The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Ruslan ABDUL HAMID, 2019-09-28 22:31:02

PELANCARAN PROGRAM SOKONGAN PROFESIONAL.. PLC-OPEN CLASSROM

BUKU PROGRAM

PELANCARAN PROGRAM
SOKONGAN PROFESIONAL:

PLC - OPEN CLASSROOM

Anjuran:
UNIT PEMBELAJARAN,
PEJABAT PENDIDIKAN
DAERAH JOHOR BAHRU

DISEMPURNAKAN OLEH:
TN HJ AB HAFITH BIN ISMAL
TIMBALAN PEGAWAI PENDIDIKAN DAERAH

(PERANCANGAN)

ISI KANDUNGAN

BIL PERKARA MUKA
SURAT
1. Tinta Bicara Pegawai Pendidikan
Daerah 3

2. Pengenalan 4

3. Aturcara Majlis 5

4. Naratif Baharu Amalan Pendidikan 6

5. PLC 7
6. Pentaksiran Bilik Darjah 8-9

7. Profil Guru 10

8 Rancangan Pelajaran Harian 11 - 12

9. Jawatankuasa Kerja 13

TINTA BICARA

CIKGU HAJI SHAHARUDDIN BIN SAARI
PEGAWAI PENDIDIKAN DAERAH JOHOR BAHRU

Alhamdulillah, bersyukur kita ke hadrat Allah SWT kerana dengan rahmat dan
hidayah-Nya, kita dapat bersama-sama dalam program Naratif Baharu KPM sempena
majlis pelancaran Program Sokongan Profesional : Professional Learning Community (PLC)
– Open classroom Peringkat Daerah Johor Bahru 2019.

Pelancaran program ini adalah titik permulaan dalam usaha pembudayaan PLC bagi
meningkatkan profesionalisme guru melalui amalan kolaboratif untuk meningkatkan
pencapaian murid dan meningkatkan ketrampilan guru. PLC tidak tertumpu kepada satu
mata pelajaran tertentu sahaja. PLC merupakan satu usaha secara kolektif ke arah
peningkatan profesionalisme keguruan bagi melonjak prestasi semua mata pelajaran.
Antara strategi PLC yang boleh membantu peningkatan profesionalisme keguruan ialah
Lesson Study, Learning Walks (Jelajah Pembelajaran), Peer Coaching (Pembimbing Rakan
Sebaya Guru), dan Teacher Sharing Session (Sesi Perkongsian Guru) dan Open Classroom.
Amalan kerjasama dan semangat kesukarelaan setiap guru mewujudkan budaya
pembelajaran melalui PLC ini pasti membuahkan hasil yang baik dan merealisasikan kualiti
profesionalisme guru yang cemerlang. Impaknya, PLC akan menjadi simbol usaha secara
komprehensif dan cita-cita besar KPM bagi mencabar, memotivasi serta membantu
sekolah meningkatkan pencapaian.

Akhir kata, saya merakamkan ucapan penghargaan dan terima kasih kepada semua
pihak yang telah terlibat dalam menjayakan program ini. Harapan saya agar semua warga
pendidik daerah Johor Bahru melihat dan menghayati pelaksanaan PLC melalui Open
Clasroom ini.

3

PENGENALAN

Ketua Pengarah Pelajaran Malaysia, Datuk Dr. Amin Senin menyampaikan
pembentangan berkaitan Naratif Baharu Amalan Pendidikan di Bahagian Sumber
dan Teknologi Pendidikan, Bukit Kiara Kuala Lumpur. Turut hadir Timbalan Ketua
Pengarah Pelajaran Malaysia (Sektor Operasi Pendidikan), YBrs Shaari Osman dan
pengarah-pengarah bahagian KPM.

Dalam pembentangan, Datuk Dr. Amin memberitahu, melalui Pelan
Pembangunan Pendidikan Malaysia (PPPM) 2013-2025 perlu melihat kepada dua
perspektif penting iaitu meningkatkan kualiti sekolah dan dapat meningkatkan
kualiti kemenjadian murid.

"Dua indikator ini, dua cara kita menilai ini adalah perkara paling penting dalam
pendidikan," kata beliau.

"Kalau perubahan besar ini tidak berlaku dalam bilik darjah, dalam erti kata lain
interaksi antara guru dan murid tidak berlaku, masih lagi berorientasikan guru
bukan berorientasikan murid, maka tidak akan berlaku perubahan," tambah
beliau.

Justeru beliau berkata, dalam menentukan kualiti pendidikan, KPM telah
mewujudkan pelbagai instrumen bagi membantu para guru di sekolah.

Kata beliau lagi, bagi membangunkan kapasiti guru, KPM telah membantu para
guru dengan memberikan sokongan profesional iaitu mewujudkan Rakan
Peningkatan Sekolah (SIP+) dan juga Pembimbing Pakar Peningkatan Sekolah
(SISC+) serta menempatkan Pengetua dan Guru Besar yang berkualiti yang
menjadi peneraju kepimpinan instruksional sekolah.

OBJEKTIF

2.1 Memahami Kurikulum KSSR (Semakan 2017) dan KSSM
2.2 Memahami Perubahan Pedagogi Berpusatkan Guru Kepada Berpusatkan

Murid

2.3 Menjana Pembangunan Kapasiti Guru Dari “Stand Alone” kepada Sokongan
Profesional (SISC+ / Jemaah Nazir / MPSM / MGB)

4

ATURCARA MAJLIS

8.00 pagi : Pendaftaran dan sarapan pagi
8.45 pagi : Perkongsian Amalan Terbaik SK
Medini
9.00 pagi : Pembentangan PLC Open Classroom
9.30 pagi : Simulasi Open Classroom
10.30 pagi : Sesi soal jawab dan ulasan oleh
Timbalan PPD Pembelajaran

11.30 pagi : Upacara perasmian Open Classroom
: Ketibaan Tuan Timbalan Pendidikan
Daerah
: Nyanyian lagu-lagu:
 Negaraku
 Lagu Bangsa Johor
 Lagu Sederap Sehaluan

12.45 tgh : Bacaan doa
: Persembahan murid SK Medini
: Ucapan Perasmian
: Bersurai

5

NARATIF BAHARU AMALAN PENDIDIKAN

6

PROFESSIONAL LEARNING COMMUNITY (PLC)

STRATEGI PLC
Elemen Kritikal Dan Strategi

7

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH

8

9

PROFIL GURU

NAMA : AZATUL BINTI ISMAIL
30 TAHUN
UMUR : 20 OKTOBER 1989
MUAR, JOHOR
TARIKH LAHIR : GURU
SEKOLAH KEBANGSAAN MEDINI
TEMPAT LAHIR :
5 TAHUN 5 BULAN
JAWATAN :

SEKOLAH BERKHIDMAT

TERKINI :

TEMPOH BERKHIDMAT :

KELULUSAN & PENDIDIKAN :

 IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN PENGAJIAN SOSIAL,
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS SULTAN MIZAN.

 IJAZAH SARJANA PEMBANGUNAN DAN PENDIDIKAN,
UNIVERSITI TEKNOLOGI MALAYSIA (UTM).

PENGALAMAN KERJA :
2014 - SEKOLAH KEBANGSAAN GELANG PATAH
2016 - SEKOLAH KEBANGSAAN MEDINI

10

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Pelan Pengajaran Sekolah Kebangsaan Medini

Mata Pelajaran: Tema : Sains, Teknologi Kelas: Tarikh:

Bahasa Malaysia dan Inovasi 1 Sigma Isnin

30 September 2019

Kod Standard Kandungan/Pembelajaran: Hubungan Merentas Kurikulum:

Ilmu: Pendidikan Islam/Moral ,

5.1 Memahami dan menggunakan golongan Pendidikan Kesihatan

kata dengan betul mengikut konteks. BCB: Menulis intensif

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja EMK: Kreativiti dan inovasi

aktif transitif. Kemahiran Pelbagai: Memindahkan

maklumat Kemahiran Berfikir:

Menjana idea, mengenal pasti

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

Murid dapat menulis 1.Kami dapat menyenaraikan contoh kata kerja.
sekkurang-kurangnya satu ayat 2.Kami dapat mengenal pasti dan menyebut kata
yang mengandungi kata kerja. kerja.
3.Kami dapat membina ayat tunggal yang
mengandungi kata kerja.

Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Utama: Sumber:
Lembaran
Apakah maksud kata kerja? kerja
Mengapakah kita perlu bergerak? Big book
Memasukkan, tenggelam, timbul, menjalankan Gambar
Kad gambar
Rangka Pengajaran Kad ayat
Refleksi
Guru

Set Induksi 1.Menjalankan aktiviti Idea Rush-Look Think And
Comment.
-Setiap kumpulan menyenaraikan aktiviti berdasarkan
gambar & bergerak untuk menyemak hasil kerja
kumpulan.
2..Beberapa kumpulan membentangkan hasil jawapan.
3. Guru merumuskan tentang topik yang ingin dipelajari.
4. Murid membina kriteria kejayaan.

11

Aktiviti 1.Guru menunjukkan cara membina ayat ayat tunggal.
Utama 2.Guru bersoal jawab menggunakan Thinking Hat
berdasarkan gambar.
3.Menjalankan Shared-Reading bersama dengan murid.
4. Murid mengenal pasti dan menyebut kata kerja.
Rakan memberi maklum balas kepada jawapan murid.
5.Menjalankan Share Your View. Beberapa orang murid
dipilih secara rawak memberi contoh lain kata kerja.
Murid dikehendaki mengulang kriteria kejayaan yang
dicapai
6.Menjalankan aktiviti Cooperative Learning : Pilih 1
aktiviti CL
(Quiz-quiz Trade, Rally Robbin, Find A Tressure, Train).
7.Murid mengulang kriteria kejayaan yang dicapai di
dalam aktiviti Cooperative Learning dengan bimbingan
guru.
8.Menjalankan aktiviti Choice Board : Pilih 1 aktiviti
ikut minat.
9.Aktiviti Differentiation dijalankan.
- Kumpulan Strawberi (lemah) : Menyusun perkataan
untuk membentuk ayat.
- Kumpulan Blueberi (sederhana) : Membina ayat
berdasarkan gambar.
- Kumpulan Kranberi (pandai) : Membina 5 ayat tunggal.
10.Aktiviti nyanyian dijalankan.

Aktiviti Guru merumuskan pembelajaran hari ini.
Penutup Guru menjalankan aktiviti ‘shared your view’.

Murid menyebut semula kriteria kejayan yang telah

dipelajari hari ini.

Murid dapat membina kriteria kejayaan yang baharu.
Murid menjalankan akiviti ‘Traffic Light”

Penilaian Murid dapat membina ayat tunggal yang mengandungi __ orang
Dan kata kerja. menguasai.
Pengukuran __ tidak
PBD 3.2.1 Menulis ayat. menguasai

Tindakan Pemulihan Menguasai Pengayaan
Susulan

12

JAWATANKUASA KERJA

Pengerusi : Tn. Haji Shaharuddin bin Saari
Timbalan Pengerusi : Tn. Haji Ab Hafith bin Ismail
Penyelaras 1 : En. Amirulhakim bin Mahfudz
Penyelaras 2 : Pn Hjh Hanizah bt Mafoz
Setiausaha : Pn. Hjh Raziah bint Abd Rahim
Pendaftaran : Pn. Poonkuzhali a/p Palaniandy
Jemputan
Pn. Hjh Zuraihan binti Abdul Rahman
Penyedia Teks Ucapan : Pn. Hjh Raziah bint Abd Rahim
Moderator
Ustazah Hjh Sayyidah binti Abdullah
Persiapan Tempat : En. Md Marzuki bin Ab. Malek
: En. Mohd Hanif bin Muhamad
Jamuan
Cik Khairiah binti Mohamad Pauzi
Sumbangan : Pn. Hjh Hanizah binti Mafoz
Dokumentasi
En. Ahader bin Pandi
Jurugambar & Video : Pn. Vasanthi a/p Subramaniam
Lesson Study
Pn. Azalina binti Raya
Juru Acara : Pn Hjh Nora bt Abdul Jalil
Bacaan Doa : Pn. Hjh Raziah bint Abd Rahim
Sambutan
En Mahadi bin Sufian
Buku Program : Pn. Hjh Haniah binti Bachok
Gimik
En. Muhammad Azlan Shah bin Abdul Rahim
En. Ruslan bin Abdul Hamid
: En. Wan Asri bin Wan Mat
Pn. Norasikin binti Wahid
Pn. Norasyidkin binti Ithnin@ Abdul Jabar
Pn. Siti Noraya binti Abdul Rahim
En. Al Mujani bin Abdul Rahman
Pn. Nor Adila binti Sarupin
: Ustaz Samista bin Othman
: Ustaz Amirulhakim bin Mahfudz
Pn. Hjh Norita binti Ahmad Alwi
Pn. Hjh Nora binti Abdul Jalil
: Pn Mazelina bin Mahmood
Pn. Noor Zuzana binti Yusof
: En. Ahader bin Pandi
En. Hadi bin Kamaldin
En. Zamri bin Jamaluddin

13

PENGHARGAAN

Cikgu Rosli bin Jamiran
(Guru Besar SK Medini)
Cikgu Azatul binti Ismail
(Guru Bahasa Melayu SK Medini)
Semua Pentadbir, Guru-guru
dan murid-murid SK Medini

PIBG SK Medini
Pejabat Pendidikan Daerah Johor Bahru

serta,
Semua yang terlibat secara langsung dan tidak langsung

dalam menjayakan
program ini.

14


Click to View FlipBook Version