RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN
MODEL GAGNE
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tingkatan : 4 Pendita Za’ba
3. Bilangan Murid : 32 orang
4. Tarikh : 29 Disember 2022
5. Hari : Khamis
6. Masa : 2:00 – 3:30 tengah hari
7. Tema : Sihat dan Bersih Pilihanku
8. Tajuk : Menjaga Kebersihan: Puisi Tradisional (Pantun)
9. Kemahiran Fokus:
Aspek Seni Bahasa
10. Standard Kandungan
4.4 Mempersembahkan karya kreatif dalam bentuk prosa dan puisi.
Standard Pembelajaran
4.4.2 Mempersembahkan syair dan pantun dengan nada dan intonasi yang
sesuai pelbagai media secara kreatif.
11. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Melafazkan pantun secara kreatif dengan intonasi dan sebutan yang
sesuai.
ii. Membina sekurang-kurangnya satu rangkap pantun dua kerat dan
satu rangkap pantun empat kerat secara berkumpulan.
12. Sistem Bahasa
• Seni bahasa: pembinaan karya kreatif (pantun)
1
13. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Ilmu: Seni bahasa
• Nilai Murni: keberanian, kerjasama, kerajinan, berbudi bahasa, keyakinan
14. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• Pembelajaran Koperatif: Pelajar dalam kumpulan mengumpul dapatan masing-
masing.
• Pembelajaran Kontekstual: Menghubungkan pengalaman sendiri dalam
penghasilan karya kreatif (pantun)
• Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai: visual-ruang, verbal-linguistik.
• Pembelajaran Konstruktivisme: Murid membina pemahaman baru tentang cara
penghasilan pantun
15. Alat/Bahan Bantu Mengajar Jumlah
3
Bil. Perkara 1
1. Pen Penanda (Marker Pen) 1
2. Papan Putih 1
3. Pemadam Papan Putih 1
4. Projektor
6. Klip video lagu
16. Pengetahuan Sedia Ada
Murid pernah mendengar pantun sebelum proses pembelajaran ini berlaku.
2
MODEL GAGNE
Langkah / Masa Isi Pelajaran (9 Aktiviti Pengajaran dan Catata
CARA GAGNE) Pembelajaran n
Pengurusan • Kebersihan Kelas • Murid memastikan kelas • Persediaan
Bilik Darjah • Persediaan Murid bersih dan mereka bersedia pelajar dan bilik
(2 minit) darjah
2:00 – 2:02 untuk belajar untuk belajar
petang Nilai Murni
• Menjaga
kebersihan
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi MENARIK • Guru masuk ke dalam BBM
(3 minit) PERHATIAN MURID kelas dan memberi • Projektor,
2:02 – 2:05 • Amalan ucapan salam Papan putih
petang kebersihan yang • Murid-murid membaca • Gambar
berlaku di doa penerang hati berkaitan
sekeliling murid • Pelajar diminta untuk dengan
a) Membersihkan menyenaraikan amalan- amalan
lantai amalan menjaga menjaga
b) Menggelap kebersihan yang sering kebersihan
meja murid amalkan
c) Mencuci kipas KB
d) Membuang • Verbal-
sampah linguistik
MERANGSANG • Murid memberikan • Visual-ruang
PENGETAHUAN respon kepada guru
SEDIA ADA Nilai
• Guru mengaitkan • Fokus
jawapan murid dengan • Menjaga
tajuk pengajaran pada kebersihan
3
hari ini iaitu Menjaga
Kebersihan
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Langkah 1 • Puisi tradisional – • Guru memulakan sesi BBM
(20 minit) pantun penerangan lanjut • Projektor
2:05 – 2:25 • Ciri-ciri pantun berkaitan tajuk • Video lagu
petang a) pembayang pengajaran iaitu Puisi • Paparan slaid
b) Maksud Tradisional: Pantun
c) Pantun • Guru memasang lagu
mempunyai rima ‘Pantun Budi’ oleh S.M
akhir abab salim Nilai
d) Terdiri daripada 8 https://www.youtube.co • Fokus,
hingga 12 suku m/watch?v=FpNt7ZrRWj keberanian
kata w
e) Pantun terdiri
daripada
beberapa jenis
iaitu;
- Pantun dua
kerat
- Pantun
empat kerat
MEMAKLUMKAN • Guru menerangkan
OBJEKTIF objektif pembelajaran dan
memberi penerangan
lanjut berkaitan ciri-ciri
pantun
Langkah 2: • Puisi tradisional – • Guru mengedarkan BBM
4
2:25 – 2:45 pantun empat kerat lembaran kerja • Lembaran kerja
petang (20 ‘Bahaya Habuk’ (Buku Teks
minit)
Tingkatan 4)
MEMPERSEMBAHKAN • Berdasarkan bahan
KANDUNGAN rangsangan yang Nilai
terdapat dalam lembaran • Keberanian
kerja, murid dikehendaki • Fokus
melafazkan pantun yang
terdapat di dalam
lembaran kerja tersebut Pencapaian
• Kemudian, guru Objektif 1
membahagikan murid
kepada beberapa
kumpulan untuk
melakukan aktiviti
seterusnya
• Murid-murid bergerak
mengikut kumpulan
masing-masing dengan
kadar segera
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
Langkah 3 MEMBERI BIMBINGAN • Aktiviti Pengukuhan dan BBM
(30 minit)
2:45 – 3:15 • Bina pantun Pengayaan • Lembaran Kerja
petang (30
minit) • Ciri-ciri pantun • Pengukuhan: Membina
b) Pantun terdiri pantun dua kerat dan Nilai
kepada dua pantun empat kerat • Mematuhi
bahagian iaitu: berdasarkan tema yang arahan,
Pembayang dan sama kerjasama,
maksud • Pengayaan: Membina keberanian
b) Pantun pantun dua kerat dan
5
mempunyai rima pantun empat kerat KB
akhir abab berdasarkan tema yang • Mengaplikasi,
c) Terdiri daripada berbeza
8 hingga 12 suku mencipta
kata PAK21
d) Pantun terdiri • Perbincangan
daripada
beberapa jenis
iaitu; Pentaksiran
- Pantun dua • Bertulis
kerat
- Pantun
empat kerat
Pencapaian
Objektif 2
MENDAPATKAN HASIL • Semua ahli dalam setiap
KERJA MURID kumpulan melibatkan diri
dalam melaksanakan
tugasan
• Guru memantau dan
menyemak hasil tugasan
mereka
• Setiap kumpulan perlu
mempersembahkan pantun
yang dicipta
MEMBERIKAN • Guru memberi peneguhan
MAKLUM BALAS & kepada setiap kumpulan
MENILAI PRESTASI yang telah selesai
melafazkan pantun ciptaan
mereka
MENINGKATKAN • Bagi kumpulan yang
PENGEKALAN ILMU memenuhi kriteria,
6
DAN KEMAHIRAN mereka akan diberikan
BAHARU aktiviti pengayaan
• Kumpulan yang belum
melengkapi kriteria
mereka perlu membuat
aktiviti pengukuhan dan
akan dibantu oleh guru
Penutup Kognitif • Guru akan meminta Strategi
Pembelajaran
3:15 -3:20 petang • Murid-murid dapat seorang wakil murid Konstruktivisme
(5 minit) menghasilkan secara sukarela untuk Nilai
• Keberanian
pantun menepati merumuskan • Keyakinan
• Hormat-
ciri ciri yang pembelajaran pada hari
menghormati
dinyatakan ini.
• Guru akan merumuskan
pembelajaran.
• Pelajar menyatakan
Sosial perkara yang telah
dipelajari hari ini.
• Bekerjasama
• Berkongsi
pendapat antara
satu sama lain
• Pujian atas usaha
dan kejayaan
dalam PdPc hari
ini
7
17. Refleksi
30/32 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan manakala 2/32 orang yang tidak menguasai objektif pembelajaran
diberikan latihan pengukuhan.
18. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia
8
LAMPIRAN
1. Papan Putih
2. Pen Penanda (Marker Pen)
3. Buku Teks
9