Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.1 Integer
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.1 Mengenal nombor positif dan nombor negatif berdasarkan situasi
sebenar.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengenal dan memerihalkan integer.
KRITERIA
KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mengenal nombor positif dan nombor negatif.
AKTIVITI ▪ mengenal integer.
BAHAN BANTU Murid dapat mengenal nombor positif dan nombor negatif serta
MENGAJAR (BBM) mengenal integer.
SUMBER
REFLEKSI ▪ Guru memberi beberapa situasi kepada murid.
TINDAKAN ▪ Murid mengenal pasti sama ada situasi tersebut boleh diwakili dengan
SUSULAN MURID
integer positif atau integer negatif.
▪ Murid menyatakan contoh situasi yang berkaitan dengan integer
positif dan integer negatif dalam kehidupan harian.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 1 (soalan
1).
▪ Guru menunjukkan beberapa kad nombor.
▪ Murid diminta untuk mengenal pasti integer daripada nombor itu.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 1 (soalan
2).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRANAlaf Sanjung Sdn BhdPeta BulatanPeta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN 1.1 Integer
STANDARD 1.1.3 Mewakilkan integer pada garis nombor dan membuat perkaitan
PEMBELAJARAN antara nilai integer dengan kedudukan integer tersebut berbanding
integer lain pada garis nombor.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.1.4 Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
KRITERIA Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KEJAYAAN ▪ mewakilkan integer pada garis nombor.
▪ menyusun integer mengikut tertib menaik atau tertib menurun.
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Murid dapat mewakilkan integer pada garis nombor dan menyusun
integer mengikut tertib menaik atau tertib menurun.
AKTIVITI ▪ Guru menerangkan perwakilan integer pada garis nombor.
▪ Murid melengkapkan integer positif dan integer negatif pada garis
nombor.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 2 (soalan
3).
▪ Guru menunjukkan beberapa kad-kad nombor.
▪ Murid mengenal pasti dan menyusun kad-kad nombor mengikut tertib
menaik dan tertib menurun.
▪ Murid menerangkan perbandingan nilai antara kad-kad yang disusun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 2 (soalan
4-5) dan latihan tambahan pada halaman 3 (praktis intensif
berformat PT3 subtajuk 1.1).
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.Alaf Sanjung Sdn Bhd
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
OBJEKTIF 1.2.1 Menambah dan menolak integer menggunakan garis nombor atau
PEMBELAJARAN kaedah lain yang sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tentang
penambahan dan penolakan integer.
1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah.
Seterusnya membuat generalisasi tentang pendaraban dan
pembahagian integer.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ menambah dan menolak integer.
▪ mendarab dan membahagi intger.
Alaf Sanjung Sdn Bhd
KRITERIA Murid berupaya menambah dan menolak integer serta mendarab dan
KEJAYAAN membahagi intger.
AKTIVITI ▪ Guru menunjukkan proses penambahan dan penolakan integer dengan
menggunakan garis nombor.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan menambah, menolak dalam
SUMBER keadaan berpasangan.
REFLEKSI
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 4 (soalan 1).
▪ Guru menerangkan peraturan pendaraban dan pembahagian integer.
▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan mendarab, membahagi
dalam keadaan berpasangan.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 5 (soalan 2).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRANAlaf Sanjung Sdn BhdPeta BulatanPeta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
PEMBELAJARANAlaf Sanjung Sdn Bhd1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
OBJEKTIF 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
PEMBELAJARAN aritmetik bagi integer mengikut tertib operasi.
KRITERIA
KEJAYAAN 1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti,
Hukum Kalis Tukar Tertib, Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis
AKTIVITI Agihan.
1.2.5 Membuat pengiraan yang efisien dengan menggunakan hukum
operasi asas aritmetik.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ membuat pengiraan melibatkan operasi bergabung integer.
▪ mengenal hukum operasi aritmetik dan membuat pengiraan yang
efisien.
Murid berupaya membuat pengiraan melibatkan operasi bergabung
integer serta mengenal hukum operasi aritmetik dan membuat pengiraan
yang efisien.
▪ Guru membincangkan peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan
tepat.
▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan gabungan operasi bagi
integer dalam keadaan berpasangan.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 5-6
(soalan 3).
▪ Guru menerangkan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum
Kalis Tukar Tertib, Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
▪ Guru memberikan beberapa contoh pengiraan yang efisien dengan
menggunakan hukum operasi asas aritmetik.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 6 (soalan 4).
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN & Alaf Sanjung Sdn Bhd
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN 1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
STANDARD
PEMBELAJARAN Alaf Sanjung Sdn Bhd
OBJEKTIF 1.2.6 Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
PEMBELAJARAN
KRITERIA Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KEJAYAAN ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
AKTIVITI Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
BAHAN BANTU ▪ Guru membincangkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
MENGAJAR (BBM) integer.
SUMBER
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 7 (soalan
REFLEKSI 5-7) dan latihan tambahan pada halaman 8 (praktis intensif
TINDAKAN berformat PT3 subtajuk 1.2).
SUSULAN MURID ELEMEN MERENTAS
AKTIVITI KURIKULUM (EMK)
PAK-21
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
STRATEGI PDPC
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.3.1 Mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis
nombor.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.3.2 Membanding dan menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
KRITERIA mengikut tertib.
KEJAYAAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
AKTIVITI ▪ mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis nombor.
▪ menyusun pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) manaik dan menurun.
SUMBER
Murid berupaya mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada
garis nombor serta menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib manaik dan menurun.
▪ Guru menerangkan perwakilan pecahan positif dan pecahan negatif
pada garis nombor.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor pecahan kepada murid.
▪ Murid melengkapkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis
nombor.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 9 (soalan 1).
▪ Guru menunjukkan penyusunan pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor pecahan kepada murid.
▪ Murid diminta untuk menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 9 (soalan 2).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.Alaf Sanjung Sdn Bhd
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN 1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
aritmetik bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
OBJEKTIF operasi.
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KRITERIA ▪ membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik
KEJAYAAN
bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib operasi.
AKTIVITI
Murid berupaya membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi
BAHAN BANTU asas aritmetik bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
MENGAJAR (BBM) operasi.
SUMBER
REFLEKSI ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
TINDAKAN (BODMAS).
SUSULAN MURID
AKTIVITI ▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan
PAK-21 tepat.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 10
(soalan 3).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD 1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
KANDUNGAN
Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan
STANDARD pecahan negatif.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
PEMBELAJARAN ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan pecahan
negatif.
KRITERIA Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif
KEJAYAAN dan pecahan negatif.
AKTIVITI ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Guru menunjukkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
SUMBER pecahan positif dan pecahan negatif.
REFLEKSI
TINDAKAN ▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 10-11
SUSULAN MURID (soalan 4-6) dan latihan tambahan pada halaman 12 (praktis intensif
AKTIVITI berformat PT3 subtajuk 1.3).
PAK-21
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
STANDARD Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
PEMBELAJARAN
1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
OBJEKTIF
PEMBELAJARANAlaf Sanjung Sdn Bhd1.4.1 Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis
nombor.
KRITERIA
KEJAYAAN 1.4.2 Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib.
AKTIVITI
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis
nombor.
▪ menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
manaik dan menurun.
Murid berupaya mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
pada garis nombor serta menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib manaik dan menurun.
▪ Guru menerangkan perwakilan perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif pada garis nombor.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor perpuluhan kepada murid.
▪ Murid melengkapkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada
garis nombor.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 13
(soalan 1).
▪ Guru menunjukkan penyusunan perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor perpuluhan kepada murid.
▪ Murid diminta untuk menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 13
(soalan 2).
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN & Alaf Sanjung Sdn Bhd
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN 1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.4.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
aritmetik bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut
OBJEKTIF tertib operasi.
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KRITERIA ▪ membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik
KEJAYAAN
bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
AKTIVITI operasi.
BAHAN BANTU Murid berupaya membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi
MENGAJAR (BBM) asas aritmetik bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut
SUMBER tertib operasi.
REFLEKSI
TINDAKAN ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
SUSULAN MURID (BODMAS).
AKTIVITI
PAK-21 ▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan
tepat.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 13
(soalan 3).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD 1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
KANDUNGAN
STANDARD Alaf Sanjung Sdn Bhd1.4.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan positif dan
PEMBELAJARAN perpuluhan negatif.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
PEMBELAJARAN ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan positif dan
perpuluhan negatif.
KRITERIA Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan
KEJAYAAN positif dan perpuluhan negatif.
AKTIVITI ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Guru menunjukkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
SUMBER perpuluhan positif dan perpuluhan negatif.
REFLEKSI
TINDAKAN ▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 14-15
SUSULAN MURID (soalan 4-7) dan latihan tambahan pada halaman 16 (praktis intensif
AKTIVITI berformat PT3 subtajuk 1.4).
PAK-21
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN 1.5 Nombor nisbah
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib operasi.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mengenal nombor nisbah.
▪ membuat pengiraan yang melibatkan operasi bergabung.
Alaf Sanjung Sdn Bhd
KRITERIA Murid berupaya mengenal nombor nisbah serta membuat pengiraan yang
KEJAYAAN melibatkan operasi bergabung.
AKTIVITI ▪ Guru menerangkan ciri-ciri nombor nisbah.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor kepada murid.
BAHAN BANTU ▪ Murid diminta untuk mengenal pasti nombor nisbah daripada nombor
MENGAJAR (BBM)
SUMBER itu.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 17
(soalan 1-3).
▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
▪ Guru menunjukkan pengiraan yang melibatkan operasi bergabung bagi
nombor nisbah mengikut tertib operasi.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 18-19
(soalan 4).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.Alaf Sanjung Sdn Bhd
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
1.5 Nombor nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd
STANDARD 1.5.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
OBJEKTIF ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
PEMBELAJARAN
KRITERIA Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
KEJAYAAN
▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
AKTIVITI (BODMAS).
BAHAN BANTU ▪ Guru membincangkan beberapa contoh penyelesaian masalah di
MENGAJAR (BBM) dalam buku teks.
SUMBER
REFLEKSI ▪ Murid membuat soalan pada Buku Modul Inovasi 7, halaman 19-21
TINDAKAN (soalan 5-8) dan latihan tambahan pada halaman 22 (praktis intensif
SUSULAN MURID berformat PT3 subtajuk 1.5).
AKTIVITI
PAK-21 ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd