The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ren salleh, 2021-12-06 08:04:41

TOOLKITS MODUL 3

TUGASAN TS25 MODUL 3 : MENERAJUI



PEMBELAJARAN






SEKOLAH KEBANGSAAN KILIMU



MAKLUMAT KUMPULAN






AHLI KUMPULAN SABIN MEDI (GURU BESAR )

HASLINDAE PARIMIN (PEN.KANAN PENTADBIRAN)


SITI JUBAIDAH SIDAM (PEN.KANAN HEM)

LARITA JOHN (PEN.KANAN KOKUM)






AJK : WARGA SEKOLAH (GURU-GURU)









SEKOLAH SEKOLAH KEBANGSAAN KILIMU






KOD SEKOLAH XBA5466

3.1 GURU SEBAGAI PERANCANGToolkit



3.1.1



PETIKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN





Objektif Pembelajaran: (menurut model ABCD) Kriteria Kejayaan.

Pada akhir pelajaran pelajar tingkatan 5 Uthman
(Audience) dapat: 1. Menyatakan lima isi penting karangan
2. Melakar peta i-think berkaitan lima isi karangan di atas

1. menyenaraikan lima isi karangan (Behaviour) di kertas A4
atas peta i-think (condition) dengan kemas 3. Melengkapkan jadual yang terdiri dari isi, huraian dan

(degree) contoh
2. menjelas dan menghuraikan(behaviour) lima isi 4. Menghuraikan isi karangan

dengan penerangan dan contoh yang sesuai di 5. Memberi contoh bagi setiap isi penting
6.
Menghasilkan satu karangan lengkap
dalam jadual (condition) dengan tepat (degree)






Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar:
1. Kosa Kata Video: “Upclose with Nicol David” -:

2. Keindahan bahasa https://www.youtube.com/watch?v=kcp435dG3wY

Rangka Pengajaran Impak / Refleksi


Aktiviti Permulaan 1. Secara berkumpulan dengan menggunakan Strategi pembelajaran koperatif

(Bahagian 1) Idea Rush, pelajar menyenaraikan (sumbang saran) Idea Rush

● Aktiviti untuk beberapa contoh sukan.

menarik minat 2. Paparkan video (Peranan keluarga dalam

murid menggalakkan pelajar bersukan – contoh

● Memaklumkan Datuk Nicol Ann David)

kepada murid 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang

tentang OP dan dimainkan oleh ibu Nicole Ann David PAK21 (PEMIKIRAN KRITIS) IAITU
MENCETUS IDEA TENTANG PERANAN
KK dalam menggalakkannya bersukan?” KELUARGA DALAM MENGGALAKKAN
PELAJAR BERSUKAN
● Merangsang 4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan:

ingatan terhadap Peranan keluarga dalam menggalakkan

pembelajaran pelajar bersukan

terdahulu 5. Minta persetujuan dan kesediaan pelajar


(menggunakan traffic light) tentang tajuk PAK21 –MENYEMAK KESEDIAAN PELAJAR
UNTUK TAJUK
tersebut.

6. Nyatakan OP dan kepada pelajar supaya

mereka mengetahui apa yang mereka akan

lakukan pada hari itu.

Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar Pembelajaran Koperatif
sumbang saran tentang peranan One-Two-Group
● Penerangan keluarga dalam menggalakkan pelajar
kandungan bersukan.
pembelajaran 2. Minta pelajar memilih lima isi dari
● Contoh dan tunjuk hasil sumbang saran dan lakarkan
cara KBAT
● Peluang membuat melalui Peta i-Think yang bersesuaian
latihan untuk menunjukkannya. Memilih peta i-think yang
● Bimbingan dan 3. Guru semak semua peta i-think setiap sesuai untuk dilakarkan
maklum balas kumpulan.
berterusan
● Beri pelbagai gaya 4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk
pembelajaran dihuraikan. Bincang dalam kumpulan
● Cabaran untuk mencapai satu persetujuan.
bersesuaian untuk 5. Guru meminta setiap kumpulan
semua murid menyatakan isi yang telah dipilih dan
● Peluang untuk memastikan tiada kumpulan yang
belajar secara
kolaboratif akan menghuraikan isi yang sama
● Pentaksiran untuk 6. Guru menunjukkan satu contoh isi
pembelajaran (AFL) yang dihuraikan di atas slaid
powerpoint dan minta pelajar memberi
perhatian tentang cara membuat
huraian.
7. Minta setiap kumpulan menghuraikan
isi yang telah dipilih berdasarkan
pengetahuan dan pengalaman
mereka dengan merujuk contoh yang KBAT
telah ditunjukkan.
8. Minta setiap kumpulan Huraikan isi berdasarkan
membentangkan huraian kumpulan pengetahuan dan
masing-masing secara “Roam and pengalaman
Remain”. Seorang ahli kumpulan akan
membentangkan, dan ahli yang lain
akan ke kumpulan yang berlainan
untuk mencatat maklumat. PA21 (Kolaboratif)
9. Selesai mencatat dan membentang,
pelajar kembali ke kumpulan masing Bekerja secara kolaboratif
masing dan secara berkumpulan
melengkapkan jadual (isi, huraian dan
contoh) untuk kumpulan mereka.
10. Guru memastikan semua kumpulan
melengkapkan jadual masing-masing.

Aktiviti Penutup 1. Minta pelajar membuat rumusan
● Aktiviti aktiviti pembelajaran tersebut Pentaksiran
penutup berdasarkan soalan yang diberi Alat Pentaksiran (AFL)
melalui “exit ticket”. bagi menyemak
2. Guru mengedar senarai semak untuk pemahaman.
pelajar menilai kefahaman sendiri

Nota* Elemen 4C (4K) - Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritikal

CONTOH:





Rangka Pengajaran Catatan

Aktiviti 1. Murid menjawab soalan secara interaktif

Permulaan melalui Quizizz berkaitan adab-adab Penggunaan alatan dalam

(Bahagian 1) hidup berjiran di Makmal Komputer. talian – PAK21



Aktiviti Utama 1. Secara berkumpulan, secara Mine and

(Bahagian 2) Combine murid berbincang dan Strategi Pembelajaran

menyatakan pendapat tentang semangat Koperatif
kejiranan secara bertatasusila..



Aktiviti 1. Guru menayangkan video pendek yang

Penutup menunjukkan aktiviti kejiranan di sebuah KBAT – menghubungkait

(Bahagian 3) komuniti. dan memberi justifikasi
2. Guru meminta murid mengenal pasti
aktiviti kejiranan dan memberi justifikasi

sama aktiviti itu sesuai untuk kawasan

kejiranan yang didiaminya.

3.2 PEMBELAJARAN ABAD KE 21 & STANDARD 4 SKPMg2 3.2.1



 CONTOH GAMBARAN VISUAL MENGENAI PAK21 BERDASARKAN AMALAN DAN BUKTI DI SEKOLAH

Toolkit 3.2.2
SENARAI SEMAK KEMAHIRAN ABAD KE 21

BIL KEMAHIRAN Bukti amalan dalam video
1 Berkomunikasi
Murid dapat memerhati, mendengar dan memberi maklum balas dengan orang lain Murid bertindak mengikut arahan yang jelas dari guru
2. Murid dapat menyusun pemikiran mereka secara logik dan menyatakannya secara jelas dan ringkas Murid dapat menjawab soalan yang diberikan guru
3. Murid dapat memahami cara menyesuaikan mesej atau kaedah tertentu untuk menyampaikannya Murid memahami arahan dari guru dan melaksanakan aktiviti dengan betul
4. Murid yakin berinteraksi dengan rakan mereka semasa menyampaikan sebarang topik Assessment for learning (AFT) bersoal jawab dengan rakan

2 Berkolaboratif
Murid dari pelbagai kebolehan bekerjasama untuk mencapai matlamat yang sama dan saling bergantungan Murid berbincang sesama ahli kumpulan untuk menyiapkan aktiviti dan murid memberikan pendapat
untuk berjaya
Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang diberikan dalam kumpulan dan menghargai sumbangan dan Murid melaksanakan aktiviti kumpulan berdasarkan tugasan yang diterima
idea rakan-rakan yang lain
Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan melalui pembahagian tugasan berdasarkan keupayaan Berkerjasama dalam melaksanakan aktiviti berkumpulan
murid
4. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat Nilai murni diterap dalam Pdpc
mencapai matlamat yang sama
3 Pemikiran Kritis
Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai perkara/bidang
Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara Berlaku proses penerokaan pemikiran secara hands on
“hands-on” untuk mendapat maklumat

3. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan berupaya mempertahankan keputusan dengan Murid dapat membuat keputusan
memberikan bukti
Murid berfikiran kritis dalam menyelesaikan masalah Pemupukan nilai
4 Kreativiti
Murid melihat situasi sedia ada dari pelbagai sudut untuk menjana idea dan melakukan sesuatu dengan cara Murid dapat menggunakan pendekatan baharu /menjana idea baharu
yang berbeza
2. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea baharu dalam konteks tertentu dan menjana hasil Murid dapat membuat perkaitan dan memikirkan banyak kemungkinan(menganalisis)
yang positif
3. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa berasa bimbing dengan kritikan Nilai murni diterap keberanian
4. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi secara asli serta tidak mengikut kelaziman Murid dapat membina pengetahuan yang bermakna

TOOLKIT 3.2 (a-f) BORANG STANDARD 4 SKPMg2 Toolkit 3.2.3






4.1.1 Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.
TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
i. menyediakan RPH yang mengandungi objektif dan aktiviti pelajaran 1 4
ii. menentukan kaedah pentaksiran dalam PdPc 1 3
iii. menyediakan ABM/BBM/TMK 1 3
iv. menetapkan bilik/ruang/bengkel/makmal/padang sebagai tempat pembelajaran selaras dengan aktiviti pembelajaran 1 4

Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 4 14/3.5


4.2.1 Guru mengawal proses pembelajaran secara terancang
TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
i. mengelola isi pelajaran/skop pembelajaran yang dirancang 1 4
ii. mengelola masa PdPc selaras dengan aktiviti pembelajaran 1 3
iii. memberi peluang kepada penyertaan aktif murid 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 3 11/3.6




4.2.2 Guru mengawal suasana pembelajaran secara profesional dan terancang.
TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
i. mengawasi komunikasi murid dalam PdPc 1 4
ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc 1 4
iii. menyusun atur kedudukan murid selaras dengan aktiviti pembelajaran 1 4
iv. mewujudkan persekitaran pembelajaran yang menyeronokkan 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 4 16/4.0

4.3.1 Guru membimbing murid secara professional dan terancang
TINDAKAN TAHAP TAHAP KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
i.memberi tunjuk ajar/panduan menguasai isi pelajaran/konsep/fakta berkaitan pelajaran 1 4
ii. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai kemahiran dalam aktiviti pembelajaran 1 4
iii. memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah dalam aktiviti pembelajaran 1 3
iv. Memandu murid menggunakan/memanfaatkan sumber pendidikan berkaitan pelajaran 1 4
v. menggabung/merentas/mengaitkan isi pelajaran dengan tajuk/unit/ tema /kemahiran / mata pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 5 19/15.8

4.4.1 Guru mendorong minda murid dalam melaksanakanaktiviti pembelajaran
TINDAKAN TAHAP TAHAP KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
I. merangsang murid berkomunikasi 1 4
II. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran 1 4
III. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif 1 3
IV. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus ke arah membuat keputusan dan menyelesaikan masalah 1 4
V. mewujudkan peluang untuk murid memimpin 1 4
VI. menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isI pelajaran 1 4
VII. menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan kemahiran secara kendiri 1 3
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 7 26/3.71


4.4.2 Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.
TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
i. memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif 1 4
ii. memberi penghargaan terhadap hasil kerja/idea yang bernas 1 4
iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi respons 1 4
iv. prihatin terhadap keperluan murid 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 4 16/4.0

4.5.1 Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang
TAHAP TAHAP
TINDAKAN
TINDAKAN KUALITI (SKOR)
i. menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran dalam PdPc 1 4
ii. menjalankan aktiviti pemulihan/pengayaan dalam PdPc 1 3
iii. memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran 1 4
iv. membuat refleksi PdPc 1 4
v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/tugasan 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 5 19/15.8

4.6.1 murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara berkesan.
TINDAKAN TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI
(SKOR)
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran 1 4
ii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif 1 4
iii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran 1 4
iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif berkaitan isi pelajaran 1 4
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran 1 4
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/ isu lokal/ global 1 4
Bilangan tindakan/Jumlah Skor Kualiti 6 24/4.0

TOOLKIT 3.2.4



Tonton Video A dan B (Google Site e-Latihan) dan lengkapkan Jadual Aktiviti PdP berdasarkan Standard 4 - SKPMg2

berikut. Pemetaan (maping)










Langkah/ Aktiviti PAK21 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6
Masa


Komunikasi 4.2.2 4.4.2
Tepukan semangat
Guru mendorong Guru mendorong
SET INDUKSI emosi murid dalam emosi murid dalam
melaksanakan melaksanakan
aktiviti aktiviti
pembelajaran secara pembelajaran secara
terancang. terancang.






Penerangan guru 4.3.1 4.4.2
Komunikasi
LANGKAH 1 Membaca objektif Guru membimbing Guru mendorong
pembelajaran murid secara emosi murid dalam
professional dan melaksanakan
terancang aktiviti
pembelajaran secara
terancang.

4.2.2 4.3.1 4.4.1 4.6.1
Agihan tugas Nilai
LANGKAH 2 Lengkapkan tugasan Guru mendorong Guru membimbing Guru mendorong murid melibatkan diri
kumpulan Kolaboratif emosi murid dalam murid secara minda murid dalam dalam proses
Kreatif melaksanakan professional dan melaksanakanaktiviti pembelajaran secara
Kritis aktiviti terancang pembelajaran berkesan.
pembelajaran secara
terancang.





Pembentangan kumpulan Komunikasi 4.4.2 4.5.1 4.6.1
Guru mendorong
LANGKAH 3 emosi murid dalam Guru melaksanakan murid melibatkan diri
melaksanakan aktiviti penilaian secara dalam proses
pembelajaran secara sistematik dan pembelajaran secara
terancang. terancang berkesan.






Komunikasi 4.4.2 4.6.1
LANGKAH 4 Penutup
Guru mendorong murid melibatkan diri
emosi murid dalam dalam proses
melaksanakan aktiviti pembelajaran secara
pembelajaran secara berkesan.
terancang.

3.3 EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN



Toolkit















http://online.anyflip.com/irinf/sfdi/

ALATAN DALAM TALIAN –PADLET (CONTOH PENGUNAAN)






















































https://padlet.com/haslindae/fop9el4mkdpj4r7h

3.4 OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN KRITERIA KEJAYAAN


Toolkit 3.4.1
Carta K-W-H-L
Nama: Pn. Lenny & Pn. Evelina Tarikh : 1 Dis 2021
Topik :Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan



Apa yang saya Apa yang saya Bagaimana saya Apa yang saya
telah tahu hendak tahu belajar lebih lagi baharu belajar


OP berdasarkanDSKP. Apa itu KK? Pembelajarankendiri 1. Maksud KK.

Kenapa perlu tulisKK? 2. Model penulisanOP: Objektif
OP perlu ditulisdalam PLC / CPD Tingkah Laku(Mager,
RPH. Bagaimana menulisKK? 1987)dan Objektif
Kognitif
WebinarInternet
OP perlu ditulis di papan tulis Bila perlu menulisKK? (Gronlund, 1997).
dan diterangkan kepada
murid.
3. Cara menulis OPdan KK.
Apakah ciri-ciri OPdan KK yang
baik?
4. Objektif
S.M.A.R.T.

5. Kepentingan KK.

6. Contoh penulisanKK.
7. Ciri-ciri OP dan KK
(persamaan dan

perbezaan)
8. Miskonsepsi OPdan KK.

CONTOH PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN


DAN KRITERIA KEJAYAAN




Kriteria kejayaan adalah salah satu elemen yang sangat penting di dalam

penulisan RPH. Kriteria kejayaan perlu di tulis kerana guru dapat

mengetahui, apakah dapatan akhir yang akan diperolehi oleh murid setelah

selesai sesi pdp pada hari tersebut. Kriteria kejayaan dapat diukur dengan
berpandukan pada objektif pengajaran pada hari tersebut.

Apakah maksud kriteria kejayaan?

Kriteria kejayaan ialah elemen-elemen kecil daripada objektif pembelajaran.


Contoh kriteria kejayaan

1. Murid boleh mengenal pasti jenis kategori dan elemen-elemen di

dalam gambar rajah yang diberi.
2. Murid dapat menguasai jenis-jenis kata majmuk.

3. Murid boleh menulis ayat yang gramatis dan boleh menghasilkan

ayat majmuk.

Toolkit 3.4.3

PERBANDINGAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN
DAN KRITERIA KEJAYAAN

Tugasan 3 (3.4) Apakah pandangan kami






Kriteria kejayaan tidak perlu dibincangkan dan Objektif PdPc dan kriteria kejayaan perlu ditulis dan
dipersetujui murid sebelum aktiviti bermula diberitahu kepada murid selepas guru melaksanakan

aktiviti set induksi. Hal ini demikian kerana selepas

set induksi baru guru mengaitkan apa yang dilakukan
dengan isi pelajaran. Pada waktu itulah objektif dan

kriteria kejayaan diberitahu dan ditulis atau

ditampal pada sudut OPEM.

Penulisan Op dan KK mestilah berdasarkan taksonomi

Bloom




Perancangan efektif membina rasa kepunyaan





Sekiranya kriteria kejayaan tidak ditulis dihadapan

kelas,proses pembelajaran adalah tidak berkesan



Rumusan



• Penulisan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang betul adalah penting untuk

membantu

murid memahami proses PdP pada hari tersebut

Aktiviti 4




Satu OP Dua KK






Mata pelajaran: Matematik Tahun 5






Tajuk : 1.0 Nombor Bulat dan Operasi Asas SK : 1.1 Nilai Nombor




SP : 1.1.1 Menyatakan nombor hingga 1 000 000OP : Pada akhir pembelajaran



murid dapat:

1. Menyatakan nombor hingga 1 000 000 dalam perkataan dan nombordengan betul.




KK : Pada akhir pembelajaran, murid dapat mencapai objektif melalui:




1. Membaca dan menyebut sekurang-kurangnya 5 nombor dalamperkataan dan angka dengan
betul.




2.Menulis sekurang-kurangnya 5 nombor hingga 1 000 000 dalamperkataan dan angka dengan betul.

TOOL KIT 3.5.1



Aktiviti 3




Setiap peserta dikehendaki memikirkan satu bentuk yang boleh mencerminkan diri mereka.
Seterusnya gunting bentuk itu sebanyak lima set.




Secara berpasangan, terangkan siapakah diri anda dengan menggunakan bentuk tersebut.
Kenali rakan anda dengan menggunakan pendekatan yang sama.




Strategi Alternatif
▪ Pembelajaran koperatif

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

Rajah 1 : Bentuk bentuk yang boleh digunakan

Arahan kerja 1





Secara berkumpulan, bentuk satu objek dengan menggabungkan semua bentuk-bentuk tersebut di atas

kertas yang disediakan.




Strategi

▪ Kolaborasi

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

▪ Kreativiti




Falsafah aktiviti

Setiap orang mempunyai kelebihan dan keunikan tersendiri.Melalui aktiviti ini dapat

menjadikan individu tersebut lebih menghargai diri sendiri dan mengenali kekuatan dan

kelemahan diri.

Arahan kerja

Setiap peserta bergerak dalam kumpulan bentuk yang sama. Secara berkumpulan, bentuk satu

objek dengan menggabungkan bentuk tersebut di atas kertas yang disediakan.

Strategi

▪ Kolaborasi

▪ Konstruktivisme

▪ KBKK

▪ Kreativiti











▪ Contoh hasil (Rujuk tema yang diberikan fasi dalam arahan kerja


Apa yang boleh difikirkan?




❑ Kongsikan kefahaman anda bersama rakan tentang Pengajaran Pembezaan.

❑ Nyatakan kefahaman anda itu dalam satu ayat mudah.

❑ Kongsikan contoh-contoh pembezaan yang wujud dalam persekitaran sekolah anda.

TOOL KIT 3.5.2
KAD TUGASAN
Berdasarkan keputusan kuiz atas talian, anda dikehendaki mengenalpasti gaya pembelajaran anda yang paling dominan. Adakah anda bersetuju dengan keputusan tersebut?
Seterusnya cuba bandingkan dengan rakan-rakan anda yang lain. Apakah terdapat persamaan ciri dengan kecerdasan anda?
Aktiviti:
Berdasarkan rajah susunan planet-planet di bawah, cuba anda menerangkan kedudukannya mengikut urutan yang betul berdasarkan kecerdasan pelbagai masing-masing.
Kongsikan dapatan anda dengan yang lain.













































Rajah 2 : Kedudukan planet-planet dalam sistem suria

TOOL KIT 3.5.3
Aktiviti 1: Hello


Bahan-bahan yang disediakan:

•Cawan kertas / Tin susu


•Benang


Prosedur Kerja:








i. Bina telefon dengan menggunakan cawan kertas/ tin susu dan tali yang disediakan.

ii. Seterusnya, cuba berkomunikasi dengan kawan anda dan catatkan apa yang diperkatakan.





Kemahiran berfikir lanjutan:





Bagaimanakah aktiviti ini boleh dikembangkan dalam menjana pemikiran pelajar selaras dengan

perubahan semasa dan sesuai dengan PAK 21. Seterusnya cuba fikirkan bagaimana komunikasi


berkumpulan boleh dilakukan selaras dengan kemajuan teknologi masa kini.

Strategi Alternatif:



i. Pembelajaran konstekstual

ii. Pembelajaran koperatif

iii. Konstruktivisme

iv. Pembelajaran berasaskan Projek

v. Konstruktivisme

vi. Pembelajaran inkuiri





Pelaporan:




Bentangkan hasil kerja kumpulan anda. Buat refleksi terhadap projek yang telah dilaksanakan. Fikirkan

penambahbaikan yang boleh dilakukan terhadap projek tersebut.




Cadangan pelaporan:




i. Pelan tindakan

ii. Refleksi penambahbaikan



iii. Bagaimanakah aktiviti ini boleh dipindahkan sebagai aktiviti ke mata pelajaran yang lain.

Soal selidik gaya pembelajaran

TOOLKIT 3.6.1-3.6.4 (PENTAKSIRAN)

TOOL KIT 3.6.1
Padankan definisi berikut:




1. Pentaksiran ialah langkah untuk A. untuk mengetahui perkembangan
menentukan sejauh mana dan pencapaian murid dengan
seseorang menggunakan pelbagai.


2. Pentaksiran ialah integrasi B. menghurai, mengumpul, merekod,
proses mengumpul maklumat, memberi skor dan
menginterpretasi maklumat atau menterjemahkan maklumat
memberi nilai tentang pembelajaran seseorang
murid bagi sesuatu tujuan tertentu.

3. Pentaksiran melibatkan proses C. kepada maklumat itu dan
membuat keputusan membuat keputusan berdasarkan
interpretasi yang dibuat ke atas
maklumat.


4. Pentaksiran merupakan D. berdasarkan kepada suatu
peraturan atau piawaian.


5. Dalam konteks pendidikan juga E. mengetahui kemajuan
pentaksiran dianggap sebagai pembelajaran, meningkatkan
suatu proses pembelajaran yang motivasi dan keyakinan diri serta
merangkumi aktiviti mengambil tindakan susulan.

6. Pentaksiran adalah proses F. keberkesanan PdP, menambah
mendapatkan maklumat kaedah baik PdP dan merancang aktiviti
dan pendekatan tindakan susulan.



7. Maklumat pentaksiran penting G. sebahagian daripada proses
bagi membantu murid memahami pembelajaran.
tujuan belajar dan



8. Melalui maklumat pentaksiran, H. mempunyai sifat tertentu yakni
guru boleh menilai tahap keupayaan, status dan nilai.

TOOL KIT 3.6.2


Ciri-Ciri / Perincian Contoh Instrumen
Elemen

Pentaksiran
Sekolah

Menguji murid secara menyeluruh merangkumi Pentaksiran PBS
Holistik aspek pengetahuan,kemahiran dan nilai yang boleh
memberikan maklumat perkembangan

kognitif,psikomotor dan afektif murid.
Mengambil kira semua tahap keupayaan murid Instrumen pengesanan murid
Inklusif (pendidikan khas)


Mengukur kebolehan sebenar murid secara adil dan Esei, potfolio,pameran,
Autentik berdasarkan fakta Eksperimen,kajian


Mengikut keperluan dan persekitaran setempat PBD, TP
Setempat


Penggunaan kaedah pentaksiran yang pelbagai Amali, Ppemerhatian,
Fleksibel mengikut keseuaian dan kesediaan murid Persembahan, projek


Running record – Aktiviti pentaksiran yang berjalan Kuiz, latihan ,kerjarumah,lembaran
Beterusan seiring dengan pdp kerja


Berdasarkan satu piawaian yang telah ditetapkan Standard prestasi PBD TP
Standard dalam dokumen kurikulum

TOOL KIT 3.6.3



Jenis Pentaksiran Pembelajaran Kemahiran Abad ke-21 (4C)

Bil Strategi dan Kaedah
Untuk Semasa Tentang Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritikal
(for) (as) (of)



1 Kuiz / /

2 Latihan Rumah / /

3 Lembaran Kerja / /

4 Pemerhatian / / / / /

5 Persembahan / / / / /
6 Pensel dan Kertas (Ujian) / / /

7 Spesifikasi Produk / / / / /

8 Soal Jawab / / / /

9 Senarai Semak / / /

10 Tugasan Bertulis / / /

TOOL KIT 3.6.4








SENARIO KAEDAH PENTAKSIRAN




A SENARAI SEMAK




B KAJIAN




C EKSPERIMEN /AMALI




D UJIAN/LEMBARAN KERJA

Tool Kit 3.7.1
PENULISAN SET INDUKSI (mesti berkait rapat dengan OP)


TAHUN/TINGKATAN : Tahun 5
SUBJEK : Bahasa Melayu
STANDARD KANDUNGAN : 5.2
STANDARD PEMBELAJARAN : 5.2.2
BAHAN BANTU MENGAJAR : Buku teks, lembaran kerja, video, video klip lagu

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pelajaran, murid tahun 5 dapat:
1. Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam
pelbagai situasi dengan betul.
Kriteria Kejayaan:
Murid dapat melakukan / menunjukkan:

1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 9 daripada 11 kata ganda berentak
dengan betul berdasarkan teks (7 daripada 11 bagi murid yang lemah).
2. Membina sekurang-kurangnya 5 ayat dengan kata ganda berentak (3
sekurang-kurangnya bagi murid yang lemah)

Rangka Pengajaran Catatan/Impak

Aktiviti
Permulaan
(Bahagian 1)
• Aktiviti untuk
menarik minat
murid
• Memaklumkan
kepada murid 1. Murid ditayangkan dengan video pendek.
tentang OP dan 2. Video ini membuatkan murid berfikir
KK mengenai kata ganda.
• Merangsang
ingatan
terhadap
pembelajaran
terdahulu

Tool Kit 3.7.2
PENULISAN AKTIVITI UTAMA (mesti berkait rapat dengan KK)


TAHUN/TINGKATAN :
SUBJEK :
STANDARD KANDUNGAN :
STANDARD PEM BELAJARAN :
BAHAN BANTU MENGAJAR :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
KRITERIA KEJAYAAN :
Rangka Pengajaran Catatan/Impak
Aktiviti Utama
Aktiviti 1
• Penerangan i. Murid diingatkan kembali dengan
kandungan konsep kata ganda. (Terdapat 4
pembelajaran jenis kata ganda iaitu kata ganda
• Contoh dan tunjuk
cara penuh, kata ganda berentak, kata
• Peluang membuat ganda separa dan kata ganda
latihan berimbuhan).
• Bimbingan dan ii. Murid akan menyenaraikan kata
maklum balas ganda yang mereka ketahui dan
berterusan
• Beri pelbagai gaya mereka akan
pembelajaran mengkategorikannya. Murid akan
• Cabaran dipanggil untuk menulis di papan
bersesuaian untuk putih.
semua murid iii. Guru akan menyemak bersama
• Peluang untuk murid-murid. Kad trafik light akan
belajar secara
kolaboratif digunakan bagi tujuan ini.
• Pentaksiran untuk iv. Murid akan difokuskan hanya
pembelajaran (AFL) kepada kata ganda berentak.
Aktiviti 2
i. Murid akan membaca petikan di
dalam buku teks (halaman 183)
secara mentalis (dalam hati).
ii. Guru akan memanggil beberapa
orang murid untuk membaca
petikan secara mekanis (kuat,
terang, jelas dan betul).
iii. Murid lain akan menyemak
bacaan rakan mereka.
Aktiviti 3
i. Di dalam kumpulan, murid diminta
menyenaraikan seberapa banyak
kata ganda berentak yang

i. terdapat di dalam petikan dengan pantas.

ii. Seorang murid menulis jawapan mereka di dalam kertas A4 dan rakanrakan mereka

memberikan jawapan.
iii. Kumpulan yang menjawab dengan pantas dan mempunyai jawapan betul yang

paling banyak akan diberikan ganjaran.


Aktiviti 4


i. Latihan kepada murid.
ii. Murid dikehendaki menulis 5 ayat dengan menggunakan kata ganda berentak di

dalam buku latihan.
iii. Latihan murid akan disemak terus oleh guru.

iv. Murid yang lemah akan dibimbing oleh guru.


Aktiviti 5


I. Kerja Rumah.
II. Setiap kumpulan akan diberikan sampul.

III. Dalam setiap sampul mempunyai lembaran kerja berbentuk peta I-Think.
(Peta I-Think mengenai kata ganda seluruh, kata ganda separa, kata ganda

berentak dan kata ganda berimbuhan)
IV. Murid dikehendaki melengkapkan peta I-Think dengan jawapan yang sesuai.



Latihan perlu dihantar keesokkan hari untuk disemak.

Tool Kit 3.7.3
PENULISAN AKTIVITI PENUTUP (mesti berkait rapat dengan OP)


TAHUN/TINGKATAN :
SUBJEK :

STANDARD KANDUNGAN :
STANDARD PEMBELAJARAN :

BAHAN BANTU MENGAJAR :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
KRITERIA KEJAYAAN :

Rangka Pengajaran Catatan/Impak
Aktiviti Penutup
• Aktiviti
penutup yg
sesuai
• Berkaitan
dengan OP
• Rumusan 1. Guru menanyakan kepada murid
pembelajaran mengenai apa yang telah mereka
pelajari pada hari ini.
2. Murid mengangkat kad trafik light
mereka bagi menunjukkan
pemahaman mereka.
3. Sebagai penutup, murid
diperdengarkan dengan sebuah
lagu yang mengandungi kata
ganda di dalam lirik lagunya.
4. Guru menayangkan video klip
bertajuk ‘Angguk-angguk, geleng-
geleng’ daripada kumpulan 2.


Click to View FlipBook Version