Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.1 Integer
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.1.1 Mengenal nombor positif dan nombor negatif berdasarkan situasi
sebenar.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.1.2 Mengenal dan memerihalkan integer.
KRITERIA
KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mengenal nombor positif dan nombor negatif.
AKTIVITI ▪ mengenal integer.
BAHAN BANTU Murid dapat mengenal nombor positif dan nombor negatif serta
MENGAJAR (BBM) mengenal integer.
SUMBER
REFLEKSI ▪ Guru memberi beberapa situasi kepada murid.
▪ Murid mengenal pasti sama ada situasi tersebut boleh diwakili dengan
integer positif atau integer negatif.
▪ Murid menyatakan contoh situasi yang berkaitan dengan integer
positif dan integer negatif dalam kehidupan harian.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 1 (latih diri 1.1a).
▪ Guru menunjukkan beberapa kad nombor.
▪ Murid diminta untuk mengenal pasti integer daripada nombor itu.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 1 (latih diri 1.1b).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.Alaf Sanjung Sdn Bhd
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.1 Integer
STANDARD 1.1.3 Mewakilkan integer pada garis nombor dan membuat perkaitan
PEMBELAJARAN antara nilai integer dengan kedudukan integer tersebut berbanding
integer lain pada garis nombor.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.1.4 Membanding dan menyusun integer mengikut tertib.
KRITERIA Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KEJAYAAN ▪ mewakilkan integer pada garis nombor.
▪ menyusun integer mengikut tertib menaik atau tertib menurun.
Murid dapat mewakilkan integer pada garis nombor dan menyusun
integer mengikut tertib menaik atau tertib menurun.
AKTIVITI ▪ Guru menerangkan perwakilan integer pada garis nombor.
▪ Murid melengkapkan integer positif dan integer negatif pada garis
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) nombor.
SUMBER ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 2 (latih diri 1.1c).
▪ Guru menunjukkan beberapa kad-kad nombor.
▪ Murid mengenal pasti dan menyusun kad-kad nombor mengikut tertib
menaik dan tertib menurun.
▪ Murid menerangkan perbandingan nilai antara kad-kad yang disusun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 2 (latih diri 1.1d) dan halaman 3 (latihan
subtajuk 1.1 berformat PT3).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
STANDARD 1.2.1 Menambah dan menolak integer menggunakan garis nombor atau
PEMBELAJARAN kaedah lain yang sesuai. Seterusnya membuat generalisasi tentang
penambahan dan penolakan integer.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.2.2 Mendarab dan membahagi integer menggunakan pelbagai kaedah.
KRITERIA Seterusnya membuat generalisasi tentang pendaraban dan
KEJAYAAN pembahagian integer.
AKTIVITI Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ menambah dan menolak integer.
▪ mendarab dan membahagi intger.
Murid berupaya menambah dan menolak integer serta mendarab dan
membahagi intger.
▪ Guru menunjukkan proses penambahan dan penolakan integer
dengan menggunakan garis nombor.
▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan menambah, menolak dalam
keadaan berpasangan.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 4 (latih diri 1.2a).
▪ Guru menerangkan peraturan pendaraban dan pembahagian integer.
▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan mendarab, membahagi
dalam keadaan berpasangan.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 4 (latih diri 1.2b).
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN & Alaf Sanjung Sdn Bhd
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
PEMBELAJARANAlaf Sanjung Sdn Bhd1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
OBJEKTIF 1.2.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
PEMBELAJARAN aritmetik bagi integer mengikut tertib operasi.
KRITERIA 1.2.4 Menghuraikan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti,
KEJAYAAN Hukum Kalis Tukar Tertib, Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis
Agihan.
AKTIVITI
1.2.5 Membuat pengiraan yang efisien dengan menggunakan hukum
operasi asas aritmetik.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ membuat pengiraan melibatkan operasi bergabung integer.
▪ mengenal hukum operasi aritmetik dan membuat pengiraan yang
efisien.
Murid berupaya membuat pengiraan melibatkan operasi bergabung
integer serta mengenal hukum operasi aritmetik dan membuat pengiraan
yang efisien.
▪ Guru membincangkan peraturan melibatkan operasi gabungan (BODMAS).
▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan tepat.
▪ Murid diminta untuk membuat pengiraan gabungan operasi bagi
integer dalam keadaan berpasangan.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 5 (latih diri 1.2c).
▪ Guru menerangkan hukum operasi aritmetik iaitu Hukum Identiti, Hukum
Kalis Tukar Tertib, Hukum Kalis Sekutuan dan Hukum Kalis Agihan.
▪ Guru memberikan beberapa contoh pengiraan yang efisien dengan
menggunakan hukum operasi asas aritmetik.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 5 (latih diri 1.2d).
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC Alaf Sanjung Sdn Bhd
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.2 Operasi Asas Aritmetik yang Melibatkan Integer
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.2.6 Menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
PEMBELAJARAN ▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
KRITERIA
KEJAYAAN Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan integer.
AKTIVITI ▪ Guru membincangkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
integer.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
SUMBER Teks (buku 1), halaman 6-7 (latih diri 1.2e dan latihan subtajuk 1.2
berformat PT3).
REFLEKSI ELEMEN MERENTAS
TINDAKAN KURIKULUM (EMK)
SUSULAN MURID NILAI
AKTIVITI
PAK-21 ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
STRATEGI PDPC
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
STANDARD Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
PEMBELAJARAN
Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.3.1 Mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis
nombor.
KRITERIA
KEJAYAAN 1.3.2 Membanding dan menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib.
AKTIVITI
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis nombor.
▪ menyusun pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
manaik dan menurun.
Murid berupaya mewakilkan pecahan positif dan pecahan negatif pada
garis nombor serta menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib manaik dan menurun.
▪ Guru menerangkan perwakilan pecahan positif dan pecahan negatif
pada garis nombor.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor pecahan kepada murid.
▪ Murid melengkapkan pecahan positif dan pecahan negatif pada garis
nombor.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 7 (latih diri 1.3a).
▪ Guru menunjukkan penyusunan pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor pecahan kepada murid.
▪ Murid diminta untuk menyusun pecahan positif dan pecahan negatif
mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 8 (latih diri 1.3b).
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC Alaf Sanjung Sdn Bhd
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.3.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
aritmetik bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
OBJEKTIF operasi.
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik
bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib operasi.
KRITERIA Murid berupaya membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi
KEJAYAAN asas aritmetik bagi pecahan positif dan pecahan negatif mengikut tertib
operasi.
AKTIVITI
▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
BAHAN BANTU (BODMAS).
MENGAJAR (BBM)
SUMBER ▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan
REFLEKSI tepat.
TINDAKAN
SUSULAN MURID ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 8 (latih diri 1.3c).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRANAlaf Sanjung Sdn BhdPeta BulatanPeta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.3 Pecahan positif dan pecahan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.3.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan
pecahan negatif.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif dan pecahan
KRITERIA
KEJAYAAN negatif.
AKTIVITI Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan pecahan positif
dan pecahan negatif.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
SUMBER (BODMAS).
REFLEKSI ▪ Guru menunjukkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
TINDAKAN pecahan positif dan pecahan negatif.
SUSULAN MURID
AKTIVITI ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
PAK-21 Teks (buku 1), halaman 9-10 (latih diri 1.3d dan latihan subtajuk 1.3
berformat PT3).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH
KELAS MASA
TEMA
STANDARD KEHADIRAN MURID
KANDUNGAN
STANDARD Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
PEMBELAJARAN
Alaf Sanjung Sdn Bhd1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.4.1 Mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis
nombor.
KRITERIA
KEJAYAAN 1.4.2 Membanding dan menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib.
AKTIVITI
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada garis
nombor.
▪ menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
manaik dan menurun.
Murid berupaya mewakilkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
pada garis nombor serta menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib manaik dan menurun.
▪ Guru menerangkan perwakilan perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif pada garis nombor.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor perpuluhan kepada murid.
▪ Murid melengkapkan perpuluhan positif dan perpuluhan negatif pada
garis nombor.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 10-11 (latih diri 1.4a).
▪ Guru menunjukkan penyusunan perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor perpuluhan kepada murid.
▪ Murid diminta untuk menyusun perpuluhan positif dan perpuluhan
negatif mengikut tertib menaik dan tertib menurun.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
Teks (buku 1), halaman 10-11 (latih diri 1.4b).
BAHAN BANTU ELEMEN MERENTAS
MENGAJAR (BBM) KURIKULUM (EMK)
SUMBER NILAI
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID Alaf Sanjung Sdn Bhd
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.4.3 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
aritmetik bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut
OBJEKTIF tertib operasi.
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
KRITERIA ▪ membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas aritmetik
KEJAYAAN
bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut tertib
AKTIVITI operasi.
BAHAN BANTU Murid berupaya membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi
MENGAJAR (BBM) asas aritmetik bagi perpuluhan positif dan perpuluhan negatif mengikut
SUMBER tertib operasi.
REFLEKSI
TINDAKAN ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
SUSULAN MURID (BODMAS).
▪ Guru membimbing murid menggunakan peraturan BODMAS dengan
tepat.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 12 (latih diri 1.4c).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRANAlaf Sanjung Sdn BhdPeta BulatanPeta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.4 Perpuluhan positif dan perpuluhan negatif
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.4.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan positif dan
perpuluhan negatif.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan positif dan
KRITERIA
KEJAYAAN perpuluhan negatif.
AKTIVITI Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan perpuluhan
positif dan perpuluhan negatif.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
SUMBER (BODMAS).
REFLEKSI ▪ Guru menunjukkan contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
TINDAKAN perpuluhan positif dan perpuluhan negatif.
SUSULAN MURID
AKTIVITI ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
PAK-21 Teks (buku 1), halaman 12-13 (latih diri 1.4d dan latihan subtajuk 1.4
berformat PT3).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
STANDARD
KANDUNGAN Alaf Sanjung Sdn Bhd1.5 Nombor nisbah
STANDARD
PEMBELAJARAN 1.5.1 Mengenal dan memerihalkan nombor nisbah.
OBJEKTIF 1.5.2 Membuat pengiraan yang melibatkan gabungan operasi asas
PEMBELAJARAN
KRITERIA aritmetik bagi nombor nisbah mengikut tertib operasi.
KEJAYAAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
AKTIVITI ▪ mengenal nombor nisbah.
▪ membuat pengiraan yang melibatkan operasi bergabung.
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) Murid berupaya mengenal nombor nisbah serta membuat pengiraan yang
SUMBER melibatkan operasi bergabung.
▪ Guru menerangkan ciri-ciri nombor nisbah.
▪ Guru menunjukkan beberapa nombor kepada murid.
▪ Murid diminta untuk mengenal pasti nombor nisbah daripada nombor
itu.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 13 (latih diri 1.5a).
▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
▪ Guru menunjukkan pengiraan yang melibatkan operasi bergabung bagi
nombor nisbah mengikut tertib operasi.
▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
Teks (buku 1), halaman 13 (latih diri 1.5b).
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
REFLEKSI ____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
TINDAKAN
SUSULAN MURID
AKTIVITI
PAK-21
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : MATEMATIK
MINGGU HARI
TARIKH MASA
KELAS KEHADIRAN MURID
TEMA Nombor dan operasi TAJUK Bab 1: Nombor Nisbah
1.5 Nombor nisbah
STANDARD Alaf Sanjung Sdn Bhd
KANDUNGAN 1.5.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
STANDARD
PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
▪ menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
KRITERIA Murid berupaya menyelesaikan masalah yang melibatkan nombor nisbah.
KEJAYAAN
AKTIVITI ▪ Guru mengingatkan kembali peraturan melibatkan operasi gabungan
(BODMAS).
BAHAN BANTU
MENGAJAR (BBM) ▪ Guru membincangkan beberapa contoh penyelesaian masalah di
SUMBER dalam buku teks.
REFLEKSI ▪ Murid membuat soalan pada Buku Inovasi 7 Modul Berpandu Buku
TINDAKAN Teks (buku 1), halaman 14-15 (latih diri 1.5c, latihan subtajuk 1.5
SUSULAN MURID berformat PT3 dan masteri kendiri).
AKTIVITI
PAK-21 ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM (EMK)
NILAI
____ / ____ orang murid dapat menguasai objektif yang dipelajari dalam
tajuk ini.
Sampel e-RPH selepas diimbas daripada kod QR
(Tersedia dalam versi bahasa Melayu dan versi bahasa Inggeris)
STRATEGI PDPC
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN
Tandakan (/) pada ruangan yang berkenaan.
PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan Peta Dakap
i-THINK Peta Buih Peta Alir
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir
KEMAHIRAN Peta Pokok Peta Titi
BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Mengaplikasi Menilai
TAHAP
PENGUASAAN Menganalisis Mencipta
(TP)
TP1 TP4
TP2 TP5
TP3 TP6
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd
Alaf Sanjung Sdn Bhd