The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ipgm-3197, 2022-05-29 22:22:57

Booklet RPH

Booklet RPH

Learning With Fun

APLIKASI

BLOOKET

Di dalam RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 6

(GABUNGAN-SEGERAK & TIDAK SEGERAK/TUTORIAL)

Mata Pelajaran BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Bahasa Melayu

Tarikh 20 Ogos 2021

Masa 7.40 pagi - 9.20 pagi

Kelas 6 Inspirasi

Bilangan Murid 39 orang

Tema MP Damainya Bumiku

Tajuk Lampu Tanpa Elektrik

Kemahiran/Fokus Tatabahasa- Kata Nama Am dan Penjodoh Bilangan

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid pernah menggunakan kata nama am ketika bertutur dalam
kehidupan seharian

2. Murid pernah mempelajari penjodoh bilangan pada Tahun Lima.

Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks.

Standard Pembelajaran 5.1.1 Memahami dan menggunakan pelbagai kata nama dan penjodoh
bilangan mengikut konteks dengan betul

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

Objektif Pembelajaran 1. Menulis lima ayat di dalam perenggan dengan menggunakan kata
Kriteria Kejayaan nama am dan penjodoh bilangan berdasarkan petikan yang bertajuk
“Lampu Tanpa Elektrik” dengan betul.

2. Menyenaraikan lima penjodoh bilangan yang terdapat di dalam kotak
Teka Silang Kata serta membina ayat dengan menggunakan penjodoh
bilangan tersebut dengan betul.

Murid dapat:

1. Membina lima ayat di dalam perenggan dengan menggunakan kata
nama am dan penjodoh bilangan berdasarkan petikan yang bertajuk
“Lampu Tanpa Elektrik” dengan betul.

2. Menyatakan lima penjodoh bilangan yang terdapat di dalam kotak
Teka Silang Kata serta menulis ayat dengan menggunakan penjodoh
bilangan tersebut dengan betul

Strategi (S)/Pendekatan (P)/ S: Kemahiran berfikir, Kemahiran belajar cara belajar
Kaedah (K)/Teknik (T) P: Induktif, berpusatkan bahan
K: Pembelajaran kontekstual, Sumbang saran
T: Latih tubi, perbincangan

Pentaksiran Penilaian Formatif: Latihan pengukuhan dan Kuiz
Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Menjana Pemikiran Kritis dan Kreatif Murid – Teka Silang Kata dan Bina
Ayat

Elemen Merentas Kurikulum 1. Kreativiti dan inovasi
(EMK) 2. TMK: Belajar melalui TMK
3. Ilmu: Sains

Penerapan Nilai 1. Menghargai Alam Sekitar
2. Berdikari
3. Rasional

Alat/ Bahan Bantu Mengajar 1. Komputer Riba
2. Google Meet
3. Aplikasi Blooket
4. Slaid Pembelajaran PowerPoint
5. Teka Silang Kata
6. Buku Latihan Sukses

Seni dalam Pendidikan -

ASPEK BIMBINGAN GURU Pelaksanaan: Langkah-langkah pengajaran

Tema Fokus Bimbingan
(TFB)

Elemen Bimbingan: Beretika, Pemikiran Kritis dan Kemahiran Menyelesaikan Masalah
Kemahiran Insaniah (KI):
Pedagogi Masa Ini (PMI): KBAT, TMK, Pembelajaran Berasaskan Masalah, Pembelajaran Akses
Kendiri
Refleksi Sebelum/ Semasa/ Selepas

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

Set Induksi 1. Botol 1. Guru memulakan kelas BBM: Komputer riba;
(5 minit) dengan memapar dan gambar, botol
2. Contoh soalan guru: menjelaskan objektif TMK: Slaid Powerpoint
i. Apakah benda ini? pembelajaran yang perlu
ii. Apakah barang yang dicapai oleh murid pada hari PMI: Pembelajaran
dapat dicipta ini. Berasaskan
daripada botol Penyelesaian
plastik? 2. Guru membunyikan bunyi Masalah
iii. Apakah warna tong botol plastik. Murid diminta
sampah kitar semula meneka benda yang EMK: Ilmu- Sains
(3R) bagi botol Kaedah: Sumbang saran
plastik?
dipegang oleh guru. Strategi: Kemahiran

3. Guru menunjukkan botol yang berfikir

dipegang dan bersoal jawab

tentang botol plastik tersebut

bersama-sama murid.

4. Murid menyatakan maklumat
yang diketahui berkaitan
dengan botol plastik.

3. Jangkaan jawapan 5. Guru mengaplikasi nilai dan
murid: menghubungkaitkan dengan
i. Botol/Botol plastik isi pelajaran.

ii. Pasu 6. Guru memberikan

bunga/lampu/Bekas peneguhan.

pensel/tabung 7. Guru memperkenal dan

iii. Jingga memaparkan tajuk pelajaran
“Lampu Tanpa Elektrik”
4. Tajuk pelajaran: “Lampu pada Slaid Power Point.
Tanpa Elektrik”

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran

1. Nota Kata Nama Am 1. Murid dipaparkan dengan
nota berkaitan kata nama am
dan penjodoh bilangan di OPem 1
dalam slaid Power Point. BBM: Komputer
riba

2. Nota Penjodoh Bilangan 2. Murid diberi penjelasan TMK: Slaid
tentang kata nama am dan Power Point
Langkah 1 3. Petikan “Lampu Tanpa penjodoh bilangan
(15 minit) Elektrik” berserta contoh. KI: TS7, TS8

3. Seterusnya, murid diminta EMK: Ilmu- Sains,
mengenal pasti bahan yang Kreativiti dan
terdapat di dalam gambar. inovatif
Strategi:
4. Seterusnya, murid diminta Kemahiran belajar
membina ayat di dalam cara belajar

perenggan dengan KB- Kemahiran
menggunakan kata nama am mereka cipta
dan penjodoh bilangan
berdasarkan maklumat di

dalam petikan tersebut.

5. Wakil murid akan dipanggil
untuk membacakan jawapan.

6. Guru membincangkan
jawapan bersama-sama
murid.

Contoh jawapan: 7. Guru memberikan
peneguhan.

Bahan yang digunakan ialah
sekeping plastik keras. Mereka
menggunakan sebilah gunting
untuk menggunting kertas plastik.
Botol plastik juga diperlukan bagi
menggantikan lampu. Izuni
memegang sekeping zink untuk
membantu datuknya. Datuk
menggunting sekeping zink untuk
membuat lubang.

Kotak Teka Silang Kata 1. Murid dipaparkan dengan OPem 2
Teka Silang Kata berkaitan BBM: Teka Silang
Penjodoh Bilangan di dalam Kata
slaid. TMK: Slaid
Power Point
2. Murid diminta mencari dan KI: TS3, TS13
menyenaraikan penjodoh
bilangan yang dijumpai di PMI: KBAT
dalam kotak teka silang kata
tersebut.

Langkah 2 3. Murid diminta untuk membina EMK: Kreativiti dan
(20 minit)
Penjodoh bilangan: ayat dengan menggunakan inovatif

1) Bilah penjodoh bilangan yang Strategi:
2) Laras dijumpai tersebut. Kemahiran Belajar
3) Pucuk
4) Gulung 4. Murid yang bertuah akan Cara Belajar
5) Bungkus

dipanggil untuk membacakan Teknik:

jawapan. Perbincangan,

5. Guru membincangkan

jawapan bersama murid.

6. Guru memberikan peneguhan
dan maklum balas

1. Blooket 1. Guru memberikan pautan Pentaksiran

Langkah 3 aplikasi Blooket di bahagian formatif
(10 minit)
ruang komen. TMK: Aplikasi
1. Pengayaan: 2. Murid diminta untuk Blooket
Buku Latihan Sukses
membuka pautan tersebut. KI: ET1, ET5
Langkah 4 3. Murid diminta menjawab
(5 minit)
soalan kuiz di dalam aplikasi Teknik: Latih tubi

Blooket. PMI: KBAT
4. Guru membincangkan

jawapan bersama-sama

murid.

5. Guru memberikan

peneguhan dan maklum

balas.

BBM: Lembaran
Kerja

PMI: Pembelajaran

1. Aktiviti Pengayaan: Berasaskan

Murid diminta melaksanakan Penyelesaian

latihan kata nama am dan Masalah. KBAT

penjodoh bilangan di dalam
Teknik: Latih tubi

Buku Latihan Sukses

halaman 49.

1. Kognitif 1. Guru merumuskan isi Nilai murni:
Rumusan isi pelajaran: pelajaran pada hari ini. 1. Menghargai
• Tatabahasa Kata Nama
Penutupan Am dan Penjodoh Bilangan 2. Murid menyebut tentang Alam Sekitar
(5 minit) kebaikan menggunakan 2. Berdikari
2. Sosial bahan kitar semula. 3. Rasional
Rumusan nilai murni:
• Menghargai Alam Sekitar 3. Guru merumuskan nilai-nilai
• Rasional murni yang diperoleh murid.
• Berdikari
4. Guru menyatakan kriteria
pencapaian murid.

5. Guru memberikan

peneguhan.

Langkah / TUTORIAL (30 MINIT) Catatan
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
BBM: Buku
Masa (Minit) Latihan Sukses
1. Penerangan
oleh guru KI: ET1, ET5
tentang
tugasan tutorial. PMI:
Pembelajaran
2. Pengisian Akses Kendiri
Tutorial Teknik: Latih
tubi
Langkah 1 Pengayaan: Pengayaan:
(25 minit) Melengkapkan Nilai murni:
tempat kosong 1. Aktiviti pengayaan dilaksanakan pada waktu Keyakinan,
dengan tutorial. Kejujuran,
penjodoh berdikari
bilangan 2. Murid diminta melaksanakan latihan di dalam
dengan betul Buku Latihan Sukses

3. Murid melengkapkan tempat kosong dengan
penjodoh bilangan yang betul.

BBM:

Komputer Riba/

Murid menghantar gambar jawapan latihan penjodoh Telefon Bimbit

Langkah 2 bilangan kepada guru melalui Telegram KI: ET1, ET5
(5 minit)

PMI: KBAT

Pembelajaran
Akses Kendiri
EMK: Kreativiti

Nilai murni:
Keyakinan
diriKejujuran

Catatan refleksi:

Perasaan: Murid sentiasa ceria ketika kelas dijalankan dan jumlah murid yang mengikuti kelas
Kekuatan: secara Google Meet ramai daripada sebelum ini.
Kelemahan: Murid dapat menggunakan penjodoh bilangan dengan betul ketika membina ayat.
Cara atasi: Murid berasa sangat seronok ketika bermain permainan Blooket tersebut.
Bila aplikasi: Terdapat murid yang masih keliru dalam penggunaan penjodoh bilangan bagi
sesuatu benda.
Guru perlu menyediakan nota kepada murid berkaitan penjodoh bilangan supaya
murid didedahkan dengan penjodoh bilangan yang pelbagai
Minggu hadapan

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:


Click to View FlipBook Version