The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ettra.kanza16, 2022-12-27 05:59:03

KIT MEDIA - KOMBINASI NOMBOR

KIT MEDIA

PEMARKAHAN

KPD4046 : Kaedah Mengajar

Kit Media Instruksional
(KOMBINASI NOMBOR)

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIKS PROGRAM
SITI MARISSA BINTI HUSSIN L20212012584 DPLI
SERI NADIA BINTI ABDUL AZIZ L20212012557 DPLI
NUR SYAZWANI BINTI DARZI L20212012643 DPLI
AHMAD FAWWAZ NAIM BIN L20212012591 DPLI
MOHAMAD NASER

Nama Pensyarah : Profesor Madya Dr. Siti Rahaimah Binti Ali
Tarikh : 04 Disember 2022

Panel 1 Panel 2

SITI MARISSA BINTI HUSSIN SERI NADIA BINTI ABDUL AZIZ
L20212012584 L20212012557

Panel 3 Panel 4

NUR SYAZWANI BINTI DARZI AHMAD FAWWAZ NAIM BIN
L20212012643 MOHD NASER
L20212012591

PENGHARGAAN

Profesor Madya Dr. Siti Rahaimah Binti Ali
Ketua Jabatan Pengajian Pendidikan
Fakulti Pembangunan Manusia
Universiti Pendidikan Sultan
Idris

SENARAI KANDUNGAN MUKA SURAT

PERKARA 1
2
Pengenalan 3
4
Objektif 5
6
Manual Penggunaan Bahan Guru 7
8
Set Induksi
Bahan Bantu Mengajar 1 9

Bahan Bantu Mengajar 2 10
Bahan Bantu Mengajar 3 11 - 16
Manual Penggunaan Panduan Kit Media 17 - 19
(Lampiran 1)
BBM - Kit Media (Math Combination 20
Ruler)
Panduan Aktiviti Berkumpulan
Rancangan Pengajaran Harian
Lembaran Kerja
Kesimpulan

PENGENALAN

Kementerian Pelajaran Malaysia telah menetapkan bahawa
matlamat pembangunan sistem pendidikan negara bagi menghadapi alaf baru
ialah merealisasikan system pendidikan negara bertaraf dunia bagi
menjadikan Malaysia sebagai pusat kecemerlangan pendidikan. Sepuluh
fokus utama pengurusan pendidikan, yang antaranya ialah pembinaan
multimedia sebagai infrastruktur pengajaran dan pembelajaran.

Kementerian Pelajaran mengadakan kemudahan di setiap sekolah
untuk kegiatan yang berkaitan dengan penggunaan bahan pengajaran dan
pembelajaran. Kementerian Pelajaran juga menawarkan kursus Teknologi
Pendidikan pada peringkat sijil, ijazah pertama atau lanjutan di beberapa
buah institusi pengajian tinggi, penubuhan Persatuan Teknologi.

Semakin hari, sistem pengajaran dan pembelajaran (P&P) menjadi
semakin menyeronokkan dan menarik. Ini adalah kerana pelbagai cara
digunakan dan diadaptasi di kelas bagi menarik minat pelajar serta
membantu guru menyampaikan isi pengajaran dengan baik sekaligus
melancarkan sesi P&P di sekolah. Sesi P&P tidak lagi hanya bergantung
kepada peralatan tradisional seperti kapur, papan hitam dan buku teks
semata-mata, malahan pelbagai bahan digunapakai sebagai media
pengajaran.

Alat bahan bantu mengajar (ABBM) juga merupakan salah satu
alternatif yang digunakan oleh guru-guru untuk menyampaikan isi
pengajaran. ABBM didefinisikan sebagai alat yang digunakan dalam
pengajaran yang mana haruslah tidak dibataskan kepada alat-alat yang biasa
digunakan seperti papan hitam, gambar-gambar dan segala bentuk
perkakasan dan perisian untuk pengajaran. Pengertian alat dalam pengajaran
juga perlu diperluaskan kepada segala bentuk sama ada konkrit atau tidak
konkrit yang dapat dialami oleh pancaindera.

Penggunaan media pengajaran mendahului pembentukan falsafah,
teori dan amalan yang berkait dengan pendidikan itu sendiri. Penyelidikan
penggunaan media pengajaran dalam alam pembelajaran merupakan asas
penting untuk menentukan keberkesanannya. Dengan ini, penilaian terhadap
kesan yang akan dihasilkan oleh pengguna media pengajaran terkini seperti
penggunaan komputer dalam mata pelajaran Kesusasteraan Melayu perlu
disegerakan pelaksanaannya. Maklumat yang berkaitan tentang reaksi
pelajar terhadap inovasi baru ini di dalam bilik darjah adalah amat berguna
sekali.

OBJEKTIF

 Sebagai panduan bagi guru melaksanakan PdP secara berstruktur
dan terancang.

 Menjadikan sesi pembelajaran dan pengajaran lebih menarik dan
interaktif.

 Sebagai satu alat pengukuhan, pemulihan dan pengayaan kepada
pelajar bagi menarik minat pelajar untuk menyertai aktiviti di
dalam kelas

 Dapat meningkatkan keupayaan Kognitif pelajar semasa sesi soal
jawab bersama guru.

 Meningkat komunikasi di antara pelajar dengan pelajar dan
pelajar dengan guru.

 Meningkatkan keupayaan motor halus dan motor kasar pelajar
semasa aktivti mencari kombinasi nombor lain bagi satu nombor
menggunakan Math Combination Ruler

MANUAL PENGGUNAAN BAHAN
PEMBELAJARAN GURU

MANUAL PANDUAN PENGGUNAAN PEMBELAJARAN GURU

SET INDUKSI

Bahan Bantu Mengajar: Power Point

POWERPOINT :

PANDUAN :- Powerpoint digunakan untuk menghasilkan slide pembentangan pembelajaran.
1)
2) Sistem Powerpoint menjadi bahan sokongan kepada slide yang di bentangkan oleh
guru.
3)
4) Murid hanya memberi tumpuan terhadap penerangan daripada guru.

5) Penerangan berkenaan pembelajaran menggunakan Powerpoint
ini akan dipaparkan oleh guru di dalam kelas.

Murid boleh melihat paparan screen yang disediakan dan
menjawab soalanyang di kemukan oleh guru di dalam slide.

Guru memaparkan slide tentang pelajaran pada minggu lepas dan mengaitkan
cara penambahan garisnombor dengan nombor kombinasi semasa set induksi.

Bahan Bantu Mengajar: Youtube
YOUTUBE :
PANDUAN:
1) Murid di dalam kelas melihat guru menekan link laman sesawang Youtube

melalui pautan https://www.youtube.com/.
2) Murid akan mendengar pautan video Youtube daripada guru iait u Lagu

Tambah Nombor.
3) Selain i tu, semua murid di minta berdiri dan menyanyi bersama

sama rakan yang lain .
4) Semasa sesi PnP guru juga akan membentangkan video tersebut kepada murid.
5) Murid hanya perlu mendengar sambil menyiapkan lembaran kerja yang di beri.

Guru memaparkan video nyanyian tentang pelajaran pada minggu ini
dan mengaitkan dengan sesi pembelajaran pada hari ini.

Bahan Bantu Mengajar: Ice Cream Stick
ICE CREAM STICK :
PANDUAN:

1) Murid di dalam kelas melihat guru memegang Ice Cream Stick di dalam kelas.
2) Murid mendengar guru mengira menggunakan Ice Cream Stick di dalam kelas .
3) Kemudian, murid di minta mengikut guru bersama sama rakan yang lain mengira

Kombinasi Nombor menggunakan Ice Cream Stick .
4) Semasa sesi PnP guru juga meminta wakil murid datang ke hadapan dan mengira Kombinasi

Nombormenggunakan Ice Cream Stick dan di tunjuk kan kepada murid lain.
5) Murid lain perlu mendengar sambil mengira bersama sama.

Guru menerangkan operasi tambah menggunakan bahan bantu mengajar iaitu
Ice CreamStick di dalam sesi pembelajaran pada hari ini.

BERSAMBUNG DI SEBELAH……………

LAMPIRAN 1

MANUAL PANDUAN PENGGUN

A. Bahan : Kit Media (Math Combination Ruler)

B. Arahan :
1. Guru boleh menggunakan math ruler berwarna di awal dan di akhir se

2. Murid dibahagikan kepada 8 kumpulan kecil (mengikut situasi kelas)

3. Kit media diberikan oleh guru di dalam setiap kumpulan untuk kegun

4. Guru memberi lembaran soalan kepada wakil setiap kumpulan

5. Guru perlu menerangkan peraturan aktiviti seperti berikut ;

i. Pelajar perlu berada dalam keadaan tenang.
ii. Guru akan memulakan dengan soalan yang pertama di ma
iii. Guru akan mengajukan soalan secara spontan kepada ku

KitMedia yang di beri.
iv. Kumpulan yang berjaya menjawab soalan akan diberikan
v. Kumpulan yang telah terpilih menjawab soalan sebentar
vi. Bagi setiap 2 kali sesi soal jawab, guru akan mengalih

untukmencari kombinasi nombor yang lain dan

6. Soal jawab tanpa instrumen diteruskan sehingga selesai aktiviti.

7. Guru juga boleh memberikan peneguhan positif kepada pelajar yan
ganjaran lain ( gula-gula ) selain daripada emoji senyuman.

NAAN KIT MEDIA

esi pembelajaran.
) dan duduk berkumpulan membentuk satu bulatan.
naan pengiraan kombinasi nombor dalam setiap soalan.
n.

ana kombinasi nombor hanya untuk nombor 1-10.
umpulan mana yang terpilih yang dapat mencari jawapan menggunakan
n emoji senyuman dan sebaliknya.
tadi akan meneruskan aktiviti dengan menjawab soalan yang seterusnya.
hkan kedudukan arah math ruler kit media tersebut ke kumpulan lain

begitulah seterusnya.

ng berjaya menjawab soalan. Peneguhan positif seperti memberikan

Bahan Bantu Mengajar : Kit Media

Math Ruler :
PANDUAN:

1) Murid di dalam kelas melihat guru menambahkan 1 nombor menggunakan Math
Combination Ruler. Contohnya kombinasi nombor 3 dan 4 dapat 7.

2) Murid mendengar dan melihat cara guru menambah nombor menggunakan Math
Combination Ruler.

3) Murid menyebut Kombinasi Nombor lain iaitu, 7 dan 0 .. 1 dan 6 .. 4 dan
3 .. D engan jawapan 7

4) Selain i tu, guru memberi contoh lain dan murid di dalam kelas di minta
menyebut kombinasi nombor menggunakan Math C o mb in a t io n Ruler.

5) Wakil murid datang di hadapan menggerakkan Ruler untuk mencar i
kombinasi nombor yang berlainan.

6) Murid menyiapkan lembaran kerja yang di beri menggunakan Math Combination Ruler
di dalam setiap kumpulan.

Guru menerangkan operasi tambah menggunakan bahan dari Kit Media iaitu Math
Ruler dalam sesipembelajaran pada hari ini.

Panduan Aktiviti Berkumpulan

Bahan : Math Combination Ruler

Arahan :-

1. Guru boleh menggunakan math ruller berwarna di awal dan di akhir sesi pembelajaran.
2. Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan kecil (mengikut situasi kelas) dan duduk

membentuk satu kumpulan.
3. Kit media diberikan oleh guru di dalam setiap kumpulan untuk kegunaan pengiraan

kombinasinombor dalam setiap soalan.
4. Guru memberi lembaran soalan kepada wakil setiap kumpulan.
5. Guru perlu menerangkan peraturan aktiviti seperti berikut ;

 Pelajar perlu berada dalam keadaan tenang.

 Guru akan memulakan dengan soalan yang pertama di mana kombinasi
nombor hanya untuknombor 1-10.

 Guru akan mengajukan soalan secara spontan kepada kumpulan mana
yang terpilih yangdapat mencari jawapan menggunakan Kit Media
yang di beri.

 Kumpulan yang berjaya menjawab soalan akan diberikan emoji senyuman
dan sebaliknya.

 Kumpulan yang telah terpilih menjawab soalan sebentar tadi akan
meneruskan aktivitidengan menjawab soalan yang seterusnya.

 Bagi setiap 2 kali sesi soal jawab, guru akan mengalihkan kedudukan
arah math ruller kitmedia tersebut ke kumpulan lain untuk mencari
kombinasi nombor yang lain
dan begitulah seterusnya.

6. Soal jawab tanpa instrumen diteruskan sehingga selesai aktiviti.

7. Guru juga boleh memberikan peneguhan positif kepada pelajar yang berjaya menjawab
soalan. Peneguhan positif seperti memberikan ganjaran lain (gula-gula) selain emoji.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Matematik
Tarikh/Hari : 2 Mei 2022 / Selasa
Masa : 10:40 pagi – 11:40 pagi (60 minit)
Tingkatan : 1 Bestari
Bil. Pelajar : 22 Orang (9 Lelaki + 13 Perempuan)
: Nombor dan Operasi
Tema/Tajuk : Kombinasi Nombor
Sub-Tajuk
Standard : Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapa
Pembelajaran

Pengetahuan 1) Menjelaskan maksud Kombinasi Nombo
sedia ada 2) Menambah dua nombor menggunakan b
3) Melengkapkan ayat matematik tambah.
Bahan Bantu : Pelajar mempunyai pengetahuan sedia ada t
Mengajar
: Slaid, LCD, komputer riba, projector,kit me
Nilai Murni : Menghormati guru, peka, kerjasama, dan m

KBKK : Menjana idea, mengenalpasti kombinasi no
(KBAT/KBAR)

at :-
or
bahan - Math Combination Ruler.

tentang Nombor dan Operasi daripada subtopik Operasi Tambah - Garis Nombor.
edia, math ruler dan alat pembilang (ice cream stick) .
mendengar arahan guru.

mbor, mempelbagaikan nombor kombinasi, dan membuat kesimpulan.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktivt
Masa Aktivti Gu

Set Induksi  Mengingatkan tentang 1. Memastikan pelajar
(10 Minit) dalam keadaan selesa
topik sebelum ini iaitu masing-masing.

Operasi Tambah 2. Mengajak murid me
lagu Tambah Nombor
menggunakan Garis link Youtube

Nombor. https://www.youtube.c
v=HK_o59bUb1M
 Memberikan contoh
Operasi Tambah 3. Menayangkan bebe
menggunakan Garis slaid berkaitan dengan
Nombor. dan Operasi.

 Bertanya murid datang 4. Menanyakan penda
ke sekolah menaiki mengenai gambar slai
apa? dipaparkan.

i. Menaiki motor 4 5. Mengaitkan pendap
ii. Berjalan kaki 3. penerangan tersebut d
yang akan dipelajari h
 Kombinasi nombor 4 Operasi Tambah meng
dan 3 jadi 7 teknik Kombinasi Nom

 Mengaitkan soalan
dengan topik yang
akan di ajar pada hari
ini.

ti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/Kaedah/BBM/Nilai/
uru Aktivti Pelajar KBKK

r berada 1. Mendengar arahan guru Strategi
di tempat dengan teliti.  Berpusatkan guru

menyanyikan 2. Memberi perhatian terhadap Kaedah tanpa
r melalui gambar slaid yang ditayangkan  Soal Jawab
di hadapan kelas. instrumen
com/watch?
3. Menunjukkan tindak balas BBM Gambar slaid
erapa gambar terhadap arahan guru.  Komputer riba
n Nombor  LCD
4. Menjawab pertanyaan guru  Projector
apabila nama disebut.  Youtube


apat murid Nilai
id yang  Menghormati guru

pat atau KBKK
dengan tajuk  Menjana idea
hari ini iaitu,
ggunakan
mbor

Langkah 1 Kombinasi Nombor :- 1. Memberi peneranga
(15 Minit) ringkas mengenai mak
i. Makna Kombinasi Kombinasi Nombor
Nombor
2. Memberi peneranga
ii. Kombinasi Nombor 1 Kombinasi Nombor 1
hingga 10.
3. Menayangkan slaid
 Memberi contoh dengan Kombinasi No

Nombor kepada 4. Memanggil beberap
untuk melengkapkan r
murid, iaitu nombor 6 Kombinasi Nombor.

 Mengira apakah 5. Menyemak jawapan
nombor kombinasi
bagi 6. 6. Memberi contoh lai
meneruskan aktivti seh
i. 3 dan 3
ii. 4 dan 2
iii. 5 dan 1
iv. 6 dan 0

an secara 1. Mendengar penerangan Pendekatan
kna guru dengan teliti.  Deduktif

an mengenai 2. Bersedia untuk menjawab Strategi
1 hingga 10 soalan yang telah diterangkan  Berpusatkan guru
oleh guru.
Kaedah
d berkaitan 3. Memerhati dan memberi  Perbincangan
ombor. jawapan kepada guru.
BBM
pa murid 4. Beberapa orang murid  Slaid
rajah bangun untuk memberikan
jawapan. Nilai
 Menghormati guru
n para pelajar. 5. Melihat jawapan pelajar  Peka
lain dan bersama sama
in dan mendengar pengukuhan KBKK
hingga tamat. jawapan yang di berikan  Menjana idea
oleh guru.
Pentaksiran
6. Menyemak jawapan dan
memperbetulkan jika salah.  Soal jawab tanpa
instrumen.
7. Meneruskan penglibatan
terhadap aktiviti yang
dijalankan sehingga PdP
berakhir.

Langkah 2 Kombinasi Nombor :- 1. Memberi peneranga
(25 Minit) ringkas tentang contoh
i. Memberi contoh lain dalam Kombinasi Nom
Kombinasi Nombor 1 hingga
10. 2. Menjelaskan aktivit
akan dilakukan selepa
ii. Memberi kepelbagaian membentuk kumpulan
soalan tentang kombinasi dari 5 orang, dan Kit
nombor yang menghasilkan diletakkan di tengah-t
jawapan yang sama di dalam
kumpulan. 3. Membahagikan pel
lapan (7) kumpulan da
akan dijalankan selam

4. Meminta setiap kum
menggunakan bahan K
yang di sediakan dala
soalan yang di berikan

5. Menyemak jawapa

6. Meneruskan aktivit
tamat.

an secara 1. Mendengar arahan guru Pendekatan
h lain di dengan teliti.  Deduktif
mbor..
2. Bergerak ke dalam kumpulan Strategi
iti yang
as ini iaitu dengan pantas.  Berpusatkan bahan
n yang terdiri
t Media akan 3. Berbincang dengan ahli Kaedah
tengah. kumpulan untuk menjawab  Perbincangan
soalan.
lajar kepada BBM
an aktivti 4. Setiap wakil kumpulan  Kit Media (Lampiran 1)
ma 20 minit. tampil ke hadapan untuk
menyertai menjawab soalan dan Nilai
mpulan untuk menerangkan cara mendapatkan  Menghormati guru
Kit Media jawapan menggunakan Math  Kerjasama
m menjawab Ruler.
n. KBKK
5. Mencatat segala  Menjana Idea
an pelajar. penambahbaikan
yang diberikan oleh guru. Pentaksiran dengan
iti sehingga  Lampiran 1:-
6. Meneruskan penglibatan Soal Jawab
terhadap aktiviti yang dijalankan instrumen
sehingga PdP berakhir.

Penutup Penutup kognitif 1. Mengedarkan latiha
(5 Minit) pengukuhan kepada p
 Ketahui cara tambah
menggunakan Kombinasi 2. Meminta dua (2) or
Nombor. untuk menambah nom
menggunakan Math R
 Ketahui apakah dalam sesi pembelajar
hari ini.
Kombinasi Nombor yang
3. Memanggil wakil m
lain untuk menghasilkan melengkapkan ayat m
tambah bagi keseluruh
jawapan yang sama. pembelajaranpada har

 Melengkapkan tugasan
yang diberi, mengulang
kaji dan bersedia untuk
pembelajaran tajuk akan
datang.

Penutup sosial

 Guru menekankan kepada
murid bahawa Kombinasi
Nombor sangat penting
untuk mengetahui kuantiti
sesuatu jumlah.

an Dua (2) orang pelajar bangun Strategi
pelajar. untuk berkongsi pemahaman  Berpusatkan guru
dengan menambah nombor
rang pelajar menggunakan Math Ruler di Nilai Menghormati guru
mbor dalam sesi pembelajaran pada  Mendengar arahan
Ruler di hari ini.  guru
ran pada
1. Mendengar wakil murid KBKK
murid melengkapkan ayat matematik  Membuat kesimpulan
matematik tambah bagi keseluruhan hasil
pembelajaranpada hari ini.
han hasil
ri ini.

Pen
tak
sira
n
 Latihan Pengukuhan

(Contoh Soalan)

Refleksi : (ditulis selepas habis Pdp)

___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

Contoh Soalan 1

Contoh Soalan 2

Contoh Soalan 3

KESIMPULAN

Media adalah kata jamak dari kata `medium’ yang boleh membawa erti ‘antara’. Hal
ini bermakna media boleh memainkan peranan sebagai perantaraan bagi pengirim (sender) dan
penerima (receiver) iaitu proses menukar pesan dan informasi. Media yang berperanan sebagai
‘perantaraan iniboleh diklasfikasikan kepada dua kumpulan iaitu bahan bercetak danbahan
bukan cetak Abdullah et al. (2009).

Media cetak merupakan bahan-bahan informasi yang dicetak di atas kertas, seperti
buku teks, buku kerja, buku rujukan, majalah, risalah, surat akhbar, nota-nota, prosiding
seminar, surat-surat berita dan laporan tahunan. Bahan-bahan tersebut dicetak bertujuan
memberikan instruksi atau panduan, menyampaikan maklumat dan mempertingkatkan
tumpuan atau fokus perhatian pada bidang yang dicetak.

Media berbentuk bukan cetak adalah kumpulan bahan pengajaran yang kedua yang
boleh diklasfikasikan pada jenis perkakasan (hardware) dan jenis perisian (software). Bahan
jenis perkakasan (hardware) seperti kamera, kamera video, perakam audio, radio, TV,
Komputer, Projektor Filem, projektor OHP, projektor slaid, projektor LCD dan projektor
legap.Bahan jenis perisian (software) seperti filem, transparensi, kaset audio, TV, slaid,
perisian komputer,mikrofis dan mikrofilem.


Click to View FlipBook Version