The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ตราด หนองเสม็ด, 2021-04-21 02:32:53

english-ต้น

english-ต้น

แผนการจัดการเรียนรู้

ระดับมธั ยมศึกษาตอนต้น
ตามหลกั สตู รการศึกษานอกระบบและการศกึ ษาขัน้ พน้ื ฐาน

พุทธศักราช 2551
รายวิชา ภาษาอังกฤษในชีวิตประจำวัน

รหสั วชิ า พต21001

กศน.ตำบลหนองเสมด็
ศนู ย์การศึกษานอกระบบและการศกึ ษาตามอธั ยาศัยอำเภอเมืองตราด
สำนกั งานส่งเสริมการศึกษานอกระบบและการศึกษาตามาอัธยาศัยจังหวดั ตราด

แผนการจดั การเรยี นรู้
ภาคเรียนที่ 2/2562
ระดับมัธยมศึกษาตอนต้น กศน.อำเภอตราด จงั หวดั ตราด
สปั ดาห์ที่ 1 เวลา 3 ชั่วโมง
วชิ า ภาษาอังกฤษในชีวิตประจำวัน รหัสวชิ า พต 21001 จำนวน 4 หน่วยกติ

มาตรฐานที่ 2.1 มีความรคู้ วามเข้าใจ และทักษะพ้ืนฐานเกี่ยวกับภาษาและการสื่อสาร
มีความรู้ ความเข้าใจ ทักษะและเจตคติเกย่ี วกบั ภาษาทา่ ทาง การฟงั พดู อ่าน เขยี น ภาษาต่างประเทศ

ด้วยประโยคที่ซับซ้อนในชวี ติ ประจำวัน และงานอาชพี ของตนไดถ้ ูกต้องตามหลักภาษาวัฒนธรรม และกาลเทศะของ
เจา้ ของภาษา

หนว่ ยการเรียนรู้ เร่อื ง การสือ่ สารในชีวติ ประจำวัน

1. สาระสำคัญ
สังคมโลกทุกวนั น้ีมกี ารตดิ ตอ่ สอื่ สารกันอย่างกวา้ งขวาง ไมว่ ่าจะเปน็ การติดตอ่ ด้วย ตนเองหรอื ตดิ ต่อทาง

โทรศัพท์ ทางอินเทอร์เนต็ ภาษาองั กฤษเป็นภาษาสากลท่สี ำคญั ซ่ึงคนสว่ นใหญ่ในโลกใช้ในการติดต่อสื่อสารรองลงมา
จากภาษาจีนอย่างไรกต็ ามแม้วา่ ภาษาองั กฤษจะเปน็ ภาษาทีจ่ ำเปน็ ในยคุ ปจั จุบัน แต่ก็มิได้หมายความว่าทุกคนจะรู้
และเข้าใจภาษาอังกฤษไดท้ งั้ หมด การสนทนาโดยใชภ้ าษาทา่ ทางประกอบจงึ เป็นเร่ืองจำเป็นอกี อย่างหนึง่ ท่ีจะช่วย ให้
คู่สนทนา เข้าใจและส่ือความหมายในชีวติ ประจำวนั ได้

2. เน้ือหา
1. ภาษาทา่ ทางในการสอื่ สารในชวี ติ ประจำวนั (Language in daily life)
1.1 ภาษาตามมารยาทสงั คม เพื่อสรา้ งความสัมพันธ์ระหว่างบุคคลใน สถานการณ์ต่างๆ ดงั น้ี
1.1.1 การทักทาย การกลา่ วลา
1.1.2 การแนะนาตนเองและผ้อู ื่น
1.2 ภาษาท่าทางท่ใี ช้ในโอกาสต่าง ๆ ดังน้ี
1.2.1 ท่าทางทสี่ ื่อความหมายทางภาษา
1.2.2 ทา่ ทางการปฏบิ ัติตามวัฒนธรรมของเจา้ ของภาษา
1.2.3 คำศพั ท์ สำนวน ประโยคและทา่ ทางท่ีใชส้ ่ือสารในโอกาสต่าง ๆ
2. การโตต้ อบทางโทรศัพท์ (Telephone Conversation)
2.1 คำศัพท์ สำนวน ประโยคตา่ ง ๆ ทใี่ ชใ้ นการสื่อสารในการรับโทรศัพท์อย่างง่าย การรับฝาก

ขอ้ ความทางโทรศพั ท์
2.2 การรับฝากข้อความทางโทรศพั ท์

3. การแสดงความรสู้ กึ ตา่ งๆ (Expression of feeling) คำ วลี ประโยค บทสนทนาที่แสดงอารมณ์
ความรสู้ ึกต่างๆ

3.1 พอใจ/ไม่พอใจ
3.2 สนใจ/ไม่สนใจ

3.3 ใหก้ าลังใจ/เห็นใจ/ปลอบใจ
4. การพูดแสดงความคิดรปู แบบต่าง ๆ (Expression of opinions, ideas / wishes /offering helps,
etc.) ภาษาเพือ่ แสดงความคิดเหน็ ความต้องการ

4.1 การแสดงความคดิ เหน็ (เหน็ ดว้ ย/ ไมเ่ หน็ ดว้ ย/ยอมรบั /ไม่ยอมรับ)
4.2 การแสดงความต้องการและตอบรับ เช่น
4.3 การแสดงความช่วยเหลือและบริการผู้อ่นื รวมทั้งตอบรับ เชน่
4.4 การกลา่ วขอบคณุ และตอบรบั เช่น
4.5 การพดู ขออนญุ าตและตอบรับ
4.6 การพดู ขอโทษและตอบรับ
4.7 การพูดแทรกอยา่ งสภุ าพ
3. จุดประสงค์การเรยี นรู้/ผลการเรยี นร้ทู ี่คาดหวัง
1. เขา้ ใจและใช้ภาษาในการส่ือสารในชีวติ ประจำวัน
2. การโต้ตอบทางโทรศัพท์
3. ใชภ้ าษาองั กฤษในการแสดงความรู้สกึ (ดใี จ/เสียใจ/เข้าใจ/ไม่พอใจ/ให้กาลังใจ/สนใจ/ไม่สนใจ)
4. พูดแสดงความคิดเหน็ และแสดงความตอ้ งการในสถานการณ์ต่างๆ ได้
4. กระบวนการจัดการเรียนรู้และกิจกรรม
4.1 ขั้นนำ
1. ครทู กั ทายผเู้ รียนดว้ ยการใช้เพลง “Hello ! How do you do?” พร้อมให้ผู้เรยี นร่วมร้องเพลงและทำท่า
ประกอบเพลง
https://www.youtube.com/watch?v=Giado1p7rIw

2. ครชู แ้ี จงจุดประสงค์การเรียนรู้ ในรายวชิ า ภาษาอังกฤษในชีวติ ประจำวนั พต 21001

3. ใหผ้ ู้เรียนทำกิจกรรมเกมเพอื่ ทดสอบความรู้เดมิ ของผู้เรียน โดยใช้ Kahoot it
https://play.kahoot.it/#/k/70159cd7-22c1-47c6-a648-ffbd0fb3750b

สำหรบั ผสู้ อน สำหรับผเู้ รยี น

4.2 ขัน้ สอน
1. ครู อธิบายพร้อมยกตัวอยา่ ง ประโยคเกีย่ วกับการสื่อสารในชีวติ ประจำวัน ดังนี้
1.1 ภาษาท่าทางในการส่ือสารในชีวติ ประจำวัน (Language in daily life) เช่น Good morning ,

How do you do? , Nice to meet you. etc.
1.2 การโตต้ อบทางโทรศัพท์ ( Telephone Conversation) เช่น Hello, May I speak to Mrs.

Wanida.
1.3 การแสดงความรสู้ ึกตา่ งๆ (Expression of feeling) เชน่ How wonderfull. , Don’t worry.

etc.
1.4 การพูดแสดงความคดิ เห็นรปู แบบตา่ งๆ (Expression of opinions) เชน่ Can I help you?

2. ครฝู กึ ให้ผ้เู รียนอ่านบทสนทนา จากนน้ั ใหผ้ เู้ รยี นแบง่ กลุ่มสนทนาโต้ตอบกัน โดยแบ่งผู้เรยี นออกเปน็
2 กลมุ่ คือ กลุม่ A และ กลุ่ม B

A : Hello, My name is Bob.
B : Hello, My name is Selly. How are you today?
A : I’m fine, thanks. And you?
B : I’m very well, where are you from?
A : I’m American.
B : What do you do?
A : I’m a doctor.
B : Oh, Good job. Do you have a telephone number.
A : Yes, I do. My telephone number is 022-222222, nice to meet you.
B : Nice to meet you too.
3. ครใู หผ้ ู้เรียนทำกจิ กรรมทา้ ยหน่วยท่ี 1 – 4 และเฉลยพรอ้ มกันในชนั้ เรยี น
4.3 ขั้นสรปุ
1. ครอู ธบิ ายเพมิ่ เติม และนำสรปุ องค์ความรูเ้ ร่ือง การใชภ้ าษาในการส่ือความหมายในชีวติ ประจำวนั
2. ครูและผูเ้ รยี นตอบขอ้ ซกั ถามรว่ มกันและแลกเปลย่ี นเรยี นรู้
3. ครูใหผ้ ูเ้ รยี นศกึ ษาค้นควา้ เพมิ่ เตมิ ในเรื่อง ดงั ต่อไปน้ี

- หนังสือเรียนสาระความรู้พ้นื ฐานวิชาภาษาอังกฤษในชีวติ ประจำวัน มัธยมศึกษาตอนต้น
5. สอ่ื และแหลง่ เรยี นรู้

- เพลง “Hello ! How do you do?”

https://www.youtube.com/watch?v=Giado1p7rIw

- กจิ กรรม Kahoot it
https://play.kahoot.it/#/k/70159cd7-22c1-47c6-a648-ffbd0fb3750b

สำหรับผูส้ อน สำหรบั ผเู้ รยี น

- แบบทดสอบก่อนเรียนและหลังเรียน
- ใบงาน หนว่ ยท่ี 1 การสอ่ื สารในชวี ติ ประจำวนั (Language in daily life)
- ใบความรู้ หน่วยที่ 1 การสอ่ื สารในชีวิตประจำวนั (Language in daily life)
- หนงั สอื เรยี นสาระความรู้พน้ื ฐานวชิ าภาษาอังกฤษในชวี ิตประจำวนั มัธยมศกึ ษาตอนต้น
6. การวัดและประเมนิ ผล
- แบบทดสอบกอ่ นเรียนและหลงั เรียน
- ใบงาน
- แบบสงั เกตพฤติกรรมการทำงานรายบุคคล
- แบบบันทกึ ประเมนิ ดา้ นคุณลักษณะอันพึงประสงค์
- แบบสังเกตพฤติกรรมการทำงานกลุ่ม

7. เกณฑก์ ารวัด

การวัดผลตามจดุ ประสงค์ เครอ่ื งมือการวดั ผล เกณฑ์การประเมนิ ผล
ความรู้ (Knowledge) ผา่ นการตอบคำถามได้
- แบบฝกึ หัด ในหนังสอื เรยี นสาระความรู้ 80% ข้นึ ไป
ผูเ้ รียนมีความรู้ ความเขา้ พ้ืนฐานวชิ าภาษาองั กฤษในชวี ติ ประจำวนั
เขา้ ใจเกีย่ วกับการใชภ้ าษาใน มัธยมศกึ ษาตอนต้น ผู้เรียนสามารถฟัง พูด อ่าน
การสอ่ื ความหมายใน - ใบงาน เขียนภาษาอังกฤษในสถานการณ์
ชีวติ ประจำวนั - ใบความรู้ ต่าง ๆ โดยใช้สถานการณ์จำลอง
- แบบทดสอบก่อนเรยี น และ/หรือส่อื ท่ีเหมาะสม80% ขึน้ ไป
ทกั ษะ (Skill) - แบบทดสอบหลังเรียน
ผูเ้ รยี นสามารถฟงั พูด อ่าน ผเู้ รยี น 80% ขึน้ ไปมีสว่ นรว่ มในการ
- แบบฝึกหัด ในหนังสอื เรียนสาระความรู้ อธบิ ายแลกเปลย่ี นความคดิ เห็น
เขยี นภาษาอังกฤษใน พืน้ ฐานวิชาภาษาองั กฤษในชีวติ ประจำวัน
สถานการณต์ ่าง ๆ โดยใช้ มัธยมศึกษาตอนต้น
สถานการณ์จำลองและ/หรอื ส่อื - ใบงาน
ที่เหมาะสม - ใบความรู้
- แบบทดสอบก่อนเรยี น
เจตคติ (Attitude) - แบบทดสอบหลังเรยี น
1. มคี วามขยนั ใฝร่ ู้ใฝ่เรียน
2. มีความเชื่อม่ันในตนเอง/กล้า - การมสี ว่ นรว่ มในการอธิบายความคิดเหน็
แสดงออก - การสงั เกตพฤตกิ รรม
3. มีเจตคติที่ดีต่อการเรียน
ภาษาองั กฤษ

แบบทดสอบก่อนเรียน หน่วยการจดั การเรียนรทู้ ี่ 1
รายวชิ าภาษาอังกฤษในชีวติ ประจำวัน พต 21001 ระดบั มัธยมศกึ ษาตอนต้น

1. John : Hi, Jane……………………? 6. Theera : Hello. Could I speak to marry Brown please?
Secretary : ………………………………….
Jane : Fine, thanks. How are you?

John : Very well, thank you.

a. How are you? a. I'm afraid she's out

b. Are you okay? b. I think you have the Wrong Number.

c. What are you doing? c. I'm afraid you have got the wrong number.

d. How does your work? d. Sorry, there is no one by That nameNice to meet

2. Mark : Bob, This is John, my friend from Canada. you too.

Bob : How do you do? ………………………….

a. Hello, John? 7. Receptionst : Hello. This is ABC
b. How are you?
c. My name is Bob. industries.………7…………………?
Johe : May I speak to Mr.Smith please?

d. Nice to meet you too. Receptionst : I afraid He is Out. …………8……………..?

3. What does the picture means? Johe : Yes, could you tell him to ring when he gets back?

Receptionst : Yes of course.

a. Victory a. Wait a moment.
b. Bye - bye b. May I help you?
c. Come here. c. Who's Calling Please?
d. This way, please d. May I take a message
4 . Which word is the right for the picture? 8. Receptionst : Hello. This is ABC industries.………7…………………?

a. Kissing Johe : May I speak to Mr.Smith please?

b. Hugging Receptionst : I afraid He is Out. …………8……………..?
c. Good bye
d. Shaking hands Johe : Yes, could you tell him to ring when he gets back?

Receptionst : Yes of course.

5. Today is Suda’s graduation day, what will you say?
a. Wait a moment.

a. Many happy return. b. May I help you?

b. I won’t go with you. c. Who's Calling Please?

c. Good luck in your golden years! d. May I take a message?

d. Congratulations on your success!

9. Aom : How is the movie? 13. Mike : Shall we go out for dinner this evening?

Bob : I afraid, …………………………………. Cathy : …………………………. What time shall we
leave?
a. Well done. Mike : How about 8 p.m.
b. Don't worry.
c. I don't like it. a. Sorry I can't
d. You did a good job b. Certainly not.
c. No, thank you.
10. What sport do you like to play? d. Yes, that's a good idea.
14. A: ……………………………………………………………………..
a. I like writing.
b. I like football. B: Thank you. That’s very kind of you.
c. I like the movie.
d. I like to listen to the radio. a. Can you help me?
11. Wichai : Bravo! At last, Suda is The Winner. b. Do you like a bag?
c. What would you like?
Mana : ……………………………………. d. Shall I carry bag for you?

a. Cheer up. 15. Jack : …………………., that was a very nice party.
b. Well done.
c. You will be fine. Dara : Not at all. I'm glad you enjoy it.
d. She did a good job.
12. Aom : The weather in Bangkok is hotter than in a. It's my pleasure
b. You’re welcome
Singapore. c. Don't mention It
d. Thank you very much.
Bob : ………………………………………………. 16.

a. Certainly. Mark : ……………………………………..?
b. Not so bad. Bob : Yes, here you are.
c. Sorry about that. Mark : Thank you
d. I agree with you. Receptionst : Yes of course.

a. How does your work?
b. What can i do for you?
c. May I borrow your pen?
d. Which one do you like?

17.
Teacher : You’re late again!
Student : …………………………………

a. Not at all
b. I get up early.
c. I can't come to day.
d. I'm sorry about that.
18. ……………………….. Sir, Could you speak louder

please?

a. Excuse me
b. Pardon me
c. Forgive me
d. With pleasure
19. ………………for interrupting. Can you
explain your project clearly?
Excuse me
a. Pardon me
b. Forgive me
c. Apologize me

ใบความรู้ เร่อื ง การทกั ทาย การกลา่ วลา การแนะนำตนเองและผู้อื่นและภาษาทา่ ทางในโอกาสต่างๆ

(Greeting /Leave Taking/ Introducing Yourself and Others)

คำแนะนำในการใชน้ ำประโยคในตารางตอ่ ไปนี้

Greeting(Vocabulary)+Question+ Responses/Answer = Situation

วธิ ีการทักทายแบบทางการและไม่เปน็ ทางการ

Vocabulary Question Responses/Answer Situation

Greeting(Formal/Informal)

( การทักทาย) - How are you? -I’m fine,thank you. And Example:Conversation
you? Siri: Hello/Hi.Nee.How
- Hello/Hi - How are you - Nice to meet you. are you?
- Nice to see you. Nee: Fine thank
- Good morning today? - Glad to see you. you.And you?
- Glad to see you too. Siri : Fine,thanks.
- Good afternoon - How are you - Good bye/Bye.

- Good evening doing?

- Good evening - How do you

- Good bye. do?

Leave Taking( การกลา่ วลา) - See you.Bye. Example:Conversation
- See you later.Bye. Siri: Hello/Hi.Nee.How
- Good bye. - See you soon. are you?
- See you tomorrow. Nee: Very well.We
- Bye-Bye. - See you next week. have a meeting on
- So long./Cheers. - See you on Sunday. Sunday.
- Good night. Siri : Yes.See you on
- See you. Sunday.
Nee: Goodbye. See
you soon.
Siri: Bye.

Introducing Yourself and - I am Siri. - I’m glad to meet you. Example:Conversation
Others (การแนะนำตนเอง - My name’s - Glad to meet you. Pat: May I introduce
และผู้อ่ืน)Introducing Tina. - Please to meet you. myself? My name’s
Yourself(การแนะนำตนเอง) - How do you - It’s nice to meeting you. Pat.
- May I introduce myself? do? Jane : I’m Jane. How
- Can I introduce myself?

do you do ?

Vocabulary Question Responses/Answer Situation
- It’s a pleasure.
- Allow me to introduce Pat : How do you. Nice
to meet you.
myself? Jane: Nice to meet
you,too.
- Let me introduce

myself?

Introducing Yourself and

Others (การแนะนำตนเอง

และผอู้ นื่ ) - introduce - I’m pleased to meet you. Example:Conversation
- It’s nice to meet you. Jack: Bob,This is Lisa.
Introducing Others - Present -It’s pleasure to meet you. Lisa,this is Bob.
- It’s and honour to know Bob:How do you
(การแนะนำผอู้ ่นื ) you. do,Lisa.
- Fancy meeting you. Lisa: How do you
- Let me do,Bob,Fancy meeting
you.
- May I Bob:Pleased to meet
you,too.
- I’d like to

- allow me to

- I’d like you to meet

- May I introduce you to...

-This is

ภาษาทา่ ทางในโอกาสตา่ งๆ - Nice to meet you.
- Hand Shaking -I’m pleased to meet you.
-Goodbye.
- Waving Goodbye -Bye-Bye.
-Bye.
- Hugging(การกอด) -See you tomorrow.
- Kissing (การจบู ) -Hug me ,please.
-I need a hug.
-Give me a hug.
- He kisses his wife
goodbye.
- He kisses his children
goodnight.

ใบความรู้ เรื่อง การตอบโตท้ างโทรศัพท์

(Telephone Conversation)

คำแนะนำในการใช้นำประโยคในตารางต่อไปน้ี

(Vocabulary)+Question+ Responses/Answer = Situation

วธิ ีการตอบโตท้ างโทรศพั ท์เป็นทางการและไมเ่ ปน็ ทางการ

Vocabulary Question Responses/Answer Situation

โต้ตอบทางโทรศพั ท์ - May I speak - I’m speaking. Example:Conversation
- Hello/Hi Theera:Hello.Could I speak
- Good morning to………….,please? to Marry Brows,please?
- Good afternoon Marry Brows: I’m speaking.
- Good evening - Can I speak -……ช่อื ……..speaking.

- Good evening to………….,please? -This is..ชื่อ..speaking.

- Could I speak -He ( She) is out.

to………….,please? -He ( She) isn’t in.

- I’d like to -One moment,please.

speak………….,please? -Just moment,please.
- Hold the line,please.
- Is…………..in?

-Is…………….there?

ใบความรู้ เร่ือง การแสดงความรสู้ กึ ตา่ งๆ

(Expression of feeling)

คำแนะนำในการใช้นำประโยคในตารางต่อไปนี้

(Vocabulary)+Question+ Responses/Answer = Situation

การแสดงความรสู้ กึ ต่างๆ

Vocabulary Question Responses/Answer Situation
-
การแสดงความรูส้ กึ ตา่ งๆ
(Expression of feeling) - Thank you very Example:Conversation
พอใจ much. Dara:I bought you a
- Good. - Oh! Really ? necktie.
- Fine! - I’m glad you like it. Jack: What colour is it?
- Very good! - I was delighted to Dara:It’s grey.Let’s see.
hear that. Jack:Oh! How beautiful!
- Great! Dara:I’m glad you like it.
- How wonderful! Jack:Thank you very
- I like it. much.
-That’s good. Dara:You’re welcome.
-That’s great.
-That’s too bad. Example:Conversation
ไม่พอใจ - That’s terrible. Dara:What are you doing?
- How awful! - That’s awful. Jack: I’m cooking
- What a shame! curry.Let’s teste.
- What a pity! Dara:How awful! It’s too
saity and spicy.
Jack:Really? I’m so sorry.
Dara:Don’t mention it

Vocabulary Question Responses/Answer Situation

สนใจ Example:Conversation
- How interesting! Dara:I’ll have a long
-That’s a good idea. vacation next week.
- What a good idea. Jack: How interesting!
- I’m interested in………. Dara:What about going on
- Don’t care ( about )... a picnic?
- I have no ideas. Jack:That’s good idea.

ใบความรู้ เรือ่ ง การแสดงความร้สู ึกตา่ งๆ

(Expression of feeling)

คำแนะนำในการใชน้ ำประโยคในตารางต่อไปน้ี

(Vocabulary)+Question+ Responses/Answer = Situation

การแสดงความรูส้ กึ ตา่ งๆ

Vocabulary Question Responses/Answer Situation
-
การให้กำลงั ใจ/เห็นใจ/ - Thank you. Example:Conversation
ปลอบใจ -Thank you very Dara:Oh my god! My
- Don’t worry. much. money and documents
- Cheer up. - That very kind of were stolen.
- Take it easy. you. Jack: How unfortunate!
- Relax. - That’s a good idea. But Cheer up. Let,s go to
- You will be fine. the police station.
- Well done. Dara:That’s a good idea.
- You did a good job.

ใบความรู้ เรอ่ื ง การแสดงความคดิ รปู แบบต่างๆ

(Expression of opinions,ideas/wishes/offering hels)

คำแนะนำในการใชน้ ำประโยคในตารางต่อไปนี้

(Vocabulary)+Question+ Responses/Answer = Situation

การแสดงความคิดรูปแบบต่างๆ

Vocabulary Question Responses/Answer Situation
-
การแสดงความคิดเหน็ (เห็น -
ด้วย/ไม่เหน็ ดว้ ย/ยอมรับ/
ไมย่ อมรบั ) - You’re welcome. Example:Conversation
- I think so. - It’s many pleasure. Pim:What do you think
- I agree with you. about his personality?
- Certainly. - Not at all. Ploy: In my opinion,he is
- I don’t think so. smart and friendly.
- I don’t agree with Pim:I don’t think so. On
you. the contrary,I think he is
- I think you’re wrong. serious and quite selfish.
Ploy:Oh! Why do you thing
การกลา่ วขอบคณุ that?
- Thanks a lot. Example:Conversation
- Thank you very Pim:May I borrow you’re
much. pen?
- Many thanks. Pim:Yes.Here you are.
Ploy:Thank you.
Pim : You,re welcome.

กิจกรรมทา้ ยหนว่ ยท่ี 1

Exercize 1 : เรอื่ งการทักทาย (Greeting) (10 คะแนน)
ใหผ้ เู้ รียนเรมิ่ ทำแบบฝึกหัดบทสนทนา โดยการเตมิ คำ หรอื ประโยค ลงในช่องว่าง

1.1 Unofficial Greeting. แบบไมเ่ ป็นทางการ
Alex : Hello, Susan. How are you?
Susan : _____________________. And you?
Alex : ______________________.

1.2 Greeting at work.
Mr. David : Good morning. Miss Judy. How do you do?
Miss Judy : _________________. ___________________.
Mr. David : Nice to see you.
Miss Judy : _________________.

Exercize 2 :การแนะนำตนเองและผู้อ่ืน (Introducing Yourself and others) (1 คะแนน)
2.1 การแนะนำตนเอง (Self-introduction)
John : Hello. My name is John. I’m John from Thailand.
Bob : ___________________. How do you do?
John : ___________________.
2.2 การแนะนำผู้อื่น
Malee : Suda. This is Nida my friend from Phuket.
Suda : How do you do? Nice to meet you.
Nida : __________________________________________

Exercize 3 โทรศัพท์ แลว้ ฝกึ เขียนประโยค และจับคู่สนทนากบั เพ่ือนตามสถานการณ์ต่าง ๆ
ให้ผเู้ รยี นเขียนสำนวน และประโยคภาษาไทยต่อไปนี้ เปน็ ภาษาอังกฤษ

1.1 สวัสดคี ่ะ/ครับ ดฉิ นั /ผม ขอพดู กับคุณสุดาคะ่ /ครบั
____________________________________________________________
____________________________________________________________
1.2 คุณสุดาไมอ่ ยู่คะ่ เธอออกไปขา้ งนอก
____________________________________________________________
____________________________________________________________
1.3 ขอประทานโทษค่ะ/ครับ ดิฉัน/ผมอยากทราบวา่ ใครจะคยุ ด้วยค่ะ/ครับ
____________________________________________________________
____________________________________________________________

Exercize 4 : Choose the best option to complete each dialogue about telephone calls.

On the phone

Operator : Information. May I help you?
Pim :
Operator : Would you please give me the telephone number of Mr. Jim Thompson?
Pim : ………………1…….. The number is 044-233-4221
Operator : 044-233-4221 …………………2……………..
Pim :
Operator : Good morning. Mr. Thompson’s office.
Pim :
Operator : I’d like to speak with Mr. Thompson, please.
Pim : ……………3 ………..
Operator :
Pim : This is Pim Pakid speaking. Will Mr. Thompson be back soon?
……………4 ………..

Well, could you tell him that I called, please?

One moment , please . I think he’s coming in now

All right. Thank you.

1. a. Yes, I will.
b. Excuse me, please.
c. We’ve at your service.
d. Just a moment, please.

2. a. That’s all
b. Well, yes.
c. Thank you.
d. All right.

3. a. Hold on please I’ll see if he’s in. Who should I say is calling?
b. I’m sorry. He’s not in right now, who’s calling, please?
c. All right. Let me check his diary. May I have your name?
d. Let me check whether he’s back yet, could you leave your name and number,
please.

4. a. I expect him in about an hour. Why do you want to talk to him?
b. Probably about five o’clock. Do you want to leave a message?
c. At five. Do you want any information from him?
d. I think he’ll be back in thirty minutes. When would you like to see him?

5. A : Hello , is Bonnie there?
B : ……………………….
C : Bonnie speaking.
D : Hello , Bonnie , This is Sue.
a. Can I take a message?
b. Hang up, please.
c. Hold on.
d. She’s out.

6. A : Hello. Is this Alex?
B : …………………………..
a. Yes, it is.
b. No, I’m not.
c. Yes, he is.
d. No, this is not me.

7. A : Hello. Is Kay there?
B : …………………………
A : Oh? I don’t recognize your voice. Would you like to go to the movies tonight?
a. This is I.
b. This is she speaking.
c. Kay is my name.
d. Yes, I’m here.

Exercize 5 : สำนวนภาษาที่ใชแ้ สดงความร้สู กึ (Expression of feeling)

Exercise 1 Fill in the blanks with suitable expressions given.

- Good idea - How wonderful! - I enjoy it very much
- How awful. - I don’t like it at all. - I had terrible day.

1. A : Hi, Meata. How are you today?
B : Oh. …………………………………………..
A : What’s the matter?

2. A : I bake a cake today. Would you like some?
B : ………………………………. Thanks a lot.

3. A : I buy Spinach with cheese for 2. Would you need one?
B : Oh, no. ……………………………………….

4. A : I will go to Ann’s house party tonight. Wii you go together with me?
B : Oh, yes. It’s………………………………

- That’s interesting. - Really? - Wow…
- I have no idea. - I’m bored. - I’m not interested in it.

5. A : I will let you borrow book, Harry Potter.
B : ……………………
A : Sure.

6. A : Where will you go on a long weekend?
B : ………………………….

- Cheer up - Go on - Go for it
- it’s pity! - I’m sorry to hear that. - that’s too bad.
- Relax! - take it easy. - Calm down.

7. A : I’m going to win the football match tomorrow.
B : …………………………..

8. A : My brother is really sick.
B : ……………………………….

9. A : I feel very angry with my sister.
B : ……………………………

Exercize 6

ให้ผเู้ รยี นศกึ ษาประโยคที่ใชใ้ นการแสดงความคดิ เห็นในรูปแบบต่าง ๆ แล้วฝึกออกเสยี งและเขยี น แลว้
นำไปใชใ้ นสถานการณจ์ ริง โดยใหเ้ ขยี นคำตอบในช่องว่างตามที่กำหนด

1. A : I think the weather in Bangkok is getting hotter. What do you think?
B : ___________________________________________ (กรณเี ห็นดว้ ย)
__________________________________________ (กรณไี ม่เหน็ ด้วย)

2. A : __________________________________________(เสนอความชว่ ยเหลอื )
B : Yes, I’m looking for a shirt.

3. A : __________________________________________(การพูดอนุญาตเข้าช้ันเรียน)
B : O.K.

4. A : __________________________________________(การพูดขอยืมส่งิ ของ)
B : It’s my pleasure.

5. Suda steps on Somchai’s foot. What would she say?
_____________________________________________________

Exercize 7 : Match the response. (ให้ผ้เู รยี นจับคู่ประโยคต่อไปนี้)

a. What a pity! How did you hurt it? _________1) I’m afraid I can’t come to the
class because I’m not feeling well.
b. That’s OK. I’ll tell you what we’re going to _________2) I’m sorry the train was late.
do and you can stay at home.
c. Don’t worry! It isn’t expensive. _________3) I’m really sorry. I’ve broken the
plate.
d. That’s OK. Everybody is already here. _________4) I’m afraid I can’t come
to work today. I’ve got a temperature.
e. Don’t worry! Take some aspirin and stay in _________5) I’m sorry, I can’t play football
bed. today. I’ve hurt my leg.

แบบทดสอบหลงั เรยี น หน่วยการจัดการเรียนรู้ที่ 1
รายวชิ าภาษาองั กฤษในชีวติ ประจำวัน พต 21001 ระดับมัธยมศกึ ษาตอนต้น

1. John : Hi, Jane……………………? 6. Theera : Hello. Could I speak to marry Brown please?
Jane : Fine, thanks. How are you? Secretary : ………………………………….

John : Very well, thank you.

a. How are you? a. I'm afraid she's out

b. Are you okay? b. I think you have the Wrong Number.

c. What are you doing? c. I'm afraid you have got the wrong number.
d. How does your work?
d. Sorry, there is no one by That nameNice to meet

2. Mark : Bob, This is John, my friend from Canada. you too.

Bob : How do you do? …………………………. 7. Receptionst : Hello. This is ABC

a. Hello, John? industries.………7…………………?
b. How are you? Johe : May I speak to Mr.Smith please?
c. My name is Bob. Receptionst : I afraid He is Out. …………8……………..?
d. Nice to meet you too.
3. What does the picture means? Johe : Yes, could you tell him to ring when he gets back?

Receptionst : Yes of course.

a. Victory a. Wait a moment.
b. Bye - bye b. May I help you?
c. Come here. c. Who's Calling Please?
d. This way, please d. May I take a message
4 . Which word is the right for the picture? 8. Receptionst : Hello. This is ABC industries.………7…………………?

a. Kissing Johe : May I speak to Mr.Smith please?
b. Hugging Receptionst : I afraid He is Out. …………8……………..?
c. Good bye
Johe : Yes, could you tell him to ring when he gets back?

Receptionst : Yes of course.

d. Shaking hands a. Wait a moment.
5. Today is Suda’s graduation day, what will you say? b. May I help you?

a. Many happy return. c. Who's Calling Please?
b. I won’t go with you. d. May I take a message?

c. Good luck in your golden years!

d. Congratulations on your success!

9. Aom : How is the movie? 13. Mike : Shall we go out for dinner this evening?

Bob : I afraid, …………………………………. Cathy : …………………………. What time shall we
leave?
a. Well done. Mike : How about 8 p.m.
b. Don't worry.
c. I don't like it. a. Sorry I can't
d. You did a good job b. Certainly not.
c. No, thank you.
10. What sport do you like to play? d. Yes, that's a good idea.
14. A: ……………………………………………………………………..
a. I like writing.
b. I like football. B: Thank you. That’s very kind of you.
c. I like the movie.
d. I like to listen to the radio. a. Can you help me?
11. Wichai : Bravo! At last, Suda is The Winner. b. Do you like a bag?
c. What would you like?
Mana : ……………………………………. d. Shall I carry bag for you?

a. Cheer up. 15. Jack : …………………., that was a very nice party.
b. Well done.
c. You will be fine. Dara : Not at all. I'm glad you enjoy it.
d. She did a good job.
12. Aom : The weather in Bangkok is hotter than in a. It's my pleasure
b. You’re welcome
Singapore. c. Don't mention It
d. Thank you very much.
Bob : ………………………………………………. 16.

a. Certainly. Mark : ……………………………………..?
b. Not so bad. Bob : Yes, here you are.
c. Sorry about that. Mark : Thank you
d. I agree with you. Receptionst : Yes of course.

a. How does your work?
b. What can i do for you?
c. May I borrow your pen?
d. Which one do you like?

17.
Teacher : You’re late again!
Student : …………………………………

a. Not at all
b. I get up early.
c. I can't come to day.
d. I'm sorry about that.
18. ……………………….. Sir, Could you speak louder

please?

a. Excuse me
b. Pardon me
c. Forgive me
d. With pleasure
19. ………………for interrupting. Can you
explain your project clearly?

a. Excuse me
b. Pardon me
c. Forgive me
d. Apologize me

Answer key

Exercize 1

1.1 Unofficial Greeting. แบบไมเ่ ป็นทางการ
Alex : Hello, Susan. How are you?
Susan : Fine. Thank you. And you?
Alex : Fine, Thank you.

1.2 Greeting at work.
Mr. David : Good morning. Miss Judy. How do you do?
Miss Judy : Good morning. Mr. David. How do you do?
Mr. David : Nice to see you.
Miss Judy : Nice to see you too.

Exercize 2: การแนะนำตนเองและผู้อน่ื (Introducing Yourself and others) (1 คะแนน)
2.1 การแนะนำตนเอง (Self-introduction)
John : Hello. My name is John. I’m John from Thailand.
Bob : Hello. My name is Bob. How do you do?
John : How do you do?
2.2 การแนะนำผู้อืน่
Malee : Suda. This is Nida my friend from Phuket.
Suda : How do you do? Nice to meet you.
Nida : How do you do? Nice to meet you too.

Exercize 3 : โทรศพั ท์ แลว้ ฝกึ เขยี นประโยค และจบั คู่สนทนากบั เพอื่ นตามสถานการณต์ า่ ง ๆ
ใหผ้ ้เู รียนเขียนสำนวน และประโยคภาษาไทยตอ่ ไปน้ี เปน็ ภาษาองั กฤษ

1.1 สวัสดคี ่ะ/ครบั ดฉิ นั /ผม ขอพูดกบั คณุ สดุ าค่ะ/ครับ
Hello. May I speak to Suda, please?

1.2 คุณสุดาไม่อย่คู ่ะ เธอออกไปขา้ งนอก
Suda is out.

1.3 ขอประทานโทษคะ่ /ครับ ดิฉนั /ผมอยากทราบวา่ ใครจะคุยดว้ ยค่ะ/ครบั
Who is calling, please?

Exercize 4

1.d. 2.c. 3.b. 4.b. 5.c. 6.c. 7.b.

Exercize 5

1. I had terrible day. 2. How wonderful! 3. I don’t like it at all.
4. Good idea 5. Really? 6. I have no idea.
7. Go for it 8. I’m sorry to hear that. 9. Calm down.
Exercize 6

1. A : I think the weather in Bangkok is getting hotter. What do you think?
B : - I think so. (กรณเี หน็ ดว้ ย)
- I agree with you.
- I don’t agree with you. (กรณีไม่เหน็ ดว้ ย)

2. A : - What can I do for you? , (เสนอความชว่ ยเหลือ)
- May I help you?
- Can I help you?

B : Yes, I’m looking for a shirt.
3. A : May I come in? (การพูดอนญุ าตเขา้ ช้ันเรยี น)

B : O.K.
4. A : May I borrow your English book? (การพดู ขอยืมสง่ิ ของ)

B : It’s my pleasure.
5. Suda steps on Somchai’s foot. What would she say?

I’m sorry/ I’m so really sorry

Exercize 7 Match the response. (ใหผ้ ู้เรยี นจบั คู่ประโยคต่อไปนี้)

a. What a pity! How did you hurt it? ____b___1) I’m afraid I can’t come to the class
because I’m not feeling well.
b. That’s OK. I’ll tell you what we’re going to ____d____2) I’m sorry the train was late.
do and you can stay at home.
c. Don’t worry! It isn’t expensive. ____c____3) I’m really sorry. I’ve broken the
plate.
d. That’s OK. Everybody is already here. ____e____4) I’m afraid I can’t come
to work today. I’ve got a temperature.
e. Don’t worry! Take some aspirin and stay in ____a____5) I’m sorry, I can’t play football
bed. today. I’ve hurt my leg.

เฉลยแบบทดสอบกอ่ นเรยี น - หลงั เรยี น
รายวชิ าภาษาองั กฤษในชีวิตประจำวัน พต 21001 ระดับมธั ยมศึกษาตอนตน้

1. A 2. D 3. C 4. A 5. D 6. A 7. B 8. D 9. C 10. B

11. D 12. D 13. D 14. D 15. D 16. C 17. D 18. A 19. C

8.แบบสงั เกตพฤติกรรมการทำงานรายบุคคล

มคี วาม รวม

ลำ ช่อื – สกลุ ต้งั ใจใน มีความ ตรงต่อ ความ
ดบั ผรู้ บั สะอาด ผลสำเร็จ
การ รับผิดชอบ เวลา ของงาน 20
ท่ี การประเมนิ
ทำงาน เรยี บร้อย คะแนน

43214321432143214321

เกณฑก์ ารให้คะแนน

ปฏิบัติหรอื แสดงพฤติกรรมอยา่ งสมำ่ เสมอ ให้ 4 คะแนน
ให้ 3 คะแนน
ปฏิบตั ิหรือแสดงพฤติกรรมบ่อยครัง้ ให้ 2 คะแนน
ให้ 1 คะแนน
ปฏิบตั หิ รอื แสดงพฤตกิ รรมบางครง้ั

ปฏบิ ตั หิ รือแสดงพฤติกรรมน้อยคร้งั

เกณฑก์ ารตดั สินคณุ ภาพ

ชว่ งคะแนน ระดับคุณภาพ

18 - 20 ดมี าก

14 - 17 ดี

10 - 13 พอใช้

ตำ่ กวา่ 10 ปรับปรุง

แบบบนั ทกึ ประเมนิ ดา้ นคณุ ลักษณะอันพึงประสงค์

เกณฑ์การประเมนิ ความสามารถของผเู้ รยี น ระดบั คุณภาพ
4 3 21

มวี ินยั เขา้ เรียนสม่ำเสมอ ส่งงานตามเวลาท่ีกำหนด

ใฝเ่ รยี นรู้ มคี วามกระตือรือร้นในการเรียน เสาะแสวงหา

ความรู้อย่เู สมอ

มงุ่ ม่ันในการทำงาน มีลำดบั ขั้นในการทำงาน

รวมคะแนน

ระดับคุณภาพ 4 = ดีมาก 3 = ดี 2 = พอใช้ 1 = ควรปรบั ปรุง

คะแนนเฉล่ีย......................................

แบบประเมินพฤติกรรมการทำงานกลุม่

กลุ่ม ..........................................................................................................

สมาชิกในกลุม่ 1. .......................................................................... รหสั นกั ศกึ ษา..................................

2. ............................................................................รหัสนกั ศึกษา.................................

3. ............................................................................รหัสนักศึกษา.................................

4. ............................................................................รหัสนกั ศึกษา.................................

5..............................................................................รหัสนกั ศึกษา..................................

6. ............................................................................รหัสนักศึกษา..................................

คำชี้แจง: ใหน้ กั เรียนทำเครื่องหมาย ✓ ในช่องทต่ี รงกับความเป็นจริง

พฤตกิ รรมทีส่ ังเกต คะแนน
321

1. มสี ่วนรว่ มในการแสดงความคิดเหน็
2. มคี วามกระตือรอื รน้ ในการทำงาน
3. รับผดิ ชอบในงานทไี่ ดร้ ับมอบหมาย
4. มขี ้นั ตอนในการทำงานอย่างเปน็ ระบบ
5. ใชเ้ วลาในการทำงานอยา่ งเหมาะสม

รวม

เกณฑ์การให้คะแนน พฤติกรรมท่ีทำเป็นประจำ ให้ 3 คะแนน
เกณฑก์ ารใหค้ ะแนน พฤติกรรมที่ทำเปน็ บางคร้ัง ให้ 2 คะแนน
พฤตกิ รรมที่ทำน้อยครงั้ ให้ 1 คะแนน

ช่วงคะแนน ระดบั คุณภาพ
13-15 ดี
8-12 ปานกลาง
5-7 ปรบั ปรงุ

บันทึกหลังการจดั การเรียนรู้

กศน.ตำบลหนองเสมด็ อำเภอเมืองตราด จังหวดั ตราด
สัปดาห์ที.่ ......... ครผู ู้สอน นางสาวภัทรนนั ต์ มะโนกจิ
ระดับมธั ยมศึกษาตอนต้น รายวิชาภาษาองั กฤษในชีวิตประจำวนั รหัสวชิ า พต 21001

1. ผลการจัดกิจกรรมการเรยี นรู้ จำนวนนกั ศกึ ษาทเ่ี ข้าเรียน ........ คน
1.1 การประเมนิ โดยใช้ แบบทดสอบก่อนเรยี น-หลังเรียน พบว่าคะแนนการทดสอบหลังเรยี น มากกว่า
กอ่ นเรยี นจำนวน ........ คน คิดเปน็ ร้อยละ ............ คะแนนการทดสอบหลังเรยี น น้อยกว่ากอ่ นเรียน
จำนวน ......... คน คิดเปน็ ร้อยละ ............
1.2 การประเมินจากการทำใบงาน พบว่าคะแนนที่ไดผ้ ่านเกณฑร์ อ้ ยละ..............จำนวน ........... คน
คิดเป็นรอ้ ยละ .................. นอ้ ยกว่าเกณฑ์ จำนวน ............ คน คิดเปน็ ร้อยละ ..................

2. เนอื้ หา/สาระทสี่ อน
............................................................................................. .............................................................................. ..............
...................................................................... ............................................................................................. ......................
3. กิจกรรมการเรียนการรู้
................................................................................................................... ........................................................ ..............
........................................................................................................................................................................ .................
4. ปญั หาอุปสรรคในการเรียนจัดกจิ กรรมการเรียนรู้
...................................................................... ...................................................................................................... .............
............................................................................................................................................ .............................................
5. แนวทางการแกป้ ัญหา
.........................................................................................................................................................................................
................................................... ........................................................................................ ..............................................

ลงช่ือ....................................................................
(นางสาวภทั รนันต์ มะโนกจิ )
ครู กศน.ตำบล

วนั ท่.ี ............../.................../...................
ความคิดเหน็ /ข้อเสนอแนะของผู้บริหาร
.......................................................................................................................................................................................
................................................................................................ .................................................... ...................................

ลงชอ่ื ........................................................
(นายเฉลิมพล พวงทอง)

ผอู้ ำนวยการ กศน.อำเภอเมืองตราด

แผนการจัดการเรยี นรู้
ภาคเรยี นที่ 2/2560
ระดับมธั ยมศกึ ษาตอนตน้ กศน.อำเภอเมืองตราด จงั หวัด ตราด
สัปดาหท์ ี่ ………. เวลา 3 ชั่วโมง
วชิ า ภาษาองั กฤษในชีวิตประจำวัน รหสั วิชา พต21001 จำนวน 4 หน่วยกติ

มาตรฐานท่ี 2.1 มีความรคู้ วามเขา้ ใจ และทกั ษะพืน้ ฐานเกี่ยวกับภาษาและการส่อื สาร
มีความรู้ ความเขา้ ใจ ทักษะและเจตคตเิ ก่ียวกบั ภาษาทา่ ทาง การฟงั พูด อ่าน เขียน ภาษาตา่ งประเทศ

ดว้ ยประโยคที่ซับซ้อนในชีวิตประจำวนั และงานอาชีพของตนไดถ้ ูกตอ้ งตามหลกั ภาษาวฒั นธรรม และกาลเทศะของ
เจ้าของภาษา

หน่วยการเรยี นรู้ เร่ือง ประโยคต่างๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนกั งานขบั รถรับจ้างและพนักงานบริการ
(Different Types of English Sentences For Occupations.)

1. สาระสำคัญ
เรยี นรใู้ นเร่ือง ประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนกั งานขับรถรบั จา้ งและพนักงานบริการ

(Different Types of English Sentences For Occupations.) สามารถใชค้ ำ ประโยคบอกเลา่ ประโยคคำถาม
ประโยคปฏเิ สธ ประโยคคำสง่ั ประโยคอุทาน คำศัพท์ วลตี ่างๆ ทเ่ี ก่ียวข้องกับอาชีพพนักงานขับรถรบั จ้างและ
พนกั งานบริการได้

2. เนอื้ หา
1. ประโยคตา่ งๆ ในภาษาอังกฤษสำหรบั อาชีพพนกั งานขับรถรับจ้างและพนักงานบรกิ าร (Different

Types of English Sentences For Occupations.)
1.1 ประโยคบอกเล่า การจัดลำดับคำในประโยคบอกเลา่
Subject + Verb / Subject + Verb + Complement / Subject + Verb + Object
1.2 ประโยคคำถาม คำที่ใชใ้ นการตงั้ คำถาม เชน่ Who, When, Where, Why, What, How
1.3 ประโยคปฏเิ สธ รูปแบบประโยคปฏเิ สธ และคำกริยาท่ีใช้
1.4 ประโยคคำส่งั รปู แบบประโยคคำสั่ง/กลมุ่ คำทใ่ี ช้และตวั อยา่ งประโยค เชน่

Come here. Let’s go now. Open the door, please. Please sit down. Come here right now. etc.
1.5 ประโยคอทุ าน รูปแบบประโยคอทุ านและตวั อย่างประโยค Oh! My god., Wow! ,

How marvelous! , What a wonderful party! ,etc.
2. การพูดสำหรบั พนกั งานขับรถรับจา้ ง
2.1 พดู ตามมารยาทสังคม และเหมาะสม กบั สถานการณ์ เชน่ Pardon me. Again please.

Please speak slowly. Where are you going to? Where to, sir? Where to, Madam?
Where to, miss? Please get in./ Get in please. Please check your belongings. Don’t forget your
belongings. Your change, sir. Thank you very much.

2.2 พูดแสดงความร้สู กึ และความคิดเห็น เชน่ Traffic is bad. It takes an hour to the hotel.
It takes about 45 minutes to get there. The floating market is very interesting. Why don’t you
shop at the Maboonkrong? Be careful! Watch out! Is this your first time in Thailand? I hope
you have a good time in Bangkok. Enjoy your stay.

2.3 พูดแสดงความช่วยเหลือ เชน่ Let me help you. I can stop at the nearest toilet.
I can stop at a convenience store. You can hire me all day. I’ll give you a cheap price. I can
take a u-turn and drop you at the opposite side.

2.4 พดู ขออนญุ าต เช่น Can I take an express way, sir? , Can I stop at a gas station to
check for the tyres? , I think I have a flat tyre.

3. ภาษาอังกฤษสำหรับพนกั งานบริการ ในสถานทีต่ า่ งๆ
3.1 กลา่ วตอ้ นรับทักทายลูกค้าโดยพนกั งานบริการ เช่น Good morning, sir/ madam.

Good afternoon, sir/ madam. Good evening, sir/ madam.
3.2 ใช้ประโยค/สำนวนเสนอความชว่ ยเหลอื / ให้ขอ้ มูลแก่ลกู ค้า เชน่ May I help you?

Can I help you? What can I do for you? If you need anything, please let me know.
ผู้รับบรกิ ารตอบรับ เช่น Yes, please. Yes, of course. Sure/ Certainly. หรอื กลา่ วขอบคณุ เชน่
Thank you. Thank you for your help. ผ้ใู ห้บรกิ ารตอบรบั การขอบคุณ ของลูกค้า เช่น It’s my pleasure.
It doesn’t matter. Don’t mention it. You’re welcome.
3. จดุ ประสงคก์ ารเรยี นร/ู้ ผลการเรยี นรู้ท่ีคาดหวงั

1. รจู้ ักลักษณะของประโยคในภาษาอังกฤษ (ประโยคบอกเล่า/ประโยคคำถาม/ประโยคปฏเิ สธ/ประโยค
คำสัง่ /ประโยคอทุ าน) และสามารถนำไปใชใ้ นชีวติ ประจำวัน

1.1 เขยี นและจัดลำดบั คำในประโยคบอกเลา่ ได้ตามรูปแบบ
1.2 เขยี นประโยคคำถามได้ถูกต้องตามหลกั ไวยากรณ์
1.3 เขียนประโยคปฏเิ สธและคำกรยิ าท่ีใชไ้ ดต้ ามรูปแบบประโยคปฏิเสธ
1.4 เขียนประโยคหรือกลุ่มคำไดต้ ามรูปแบบท่ีกำหนด
1.5 เขยี นประโยคอทุ านหรือกลุ่มคำได้ตามรูปแบบท่ีกำหนด
2. การพดู สำหรบั พนกั งานขับรถรบั จา้ ง
2.1 ใช้ประโยคตอ้ นรับลูกค้าในสถานบริการตา่ ง ๆ ได้
2.2 ใชป้ ระโยค/ สานวนเสนอความช่วยเหลือ/ให้ข้อมูลแก่ลูกค้าในสถานบรกิ ารตา่ ง ๆ ได้
2.3 ใชป้ ระโยคเพื่อพูดแสดงความช่วยเหลือได้
2.4 ใชป้ ระโยคเพื่อพูด ขออนุญาตได้
3. การพดู สำหรับพนักงานบรกิ าร
3.1 ใช้ประโยคต้อนรับลูกคา้ ในสถานบริการต่าง ๆ
3.2 ใช้ประโยค/สำนวนเสนอความช่วยเหลอื ให้ข้อมูลแก่ลูกค้า

4. กระบวนการจัดการเรียนรแู้ ละกจิ กรรม

4.1 ขน้ั นำ

1. ครกู ล่าวทกั ทายผูเ้ รียนเป็นภาษาองั กฤษ พร้อมซักถามผู้เรยี นแตล่ ะคน วา่ ทำอาชพี อะไรบ้าง

2. ครใู ห้ผ้เู รียนเล่นเกมทาย คำศพั ท์เก่ยี วกับอาชพี โดยครเู ตรียมบัตรคำอาชีพต่างๆ และให้ผ้เู รียน

ออกมาจบั สลากบัตรคำในกล่องท่ีครเู ตรียมไว้ จากน้นั ใหผ้ เู้ รยี นทำทา่ ทางประกอบโดยไม่ออกเสยี งให้เพือ่ นๆในชั้น

เรยี นทายวา่ เปน็ อาชพี อะไร หลงั จากนนั้ ให้ผู้เรียนทุกคนอ่านออกเสยี งคำศพั ทน์ ัน้ ๆ พร้อมเพรียงกนั (ให้ผเู้ รยี นออกมา

จบั สลากบัตรคำ ประมาณ 4 – 5 คน)

ตัวอย่าง เชน่

ผเู้ รยี น คนท่ี 1 จับสลากได้คำว่า Doctor ตอ้ งทำท่าทางเพือ่ ให้เพื่อนๆในช้นั เรยี นทาย

คำศัพท์ให้ถูกต้อง เกยี่ วกบั อาชีพนน้ั ๆ

3. ผู้สอนชแี้ จงจุดประสงค์การเรียนรู้ เก่ียวกบั ประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนกั งานขับ

รถรบั จา้ งและพนักงานบริการ

4. ครูใหผ้ ้เู รยี นทำแบบทดสอบก่อนเรยี นเพ่ือทดสอบความรูเ้ ดมิ ของผเู้ รยี น

4.2 ขน้ั สอน

1. ครู อธิบายพร้อมยกตวั อย่าง ประโยคต่างๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนักงานขบั รถรบั จ้างและ

พนกั งานบริการ

ประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษ ตวั อยา่ งประโยค

ประโยคบอกเลา่ Subject + Verb I am a driver.

ประโยคคำถาม Wh- Question? (who, when, where, What is your name?

why etc. ) Can I help you?

Can I stop at a gas station to check for the tyres?

etc.

ประโยคปฏเิ สธและคำกริยาท่ีใช้ They are not drivers.

I don’t like tea.

etc.

ประโยคคำส่ัง/กลุม่ คำทใี่ ช้และตัวอยา่ งประโยค Come here, Let’s go now.

Let me help you.

Pardon me.

etc.

ประโยคอุทาน Oh! My god.

What a wonderful party.

Wow

etc.

2. ครใู หผ้ ู้เรยี นดูคลิป VDO เก่ยี วกบั บทสนทนาภาษาอังกฤษสำหรับอาชพี

https://www.youtube.com/watch?v=2ww_o9s0OhY
3. ครใู หผ้ เู้ รียนฝึกสนทนาภาษาองั กฤษเกีย่ วกับสถานการณต์ ่างๆ พร้อมให้ผู้เรียนแสดงบทบาทสมมติ
ดงั ต่อไปนี้
At Bus station
Passenger : Take me to the Emerald Buddha Temple, please.
Driver : Sure, sir
Passenger : Please use the toll way. The traffic is jammed now and I’m in a hurry.
Driver : Yes, please put on your seat belt, sir.
Passenger : How much is the fare to airport?
Driver : It’s 150 bath.
Passenger : This is 200 bath.

Driver : Thanks, you gave me 200 bath. Your change is 50 bath
Passenger : Thanks.

At restaurant
Waiter : Are you guys ready to order yet?
Customer : No really. Could you give us a couple more minutes, please?
Waiter : Sure. No problem. Just let me know when you’re ready to order.
Customer : Sorry. We really can’t decide. Could you recommend us the dish of the day?
Waiter : Today we have chef’s “Tom Yum Goong” and it’s in the set menu.
Customer : “Tom Yum Goong”? Is it vegetarian?
Waiter : No, it’s not. It’s clear sour soup with shrimp, flavored with fresh lemon grass

and kaffir lime leaf.
Customer : I see. That sounds yummy. I’ll take that please. And I’ll have Pad Thai for

Dianne.

1. ครูและผเู้ รยี นรว่ มกันสรปุ เกีย่ วกับประโยคต่างๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนกั งานขบั รถรบั จา้ งและ
พนักงานบริการ และแลกเปล่ียนเรียนรู้ซึง่ กนั และกนั

2. ครใู หผ้ ู้เรยี นไปเรยี นรเู้ พ่ิมเติม เรื่อง ประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษสำหรบั อาชีพพนักงานขบั รถรบั จา้ งและ
พนักงานบริการในหนงั สือเรียนสาระความรู้พืน้ ฐานวชิ าภาษาอังกฤษในชีวติ ประจำวนั มัธยมศกึ ษาตอนต้น
หนา้ 20 – 27 และ หนา้ 39 – 49 เพอ่ื ทบทวนความรู้

3. ผู้สอนใหน้ ักเรยี นทำแบบทดสอบหลงั เรยี น
5. สอื่ /แหล่งเรียนรู้

- คลปิ VDO เกย่ี วกบั บทสนทนาภาษาอังกฤษสำหรับอาชพี

https://www.youtube.com/watch?v=2ww_o9s0OhY

- หนงั สือเรียนสาระความรู้พ้นื ฐานวิชาภาษาองั กฤษในชวี ิตประจำวนั มัธยมศกึ ษาตอนต้น
- แบบทดสอบก่อนเรยี น /หลังเรียน ประโยคต่างๆในภาษาองั กฤษสำหรบั อาชพี พนักงานขบั รถรับจ้างและ

พนักงานบริการ (Different Types of English Sentences For Occupations.)
- ใบงานประโยคตา่ งๆในภาษาองั กฤษสำหรบั อาชพี พนักงานขบั รถรับจ้างและพนักงานบริการ (Different

Types of English Sentences For Occupations.)
- ใบความร้ปู ระโยคต่างๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนักงานขบั รถรบั จ้างและพนักงานบริการ

(Different Types of English Sentences For Occupations.)
6. การวดั และประเมินผล

- แบบทดสอบก่อนเรียน /หลังเรยี น ประโยคต่างๆในภาษาองั กฤษสำหรบั อาชพี พนกั งานขับรถรับจ้างและ
พนักงานบริการ (Different Types of English Sentences For Occupations.)

- ใบงานประโยคต่างๆในภาษาองั กฤษสำหรบั อาชพี พนักงานขบั รถรับจ้างและพนักงานบริการ (Different
Types of English Sentences For Occupations.)

- ใบความรปู้ ระโยคต่างๆในภาษาอังกฤษสำหรับอาชีพพนกั งานขับรถรับจ้างและพนักงานบรกิ าร

(Different Types of English Sentences For Occupations.)

- แบบสงั เกตพฤติกรรมการทำงานรายบุคคล

- แบบบนั ทึกประเมินดา้ นคุณลกั ษณะอันพึงประสงค์

- แบบสงั เกตพฤติกรรมการทำงานกลมุ่

7.เกณฑก์ ารวัด

การวัดผลตามจุดประสงค์ เครือ่ งมือการวดั ผล เกณฑก์ ารประเมินผล

ความรู้ (Knowledge)

ผู้เรยี นรจู้ กั และเข้าใจลกั ษณะ - แบบทดสอบก่อนเรยี น /หลังเรียน ผา่ นการตอบคำถามได้ 80%

ของประโยคในภาษาอังกฤษตาม ประโยคต่างๆในภาษาองั กฤษสำหรับ ข้ึนไป

วัตถปุ ระสงค์ของการใช้ ได้แก่ ประโยค อาชีพพนักงานขับรถรับจา้ งและพนกั งาน

บอกเล่า ประโยคคำถาม ประโยค บรกิ าร (Different Types of English

ปฏเิ สธ ประโยคคำสงั่ ประโยคอุทาน Sentences For Occupations.)

และสามารถนำไปใช้ในชวี ิตประจำวนั - ใบงานประโยคต่างๆในภาษาองั กฤษ

ได้ รวมทงั้ ทราบลักษณะของประโยค สำหรบั อาชีพพนกั งานขบั รถรับจา้ งและ

ความรวม(Compound Sentence) พนกั งานบริการ (Different Types of

English Sentences For

Occupations.)

- แบบสงั เกตพฤตกิ รรมการทำงาน

รายบุคคล

- แบบสังเกตพฤติกรรมการทำงานกลมุ่

ทกั ษะ (Skill)

ผูเ้ รียนสามารถใช้ประโยคใน - แบบทดสอบก่อนเรยี น /หลังเรียน ผู้เรียนใช้ประโยคใน

ภาษาองั กฤษตามวัตถปุ ระสงคข์ องการ ประโยคตา่ งๆในภาษาองั กฤษสำหรบั ภาษาองั กฤษตามวตั ถปุ ระสงค์

ใช้ ได้แก่ ประโยคบอกเล่า ประโยค อาชพี พนักงานขบั รถรบั จ้างและพนักงาน ของการใช้ ได้ 80% ขน้ึ ไป

คำถาม ประโยคปฏิเสธ ประโยคคำส่งั บรกิ าร (Different Types of English

ประโยคอุทานประโยคความรวม Sentences For Occupations.)

(Compound Sentence)และสามารถ - ใบงานประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษ

นำไปใชใ้ นชวี ติ ประจำวนั ได้ สำหรับอาชพี พนกั งานขับรถรับจ้างและ

พนักงานบริการ (Different Types of

English Sentences For

Occupations.)

- แบบสงั เกตพฤตกิ รรมการทำงาน

รายบคุ คล

- แบบสังเกตพฤตกิ รรมการทำงานกลุ่ม

การวัดผลตามจุดประสงค์ เครอ่ื งมือการวดั ผล เกณฑก์ ารประเมินผล
เจตคติ (Attitude)
1. มคี วามขยนั ใฝ่รใู้ ฝ่เรยี น - การมสี ่วนรว่ มในการทำกิจกรรม ผ้เู รียน 80% ขน้ึ ไปมีสว่ นร่วม
2. มีความเชือ่ มนั่ ในตนเอง/กลา้
แสดงออก - แบบบันทกึ ประเมินด้านคณุ ลกั ษณะอัน ในการอธบิ ายแลกเปลย่ี นความ
3. มีเจตคตทิ ด่ี ตี ่อการเรียน
ภาษาอังกฤษ พึงประสงค์ คิดเห็น

แบบทดสอบก่อนเรยี น
รายวชิ าภาษาอังกฤษในชีวิตประจำวัน พต 21001 ระดับมัธยมศกึ ษาตอนตน้

แผนการจัดการเรียนรูท้ ่ี 2

1 . A : Someone taken my umbrella. 4.
B : I haven’t taken it. Mary : ………………………………….
A : Well,………….has token it, then? Nancy : I teach at ABC school.

a. who a. When do you live?
b. what
c. which b. Where do you teach?
d. whom
c. Where do you want to go?
2. A : ……is she want to go the church?
B : Because she wanted to pray to the god d. When Did You Leave School?
for help.
5. A : Are you are Student?
a. Why B : ……………………………………..
b. How
c. What a. Yes, I am.
d. When b. Yes He is.
c. No, He is not.
3. A : ………………. did he go? d. No, He is not handsome .
B : He went shopping In the Mall.
6. It is to loud, Please……………….the radio.
a. When
b. Which a. turn on
c. Where b. turn off
d. How far c. turn over
d. turn down
7. ……………………….! We have won.

a. Ha
b. On
c. Alas
d. Hurrah

8. Taxi driver : Where are you going? 12. Seller : ………………………… Can I help you?

Tourist : Please take me to Khao Sarn Road. Customer : Yes, I looking for the red jacket?

Taxi driver : ……………………………………. Seller : O.K. please wait.

a. Not now. a. May I help you?
b. It’s far away. b. How do you do?
c. Get in, please. c. What do you want?
d. Get out, please. d. Good morning, madam.

9. Tourist : Can you speed up? I’m in a hurry. Waitress: ………………………… Would you like some drink?
Taxi driver : ……………………………………. 13. Customer : Yes, I would like a glass of coffee.

a. Yes, I can slow down. a. Good bye, sir.
b. Yes, I can take the express way. b. May I help you?
c. Yes, you will reach with in 20 minutes. c. Good afternoon, sir.
d. Yes, I can take you to the nearest d. What do you think about it?
15.
toilet.
10. Tourist : Can you get me a drink? Clerk: Good morning, sir…………………………
Customer : I would like to send this present, please.
Taxi driver : …………………………………….
a. May I help you?
a. Let me help you. b. May I have this?
b. You can hire me all day. c. Can I borrow your pen?
c. I can stop at the nearest toilet. d. Do you need some help?
d. I can stop at a convenience store.
15. Clerk: Good morning, madam. ……………….
11. Taxi driver : I think I have a flat tyre. Passenger : I would like to buy a ticket to Hat yai.

……………………………………. a. What can I do for you?
Tourist : Yes, go ahead. b. Do you need some help?
c. What would you like to do?
a. Can I take express way? d. What kind of ticket you want?
b. Can I take an express way, sir?
c. Can I borrow you some money?
d. Can I stop at a gas station to check

the tyres?

ใบความรู้ประโยคตา่ งๆในภาษาอังกฤษ(Different Types of English Sentences)

คำแนะนำในการใช้นำคำในตารางต่อไปน้มี ารวมกันใหไ้ ดป้ ระโยคทส่ี มบรู ณ์

Sentence (Subject)+ Verb +Question Object = Situation

Sentence Verb Object Situation

Affermative Sentence

(ประโยคบอกเล่า)

I - walk Example: Sentence

He - runs -She cooks some food.

She - cooks - some food -My friend give me a book.

The teacher - is teaching - English

Question Form

(ประโยคคำถาม)

Who - is Object Example: Sentence

When - am -When did you leave

Where -are school?

Why -was -Where are you teach?

What -were -What is your name?

How -How do you like it?

Negative Sentence

(ประโยคปฏิเสธ)

Is - is not/isn’t Example: Sentence

I - am not -He will not go to the bank.

He - does not - You do not finish your

/doesn’t work.

She - does not -He dose not wash his ands.

/doesn’t - They are not farmer.

The teacher - dose not - He doesn’t like Bobby.

/doesn’t - I don’t want to go with

We - are not/aren’t him.

You - are not/aren’t

They - are not/aren’t

Imperative Sentence Please. Example: Sentence
(ประโยคคำส่งั ) -Come here,please.
-Come here. -Open the door,please.
-Open the door. -Sit down,please.
-Sit down - Come here,please.
- Come here. - Please Come in.
- Come in.

ใบความรู้ประโยคตา่ งๆในภาษาองั กฤษ

(Different Types of English Sentences)

คำแนะนำในการใช้นำคำในตารางต่อไปนี้มารวมกนั ให้ไดป้ ระโยคทีส่ มบรู ณ์

Sentence (Subject)+ Verb +Question Object = Situation

Sentence Verb Object Situation

Interjection Sentence

(ประโยคอุทาน)

Oh! Example: Sentence

Wow! - I don’t like the film what

Well done! boring it is!

What a pity! -Oh! What a fright.

Great! - Hush! The baby is

Oh! My god! sleeping.

ประโยคบอกเลา่ ประโยคคำถาม ประโยคปฏเิ สธ
EN205001 EN205002 EN205003

ประโยคคำสั่ง ประโยคอุทาน
EN205004 EN205005

ใบความรู้ภาษาอังกฤษสำหรบั อาชพี พนักงานขบั รถรับจ้าง

คำแนะนำในการใชน้ ำคำในตารางต่อไปนม้ี ารวมกนั ใหไ้ ดป้ ระโยคทีส่ มบรู ณ์

Sentence (Subject)+ Verb +Question Object = Situation

Sentence Question Question Situation

- Good morning, -May I help you? -Where are you going? Example: Sentence

Sir/Madam -Can I help you? -Where to Clerk : Good

- Good afternoon, -What can I do for sir/madam/miss? morning,sir.May I help you?

Sir/Madam you? Passenger : Yes,I would like

- Good evening, -If you need to buy a ticket to Hat Yai?

Sir/Madam anything, please Clerk :We have different

tell me. classes.

Passenger : How many

hours dose it take for

express train or rapid train?

Clerk : It takes 12 hours for

express train and 16 hours

for rapid train.

การพดู ภาษาอังกฤษตามมารยาทสังคม การขออนุญาต
และเหมาะสมกบั สถานการณ์ EN208004

EN208001 การพูดแทรกอย่างสุภาพ
EN208005
การพูดแสดงความรูส้ ึกและแสดงความคดิ เห็น
EN208002

การพดู แสดงความช่วยเหลือ
EN208003

ใบความรภู้ าษาอังกฤษสำหรับพนักงานบรกิ ารในสถานทตี่ า่ งๆ

(Different Types of English Sentences)

คำแนะนำในการใชน้ ำคำในตารางตอ่ ไปนม้ี ารวมกนั ใหไ้ ด้ประโยคท่ีสมบูรณ์

Sentence (Subject)+ Verb +Question Object = Situation

Sentence Verb Object Situation

- Good morning, -May I help - Yes,please. Example: Sentence

Sir/Madam you? -Yes,of course. A:Good morning, sir. May I

- Good afternoon, -Can I help - Sure. help you?

Sir/Madam you? - Certainly. B:Yes, I would like to send

- Good evening, -What can I do - I need……………… thispresent to my friend in

Sir/Madam for you? - I want……………… ChaingMai. Whatshould I

-If you need do?

anything, A:That’s great. How much

please tell me. does itcost?

B:Here’s 500 baht.

A:Thank you. Good bye.

การกลา่ วต้อนรับลูกค้าของพนกั งานบรกิ าร
EN209001

EN209002
การให้บริการ ณ สถานบริการประเภทตา่ ง ๆ (Various Services)

กจิ กรรมทา้ ยหนว่ ยที่ 2

Exercise 1
1.1 What kind of sentences are these? (ใหบ้ อกประเภทของประโยคทใ่ี ห้มาว่าเปน็ ประโยคชนิดใด)

ประโยคอุทาน (Exclamatory Sentence)

ประโยคบอกเล่า (Affirmative Sentence)

ประโยคปฏเิ สธ (Negative Sentence)

ประโยคคำส่งั (Imperative Sentence)

ประโยคคำถาม (Question Sentence)

1. I like to play football.
___________________________________________________
2. Are you hungry?
___________________________________________________
3. Suda doesn’t like to live alone.
___________________________________________________
4. No entry.
___________________________________________________
5. How beautiful!
___________________________________________________

1.2 Change these sentences into question (Q) and negative (N)sentences.
(ให้เปลี่ยนประโยคท่ีกำหนดใหเ้ ปน็ ประโยคคำถามและปฏิเสธ)
1. He will go to France tomorrow.
(Q)________________________________________________
(N)________________________________________________
2. Suda works hard every day.
(Q)________________________________________________
(N)________________________________________________
3. They can speak English.
(Q)________________________________________________
(N)________________________________________________
4. Malee went to Pattaya yesterday.
(Q)________________________________________________
(N)________________________________________________
5. She is singing a song.
(Q)________________________________________________
(N)________________________________________________

Exercise 2 เรื่อง Types and Structures of Simple Sentence รปู แบบและโครงสร้างประโยค
Direction : Place and Separate the sentences in the correct pattern on the table below.
คำชแ้ี จง : ใหนักเรยี นแยกประโยคตอไปน้ี ลงในตารางที่กำหนดใหอยู่ในรูปแบบทถี่ ูกตอง

1. The waiter carried the heavy tray.
2. Have you got any better answer?
3. The fire blazed.
4. He didn’t call his brother a genius.
5. It is wonderfully beautiful and always changing.
6. My parents always tell me story every night.
7. The short man has bought his son some crayons.
8. The party made the little girl happy
9. The noisy frog in the pond crocked throughout the night.
10. The cold seemed unbearable.

Subject Verb/ Predicate
Linking Verb Direct Object Indirect Object Complement
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Exercise 3 Negative sentence (ประโยคปฏิเสธ)
A: Give the negative of the verbs in brackets.
1 Tanggwa is good at singing, but she is (is) ______ good at dancing.
2 They bought some salt, but they (buy) ______ any sugar.
3 Surachai likes pop music, but he (like) ______ classical music.
4 Tanggwa was invited, but Pranee (was) ______ invited.
5 They are rich, but they (happy) ______.
6 Sutee can speak French, but he (can) ______ speak Italian.
7 Tanggwa and Pranee have lunch here, but they (have) ______ dinner here.
8 The TV was new, but it (was) ______ good.
B: Complete each sentence with one of the adjectives and an appropriate negative form
impartial / impetuous / implausible / ineffective / inevitable / inhibited
1. If the heavy rain continues, flooding will be _____________ in some areas and many people

____________ be able to get out in time.
2. Students who feel ______________________________ confident or relaxed enough to say

what they think.
3. The new director is rather _____________ and he’s just _____________ doing a very good job.
4. Pranee is very _______________ and _______________ think carefully before she acts or

makes decisions.
5. Pranee’s explanation for being late was really ______________ and made ____________

sense to anyone.
6. It’s very important for judges to be _______________ and _____________ to give special

support to any one person or group.

Exercise 4 Imperative or Order sentence (ประโยคคำส่งั )
Choose the correct word then fill in blanks. (ใหเลือกคาํ มาเติมในชองวางใหถกู ตอง)
1. Don’t _______ (pick, picking) the flower.
2. Stop ________ (play, playing).
3. Don’t ________ (feed, feeding) the animal.
4. Stop ________ (cry, crying).
5. Don’t ________ (fish, fishing) here.

Exercise 5 ผู้เรยี นเขยี นประโยคตอ่ ไปนเี้ ป็นภาษาองั กฤษ
1. คณุ จะไปทีไ่ หนครบั / ค่ะ
___________________________________________________
2. ฉนั ต้องการไปทีส่ นามบินสุวรรณภูมิ
___________________________________________________
3. ตรวจเชค็ สิ่งของของคุณก่อนลงจากรถ
___________________________________________________
4. อย่าลมื สมั ภาระของคุณนะครับ
___________________________________________________
5. การจราจรติดขดั มาก
___________________________________________________

Exercise 6 Read the dialogue then answer questions. (อา่ นบทสนทนาแล้วตอบคำถาม)
1. Whom does the customer want to send the present to?
_______________________________________________
2. Where does the customer want to send the present to?
_______________________________________________
3. What does the clerk suggest him to do before sending it?
_______________________________________________
4. How much does it cost for the present weighing 2 grams?
_______________________________________________
5. Where did the incident take place?
_______________________________________________

Exercise 7 Match the sentences in column A with sentences in column B

ใหน้ ักศกึ ษาจบั คู่คอลัมน์ A และคอลัมน์ B

AB

1. Good morning a. Fine, thanks

2. How are you? b. Good morning

3. Hi, How are you? c. Yes, I am

4. Hello, Mr. John. Where are you going? d. I’m going to the market

5. Is he very well? f. I’m fine, thanks. e. Yes,he is

6. Are you Chai? f. I’m fine, thanks.

Exercise 8 Compete the dialogue with the right words
ใหน้ ักศกึ ษานำคำศพั ท์ท่กี ำหนดใหเ้ ตมิ ลงในช่องว่างให้ถูกตอ้ ง

Right where me street blocks

way welcome walk walking much

A : Excuse_________ Can I get to the hospital this______ ?
B : Yes, turn left, then taking the second turning on your______
A : Is it far from here?
B : It’s a ten-minute__________ from here.
A : And do you know________ the zoo is?
B : Yes, it’s on this_______ . Keep_______ for three_______ and it’s on the corner, on the right.
A : Thank you very_________ .
B : Your’re________

Exercise 9 Look at the map and fill in the blanks with prepositions of location
ใหน้ ักศึกษาดูแผนท่ี แล้วเติมคำบพุ บทให้ถูกต้อง


Click to View FlipBook Version