The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

RPH TUGASAN 1 (NIKMAT MENAIKI KENDERAAN)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Idayu Nasir, 2022-10-22 20:16:47

RPH TUGASAN 1 (NIKMAT MENAIKI KENDERAAN)

RPH TUGASAN 1 (NIKMAT MENAIKI KENDERAAN)

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR

PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
(AMBILAN JUN 2021 SEMESTER 4)

TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(EDUP 3053)

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA PELAJAR NOR FARAH IDAYU BINTI NASIR

ANGKA GILIRAN 2021192340132
NOMBOR KAD PENGENALAN 010705030584

KUMPULAN PISMP JUN 2021 (G7)
KOD DAN NAMA KURSUS
(EDUP3053)
NAMA PENSYARAH TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

DR NURULRABIHAH BINTI MAT NOH

TARIKH HANTAR 24 SEPTEMBER 2022

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS
DARIPADA PENSYARAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 6

Mata pelajaran Pendidikan Islam (Adab)

Kelas 5 Al-Jazari

Hari / Tarikh Ahad / 18 September 2022 / 21 Safar 1444H

Masa 10.45-11.45 pagi

Bilangan Murid 35 orang

Tajuk Hargai Nikmat Kenderaan

Pengetahuan Sedia Murid pernah melihat dan menaiki kenderaan melalui pengalaman
Ada mereka sendiri.

Standard Kandungan 4.3 Merumus konsep Adab Menaiki Kenderaan dan mengamalkan
secara beradab dan beristiqamah
Standard 6.1.6 Sentiasa mengamalkan adab menaiki kenderaan secara
Pembelajaran beradab dan beristiqamah

Objektif Pembelajaran Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Kemahiran Berfikir 1. Menyatakan adab menaiki kenderaan dengan betul
2. Menghubung kait kelebihan dan akibat apabila tidak
mengamalkan adab menaiki kenderaan dalam kehidupan
seharian mereka dengan tepat
3. Mengamalkan adab menaiki kenderaan secara beradab
dalam kehidupan seharian mereka dengan beristiqamah

Menyatakan akibat, menjana idea dan menghubung kait

Gabungjalin Adab dan Akhlak
Peyerapan Bahasa Arab- Lafaz niat Adab Menaiki Kenderaan
Menaiki kenderaan dengan beradab

Penerapan Nilai - Mencontohi sifat Rasulullah SAW
- Mencintai sunnah Rasulullah SAW
Amalan Pedagogi
Masa Kini - Menggunakan Teknologi maklumat dan komunikasi
- Pembelajaran yang kreatif serta inovatif

Kemahiran Insaniah - Kemahiran berkomunikasi
E. M. K - Pembelajaran sepanjang hayat dan pengurusan maklumat.
Nilai murni: Patuh arahan guru dan mempunyai semangat
bekerjasama dalam kumpulan
T.M.K: Pembelajaran menggunakan aplikasi Google Meet, Canva,
Google slides, Google Sites, Youtube, wordwall, dan Quizziz.

2

Kreativiti: Penghasilan produk (infografik)yang menarik dan kreatif

Penilaian Pengajaran - Kuiz
dan Pembelajaran - Kreativiti menghasilkan poster

Bahan / Alat Bantu Gambar, video, Google Slide, Jamboard, Wordwall, Picker Wheel,
Mengajar Google Classroom, Google Form, Google Sites, dan Quizziz.

3

Langkah Isi kandungan
Pengenalan (2minit) Bacaan doa:

‫بسم الله الرحمن الرحيم‬

Set induksi (3minit) Tayangan gambar yang berkait dengan topik
pengajaran:

Langkah 1 (10minit) Guru menyoal murid tentang adab menaiki
kenderaan mengikut saranan Rasulullah:

4

Cadangan aktiviti Catatan
- Guru memberi salam. Penerapan
- Bacaan doa akan diketuai oleh seorang nilai:
- Khusyuk
murid. - Tawakkal
- Murid lain akan mengikuti bacaan doa - Adab berdoa
- Guru bertanya khabar murid-murid.

k - Murid ditayangkan beberapa keping Kaedah:

gambar jenis-jenis kenderaan yang - Soal jawab
berkait dengan topik pembelajaran - Penerangan

- Gambar yang ditayangkan merupakan Bahan batu
satu pengenalan atau sinopsis sebelum mengajar:
murid-murid belajar aktiviti seterusnya. - Gambar

- Murid disoal tentang bagaimana cara Kaedah:
Rasulullah menaiki kenderaan
- Soal jawab
- Murid diajar bagaimana cara menaiki - Penerangan
kenderaan mengikut saranan Rasulullah - Berulang

- Murid menonton video youtube yang Bahan batu
telah disediakan di dalam Google Site mengajar:

4

Langkah Isi kandungan

Guru minta murid membaca doa menaiki
kenderaan:

Tekan Link Ini:
https://www.youtube.com/watch?v=T78RVUS
gi7Q
Murid bermain aplikasi Wordwall:

5

Cadangan aktiviti Catatan
bagi mengetahui apakah doa menaiki Wordwall dan
kenderaan. video
- Murid mengulang bacaan doa menaiki
kenderaan bersama-sama
- Beberapa orang murid dipilih secara
rawak untuk membaca doa menaiki
kenderaan
- Murid bermain permainan tentang Doa
Menaiki Kenderaan menggunakan
aplikasi Wordwall.

S
5

Langkah Isi kandungan

Langkah 2 (15minit) Link:
https://wordwall.net/ms/resource/10913681/p
endidikan-islam-tahun-5/doa-menaiki-
kenderaan
Guru menyuruh murid mengenal pasti
tentang kesalahan di jalan raya:

6

Cadangan aktiviti Catatan

p

- Murid mengenal pasti jenis kesalahan Kemahiran
yang sering berlaku dijalan raya dan berfikir:
murid tulis jawapan di dalam Jamboard - Menjana idea
menggunakan link yang disediakan. Bahan bantu
mengajar:
- Murid menghasilkan satu Google
video/vlog/content tentang keselamatan classroom
di jalan raya menggunakan pelbagai
aplikasi seperti TikTok, Capcut, Inshot Nilai:
dan lain-lain. Kerajinan

6

Langkah Isi kandungan
Murid diminta untuk menghasilkan video
tentang keselamatan di jalan raya:

Langkah 3 (12minit) Tekan sini:
https://classroom.google.com/c/NTQ4NDA4M
zcyODU4/a/NTQ4NDA4NDg5NzAw/details

Murid diminta untuk menekan link bagi
mengetahui adab-adab menaiki kenderaan:

Link:
http://www.google.com/url?q=http%3A%2F%
2Fanyflip.com%2Fcunzu%2Feteb&sa=D&sn
z=1&usg=AOvVaw3QI78fhrc0A3w4vA7nBDg
e

7

Cadangan aktiviti Catatan
- Murid memasukkan video ke dalam

Google Classroom menggunakan link

yang telah disediakan

M

- Murid membaca tentang adab-adab Kaemahiran

menaiki kenderaan berfikir:

- Murid menghasilkan satu infografik Menjana idea

secara individu tentang Adab Menaiki

Kenderaan menggunakan mana-mana Bahan bantu

aplikasi iaitu seperti Canva, Slides Mania, mengajar:

Powerpoint, Google Slides dan banyak Google form

lagi

- Murid memasukkan link infografik yang

telah selesai ke dalam link Google Form

% yang telah disediakan
nt

g

7

Langkah Isi kandungan
Guru meminta murid untuk memasukkan link
infografik ke dalam Google Form:

Langkah 4 (13minit) Link:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLS
coxIMm9clW3Q7Kh22UoONXHudg-
zz6nJr_goQq2JNgHVCOwg/viewform?usp=s
_link
Guru membahagikan murid kepada

kumpulan menggunakan picker wheel:

8

Cadangan aktiviti Catatan
k

S

sf

- Murid dibahagikan kepada beberapa Kaedah:

kumpulan menggunakan picker wheel. Perbincangan

- Murid membuat satu slides secara

berkumpulan tentang Kelebihan dan Nilai:

Akibat Apabila Tidak Mengamalkan Adab Bekerjasama

Semasa Menaiki Kenderaan

- Murid membentangkan hasil Bahan bantu

perbincangan mereka di dalam Google belajar:

8

Langkah Isi kandungan
Murid membuat slides:

Murid bentang di dalam google meet:

Penutup (5 minit) Murid diberi link untuk menjawab soalan
quiziz:

Link:
https://www.google.com/url?q=https%3A%2F

9

Cadangan aktiviti Catatan
Meet menggunakan link yang telah Picker wheel,
disediakan
- Murid bertanya soalan kepada ahli google slides,
pembentang
google meet

- Semua murid menjawab soalan Quiziz Kaedah:
- Beberapa orang murid diminta untuk Membuat
kesimpulan
membuat kesimpulan

Bahan bantu
mengajar:
Quiziz
F

9

Langkah Isi kandungan
Refleksi: %2Fquizizz.com%2Fjoin%2Fquiz%2F602dc4

81196b67001d79917b%2Fstart&sa=D

Ulasan Guru Pembimbing:

Ulasan Pensyarah Pembimbing:

1

Cadangan aktiviti Catatan

4 Nilai:

Mengingat

10


Click to View FlipBook Version