The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanjasimicdegraaf, 2020-10-27 06:00:15

PR-za zdravu ishranu-converted

PR-za zdravu ishranu-converted

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Смернице за здраву исхрану (*час траје пола сата)

РАЗРЕД: VI2

ДАТУМ: 23.10.2020.

РЕАЛИЗАТОР: Миланка Стефановић у сарадњи са учеником-
предавачем (Виктор Секулић VI2)

АСИСТЕНТ: Сања Симић де Граф као ИКТ подршка у настави,
ментор ученику и међупредметни координатор

ТИП ЧАСА: комбиновани

МЕТОДЕ РАДА: Демонстративна, вербална, метода практичних вежби
употребом ППТ презентација и веб-алата

НАСТАВНА СРЕДСТВА: ППТ презентација, дигитални материјал употребом
веб-алата, пројектор, лаптоп

ОБЛИЦИ РАДА: индивидуални

- системи учења: смислено, логичко, интерактивно;
- врста наставе: тимска, програмирана,

информатичко-развијајућа.

ИСХОДИ : Ученик ће бити у стању да:

- разликује здраву исхрану од нездраве исхране;
- објасни значај здраве исхране за здравље;
- примени смернице о здравој исхрани у свакодневном

животу;

- користи доступну ИКТ и другу опрему током
истраживања, при обради података и приказу резултата
и учи се различитим техникама учења кроз доступну
ИКТ.

- зна вокабулар енглеског језика везан за здраву исхрану

МЕЂУПРЕДМЕТНЕ

КОМПЕТЕНЦИЈЕ: -компетенција за учење
КОРЕЛАЦИЈА: -комуникативна компетенција
-за одговоран однос према здрављу
-компетенција за рад са подацима и информацијама
-компетенција за сарадњу
-компетенција за решавање проблема
-дигитална компетенција

српски језик, информатика, енглески језик

СТАНДАРДИ: БИ.1.2.5. разуме да је за живот неопходна енергија коју
организмиобезбеђују исхраном;
БИ.1.5.2.разуме значај примене хигијенских навика у
исхрани и посебно значај термичке обраде хране;
БИ.2.2.4. разуме да је за живот неопходна енергија која
се производи, складишти и одаје у специфичним
процесима у ћелији и да се тај процес назива
метаболизам

ГЛАВНИ КОРАЦИ:

Уводни део часа (5 минута) Планиране Планиране
Ученик-предавач је кроз пројектни задатак осмислио активности активности
предавање везано за смернице о здравој исхрани. наставника:
Наставница енглеског уводи ученике у наставу кроз ученика:
упознавање са Светским даном здраве хране и његовом -Уводи -Одговарају
значају и обележавању. ученике у на питања
наставу наставника
Главни део часа(20 минута) истичући и ученика
кључне -објасни
-Док наставница биологије истиче циљ часа, ученик- ствари како се
предавач покреће интерактвну презентацију обрађене на истражује
-Ученик-предавач држи предавање вршњацима о претходном природа;
смерницама здраве исхране које је подупруо ефектном часу
ППТ презентацијом коју је сам осмислио -Одговарају
-Води се дискусија о следећим темама које је ученик- -Наставнице на питања
предавач истакао у презентацији: истичу циљ пратећи
1. умерен унос исхане часа презентације
2. пијење доста воде и дају кратко укрштеницу
3. нерационално мешање намирница различитог састава у упутство о -Читају и
начину рада самовреднуј
-о бјашњава у одговоре
начин
вредновања
ученичких
одговора
-Обе

исхрани наставнице
4. избегавање зачињене хране вреднују рад
5. бављење спортом и понашање
6. пирамида исхране ученика
7. смернице за примену у свакодневном животу

- Наставница енглеског осмислила је интерактивну

енигматику за ученике како би поновили вокабулар везан

за здраве намирнице. Вокабулар се састоји од укрштенице

са сличицама где ученици најпре именују здраву

намирницу на српском језику а затим и на енглеском

језику, а кад се укрштеница реши у позадини се отвара

пирамида здраве исхране на енглеском језику.

1П Р А З ИЛ У К Кликнемо на SLIDE
2М Е Д SHOW-CURRENT
3 Р УКОЛА SLIDE (f5)-ученик
4 ША Р Г А Р Е П А
бира број иза којег
5 КРАСТАВАЦ се крије
6 АНАНАС
фотографија, па
7МА Х У Н А Р К Е погађа која је то
8 КА РФИОЛ крана и онда кликне
9РИБА
на коцкице у
укрштеници да
провери да ли је
тачно урадио.

10 П И Р И Н А Ч

11 Ц В Е К Л А

123456

7 8 9 10 11

1П Р А З ИЛ У К
2М Е Д
3 Р УКОЛА
4 ША Р Г А Р Е П А

5 КРАСТАВАЦ
6 АНАНАС

7МА Х У Н А Р К Е
8 КА РФИОЛ
9РИБА
10 П И Р И Н А Ч
11 Ц В Е К Л А

-Домаћи задатак: Решавање укштеница које је осмислила
наставница енглеског за проверу усвојености вокабулара
везаног за здраву храну
https://www.classtools.net/crossword/202006-TabY9E
https://www.classtools.net/crossword/202006-Hmeehj
https://www.classtools.net/crossword/202006-85eNMd

Завршни део часа(5 минута)
Смернице за додатни рад кроз Гугл учионицу
Ученици су подстакнути да уколико то желе у виду
додатног рада осмисле вокабулар здраве исхране кроз
интерактивну укрштеницу користећи веб-алат за израду
укрштеница

Наставница енглеског језика саветује ученике да је
енигматика јако корисна код памћења великог броја речи и
термина, а то је баш случај у петом разреду кад се сусрећу
са новим предметима и предметном наставом. Да би се ти
термини успешно попамтили и да би то знање трајало
дугорочно, укршенице су идеалан начин за то-нарочито
укрштенице које омогућује crosstools веб-алат јер се ове
укрштенице генеришу на том порталу и у сваком моменту
ученик може да изврши самоевалуацију а има и опцију да
било када преузме ту укрштеницу са портала у пдф
формату и да је одштампа.
Обука се састоји у следећем:
1. Укуцамо следећи

линк https://www.classtools.net/crossword/
2. Сад у првом правоугаонику напишемо наслов

укрштенице
3. У другом правоугаонику укуцамо реч коју желите да

добијете у укрштеници, па ставите знак *, па решење, па
у следећем реду за наредне речи и све тако зависно
колику укрштеницу сте замислили. На пример наука о
биљкама* ботаника
4. Сад кликнемо на дугме submit. Овај програм ће
генерисати вашу укрштеницу и оно што је јако добро је
да можете да је преузмете у pdf формату (кликнете само
на pdf puzzle) и сачувате за себе.

Начини провере остварености исхода:
Онлајн укрштеница и укрштеница у пдф формату,
интерактивна ППТ

Прилози







CARROT POTATO LETTUCE EGGPLANT CUCUMBER
BANANA RASPBERRY STRAWBERRY BLUEBERRY
APPLE

ORANGE GRAPES KIWI PEAR PINEAPPLE ONION BEETROOT CORN BROCCOLI ARTICHOKE
FRUIT (MAIZE)

ПОМAФ1РИТ ЉБУ1ТА

ПЕКАAР2СКИ ЦРБВ2ЕНА
ПAИР3Е ЖБУ3ТА
МУAСА4КА
КРОМAПИР ЗЕБЛЕ4НА
ПАПРБИКА

ПОВ?РЋЕ

ШАРГВАРЕПА КРАСДТАВАЦ
САВЛА4ТА ТУРДШ4ИЈА
СВО3К САДЛА3ТА
ДОБРАВЈ2Е ЗА ВИД МАДС2КА
ВИТВАМ1ИН А КИДСЕ1ЛИ

Фотографије са часа са пропратним текстом приказане су на сајту школе на
следећем линку https://osvukloznica.edu.rs/ucenikkaopredavac/

Самоевалуација
Наставнице су одушевљене добро осмишљеном презентацијом ученика-предавача,
као и ученицима овог одељења који су пажљиво слушали излагање свог друга из
разреда и учествовали у дискусији,
С обзиром на то да час траје пола сата,наставнице су задовољне да су све планиране
активности реализоване, захваљујући и између осталог, изузетној деци овог одељења која
су дисциплинована, вредна и радна, као и малом броју ученика. Такође је видно
задовољство ученика у раду, па је енигматика нешто што би требало чешће и кад год је
могуће укључити у рад.

Припрему урадиле:
Сања Симић де Граф, наставница енглеског језика
Миланка Стефановић, наставница биологије


Click to View FlipBook Version