SGDK3812
PEDAGOGY OF MORAL EDUCATION /PEDAGOGI PENDIDIKAN MORAL
(KUMPULAN A)
SEMESTER KEDUA SESI 2021/2022 (A212)
TUGASAN PASANGAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH: TS. DR. MOHAN A/L RATHAKRISHNAN
DISEDIAKAN OLEH
BIl. Nama No. Matrik
1 TANG MINHO 277566
2 SAANTHIYAA JEYAVEENAN 279171
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
NAMA GURU: TANG MINHO dan SAANTHIYAA JEYAVEENAN
MINGGU: 1 HARI: SELASA TARIKH: 28 JUN 2022
MASA: 08.30 – 09.50 PAGI
MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN: 4
Mata Pelajaran PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 4 KSSM
Kelas 4 SINAR
Bilangan Pelajar 30 Orang Murid
Tema/Tajuk
Standard Kandungan Bidang 7: Moral dan Kenegaraan
Standard Pembelajaran Tema: Keunikan Rakyat Malaysia
Objektif p&p 7.4 Keunikan Rakyat Malaysia
7.4.1 Menyenaraikan Keunikan Rakyat Malaysia dari segi agama,
bangsa, budaya dan Bahasa.
7.4.2 Menjelaskan Kepentingan Keunikan Rakyat Malaysia.
7.4.3 Menghuraikan Cabaran Keunikan rakyat Malaysia
7.4.5 Mengekspresikan perasaan apabila dapat mengekalkan
keunikan rakyat Malaysia
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menghayati dan mempraktikkan amalan mengekalkan keunikan
rakyat Malaysia dalam kehidupan Harian.
2. Menerima dan menghormati serta memahami akan keunikan
Rakyat Malaysia
1
Aktiviti 1. Set induksi (5 minit) : Guru mengucapkan Frasa “Salam
Sejahtera dan Selamat Pagi” dalam tiga Bahasa berlainan iaitu
Bahasa Melayu, Bahasa Cina dan Bahasa Tamil
.
2. Tontonan Video (10 Minit)
https://youtu.be/stoX2mEPa0I
Guru menayangkan Video Tarian dari IPTA UPSI iaitu Video
Tarian Keluarga Malaysia yang melambangkan kepelbagaian
keunikan Tarian Malaysia. Pelajar diminta untuk menyaksi akan
video tersebut.
3. Tayangan Slide Presentation (15 minit).
Guru Menayangkan dan membentangkan Slide yang telah
disediakan oleh Guru Sendiri. Slide menerangkan keunikan
rakyat Malaysia dari segi Bangsa, Tradisional dan Adat Istiadat
Rakyat Masing-masing.
4. Tugasan Individu (20 minit) – Menghasilkan Satu Poster
Pelajar diminta untuk menghasilkan satu Poster yang
melambangkan Keunikan Rakyat Malaysia.
5. Membentangkan Karya Poster – Pelajar Diminta untuk
bentangkan karya poster (30 minit)
Pelajar diminta menerangkan karya poster dengan
memberitahu cara memupuk perpaduan dalam Diri sendiri dan
kalangan Masyarakat.
6. Latihan Ulangkaji (5 Minit)
Guru memberikan Tugasan Ulangkaji iaitu Pelajar diminta untuk
memahami Tradisional agama dan bangsa masing-masing dan
diminta untuk membentang pada kelas akan datang
7. Rumusan(5 minit)
Guru merumuskan dan menamatkan Pengajaran dan
Pembelajaran dengan menasihati dan mengingat pelajar
melaku Latihan Tugasan dan Ayat-ayat puji kepada semua
pelajar di kelas.
2
EMK EMK:
1. Berani mempertahankan kedaulatan bangsa
KBAT 2. Patriotisme
I-THINK/PAK 21
Nilai:
Bahan Bantu Mengajar 1. Patriotisme
2. Kerajinan
3. Berdikari
4. Keberanian
5. Berterima Kasih
KPS -
1. Memahami kepentingan Keunikan Rakyat Malaysia
2. Menilai cabaran dan memberikan solusi yang rasional.
Kefahaman & Mengaplikasi /
/
Refleksi Kendiri
PdP Abad 21
Animation / Video
Brainstorming
Gallery Walk
Games
x Stay, y Stray
Group Prensentation
Role Play
Traffic Light
Buku teks, Sumber internet, Slide Pembentangan
Refleksi
1. 30 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
2. 0/30 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana :
Mesyuarat/Kursus Cuti Rehat/Cuti Sakit
Program Sekolah
Mengiringi Murid Keluar Cuti Bencana/Cuti Khas
Aktiviti Luar Cuti Peristiwa/Cuti Am
Aktiviti PdPc dibawa ke
.......................................................
.............................
3
Dokumentasi
Scene Video Tarian berbagai Kaum Etnik-Etnik keunikan Malaysia
Tarian Keluarga Malaysia Sabah dan Tarian Tarian Kaum Utama Malaysia
Sarawak
4