The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 424-9-ainnur, 2022-09-24 19:47:20

RPH EDUP3053

RPH EDUP3053

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU

59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR

PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN

(AMBILAN JUN 2021 SEMESTER 4)

TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

EDUP3053

NAMA PELAJAR AINNUR MARDHEEAH MASHITAH BINTI MOHD ZAMZURI
ANGKA GILIRAN
NOMBOR KAD PENGENALAN 2021192340124
020510-01-0718
KUMPULAN PISMP JUN 2021 (G7)
NAMA KURSUS TEKNOLOGI DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

KOD KURSUS EDUP3053
NAMA PENSYARAH DR NURULRABIHAH MAT NOH

TARIKH HANTAR 24 SEPTEMBER 2022

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS DARIPADA
PENSYARAH

1. Mata Pelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 5
2. Kelas Pendidikan Islam (Ibadah)
3. Hari / Tarikh 5 Bijak
4. Masa Isnin / 20 Rabiulawal 1444H / 17 Oktober 2022
5. Bilangan Murid 8.00- 9.00 pagi.
6. Tajuk 20 orang murid (10 lelaki), (10 perempuan).
7. Pengetahuan Sedia Ada Solat Jemaah Membentuk Kekuatan Ummah.
8. Standard Kandungan Murid pernah ke masjid untuk solat berjemaah bersama-sama dengan imam.
Merumus konsep solat berjemaah dan mengamalkan serta menghayatinya secara
9. Standard Pelajaran beradab dan istiqomah.
4.2.4. Menganalisis tatacara solat berjemaah.
10. Objektif Pembelajaran
Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Membanding beza tatacara kedudukan solat berjemaah selepas aktiviti
penghasilan infografik dengan betul.

11. Kemahiran Berfikir Menjana idea, mengenal pasti, membanding beza, menghubungkait, dan membuat
12. Gabungjalin keputusan.
13. Penyerapan
14. Penerapan Nilai Reka Bentuk Teknologi dan Bahasa Inggeris.
15. Amalan Pedagogi Masa Kini
Adab dan akhlak.
16. Kemahiran Insaniah Kusyuk, tawakal, bersungguh-sungguh, berani, yakin, tekun, kerjasama dan
bertanggungjawab.
17. E.M.K.
- Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
18. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran - Kemahiran Berfikir Aras Tinggi
19. Bahan/ Alat Bantu Belajar - Penyelesaian Masalah

- Kemahiran Berkomunikasi
- Kerja Berpasukan
- Kemahiran Menyelesaikan Masalah

Nilai murni: Patuh kepada arahan guru dan kerjasama.
Kreativiti: Penghasilan infografik.
T.M.K: Pembelajaran menggunakan aplikasi Puzzle, Youtube, Zepeto, Canva,
Wordwall, Google Form, Google Sheet, Google Drive dan Google Slide.

Mentimeter, kuiz, permainan dan infografik.
Aplikasi Puzzle, Youtube, Canva, Wordwall, Zepeto, Google Form, Google Drive, Google
Sheet dan Google Slide.

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan

Muqaddimah Bacaan doa: - Sebelum memulakan sesi pembelajaran, murid Penerapan nilai:
(2 minit)
membaca doa belajar terlebih dahulu. Kusyuk, tawakal

- Kemudian, murid melafazkan kalimah syahadah. dan adab

berdoa

Bacaan syahadah:

Set induksi Aktiviti permainan Puzzle. - Murid membaca arahan guru dalam Google Site. Kemahiran
(5 minit)
- Murid mencantumkan kepingan-kepingan Puzzle berfikir:
Menghubungkait

yang berterabur sehingga menjadi sebuah

gambar yang sempurna. Penerapan nilai:
Kesungguhan

- Murid boleh membuat perkaitan antara gambar

tersebut dengan topik yang hendak dipelajari iaitu Bahan bantu
mengajar:

Solat Berjemaah Membentuk Kekuatan Ummah. Puzzle

Amalan
pedagogi masa
kini:

Penyelesaian
masalah.

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan

Langkah 1 Video Upin dan Ipin solat berjemaah di - Murid menonton video Upin dan Ipin yang telah Penerapan nilai:
(5 minit) aplikasi Youtube.
dipautkan. Patuh, tekun dan
bertanggungjawab.

- Murid mengenal pasti kandungan video yang

diberikan. Kemahiran berfikir:
Menjana idea.

- Murid memberikan pendapat atau ulasan

mereka berdasarkan video di aplikasi Bahan bantu
mengajar: Youtube

Mentimeter. dan Mentimeter.

- Guru dapat menilai tahap kefahaman murid. E.M.K: Teknologi
Maklumat dan
Pautan link: https://youtu.be/Y9VruEojJgc Komunikasi (TMK)
Pendapat murid melalui aplikasi Mentimeter.
Amalan pedagogi
Pautan link: masa kini:
https://www.menti.com/alofsg3zdnyb Literasi Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi (TMK)

Langkah 2 Video penerangan Ustazah Mardheeah di - Murid mendengar penerangan ustazah Kaedah:
(9 minit) aplikasi Youtube.
mengenai Solat Berjemaah di aplikasi Youtube. Penerangan dan
Pautan link: permainan.
https://youtube.com/shorts/QEknAq1EHqk?fe
- Murid meneliti tatacara kedudukan solat
ature=share
Murid menjawab kuiz di aplikasi Wordwall. berjemaah di paparan slide yang diberikan. Penerapan nilai:
Patuh, tekun dan

- Murid menjawab kuiz di aplikasi Wordwall bagi bertanggungjawab.

memantapkan pemahaman mereka. Kemahiran berfikir:
Mengenal pasti

Bahan bantu
mengajar:
Youtube, Paparan
slide dan
Wordwall.

E.M.K: Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi (TMK).

Amalan pedagogi
masa kini:
Literasi Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi (TMK)

Pautan link:
https://wordwall.net/resource/36052223/solat-

berjemaah-tahun-5

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan

Langkah 3 Murid membuat video untuk menentukan - Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Satu Kaedah:
(20 minit) tatacara kedudukan solat berjemaah di kumpulan untuk lelaki sahaja, satu kumpulan Perbincangan
aplikasi Zepeto.
untuk perempuan sahaja manakala 2 Penerapan nilai:

kumpulan lagi gabungan antara lelaki dan Kerjasama, berani
dan yakin.

perempuan. Nama ahli kumpulan telah

dibahagikan menerusi aplikasi Google Sheet. Kemahiran berfikir:
Mengenal pasti

- Murid dikehendaki untuk meneroka aplikasi

Zepeto. Bahan bantu
mengajar: Zepeto,

- Murid merakam video untuk menentukan atau Google Sheet,

mengenal pasti tatacara kedudukan solat Google Drive.

berjemaah yang boleh dilakukan bersama ahli E.M.K: Teknologi

kumpulan di room masjid. Maklumat dan
Komunikasi (TMK)

- Murid menghantar tugasan melalui aplikasi

Google Drive yang telah diberikan. Amalan pedagogi
masa kini:

Pembelajaran

koperatif.

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan

Langkah 4 Murid menghasilkan sebuah infografik mengenai - Murid membaca arahan ustazah dengan Kaedah: Sumbang
(15 minit) tatacara kedudukan solat berjemaah
berdasarkan soalan di bawah. teliti. saran.

Tatacara kedudukan solat yang - Secara individu, murid perlu Penerapan nilai:
murid harus tunjukkan di dalam
infografik. (KBAT) menghasilkan infografik mengenai Kesungguhan,
keberanian,
 Dua orang lelaki dewasa dan
seorang kanak-kanak lelaki. tatacara kedudukan solat berjemaah keyakinan dan

 Dua orang lelaki dewasa, seorang berdasarkan soalan yang diberikan. tekun.
perempuan dewasa dan seorang
kanak-kanak perempuan. - Murid meneroka aplikasi Canva. Kemahiran berfikir:

 Lima orang perempuan dewasa. - Murid membuat penyelesaian terhadap Menjana idea dan
membanding beza.
Infografik dibuat menerusi aplikasi Canva.
tatacara yang diberikan.

- Murid memberikan pendapat mereka Bahan bantu
mengajar: Canva

berkaitan aktiviti di ruangan yang dan Google Form.

disediakan. E.M.K: Teknologi

- Murid memuat turun infografik berbentuk Maklumat dan

pdf. Komunikasi dan
Kreativiti.

- Murid menghantar tugasan menerusi

aplikasi Google Form. Amalan pedagogi
masa kini:

Kemahiran Berfikir

Aras Tinggi

(KBAT).

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan

Penutup Aktiviti individu: - Murid diingatkan untuk menyelesaikan Penerapan nilai:
(4 minit) 1) Latihan mengenal pasti tatacara
kedudukan solat yang tepat. lembaran kerja yang diberikan. Tekun, patuh dan
kesungguhan.
2) Murid membuat rumusan di Padlet.
3) Bacaan Tasbih Kafarah dan Surah Al - Murid membuat rumusan tentang isi

Asr. pembelajaran di aplikasi Padlet. Kemahiran berfikir:
Membuat

- Murid membaca bacaan Tasbih Kafarah keputusan

dan Surah Al Asr. Bahan bantu
mengajar:
Lembaran kerja
(Livesheet)

E.M.K: Teknologi
Maklumat dan
komunikasi.

Amalan pedagogi
masa kini:
Penyelesaian
masalah

Refleksi:
Ulasan guru pembimbing:
Ulasan pensyarah pembimbing:

ELEMEN ASSURE MODEL ASSURE
A- ANALYSE LEARNER
MURID TAHUN 3 BIJAK

PENERANGAN

• Kumpulan sasaran: 20 orang pelajar (10 lelaki: 10 perempuan)
• Umur: 11 tahun
• Latar Sosioekonomi: Kebanyakan murid mempunyai latar belakang keluarga yang berkemampuan

dalam menyediakan peranti atau gajet kepada murid.
• Strategi pembelajaran: Berpusatkan guru, murid dan bahan.
• Pengalaman sedia ada: Murid pernah ke masjid untuk solat berjemaah bersama-sama dengan imam.

S- STATE OBJECTIVE • Objektif pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid dapat membanding beza tatacara kedudukan
solat berjemaah selepas aktiviti penghasilan infografik dengan betul.
S- SELECT METHOD, MEDIA
AND MATERIALS • Penentuan Kaedah: Penerangan, sumbang saran, permainan dan perbincangan.
• Pemilihan Format Media: Slide, Puzzle, Youtube, Canva, Wordwall, Zepeto, Google Form, Google
U- UTILIZE MEDIA AND
MATERIALS Drive, Google Sheet dan Google Slide.
• Pemilihan Bahan Sumber: Komputer dan telefon pintar

• Melalui penghasilan infografik, murid berkebolehan menganalisis kandungan sebelum menzahirkan
pengetahuan mereka dalam bentuk infografik yang menarik.

• Murid dapat meneroka alat dan bahan yang terdapat di dalam aplikasi Zepeto dan Canva seperti
animasi, ilustrasi, permainan dan sebagainya.

• Aktiviti set induksi Puzzle yang disediakan mampu menarik perhatian murid untuk mencari tahu
kandungan pembelajaran yang akan dipelajari.

• Kuiz Wordwall juga akan membantu murid untuk mendalami dan menghayati isi pembelajaran
sebelum memindahkan maklumat tersebut ketika menjawab kuiz yang disediakan.

R- REQUIRER LEARNER • Set induksi (5 minit): Murid menyelesaikan aktiviti Puzzle untuk mengetahui kandungan pembelajaran
RESPONSE/ PARTICIPATION yang akan dipelajari. Pautan link: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=25cfeae3db41

E- EVALUATE AND REVISE • Aktiviti murid (51 minit):
MATERIALS - Murid menonton video Upin dan Ipin kemudian memberikan ulasan mereka di aplikasi Mentimeter.
- Guru memberikan penerangan isi kandungan pembelajaran kemudian pelajar dikehendaki untuk

menjawab kuiz Wordwall bagi menguji pemahaman mereka.
- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Mereka perlu menentukan tatacara kedudukan solat

berjemaah yang boleh dilakukan bersama ahli kumpulan di aplikasi Zepeto.
- Secara individu, murid diberikan soalan KBAT berkaitan tatacara kedudukan solat. Mereka perlu

menyediakan sebuah infografik yang menarik bagi melaksanakan aktiviti tersebut.
• Penutup (4 minit):
- Murid diberikan lembaran kerja berbentuk Livesheet.
- Murid memberikan rumusan isi pembelajaran di Padlet.

• Pengaplikasian Canva dan Zepeto dapat meningkatkan kemahiran pemikiran komputasional murid
melalui penerokaan alat, bahan dan media.

• Idea murid yang diterjemahkan dalam bentuk infografik.
• Hasil perbincangan murid dalam kerja berkumpulan.
• Murid memerlukan praktis yang berterusan untuk meningkatkan kemahiran penggunaan digital murid.


Click to View FlipBook Version