07
51
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 6
Objektif pembelajaran (OP) Kriteria Kejayaan (KK)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dianggap berjaya apabila dapat;
dapat;
1. Menyatakan daya adalah tarikan atau tolakan 1. Menjelaskan maksud daya dengan betul
(TP 1)
yang bertindak ke atas sesuatu objek dengan
menjalankan aktiviti. 2. Menjawab sekurang-kurangnya 7 dari 10
2. Memerihal kesan daya soalan dengan betul. (google form)(TP2)
Konsep utama/perbendaharaan kata utama Bahan bantu mengajar
Daya, kesan daya, objek pegun Gajet elektronik (komputer riba, Komputer
makmal, telefon pintar), powtoon,youtube,
Google form, Buku teks, buku latihan
Video: https://youtu.be/M4va2DILA38
https://youtu.be/ZI0n0rRY0CQ
https://youtu.be/FigDS8hZYrA
Rangka Pengajaran Impak/Refleksi
Aktiviti pemula
Cadangan Masa: 5 Minit 1. Murid menonton video powtoon
melalui link yang diberikan oleh
• Aktiviti untuk menarik guru.
minat murid
• Meransang ingatan https://youtu.be/M4va2DILA38
terhadap pembelajaran
terdahulu video berdurasi = 1:56 minit
Aktiviti utama 2. Murid diarah menyenaraikan 5
Cadangan masa : 40 minit aktiviti tolakan dan tarikan lain
dalam buku latihan menggunakan
• Menerangkan peta buih berganda
kandungan
pembelajaran 3. Murid diberikan tugasan untuk
menonton dan mendapatkan
• Menerapkan kaedah maklumat tentang maksud daya dan
berfikir aras tinggi kesan daya melalui video kedua
KBAT
https://youtu.be/ZI0n0rRY0CQ
• Peluang membuat
latihan video berdurasi = 4:04
• Bimbingan dan 4. Murid menjawab soalan susulan
maklumbalas berterusan untuk video ini melalui google form
yang melalui link diberi oleh guru.
• Memberi pelbagai gaya
pembelajaran
• Cabaran sesuai untuk
semua murid
52
http://gg.gg/hrweh
• Pentaksiran untuk
pembelajaran
Aktiviti Penutup 5. Sebagai kesimpulannya,
Cadangan Masa: 15 minit
Murid di minta menyanyikan bersama
dan menghafal lagu sebagai nota minda
berkaitan topik kesan daya ini.
https://youtu.be/FigDS8hZYrA
video berdurasi: 2.05
murid menjawab 5 soalan berikut,
• Apakah itu daya ?
• Sebutkan dua contoh daya tarikan.
• Sebutkan dua contoh daya tolakan.
• Apakah ciri-ciri daya?
• Sebutkan kesan-kesan daya dan
contohnya ?
Guru memberikan ganjaran kepada
murid yang dapat memberikan jawapan
dalam bentuk bintang.
#Hasil jawapan bertulis dan screenshot skor
markah google form akan dihantar kepada guru
dalam perisian whatsapp untuk semakan dan
rekod.
53
08
8.1 KEKUATAN
8.2 KELEMAHAN
8.3 PENAMBAHBAIKAN
54
Maklumbalas Continuos Profesionalisme Development ( CPD )
Kekuatan:
- Komitmen dan kerjasama guru yang tinggi seramai 27 orang (82%)
Kelemahan:
- Masalah capaian internet yang dihadapi oleh 6 orang guru (18%)
Penambahbaikan:
1. Tempoh masa CPD dipanjangkan.
2. Penyampaian yang lebih bervariasi dari segi persembahan pembentangan
perlu ditingkatkan.
3. Persediaan teknikal perlu diperbaiki.
4. Bahan pembentangan sebaiknya diedarkan dalam bentuk softcopy atau
hardcopy kepada semua guru.
5. Membuat kursus kepada kelompok yang lebih kecil.
6. Kursus lebih baik jika diadakan secara bersemuka.
7. Kursus diadakan secara berterusan supaya pemahaman guru lebih
mantap.
8. Kursus dalam kumpulan yang lebih kecil ( Panitia )
9. Suara penceramah perlu jelas.
10. Penceramah menyediakan soalan atau kuiz untuk dijawab bagi menilai
tahap pemahaman peserta kursus.
55
09
56
57
58
59
60
61
62
10
63
Timestamp Email Address NO. KAD
NAMA PENUH PENGENALAN JAWATAN
5/30/2020 ASRAN BIN GURU
12:01:17 [email protected] SILUAH AKADEMIK
940418126277 BIASA
5/30/2020 STANLEY BIN GURU
12:01:32 [email protected] YAMUD AKADEMIK
750614125717 BIASA
5/30/2020 PENOLONG
12:01:56 [email protected] KANAN KO-
DENNIS TADIAP 750224125113 KURIKULUM
5/30/2020 WAN MOHD GURU
12:02:08 [email protected] FADZLY MOHD AKADEMIK
ISA 800722125653 BIASA
5/30/2020 SITI ZURAIDAH GURU
12:02:33 [email protected] BT SULAIMAN AKADEMIK
841118015862 BIASA
5/30/2020 REDZWAN GURU
12:02:47 [email protected] LAUGAN AKADEMIK
770517125545 BIASA
5/30/2020 NORISAN BINTI PENOLONG
12:03:23 [email protected] SIALAN KANAN
660110125706 PENTADBIRAN
5/30/2020 MAZNAH BINTI GURU
12:03:51 [email protected] ALIHUDIN AKADEMIK
820624125148 BIASA
5/30/2020 SARAH BINTI
12:04:21 [email protected] ABDUL RAHMAN 940911025728 GURU INTERIM
5/30/2020 MAS SURAYA 900410126874 GURU INTERIM
12:05:37 [email protected] BINTI HJI
YUSOP
5/30/2020 KARTINI BINTI GURU
12:06:17 [email protected] JAPAR AKADEMIK
910830125500 BIASA
5/30/2020 RINEI BINTI 910430125130 GURU INTERIM
12:06:34 [email protected] SAIGAN
5/30/2020 SHAKIRAH GURU
12:06:48 [email protected] JAAFAR AKADEMIK
720104075046 BIASA
5/30/2020 GURU
12:08:00 [email protected] AKADEMIK
JELIN BIN JATIN 690614125635 BIASA
5/30/2020 AIDAH @ SITI GURU
12:08:18 [email protected] AIDAH BINTI AKADEMIK
PRINSIL 820606125160 BIASA
5/30/2020 NORAFIDAH 931210126230 GURU INTERIM
12:08:19 [email protected] BINTI SAMEH
5/30/2020 JENEH BINTI GURU
12:09:13 [email protected] EMANG AKADEMIK
830417125582 BIASA
5/30/2020 RODZIAH BINTI GURU
12:12:04 [email protected] ARIF AKADEMIK
701024125206 BIASA
64
5/30/2020 ASNAH BINTI GURU
12:12:37 [email protected] KAL AKADEMIK
760128125294 BIASA
5/30/2020
12:47:44 [email protected] LUCY 921130126848 GURU INTERIM
AUGUSTIN
5/30/2020
12:47:50 [email protected] Nuli bte Rekain GURU
AKADEMIK
5/30/2020 750613125360 BIASA
21:07:50 [email protected]
SULAIMAN BIN GURU
5/30/2020 MUSI AKADEMIK
21:28:51 [email protected] 830426126165 BIASA
5/30/2020 GURU
21:33:19 [email protected]
KHATIZAH BINTI AKADEMIK
5/30/2020
21:38:03 [email protected] AHMAD 820210125754 BIASA
5/30/2020 ROSDIN BIN GURU
21:38:22 [email protected] OGONG AKADEMIK
670316125655 BIASA
5/30/2020
21:41:09 [email protected] MASTARI BIN GURU
JARANI AKADEMIK
5/31/2020 720324125105 BIASA
9:45:28 [email protected]
GURU
NURUSUHADAH AKADEMIK
BT ISMAIL 860811115152 BIASA
SAPIAN BINTI GURU
MAJUN AKADEMIK
670511125140 BIASA
ABDUL HADI BIN
SAIN 690128125015 GURU BESAR
65
11
66
Diberikan kepada Pn. Jessica Edward kerana
telah hadir bersama dalam 2 sesi dan telah
memberi khidmat bantu.
Turut serta dalam CPD menggunakan aplikasi
Google Meet dan telah memberikan tambahan
info tentang TS25 kepada semua peserta
67
12
68
SOAL SELIDIK KESEDIAAN MELAKSANAKAN PAK- 21
https://docs.google.com/forms/d/1xSPb8P31vPRMd3qnxCuZQnrBDQbb3OIOaGmBGosB8aw/edit?u
sp=sharing
SOAL SELIDIK KEFAHAMAN KBAT
https://docs.google.com/forms/d/1soTrXYGaCekVYHtzWvn4CHX2DgnKTQlWB5UkwLpR2cs/edit?usp
=sharing
BORANG MAKLUM BALAS KEBERKESANAN KURSUS
https://docs.google.com/forms/d/1eZQrrQc3Trz6q2MiYbQiLmYhyiPHOBQVWnRAaSkgGT0/edit?usp
=sharing
KEHADIRAN PESERTA CPD
https://docs.google.com/forms/d/1MrGKVcZBaXtXYapYZYGeVsh7J_lQ4aGYkLfGSkTsD_Q/edit?usp=s
haring
69