PRAKTIKUM 2021
NAMA : JUNAIDAH BINTI SERUMBUT
NO KAD PENGENALAN: 93090212-12-6974
NO ANGKA GILIRAN : 2020012400074
PROGRAM : DIPLOMA PASCASISWAZAH PENDIDIKAN
AMBILAN : OKTOBER 2020
OPSYEN : PENDIDIKAN KHAS (SEKOLAH RENDAH)
Rancangan
Pengajaran
Harian
(23.08.2021 - 05.11.2021)
KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS KENINGAU
BEG BERKUNCI NO.11
89009 KENINGAU
Matapelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
: Matematik
Kelas : 5 (Exora)
Tarikh : 26 Ogos 2021 (Khamis)
Masa : 8.30 pagi – 10.30 tengahari
Bilangan Murid :8
Kumpulan Aras Tinggi
Bil Nama Kecacatan Kehadiran
1 Clayvis Bin Selcious ADHD ✓
2 Joshua Jacky Bin Jimmy ADHD ✓
3 Olivo Omah Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
4 Rikodino Redin Kurang Upaya Intelektual ✓
Kumpulan Aras Rendah Kecacatan Kehadiran
Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
Bil Nama Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
1 Dezrick Bin Jelin Kurang Upaya Intelektual ✓
2 Haziera Binti Abdullah Kurang Upaya Intelektual ✓
3 Mohamad Danish Farhan
4 Nick Ian Mccellend Bin Mex
Tajuk 4.0 MASA DAN WAKTU
Standard Kandungan 4.5 Penyelesaian masalah
Standard 4.5.1 Menyelesaikan masalah berkaitan masa dan waktu dalam
Pembelajaran situasi harian
Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Kumpulan Aras Tinggi
1) Sekurang-kurangnya pelajar dapat menjawab 3 soalan
tambah dua nilai masa dengan tepat.
Kumpulan Aras Rendah
1) Sekurang-kurangnya murid dapat menyatakan perkaitan
masa dan waktu dengan tepat.
I. minggu dengan hari
II. tahun dengan bulan
III. minit dengan saat
Pengetahuan Sedia Murid dapat menambah nombor hingga dua nilai.
Ada
Penggabung Jalinan Mengira, membaca, bertutur dan mendengar
Kemahiran
KBAT Memahami, mengingati dan mengaplikasi
EMK Bahasa, Sains dan teknologi, TMK
Penilaian PdP Lembaran kerja
Unsur Terapi Pertuturan
BBM Jam digital
Langkah Isi Kandungan Ak
1.
Set Induksi Pengenalan topik 2.
8:30-8:40 • Perkaitan masa 3.
(10 minit) • Membaca jam analog 4.
5.
Cadangan soalan
i. Adakah murid-murid tahu pukul berapakah
yang ditunjukkan oleh jam ini?
Langkah 1 Menonton video 1.
8:40-9:00
(20 minit) https://www.youtube.com/watch?v=iPpGPSGivc8 2.
3.
4.
ktiviti P&P Catatan
Guru bertanya kepada murid hari apa hari ini? BBM: Jam
Guru bertanya kepada murid perkaitan masa dan analog
waktu. Nilai murni:
Murid dibenarkan membuka nota dan latihan Memberi
lepas untuk menjawab. Perhatian,
Murid berbincang dengan rakan lain untuk Kerjasama
mendapatkan jawapan. Fasa:
Guru menunjukkan jam analog dan murid Persediaan
memberitahu guru pukul berapa yang ditunjukkan KBAT:
oleh jam tersebut. Mengenalpasti
Murid menonton video yang ditayangkan. BBM: Video
Guru bersoal jawab dengan murid. (Youtube)
Murid memberikan perhatian semasa rakan Nilai Murni:
memberikan jawapan dan pandangan. Menumpukan
Guru memberikan pujian kepada murid yang perhatian dan
menjawab soalan dan memberikan pandangan. Kerjasama
Strategi:
Berpusatkan
Cadangan Soalan
1) Berapakah hari dalam seminggu?
2) Sebutkan bulan yang terdapat dalam setahun.
Langkah 2 Tambah dua nilai masa 1.
9:00-9:30 2.
(30 minit)
3.
4.
Langkah 3 Tolak dua dan tiga nilai masa 1.
9:30- 10:00 2
(30 minit)
guru
Fasa: Imaginasi
Guru memberikan penerangan mengenai tambah BBM: Buku kerja
nombor dua nilai. Nilai Murni:
Guru memberikan contoh situasi semasa dan juga Menumpukan
contoh di dalam buku kerja. perhatian
Murid bersama-sama guru akan menyelesaikan Strategi:
masalah dan soalan. Berpusatkan
Murid bertanya dan guru mengulang cara guru
menambah dua nilai masa.
. Guru memberikan penerangan mengenai tolak Nilai Murni:
nombor dua nilai masa. Kerjasama
2. Guru memberikan contoh situasi semasa dan Strategi:
juga contoh di dalam buku kerja. Berpusatkan
Langkah 4 Membuat latihan 3
10:00- Ku
10:25
(25 minit) Ku
Penutup Rumusan Pengajaran 1.
2.
1.
3. Murid bersama-sama guru akan menyelesaikan Murid
masalah dan soalan. Pendekatan:
Kolaboratif
KBAT:
Menganalisis
umpulan Aras Tinggi BBM: Lembaran
1. Murid kumpulan aras tinggi akan membuat Kerja
latihan dalam lembaran kerja yang diberikan. Strategi:
2. Latihan tambah dua nilai masa. Berpusatkan
3. Latihan tolak dua nilai masa. Murid
Nilai Murni:
umpulan Aras Rendah Mendengar
1. Murid akan membuat latihan berkaitan dengan Arahan
perkaitan masa. Fasa: Tindakan
I. minggu dengan hari KBAT:
II. tahun dengan bulan Mengaplikasi
III. minit dengan saat
. Guru membimbing murid pada soalan-soalan
yang sukar.
. Guru memeriksa hasil kerja murid dan
membimbing murid membuat pembetulan pada
jawapan yang kurang tepat.
. Guru bertanya kepada murid mengenai topik hari BBM: Sticker
10:25- 2.
10:30 3.
(± 5 minit) 4.
Refleksi:
a) Kelebihan :
Guru berpuas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada ha
pengajaran dapat mencapai objektif bagi kumpulan murid aras rendah.
b) Kelemahan :
Kelemahan yang dapat dikenalpasti oleh guru adalah, guru kurang
kumpulan aras rendah.
c) Penambahbaikan
Guru perlu menggunakan bahan bantu mengajar yang bersesuaian. G
rendah lebih menguasai tambah dan tolak dua nilai masa de
ini. Nilai murni:
. Guru membuka ruang kepada murid untuk Kerjasama,
bertanya soalan. menumpukan
. Murid menunjukkan kerjasama yang baik perhatian
sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran. Terapi:
. Guru memberikan murid sticker reward pada Pertuturan
buku reward murid kerana penyertaan yang baik Pentaksiran:
sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran. Pemerhatian dan
Lisan
ari ini. Murid memberikan kerjasama yang baik dan guru gembira sesi
memfokuskan operasi tambah dan tolak dua nilai masa pada murid
Guru juga perlu mencari jalan untuk membantu murid kumpulan aras
engan berfokus dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran.
LEMBARAN KERJA MATEMATIK
Kumpulan Aras Tinggi
Nama :
Tarikh :
TAMBAH DUA NILAI MASA
1. Tambahkan nilai berikut: 2. Tambahkan nilai berikut:
3 jam 15 minit 8 jam 30 minit
+ 2 jam 20 minit + 6 jam 05 minit
3. Tambahkan nilai berikut: 4. Tambahkan nilai berikut:
10 jam 40 minit 25 jam 05 minit
+ 12 jam 10 minit + 4 jam 10 minit
5. Tambahkan nilai berikut: 6. Tambahkan nilai berikut:
50 jam 10 minit 100 jam 20 minit
+ 5 jam 10 minit + 50 jam 10 minit
TOLAK DUA NILAI MASA
1. Tolak nilai berikut: 2. Tolak nilai berikut:
3 jam 15 minit 7 jam 35 minit
− 2 jam 10 minit − 6 jam 05 minit
3. Tolak nilai berikut: 4. Tolak nilai berikut:
10 jam 40 minit 16 jam 20 minit
− 5 jam 20 minit − 4 jam 10 minit
5. Tolak nilai berikut: 6. Tolak nilai berikut:
50 jam 10 minit 100 jam 20 minit
− 40 jam 10 minit − 50 jam 10 minit
LEMBARAN KERJA MATEMATIK
Kumpulan Aras Rendah
Nama :
Tarikh :
PERKAITAN MINGGU DENGAN HARI
Arahan: Jawab semua soalan dibawah.
1. Berapakah hari dalam 1 minggu? 2. Nyatakan hari dalam seminggu.
1.
2.
A. B. 3.
4.
5.
6.
C. D. 7.
PERKAITAN TAHUN DENGAN BULAN
Arahan: Jawab semua soalan dibawah. 2. Nyatakan bulan dalam setahun.
1. Berapakah bulan dalam 1 tahun? 1.
2.
A. B. 3.
C. D. 4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
PERKAITAN MINIT DENGAN SAAT
Arahan: Padankan jawapan yang betul
Berapakah saat dalam 1 minit?
Lampiran Hasil Tugasan Murid
Catatan Guru Pembimbing :
Catatan Penyelia :
Disediakan oleh: Disemak oleh:
(JUNAIDAH BINTI SERUMBUT) (CIK SUSAN STEPHEN)
Pelajar Praktikum Guru Pembimbing Praktikum
Disahkan oleh:
(DR. HANIFAH BINTI SABIN)
Penyelia Praktikum
Matapelajaran RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
: Matematik
Kelas : 5 (Exora)
Tarikh : 02 September 2021 (Khamis)
Masa : 8.30 pagi – 10.30 tengahari
Bilangan Murid :8
Kumpulan Aras Tinggi
Bil Nama Kecacatan Kehadiran
1 Clayvis Bin Selcious ADHD ✓
2 Joshua Jacky Bin Jimmy ADHD ✓
3 Olivo Omah Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
4 Rikodino Redin Kurang Upaya Intelektual ✓
Kumpulan Aras Rendah Kecacatan Kehadiran
Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
Bil Nama Masalah Pembelajaran Spesifik ✓
1 Dezrick Bin Jelin Kurang Upaya Intelektual ✓
2 Haziera Binti Abdullah Kurang Upaya Intelektual ✓
3 Mohamad Danish Farhan
4 Nick Ian Mccellend Bin Mex
Tajuk 4.0 MASA DAN WAKTU
Standard Kandungan 4.5 Penyelesaian masalah
Standard 4.5.1 Menyelesaikan masalah berkaitan masa dan waktu dalam
Pembelajaran situasi harian
Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Kumpulan Aras Tinggi
2) Sekurang-kurangnya pelajar dapat menjawab 2 soalan
tambah dan tolak tiga nilai masa dengan tepat.
Kumpulan Aras Rendah
2) Sekurang-kurangnya murid dapat menyelesaikan 2 soalan
tambah dan tolak sehingga dua nilai masa dengan
bimbingan.
Pengetahuan Sedia Murid dapat menambah nombor hingga dua nilai tempat.
Ada
Penggabung Jalinan Mengira, membaca, bertutur dan mendengar
Kemahiran
KBAT Memahami, mengingati dan mengaplikasi
EMK Bahasa, Sains dan teknologi, TMK
Penilaian PdP Lembaran kerja
Unsur Terapi Pertuturan
BBM
Langkah Isi Kandungan
Set Induksi Pengenalan topik
8:30-8:40
(10 minit) • Mengenal jam dan minit
https://www.youtube.com/watch?v=Vzq1Etn-eSg
Cadangan soalan
ii. Adakah murid-murid boleh bezakan jarum jam
jarum minit?
Langkah 1 Menonton video
8:40-9:00 https://www.youtube.com/watch?v=uwPT0ZZL5tE
(20 minit)
Cadangan Soalan
3) Adakah murid faham mengenai operasi a
tambah?
Aktiviti P&P Catatan
6. Murid menonton video mengenai jam BBM: Jam analog
dan minit yang disediakan.
7. Guru bertanya kepada murid mengenai Nilai murni:
perbezaan jarum jam dan minit dan Memberi Perhatian,
bagaimana untuk membezakannya. Kerjasama
8. Murid memberikan jawapan kepada
dan pertanyaan guru. Fasa: Persediaan
I. Jarum Pendek (Jam)
II. Jarum Panjang (Minit) KBAT:
4. Guru menerangkan perbezaan jarum. Mengenalpasti
1. Murid menonton video pembelajaran BBM: Video
yang diberikan oleh guru. Pembelajaran
2. Guru bertanya soalan kepada murid Nilai Murni:
tentang kefahaman murid berdasarkan Menumpukan
video pembelajaran tersebut. perhatian dan
3. Guru memberikan contoh soalan Kerjasama
operasi operasi tambah dan tolak tiga Strategi:
nilai masa diselesaikan oleh murid. Berpusatkan guru
Fasa: Imaginasi
asas KBAT: Meneroka
dan Mengaplikasi
Penilaian:
Langkah 2 Tambah tiga nilai masa
9:00-9:30
(30 minit)
Langkah 3 Tolak tiga nilai masa
9:30- 10:00
(30 minit)
Langkah 4 Membuat latihan
10:00-10:25
Lisan/Penulisan
5. Guru memberikan penerangan tambah BBM: Buku kerja
tiga nilai masa kepada murid Nilai Murni:
berdasarkan kepada soalan yang Menumpukan
diberikan. perhatian
6. Guru dan murid bersama-sama Strategi:
menyelesaikan soalan yang diberikan. Berpusatkan guru
7. Murid membuat soalan lain yang KBAT:
berkaitan. Mengaplikasi
Pentaksiran:
Penulisan
1. Guru memberikan soalan tolak tiga nilai Nilai Murni:
masa kepada murid untuk diselesaikan Kerjasama
tanpa bimbingan. Strategi:
2. Guru memberi penerangan operasi Berpusatkan Murid
tolak berdasarkan kepada soalan yang Pendekatan:
diberikan. Kolaboratif
3. Murid membuat pembetulan dan KBAT:
pengulangan latihan. Mengaplikasi
Pentaksiran:
Penulisan
Kumpulan Aras Tinggi BBM: Lembaran
4. Murid kumpulan aras tinggi akan Kerja
(25 minit)
Penutup Rumusan Pengajaran
10:25-10:30
(± 5 minit)
membuat latihan dalam lembaran kerja Strategi:
yang diberikan. Berpusatkan Murid
5. Latihan tambah sehingga tiga nilai Nilai Murni:
masa. Mendengar Arahan
6. Latihan tolak sehingga tiga nilai masa. Fasa: Tindakan
KBAT:
Kumpulan Aras Rendah Mengaplikasi
3. Murid membuat latihan dalam
lembaran kerja.
4. Latihan kumpulan aras rendah adalah
membuat operasi tambah dan tolak
sehingga dua nilai masa.
5. Guru memberikan murid ruang untuk BBM: Sticker
bertanya soalan. Nilai murni:
6. Murid memberikan kerjasama yang Kerjasama,
baik sepanjang sesi pengajaran dan menumpukan
pembelajaran. perhatian
7. Murid diberikan pujian oleh guru dan Terapi: Pertuturan
guru memberikan sticker reward Pentaksiran:
kepada mereka. Pemerhatian dan
Lisan
Refleksi:
a) Kelebihan :
Guru berpuas hati dengan sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini. Murid
memberikan kerjasama yang baik dan guru gembira sesi pengajaran dapat mencapai
objektif bagi kumpulan murid aras rendah.
b) Kelemahan :
Kelemahan yang dapat dikenalpasti oleh guru adalah, guru kurang memfokuskan operasi
tambah dan tolak 3 nilai masa menyebabkan murid kurang menguasai 3 nilai masa dan
tidak mencapai objektif pembelajaran.
c) Penambahbaikan
Guru perlu menggunakan bahan bantu mengajar yang bersesuaian. Guru juga perlu
mencari jalan untuk membantu murid lebih menguasai tambah dan tolak 3 nilai masa
dengan berfokus kepada topik ini sahaja dalam satu sesi pengajaran dan pembelajaran.
LEMBARAN KERJA MATEMATIK
Kumpulan Aras Tinggi
Nama :
Tarikh :
TAMBAH TIGA NILAI MASA
7. Tambahkan nilai berikut: 8. Tambahkan nilai berikut:
4 jam 40 minit 5 jam 10 minit
+ 2 jam 00 minit + 8 jam 10 minit
+ 3 jam 10 minit + 2 jam 10 minit
9. Tambahkan nilai berikut: 10. Tambahkan nilai berikut:
10 jam 30 minit 30 jam 05 minit
+ 2 jam 05 minit + 10 jam 10 minit
+ 1 jam 20 minit + 4 jam 15 minit
11. Tambahkan nilai berikut: 12. Tambahkan nilai berikut:
50 jam 10 minit 100 jam 20 minit
+ 5 jam 10 minit + 50 jam 10 minit
+ 2 jam 30 minit + 6 jam 10 minit
7. Tolak nilai berikut: TOLAK TIGA NILAI MASA
4 jam 15 minit 8. Tolak nilai berikut:
− 2 jam 10 minit 6 jam 35 minit
− 3 jam 15 minit
− 1 jam 00 minit − 2 jam 10 minit
9. Tolak nilai berikut: 10. Tolak nilai berikut:
15 jam 40 minit 18 jam 20 minit
− 5 jam 20 minit − 4 jam 10 minit
− 3 jam 10 minit − 2 jam 10 minit
11. Tolak nilai berikut: 12. Tolak nilai berikut:
60 jam 30 minit 90 jam 30 minit
− 40 jam 10 minit − 30 jam 10 minit
− 10 jam 10 minit − 30 jam 10 minit
LEMBARAN KERJA MATEMATIK
Kumpulan Aras Rendah
Nama :
Tarikh :
TAMBAH TIGA NILAI MASA
1. Tambahkan nilai berikut: 2. Tambahkan nilai berikut:
4 jam 5 jam
+ 2 jam + 8 jam
3. Tambahkan nilai berikut: 4. Tambahkan nilai berikut:
30 minit 25 minit
+ 45 minit + 50 minit
5. Tambahkan nilai berikut: 6. Tambahkan nilai berikut:
2 jam 10 minit 10 jam 20 minit
+ 5 jam 10 minit + 2 jam 10 minit
TOLAK DUA NILAI MASA
1. Tolak nilai berikut: 2. Tolak nilai berikut:
3 jam 7 jam
− 2 jam − 4 jam
3. Tolak nilai berikut: 4. Tolak nilai berikut:
40 minit 20 minit
− 20 minit − 17 minit
5. Tolak nilai berikut: 6. Tolak nilai berikut:
8 jam 55 minit 10 jam 20 minit
− 4 jam 37 minit − 7 jam 10 minit
Catatan Guru Pembimbing :
Catatan Penyelia :
Disediakan oleh: Disemak oleh:
(JUNAIDAH BINTI SERUMBUT) (CIK SUSAN STEPHEN)
Pelajar Praktikum Guru Pembimbing Praktikum
Disahkan oleh:
(DR. HANIFAH BINTI SABIN)
Penyelia Praktikum