RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru : MUHAMMAD LUQMANNUL HAKIM BIN YAZID
MUHAMMAD AIMAN AMAR BIN RAHMAT
MUHAMMAD SHUKRY BIN MOHMOD
Tarikh : 5 OKTOBER 2022
Tahun : 6 Gemilang
Bilangan Pelajar : 20 orang (12 lelaki 8 perempuan)
Masa : 10.00 – 10.30 pagi (30 minit)
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Sirah
Tajuk : Pembukaan Kota Mekah
Pengetahuan Sedia ada :
1. Murid pernah mendengar nama kota Mekah pada pengajaran yang lepas.
2. Murid pernah belajar tentang rukun islam dimana rukun islam yang kelima
adalah menunaikan ibadah haji di Mekah.
Hasil Pembelajaran :
1. Menyatakan Peristiwa berlakunya Pembukaan Kota Mekah dengan tepat.
2. Menghuraikan kesan daripada peristiwa pembukaan kota Mekah dengan
jelas.
3. Menyenaraikan pengajaran daripada peristiwa Pembukaan Kota Mekah
dengan betul.
Penggabung jalinan : Ibadah, Sirah, Pelajaran jawi, Akhlak islamiah
Penyerapan Ilmu : Matematik
Penyerapan Nilai : Kepatuhan, Bekerjasama, Keberanian, Ketekunan
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Menaakul, Menyenaraikan, Membanding beza
Bahan Bantu Mengajar : LCD, Komputer riba, Pembesar suara, Tayangan slaid
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Pendahuluan Bacaan doa belajar: 1) semua murid Nilai:
2 minit diminta Berdisiplin
بسم الله الرحمن الرحيم berdiri.
"اللهم افتح علينا حكمتك
وانشر علينا من خزائن 2) Murid
"رحمتك يا ارحمن الراحمين Bersama-
sama dengan
bimbingan
guru
membaca doa
belajar
Bersama-
sama.
Set Induksi Menayangkan video 1) Guru Bahan Bantu
5 minit tentang suasana di menayangkan Mengajar:
Kota Mekah video tentang
Langkah 1 suasana 1) LCD
8 minit dikota Mekah 2) Pembesar
kepada murid.
suara
2) Murid 3) Komputer
mendengar
penjelasan riba
guru
mengenai Nilai:
Kota Mekah. 1) Kepatuhan
3) Guru Kemahiran Berfikir:
mengaitkan Menjana idea
pembelajaran
tajuk hari ini
dengan
pembukaan
Kota Mekah
Menyatakan 1) Guru Kaedah
peristiwa berlakunya memastikan Pembelajaran:
pembukaan Kota murid-murid
Mekah. telah bersedia Bercerita
untuk
- Sebab mendengar Nilai:
berlakunya cerita.
pembukaan Bekerjasama,
2) Murid ketekunan
- Tarikh mendengar
- Peristiwa cerita
daripada guru
pembukaan tentang
- Strategi bagaimana
peristiwa
Rasulullah pembukaan
memasuki kota Mekah
Mekah. berlaku iaitu
dari segi:
- Sebab berlaku
pembukaan
- Tarikh
- Peristiwa
pembukaan
- Strategi
Rasulullah
memasuki
Mekah
Langkah 2 Tayangan video 1) Murid diminta Bahan Bantu
5 minit animasi untuk duduk Mengajar:
dengan
Langkah 3 senyap. LCD, Komputer riba,
8 minit Pembesar suara
2) Guru
menayangkan
tayangan
video animasi
tentang kisah
pembukaan
Kota Mekah.
3) Guru
memberikan
ulasan
daripada
tayangan
video animasi
tersebut
Menghuraikan kesan 1) Murid Nilai:
daripada peristiwa dikehendaki Bekerjasama
pembukaan Kota membaca
Mekah. dengan kuat Kemahiran Berfikir:
tentang kesan Membanding beza
Kepada Musyrikin peristiwa
Mekah: pembukaan Bahan Bantu
Kota Mekah. Mengajar:
1) Memeluk Keratan Kad ayat
islam 2) Murid
dibahagikan
2) Mendapat kepada 5
jaminan kumpulan
keselamatan
daripada 3) Guru
Rasulullah memberikan
beberapa
3) Pengaruh keratan kad
semakin ayat kepada
berkurang setiap
kumpulan.
Kepada orang islam:
1) Memasuki 4) Murid
Mekah diberikan 2
dengan keping kad
aman yang berbeza
2) Rasulullah iaitu satu
diiktiraf daripada
sebagai kesan
pemimpin pembukaan
3) islam kota Mekah
semakin kepada
berkembang Musyrikin
Mekah dan
satu kesan
kepada orang
islam.
5) Murid
dikehendaki
mengkelaskan
kad tersebut
mengikut
kelas yang
betul.
Penutup Penutup kognitif 1) Guru bersoal Kaedah pengajaran:
2 minit - Bersoal jawab dengan Soal jawab
jawab murid tentang
dengan pengetahuan Nilai:
murid yang telah Kesungguhan
tentang diperolehi Keprihatinan
pembelajaran pada hari ini.
peristiwa
Pembukaan 2) Guru
Kota mekah membuat
- Guru rumusan
memberi tentang
Latihan pelajaran
pengukuhan daripada
- Guru peristiwa
memberi pembukaan
nasihat kota Mekah.
kepada murid
3) Murid
dikehendaki
menyiapkan
Latihan kerja
rumah di
dalam buku
Latihan.
4) Guru memberi
nasihat
kepada murid
supaya
belajar
bersungguh-
sungguh dan
tidak berputus
asa.