The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TPP

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by pju18_d610, 2019-10-06 15:40:32

rph 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TPP

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
2. Tahun : 5 Beta
3. Bil. Murid : 25 orang
4. Tarikh : 28 Ogos 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 8:00 pagi hingga 9:00 pagi
7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
8. Tajuk : Ke Arah Generasi Hijau

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara
bertatasusila.

11. Standard Pembelajaran

1.4.1 Bertutur tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dengan
menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi formal secara bertatasusila.

12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Bertutur tentang pencemaran alam sekitar daripada pelbagai sumber
berdasarkan situasi yang diberikan secara bertatasusila.
ii. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga cara menjaga alam sekitar dengan
menggunakan ayat yang gramatis dalam situasi forum.

13. Sistem Bahasa

• Tatabahasa: morfologi – Kata Nama Am
• Kosa kata : ekosistem, jimat, pencemaran.
• Sebutan dan intonasi : Persembahan forum

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

• Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar
• Nilai Murni: menjaga kebersihan alam sekitar, bertanggungjawab.
• Kreativiti: Main Peranan – Imaginasi dan komunikasi.
• Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan
menghasilkan banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh
menyatakan kebaikan / keburukan sesuatu perkara

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

• KB: menghubung kait pengalaman
• KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestatik.
• BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat berdasarkan tayangan video.
• Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait pengetahuan murid tentang alam

sekitar dan teknologi hijau dalam kehidupan seharian.
• Pembelajaran Konstruktivisme : Mengemukakan punca pencemaran melaui

pengetahuan sedia ada berdasarkan tayangan gambar.
• Pembelajaran Kolaboratif : Berbincang untuk menghuraikan cara-cara menjaga alam

sekitar berdasarkan video yang ditayangkan.
• PAK21 : Pembelajaran koperatif, Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK): Video,

Online Stop Watch, Didik Hibur, Kemahiran Berfikir
• Kemahiran Insaniah (KI) : Kemahiran komunikasi, kemahiran kerja berpasukan,

pembelajaran berterusan dan pengurusan maklumat dan pemikiran kritis.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1 Gambar 3
2 Video 2
3 Peta Buih 25
4 Aplikasi Plickers 1
5 Lembaran Kerja Pengayaan 19
6 Lembaran Kerja Pemulihan 6
7 Komputer riba 1
8 Projektor 1
9 Skrin 1
10 Pembesar Suara 1
11 Aplikasi Online Stop Watch 1
12 Buku Latihan Murid 25
13 Lembaran Kerja (Bina Dialog) 5

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah membuang sampah ke dalam tong sampah kitar semula.

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Pengurusan Persediaan murid untuk Murid memastikan kelas Peralatan yang sesuai

Bilik Darjah belajar bersih, selesa dan mereka

(2 minit) bersedia untuk belajar.

Set induksi Gambar pencemaran 1. Murid dipaparkan dengan BBM
(3 Minit)
tiga keping gambar • Tayangan gambar

masalah pencemaran. KB

• Menghubung kait

2. Murid dan guru bersoal KP

Soalan tentang jawab tentang gambar • Verbal linguistik
yang ditayangkan. • Interpersonal
gambar : BCB
3. Guru menghubungkaitkan • Memproses
a) Pernahkan anda gambar dengan isi
pelajaran hari ini. maklumat
melihat suasana (TB: 10.Mengumpul
data melalui semua
seperti ini? deria)
Pembelajaran
b) Apakah yang Kontekstual

menyebabkan

suasana seperti ini

berlaku?

Jangkaan Jawapan • Menghubungkaitk
an dengan
a) Pernah pengalaman
dalam kehidupan
b) Tidak menjaga
(TB: 8. Menggunakan
kebersihan/ pengetahuan lepas ke
situasi baharu)
membuang sampah

di merata tempat/

asap kenderaan

CIRI PAK21
• Paparan gambar

pencemaran.
• Kemahiran berfikir

Langkah 1 Mempersembahkan 1. Murid dalam kumpulan BBM
(15 Minit)
dialog yang diberikan situasi yang • Kad Situasi

dibincangkan berbeza menggunakan • Komputer riba
aplikasi “Online Stop • Aplikasi Stop
berdasarkan situasi. Watch”. Watch

Aplikasi Online Stop 2. Murid dalam kumpulan https://www.online
Watch berbincang dan membina -
https://www.online- dialog tentang situasi stopwatch.com/ra
stopwatch.com/random- yang diberikan. ndom-name-
name-pickers/name- pickers/name-
picker-wheel/
picker-wheel/

3. Setiap kumpulan

membentangkan tugasan

masing-masing secara KB
bertatasusila. • Menjana idea

4. Guru dan murid KP
• Verbal linguistik
membincangkan tentang • Interpersonal

punca berlakunya

pencemaran alam sekitar

Situasi: daripada persembahan
kumpulan yang telah
1. Kawasan sungai dibentangkan. KI
• Pemikiran kritis
yang kotor. • Pembelajaran

2. Kawasan pelupusan

sisa kumbahan. berterusan dan

3. Kawasan taman pengurusan

permainan yang tidak maklumat

terurus. • Kemahiran kerja

4. Kawasan berjerebu. berpasukan

5. Kawasan pembinaan.

Jangkaan Dialog : NILAI
• Kepekaan
1. Assalamualaikum/ • Kerjasama

Salam sejahtera.

2. Tidakkah kamu PEMBELAJARAN
KONSTEKSTUAL
merasakan kita • Menghubungkaitk

sedang mengalami

masalah pencemaran an dengan
udara/ bunyi/ air? pengalaman
3. Apakah jenis dalam kehidupan.
pencemaran yang
sering berlaku di CIRI PAK-21
negara kita? • Pembelajaran

koperatif
• Kemahiran berfikir
• Aplikasi Online

Stop Watch
https://www.online
-
stopwatch.com/ra
ndom-name-
pickers/name-
picker-wheel/

Penilaian Objektif (i)

Langkah 2 Tayangan Video 1. Murid mencatat lima isi BBM
(25 minit)
penting tentang cara • Tayangan Video
Peta i-Think (Peta Buih)
menjaga alam sekitar • Peta i-Think (peta

berdasarkan tayangan • buih)
video “Cara Menjaga • Komputer riba
Alam Sekitar” ke dalam • Skrin
peta i-Think (peta buih). Projektor LCD

2. Empat orang murid dipilih KB
oleh guru untuk • Menjana idea
menjalankan aktiviti forum • Mencirikan
bertajuk “Cintailah Alam

Sekitar kita”. KP

3. Murid secara • Interpersonal
• Kinestetik
berkumpulan mencatat • Verbal linguistik

tiga isi yang telah

dibincangkan dalam

Forum “Cintailah Alam aktiviti forum ke dalam
Sekitar Kita”
• Cara-cara menjaga buku latihan murid. KI

alam sekitar. • Kemahiran
1. Menguatkuasakan
4. Wakil daripada setiap Komunikasi
udang-undang.
2. Mengadakan kumpulan diminta untuk • Pembelajaran

aktiviti gotong- membacakan tiga isi yang berterusan dan
royong.
3. Mengadakan telah dicatat di hadapan pengurusan
kempen
kesedaran alam kelas dengan bimbingan maklumat
sekitar
4. Pendekatan guru. • Kemahiran kerja
media massa.
5. Berkongsi berpasukan
kenderaan ke
tempat kerja. CIRI - PAK21
• Berkomunikasi

sesama rakan
• Kemahiran

Berfikir.
• Peta i-Think (peta

buih)
• Video tentang

cara-cara
menjaga alam
sekitar
• Pembelajaran
koperatif

NILAI

• Kerjasama

• Kepercayaan

• Cintai Alam

Sekitar

EK
EK 1.1
Bertanggungjawab

terhadap keputusan –
menyelesaikan
tugasan

EK 1.4 – Daya
kreativiti dan inovasi –
boleh memberi
banyak idea

EK 1.5 Fleksibiliti –
boleh menimbang
pandangan rakan

EK 1.9 –
Berkeupayaan
memimpin – boleh
bekerjasama dalam
kumpulan

Penilaian Objektif (ii)

Langkah 3 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBM
(10 Minit)
• Kuiz tentang 1. Murid menjawab lima • Aplikasi Plickers

pencemaran alam soalan kuiz menggunakan https://www.plick

sekitar melalui aplikasi aplikasi Plickers. ers.com/setedito

Plickers. r/5d81b77d8b64

https://www.plickers.co 310004b12aed

m/seteditor/5d81b77d8 • Lembaran kerja

b64310004b12aed pengayaan.

• Lembaran kerja

pemulihan.

KB
• Menjana idea

Pengayaan Aktiviti 2 KP

Menyenaraikan kesan i. Murid pengayaan • Verbal linguistik

pencemaran alam sekitar menyenaraikan lima • Intrapersonal
berdasarkan situasi yang kesan tidak menjaga

diberikan. alam sekitar.

KI

• Pemikiran kritis

dan kemahiran

menyelesaikan

masalah

NILAI

• Kerajinan

• Berani

Pemulihan ii. Murid • Prihatin
Mengisi tempat kosong pemulihan
menggunakan jawapan
yang diberikan. mengisi tempat kosong CIRI PAK-21
dengan jawapan yang • Kemahiran berfikir
diberikan.

EK
EK 1.10 –
Berorientasikan
pencapaian –
Berusaha mencapai
objektif

Penutup Penutup Kognitif Kognitif BBM
(5 Minit) • Petikan
• Rumusan isi pelajaran • Murid membuat rumusan
KB
secara KBAT. tentang isi pelajaran • Merumus
• Menja idea
Jangkaan Soalan :
Nilai
1. Mengapa kita perlu • Rasional
• Kesyukuran
menjaga alam sekitar?
PAS
2. Adakah kita sebagai • Bertanggungjawab

masyarakat perlu KP

menjaga alam sekitar?

3. Selain diri sendiri,

siapakah pihak yang • Verbal linguistik
perlu • Intrapersonal
bertanggungjawab
menjaga alam sekitar? KI
4. Apakah kepentingan • Kemahiran
menjaga alam sekitar?
berkomunikasi
Penutup Sosial • Pemikiran kritis

• Pujian atas usaha dan Sosial dan kemahiran
menyelesaikan
kejayaan. • Guru memberikan pujian masalah.
CIRI PAK-21
• Bernyanyi bersama- atas sikap murid yang • Kemahiran berfikir
aras tinggi (KBAT)
sama lagu “Jom Kitar memberikan kerjasama • Didik Hibur
• Video lagu “Jom
Semula”. dalam kumpulan. Kitar Semula”
https://www.youtube.c
Laman sesawang: om/watch?v=jhoGVZu
eqXg
https://www.youtube.com/
watch?v=jhoGVZueqXg

Refleksi
Ulasan Pensyarah:

RUJUKAN
Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 5. (2012). Kementerian Pendidikan Malaysia. Kuala

Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

Ibrahim Kamoo. (2018). 3 Komponen Utama Capai Kelestarian Alam Sekitar. Diakses pada
28 Julai 2019, daripada
https://www.bharian.com.my/rencana/muka10/2018/10/481638/3-komponen-utama-
capai-kelestarian-alam-sekitar

IPGKBA. (2011). Hari Inovasi ICT: Apa itu Teknologi Hijau?. Diakses pada 29 Julau 2019,
daripada https://sites.google.com/site/hariinovasi/berita/apa-itu-teknologi-hijau

Kementerian Pendidikan Malaysia. (2003). Kurikulum bersepadu Bahasa Melayu sekolah
rendah. Kuala Lumpur: Pusat Perkembangan Kurikulum.

Kementerian Pendidikan Malaysia (2012). Dokumen Standard Kurikulum Bahasa Melayu
Sekolah Rendah (KSSR) Bahasa Melayu Sekolah Kebangsaan Tahun Lima.

Linah Summase. (2009). Belajar Sambil Bermain. Buku Koleksi Kertas Kerja Seminar
Penyelidikan IPGM KBL. 92-101.

Mohamad Hanif. (2018). NISSAN NURTURES NATURE - KEMPEN DARI NISSAN
SEMPENA HARI ALAM SEKITAR SEDUNIA. Diakses pada 27 Julai 2019, daripada
https://careta.my/article/nissan-nurtures-nature-kempen-dari-nissan-sempena-hari-
alam-sekitar-sedunia

Yulianigsih & Hazliansyah.(2017). Pencemaran Sungai Winongo Yogyakarta Masuk
Kategori Berat. Diakses pada 28 Julai 2019, daripada
https://nasional.republika.co.id/berita/nasional/daerah/17/05/17/oq3fu7280-
pencemaran-sungai-winongo-yogyakarta-masuk-kategori-berat


Click to View FlipBook Version