The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by mysarah.manas, 2020-10-22 09:15:23

Tugasan_sains_bhgn_a

Tugasan_sains_bhgn_a

RANCANGAN MENGAJAR:

KELAS : Prasekolah Cemerlang

Tarikh : 28.10.2013

Hari : Isnin

MASA : 30 Minit

Bil. Murid : 25 orang

Modul : Tema

Tema : Air

Sub Tema :Bahan larut dan tidak larut

Tunjang : Sains dan teknologi

Fokus : ST 1.0 Menyiasat Alam Bahan.

Standard Kandungan : ST 4.1 Meneroka sifat umum bahan

Standard Pembelajaran: ST 4.1.3 Mengasingkan bahan kepada yang larut dan tidak larut ke dalam air.

Standard Pembelajaran yang disepadukan: BM 3.6.2 Membaca fasa dengan sebutan yang betul.

Objektif : Selepas proses pengajara dan pembelajaran murid dapat:

1. Membezakan rasa menggunakan lidah.
2. Mengetahui bahan yang larut dan tidak larut dalam air.
3. Dapat menjalankan kajian sendiri berkaitan bahan larut dan tidak larut.
4. Menyatakan bahan larut dan bahan bukan larut.

Konsep Utama : Larut dan Tidak larut.

Kosa Kata: Gula, garam, batu, pasir, susu, beras, milo.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid mengenal bahan yang disediakan oleh guru.

Penerapan Nilai: Sabar, kerjasama dan berani.

Kemahiran Berfikir: Membuat ramalan

BBM : Gula, garam, susu, milo, daun, ranting, beras, bekas lut sinar, kad perkataan, gambar

lukisan dan borang kategori.

LANGKAH ISI BUTIRAN AKTIVITI BBM/CATATAN
PENGAJARAN/ KANDUNGAN
1. Guru mempamerkan bahan- Milo, susu, garam,
MASA Set induksi bahan seperti milo, susu, gula, daun, ranting
garam, gula, daun, ranting
SET INDUKSI Eksperimen kayu, beras. kayu dan beras.
5 MINIT
Bersoaljawab 2. Murid menyatakan bahan- Bekas lut sinar,
LANGKAH 1 dan bahan yang dipamerkan oleh Milo, susu, garam,
10 MINIT guru gula, daun, ranting
mengkategori
LANKAH 2 3. Guru meminta murid untuk kayu dan beras.
10 MINIT merasa dan menceritakan
apa yang dirasa. Gambar, borag
kategori, gunting
4. Murid menyatakan bahan-
bahan yang boleh dimakan dan gam.
dan tidak boleh dimakan.

1. Guru membawa masuk
balang yang berisi air dan
murid meneka apa yang
akan dilakukan oleh guru.

2. Guru membahagikan murid
kepada lima kumpulan kecil
dan memberikan mereka
satu balang air dan bahan-
bahan tersebut.

3. Guru meminta murid berfikir
apa yang patut dibuat
setelah bahan tersebut
diedarkan. (guru melihat
tahap kemahiran berfikir
murid).

4. Guru menerangkan apa yang
patut dilakukan oleh murid
dan murid menceritakan
hasil uji kaji kepada guru.

1. Guru dan murid
bersoaljawab apa yang
berlaku dalam eksperimen
tadi

2. Guru menerangkan aktiviti
yang seterusnya.

3. Murid menggunting gambar
bahan dan menampal
gambar mengikut kategori
(bahan larut dan bukan
larut).

4. Berdasarkan hasil kerja
berkumpulan, wakil setiap
kumpulan menceritakan
hasil eksperimen dan hasil
kerja mereka.

PENUTUP Aktivit 1. Guru akan memberi murid Kad perkataan
5 MINIT pengukuhan memegang kad perkataan
(bahan larut dan tidak larut)

2. Kad perkataan yang lain
akan diberikan kepada murid
lain secara rawak dan
mereka dikehendaki
membaca kad perkataan
yang mereka dapat secara
kuat.

3. Murid akan pergi kepada
kumpulan perkataan yang
sepatutnya. Contoh:
perkataan gula akan pergi
kepada rakan yang
memegang kad bahan larut
dan seterusnya.


Click to View FlipBook Version