The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by g-82375940, 2022-04-26 20:29:16

cth rph pkjr

cth rph pkjr

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : 4 Exora

Tarikh : 23 November 2009

Masa : 8.30 – 9.30

Bilangan Pelajar : 35 orang

Tajuk : Cermat dan selamat ( Keselamatan berbasikal )

Kemahiran :

Fokus Utama:

4.1

Mengemukakan idea , pandangan dan pendapat

tentang sesuatu perkara secara terperinci , tepat

dan tersusun.

Aras 2 (i)

tentang isu Mengemukakan pendapat bagi menjelaskan idea
perbincangan.

Fokus Sampingan

10.1

Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi)

termasuk email yang mudah dan menarik.

Aras 3 (i)

Menulis karangan berdasarkan tajuk yang diberikan.

Fokus PKJR

5.1.4

dan topi Melakukan penyelenggaraan mudah ke atas basikal
keledar.

5.1.7

Belajar dan menunjukkan kemahiran asas
menunggang basikal.

Pengetahuan sedia ada : Murid sudah boleh menunggang basikal

Hasil Pembelajaran : 1. Memberi pendapat tentang langkah bijak semasa
berbasikal dengan intonasi dan gaya bahasa yang betul.

2. Membina karangan bertajuk ” Aku Sebuah Basikal ”

3. Menyenaraikan ciri keselamatan yang perlu ada pada
basikal dan

penunggang basikal.

Kemahiran Berfikir (KB) : Mengklasifikasi
(BCB) Mencatat

Penerapan nilai : 1. Berdikari
2. Bertanggungjawab

Bahan Bantuan Mengajar (BBM) :
1. Video kemahiran asas Keselamatan Jalan raya Tahap 2
2. Poster Ilustrasi
3. Buku aktiviti
4. Kad gambar

LANGKAH/F ISI AKTIVITI CATATAN
ASA PELAJARAN PENGAJARAN DAN

MASA Pengangkutan ke PEMBELAJARAN
( MINIT ) sekolah
1. Murid dan guru bersoal BBM – Kad gambar
Set Induksi jawab tentang cara BBM - Media 4.1
5 minit hadir ke sekolah

Langkah 1 Langkah selamat 2. Murid dibahagikan
10 minit semasa berbasikal. kepada beberapa
kumpulan dan
mengikut cara mereka
hadir ke sekolah.

3. Guru menunjukkan
gambar dan murid
menerangkannya.

1. Guru menunjukan
gambar ilustrasi
penunggang basikal.

2. Murid melalui
kumpulan ditugaskan
untuk menyenaraikan
kelengkapan yang ada
pada sebuah basikal
dan langkah
keselamatan semasa
berbasikal.

3. Murid membentangkan

hasil perbincangan
secara rawak.
4. Murid dan guru
membuat rumusan
daripada media 4.1
langkah keselamatan
semasa berbasikal.

Langkah 2 Keselamatan jalan raya 1. Murid menonton BBM – Video
10 minit tahap 2 tayangan video keselamatan jalan
Kemahiran Asas raya.
Keselamatan Jalan raya
Tahap 2.

2. Murid dalam kumpulan
mencatatkan langkah-
langkah selamat
sebelum dan semasa
berbasikal seperti
dalam tayangan video.

3. Murid membentangkan
catatan masing-
masing.

Langkah 3 Cermat dan selamat 1. Guru mengarahkan BBM – Buku aktiviti
10 minit murid untuk
mengeluarkan buku
aktiviti PKJR tahun 4.

2. Murid bersama-sama
guru melengkapkan
latihan dalam buku
aktiviti itu.

3. Murid secara rawak
dipilih untuk membaca
jawapan yang telah
ditulis dalam buku
aktiviti.

Langkah 4 Aku sebuah basikal 1. Guru mengarahkan BBM – Buku aktiviti
25 minit murid membuka buku
( Penulisan karangan aktiviti PJKR pada
berpandu berdasarkan muka surat 13 dan
isi-isi karangan yang memberikan arahan.
diberi guru)
2. Murid-murid dan guru
berbincang mengenai
idea-idea utama.

3. Murid mengarang
dengan menggunakan
idea yang

Penutup Rumusan dikemukakan.
5 minit
1. Murid membaca
karangan yang telah
dikarang

2. Guru membuat
kesimpulan.

INSTITUT PERGURUAN MALAYSIA
KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM

JALAN DATIN HALIMAH, 80350 JOHOR BAHRU

BMM 3102 – PEDAGOGI BAHASA MELAYU

TUAN HAJI MARWAR BIN HAJI ABD KADIR

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TAHUN 4 ( PKJR )

NAMA KUMPULAN :

ROMAIZI BIN MUHAMAT 671021-04-5003

SAIFUL BASAR BIN SAMAKON 660719-01-5275

ABD LATIFF BIN AHMAD 670602-01-6273

ARIS PADILAH BIN SANI 640407-01-5163


Click to View FlipBook Version