KURSUS :
PERANCANGAN, PELAKSANAAN, PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
(KAY 1043)
TAJUK TUGASAN :
RANCANGAN PELAKSANAAN AKTIVITI (RPA) TASKA
NAMA NO MATRIKS
TENGKU NUR SYAMIRA BINTI E20202027269
TENGKU MAT
NAMA PENSYARAH :
DR. ZAHARAH OSMAN
RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)
Kelas : 3 Alamanda Tarikh : 23.11.2021
Hari : Khamis Masa : 10:30 – 11:00 pagi ( 30 Minit )
Umur : 3 Tahun Bil. Kanak-kanak : 4 Orang
Tema : Diri Saya Sub Tema : Keluarga Saya
Bidang Pembelajaran : Perkembangan Bahasa , Komunikasi dan Literasi Awal
(KPN)
Tahap Perkembangan : Boleh mengambil bahagian dalam perbualan dengan aktif.
(KPN )
Kesepaduan bidang : Perkembangan Kreativiti Dan Estetika
Pembelajaran (KPN)
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak mengenali ahli keluarga mereka.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat :
1. Mengambil bahagian dalam perbualan bersama pendidik
dan kawan-kawan secara aktif.
2. Meneroka penggunaan huruf dan dapat menyebut dengan
lancar.
3. Melukis gambar ahli keluarga mengikut kreativiti kanak-
kanak.
Senarai BBM / Alat : Boneka jari keluarga , Video “Finger Family” , Gambar keluarga
saya , Kertas Lukisan , Pensil Warna .
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Set Belajar melalui 1.Pendidik duduk sambil KB: Menganalisis
Induksi bermain menyembunyikan jari di belakang.
2.Pendidik meminta kanak-kanak BBM:
untuk meneka apa yang
disembunyikan oleh pendidik. 1.Boneka jari keluarga
2. Video “Finger Family”
3.Kanak-kanak meneka apa yang Contoh soalan :
disembunyikan oleh pendidik.
4.Pendidik mengeluarkan boneka jari 1. Cuba teka apakah
yang terdapat di jari pendidik dan yang ada di belakang
menunjukkan kepada kanak-kanak. cikgu ?
5. Pendidik memasang video lagu “
Finger Family” dan mengajak kanak-
kanak untuk menyanyikan lagu itu
bersama-sama sambil bermain boneka
jari.
Langkah 1 Teknik : 1.Pendidik bercerita dan bersoaljawab KB : Mengingat,
Bercerita dan bersama kanak-kanak mengenai ahli Memahami , Menganalisis
bersoaljawab keluarga seperti ayah, ibu, abang ,
kanak dan adik. Contoh soalan :
2.Kanak-kanak bercerita tentang 1. Siapa ahli keluarga
keluarga mereka ( ayah , ibu , abang , saya?
kakak dan adik) .
2. Siapa yang
mempunyai abang?
Sila angkat tangan.
HP : 1
Langkah 2 Teknik : 1.Pendidik menerangkan dan KB : Memahami
Penerangan menunjukkan satu gambar keluarga
kepada kanak-kanak. BBM:
1. Gambar keluarga
2.Kanak-kanak mengikuti pendidik HP : 2
mengeja perkataan ayah, ibu , abang ,
kakak , adik dan saya .
Langkah 3 Teknik : 1.Pendidik menunjukkan langkah- KB : Mengaplikasi ,
Demonstrasi langkah melukis gambar ayah , ibu, Mencipta
abang, kakak dan adik.
2.Pendidik memberi kanak-kanak BBM: Kertas Lukisan
kertas lukisan dan juga pensil warna. 1. Pensil warna
2.
3.Pendidik meminta kanak-kanak
melukis gambar ahli keluarga mereka. HP : 3
4.Kanak-kanak melukis gambar ahli
keluarga mereka mengikut kreativiti
mereka sendiri.
Penutup 1.Kanak-kanak bercerita tentang KB: Menilai
Refleksi : lukisan gambar ahli keluarga yang
dilukis oleh mereka. Contoh Soalan:
2.Pendidik bertanyakan kepada kanak- 1. Adik-adik, apa yang
kanak tentang apa yang dipelajari telah kita belajar
mereka pada hari ini. pada hari ini?
3.Pendidik memuji hasil kerja kanak-
kanak.
Kekuatan :
Kelemahan :
Penambahbaikan :
Pentaksiran
Bil. Nama HP1 HP 2 HP 3
Mengambil bahagian Meneroka penggunaan Melukis gambar ahli
dalam perbualan huruf dan dapat keluarga mengikut
bersama pendidik dan menyebut dengan lancar. kreativiti kanak-kanak.
kawan-kawan secara
aktif.
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. FAWWAZ
2. ADIB
3. AISY
4. ZAHRA
Indikator
T1 : Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2 : Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3 : Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
LAMPIRAN
Set Induksi : Pendidik menunjukkan Set Induksi : Pendidik menunjukkan
boneka jari keluarga kepada kanak-kanak video lagu “Finger Family” kepada
kanak-kanak.
Langkah 1 : Pendidik bercerita dan Langkah 2 : Pendidik menerangkan dan
bersoaljawab bersama kanak-kanak menunjukkan satu gambar keluarga
mengenai ahli keluarga seperti ayah, ibu, kepada kanak-kanak.
abang , kanak dan adik.
Langkah 3 : Kanak-kanak melukis gambar Penutup : Kanak-kanak bercerita tentang
ahli keluarga mereka mengikut kreativiti lukisan gambar ahli keluarga yang dilukis
mereka sendiri. oleh mereka.
BBM :
Boneka Jari Keluarga Video Lagu “Finger Family”
Kertas Lukisan Pensil Warna
Gambar Keluarga