pembinaan dan penggunaan alatan pembelajaran dalam talian
iv Eleme PAK21
v Elemen KBAT
vi Elemen Gaya Pembelajaran
Auditori
Visual
Kinestetik
vii Elemen Pembelajaran Terbeza
vii Elemen Pentaksiran
CONTOH RPH MATEMATIK TAMBAHAN
Subjek Tingkatan Tarikh Masa Minggu
MATEMATIK TAMBAHAN 4 AK 09/01/2022 (Ahad) 7.30 – 9.00 (W1 – W3) 44
Bidang Pembelajaran Tajuk
APLIKASI SAINS DAN TEKNOLOGI 9.0 PENYELESAIAN SEGI TIGA
Standard Kandungan Standard Pembelajaran :
9.1 Memahami dan menggunakan Petua Sinus Murid boleh
9.1.1 Membuat dan mengesahkan konjektur tentang
Objektif Pembelajaran: hubungan antara nisbah panjang sisi-sisi suatu segi
Pada akhir PdPc murid 4 Anggerik dapat : tiga dengan sinus sudut- sudut yang bertentangan,
dan seterusnya mentakrifkan petua sinus.
9.1.2 Menyelesaikan segi tiga yang melibatkan petua
sinus.
Kriteria Kejayaan:
Murid dapat
i) Menentukan sisi dan sudut yang bertentangan i) Menyatakan kriteria dalam menggunakan petua sinus.
dengan betul. ii) Menyelesaikan sekurang-kurangnya 2 masaalah
ii) Membuat penyelesaian masaalah melibatkan melibatkan petua sinus.
segi tiga dengan betul.
Aktiviti Pemula
Pembelajaran Guru menunjukkan beberapa bentuk segi tiga dan menguji pengetahuan murid asas segi tiga dari
pengetahuan yang lepas
Aktiviti Utama
Aktiviti 1
i) Menerangkan Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan.
ii) Shout Out – Murid dibekalkan dengan gambar segitiga untuk menentukan sisi dan sudut
bertentangan. Murid memberikan sumbangsaran dan memberikan rumusan hubungan
antara sudut dan sisi dalam segi tiga.
Aktiviti 2
i) Guru menerangkan lebih lanjut mengenai hubungan antara nisbah panjang sisi dan sudut
suatu segi tiga.
Aktiviti 3
i) One-Two-Group – Secara individu murid dikehendaki menjawab soalan yang diberikan.
Apabila isyarat diberikan mereka hendaklah berkongsi bersama rakan dalam kumpulan.
Bangkitkan idea dengan semua ahli kumpulan dari hasil tugasan mereka.
Aktiviti 4- Menyelesaikan masaalah KBAT
i) Murid dibekalkan soalan dan diarahkan untuk berbincang kaedah dan langkah kerja. Murid
seterusnya menyelesaikan masaalah dan menggunakan kaedah yang telah dibincangkan.
ii) Guru mengulas kembali Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan serta membuat rumusan
dan memberikan 5 soalan di dalam buku teks sebagai latihan.
Penutup
Menggunakan kaedah “Show Your View” untuk mendapatkan maklum balas kefahaman murid.
Nilai Murni Berfikiran terbuka, Kerjasama
PAK 21
KBAT Shout Out, One-Two-Group, Show Your View
EMK
X Mengaplikasi X Menganalisis X Menilai Mencipta
STEM
Pentaksiran Bahasa Keusahawanan TMK Kewangan
X Sains & Kreativiti & Pendidikan Alam X Kelestarian
Teknologi Inovasi Sekitar Global
Sains Teknologi X Kejuruteraan Matematik
X Lisan X Bertulis Kuiz Pembentangan
BBM Buku teks, Lembaran kerja
Refleksi
26/26 Murid hadir PdP
Catatan
20/26 Murid dapat standard yang ditetapkan.
6 Murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
ANALISIS RPH MATEMATIK TAMBAHAN
Subjek Tingkatan Tarikh Masa Minggu
09/01/2022 (Ahad) 7.30 – 9.00 (W1 – W3) 44
MATEMATIK TAMBAHAN 4 AK
Tajuk
Bidang Pembelajaran
APLIKASI SAINS DAN TEKNOLOGI 9.0 PENYELESAIAN SEGI TIGA
Standard Kandungan Standard Pembelajaran :
Murid boleh
9.2 Memahami dan menggunakan Petua Sinus 9.2.1 Membuat dan mengesahkan konjektur tentang
hubungan antara nisbah panjang sisi-sisi suatu segi
tiga dengan sinus sudut- sudut yang bertentangan,
dan seterusnya mentakrifkan petua sinus.
9.2.2 Menyelesaikan segi tiga yang melibatkan petua
sinus.
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir PdPc murid 4 Anggerik (A) dapat : Murid dapat
iii) Menentukan (B) sisi dan sudut yang iii) Menyatakan kriteria dalam menggunakan petua sinus.
bertentangan (C) dengan betul (D) (TP1)
iv) Membuat (B) penyelesaian masaalah melibatkan iv) Menyelesaikan sekurang-kurangnya 2 masaalah
segi tiga (C) dengan betul (D) melibatkan petua sinus. (TP3)
Aktiviti Pemula
Pembelajaran Guru menunjukkan beberapa bentuk segi tiga dan menguji pengetahuan murid asas segi tiga dari
pengetahuan yang lepas. (Gaya Pembelajaran Visual) .
Aktiviti Utama
Aktiviti 1
i) Menerangkan Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan.
ii) Shout Out (PAK21) – Murid dibekalkan dengan gambar segitiga untuk menentukan sisi dan
sudut bertentangan. Murid memberikan sumbangsaran dan memberikan rumusan
hubungan antara sudut dan sisi dalam segi tiga. (4K1N Komunikasi)
Aktiviti 2
i) Guru menerangkan lebih lanjut mengenai hubungan antara nisbah panjang sisi dan sudut
suatu segi tiga. (Gaya Pembelajaran Auditori)
Aktiviti 3
ii) One-Two-Group (PAK21) – Secara individu murid dikehendaki menjawab soalan
(Pentaksiran) yang diberikan. Apabila isyarat diberikan mereka hendaklah berkongsi bersama
rakan dalam kumpulan. Bangkitkan idea dengan semua ahli kumpulan dari hasil tugasan
mereka. (4K1N Kolaboratif)
Aktiviti 4- Menyelesaikan masaalah KBAT
iii) Murid dibekalkan soalan (Pentaksiran) dan diarahkan untuk berbincang kaedah dan langkah
kerja. Murid seterusnya menyelesaikan masaalah dan menggunakan kaedah yang telah
dibincangkan. (KBAT)
iv) Guru mengulas kembali Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan serta membuat rumusan
dan memberikan 5 soalan di dalam buku teks sebagai latihan (Pentaksiran).
Penutup
Menggunakan kaedah “Show Your View” (Kaedah Pembelajaran Koperatif) untuk mendapatkan
maklum balas kefahama daripada beberapa orang murid mengikut aras yang berbeza.
(Pembelajaran Terbeza) .
Pelajar diberikan link untuk menjawab Quiziz sebagai Latihan Pengukuhan di rumah (Alatan atas
talian)
Nilai Murni Berfikiran terbuka, Kerjasama
PAK 21
KBAT Shout Out, One-Two-Group, Show Your View
EMK
X Mengaplikasi X Menganalisis X Menilai Mencipta
STEM
Pentaksiran Bahasa Keusahawanan TMK Kewangan
BBM
Refleksi X Sains & Kreativiti & Pendidikan Alam X Kelestarian
Teknologi Inovasi Sekitar Global
Catatan
Sains Teknologi X Kejuruteraan Matematik
X Lisan X Bertulis X Kuiz Pembentangan
Buku teks, Lembaran kerja
26/26 Murid hadir PdP
20/26 Murid dapat standard yang ditetapkan.
6 Murid memerlukan latihan lanjut dan bimbingan guru
SENARAI SEMAK ELEMEN PENULISAN RPH TS25
BIL ELEMEN ADA
i Objektif Pembelajaran (OP) mengikut Model ABCD √
A - Audiens √
B - Behaviour (tingkah laku) √
C - Condition (situasi) √
D - Degree (aras)
√
ii Kriteria Kejayaan (KK) mengikut aras Taksonomi Anderson √
Mengingat KBAR √
√
Memahami √
Mengaplikasi
Manganalisis KBAT
Menilai
Mencipta
iii Pembinaan dan penggunaan alatan pembelajaran dalam talian
iv Eleme PAK21
v Elemen KBAT
vi Elemen Gaya Pembelajaran √
Auditori √
Visual
Kinestetik √
√
vii Elemen Pembelajaran Terbeza
vii Elemen Pentaksiran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA MINGGU 43 ( 9 JAN 2022 ) STRATEGI PdP
PELAJARAN Pembelajaran Berasaskan Inkuiri √
TINGKATAN / SEJARAH TINGKATAN 4
MASA Pembelajaran Berasaskan
SEJARAH TINGKATAN 4 Masalah
TEMA 4 AK /4 CA/4 RA
TAJUK Penggunaan Teknologi
AHAD 9 JAN 2022 (video/tiktok/classkick/dsb)
STANDARD
KANDUNGAN 4 RAFLESIA PdP NORMA BAHARU
(9.00-10.00 )
Video You Tube
TEMA : PEMBINAAN NEGARA
Classkick
11.0
KEMERDEKAAN PERSEKUTUAN TANAH MELAYU Quizizz / SOCRATIVE
11.2 PILIHAN RAYA Games
8.3 Penubuhan Majlis Perundangan Persekutuan (MPP)
Majlis Perundangan Persekutuan 1948
Majlis Perundangan Persekutuan 1955
Kesan Penubuhan Majlis Perundangan Persekutuan
Project based learning
STANDARD Murid boleh Flipgrid
PEMBELAJARAN Menjelaskan penubuhan Majlis Perundangan Persekutuan
Mentafsir kepentingan perkongsian kuasa dalam kalangan Edu Puzzle √
masyarakat berbilang kaum Flipped Classroom
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid 4 RAFLESIA dapat : Tik tok atau video
PEMBELAJARAN 1. .Menjelaskan penubuhan MPP dengan tepat (TP2) kretaif
2. Membezakan penubuhan MPP 1948 dan MPP1955 serta KEMAHIRAN BERFIKIR
kesannya dengan betul (TP4) ARAS TINGGI (KBAT)
3. Menyenarai kepentingan perkongsian kuasa dalam (TP6)
kalangan masyarakat berbilang kaum.(K 11 2.8) dengan Menjana idea tentang
betul (TP1) hak dan tanggungjawab
individu Dalam pilihan
4. Membuat interpretasi kepentingan penubuhan Majlis raya
Mesyuarat Persekutuan dengan betul (Kemahiran
Pemikiran Sejarah) (TP5) (TP5)
Menilai fungsi pilihan
AKTIVITI SET INDUKSI raya dalam sistem
demokrasi
PEMBELAJARAN Guru menunjukkan gambar berkaitan situasi pilihan raya.
(TP4)
Modul /Buku Teks Seterusnya guru meminta pelajar menerangkan situasi tersebut Menganalisis maklumat
. tentang pilihan raya
i) Penerangan Disamping itum pelajar mengaitkan pengetahuan sedia ,proses
konsep umum pilihan raya . Menganalisis (TP3)
Membina kronologi
peristiwa pilihan raya
ii)Perbincangan PERKEMBANGAN AKTIVITI Memahami (TP2)
Guru AKTIVITI 1 EXPLORE: Graphic Organizer/Buku Teks Menjelaskan
pengetahuan yang
i. Pelajar diminta membaca buku teks 8,3 Penubuhan Majlis berkaitan pilihan raya
Perundangan Persekutuan berserta contoh
ii. Seterusnya pelajar mengisi Lembaran Pengurusan Grafik (TP1)
bagi maklumat berkaitan tentang ciri MPP 1948 dan ciri MPP Menyatakan
1955 serta kesan Pengetahuan tentang
pilihan raya
iii. Wakil pelajar dalam kumpulan berkongsi dapatan dengan
rakan sekelas yang lain PETA PEMIKIRAN (I-THINK)
AKTIVITI 2 EXPLAIN : Penerangan Guru Peta Bulatan
i. Guru menerangkan dengan lebih lanjut perbezaan dan Peta Buih
persamaan majlis Perundangan Persekutuan 1948 dan Majlis
Perundangan Persekutuan 1955 serta kesannya Peta Buih Berganda √
Perbandingan Ciri-ciri
AKTIVITI 3 : ELABORATE : Perbincangan
Meja Bulat serentak ( Simultaneous Round Table) MPP
I. Murid berada dalam kumpulan Peta Pokok
Setiap murid menulis respon kepada soalan yang diberikan
Peta Dakap √
ii. Kemudian, mereka mengedarkan catatan yang dibuat Menjawab soalan
mengikut pusingan jam supaya setiap ahli kumpulan dapat berbentuk Huraian
menambahkan atau membetulkan apa-apa yang dicatat.
*
iii. Wakil kumpulan akan membentangkan jawapan masing-
masing. Peta Pelbagai Alir
iv.Guru memberikan ganjaran kepada kumpulan yang terbaik Peta Titi-
AKTIVITI 4 EVALUATE : Lembaran Kerja dan Tugasan EMK √
Bahasa Melayu- √
i. Pelajar diminta untuk menjawab semua soalan di dalam √
lembaran kerja yang yang telah disediakan oleh guru. Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi
Ii. Guru meminta pelajar memberikan jawapan dengan
menggunakan kaedah Round Robin Geografi √
PENUTUP : Teknologi Maklumat dan
Komunikasi-
Guru mengemukakan soalan KBAT kepada pelajar tentang
kepentingan perkongsian kuasa dalam pilhan raya. PENTAKSIRAN √
Latihan Bertulis √
Seterusnya guru memberikan tugasan menyiapkan soalan
didalam Buku Teks latihan Pemahaman dan Pemikiran Lisan √
Kritis sebagai pengukuhan Kuiz √
Pembentangan
(Buku Teks ms 212) Lain-lain (Nyatakan) :
Kuiz
Sebarang pertanyaan dibuka kepada pelajar yang berkaitan VIDEO KREATIF
dengan pembelajaran.
Cerna Minda / KBAT :
Bagaimanakah sesuatu manifesto
dapat mempengaruhi pengundi ?
[Btms 210]
Mengapakah sesebuah parti perlu
berusaha menunaikan manifesto
mereka ? [Btms 210]