The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by azliah.zai, 2022-03-08 09:39:55

TUGASAN 2 MULTIMEDIA-PART CLAY RPH

TUGASAN 2 MULTIMEDIA-PART CLAY RPH

FAKULTI PSIKOLOGI DAN PENDIDIKAN

DT50002
TEKNOLOGI DIGITAL DAN INOVASI DALAM PENDIDIKAN

PROGRAM DIPLOMA PENDIDIKAN LEPASAN IJAZAH (DPLI)
SEMESTER 2 , SESI PENGAJIAN 2021/ 2022

NAMA PENSYARAH:
DR. MAD NOOR BIN MAD JAPUNI

TUGASAN 2 (MULTIMEDIA)(BERPASANGAN) :
Hasilkan satu e-book berbentuk multimedia untuk pengajaran satu topik

kecil dalam bidang program pengajaran anda. E-book tersebut boleh
dihasilkan dengan perisian yang anda pelakjari seperti flipsnack
etc.Kandungan e-book adalah seperti berikut:
i.Mempunyai hasil pembelajaran
ii. Mempunyai input pengajaran yang menarik
iii.mempunyai aktiviti/penilaian
AHLI KUMPULAN :

Bil Nama Pelajar No. Matrik

1. ROZALIAH BINTI MOKHTAR PP2112005T

2. CLARELINE LULIN PP2012087T

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU

NAMA GURU : CLARELINE LULIN
SUBJEK : BAHASA MELAYU
TINGKATAN : 2

Mata Pelajaran Bahasa Melayu
Kelas
Tarikh/Hari 2 Dinamik
Masa
Bil. Pelajar 22 April 2022 (Jumaat)
Tema
Unit 8.20 am – 9.00 am (40 minit)
Tajuk
Standard Kandungan 25 orang (Hadir: ……… orang / Tidak hadir: ………)
Standard Pembelajaran
Tema 30 SAINS, TEKNOLOGI DAN INOVASI
Kriteria Kejayaan
Unit 9 Dunia Kreativiti
Objektif Pembelajaran
Cakna Warisan (Buku Teks Muka surat 187)
Objektif Khusus Pembelajaran
1.8 Mengulas sesuatu perkara dan isu
Pengetahuan Sedia Ada
1.8.2 Mengulas bahan grafik dengan menyatakan
Peta i-think :
Peta Pokok maklumat tersurat dan tersirat dengan jelas dan bernas

menggunakan ayat yang gramatis

Murid dapat menyatakan maklumat yang tersurat dan

tersirat dengan betul

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Mengulas bahan grafik dengan menyatakan maklumat

tersurat dan tersirat dengan jelas dan bernas menggunakan ayat

yang gramatis

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Mengulas bahan grafik dengan menyatakan dua

maklumat tersurat dan tiga maklumat tersirat dengan jelasdan

bernas menggunakan ayat yang gramatis

Murid sudah mempunyai pengetahuan mengenai ayat

gramatis

Strategi PAK21: Tahap:

Simultaneous Round 1/2/3/4/5/6

Table, Gallery Walk ,

Pembelajaran Koperatif

1

Pengisian Kurikulum KBAT : Menganalisis
Sistem Bahasa : Kosa Kata
Bahan Bantu Mengajar Strategi PdP : Pemusatan bahan,
(BBM) pemusatan murid dan
Pentaksiran Pendekatan Elektif pemusatan guru
Elemen Merentasi : Induktif dan Deduktif
Kurikulum (EMK) EMK: Kreativiti dan Inovasi
Nilai Murni: Kerjasama,
bertanggungjawab dan
berkomunikasi

Kertas Mahjong, LCD dan laptop, Kertas (Sticker Note)

Pentaksiran formatif melalui kaedah pemerhatian serta
penilaian latihan dan perbincangan dalam kumpulan

2

AKTIVITI PENGAJARAN

Langkah/Masa Isi Aktiviti Peng
Kandungan Aktiviti Guru

Penerangan

1. Isi pelajaran

mengenai 1. Guru memberikan penerangan te

Cakna pelajaran dan kaitannya dengan

Warisan: pelajaran dan kriteria kejayaan.

Set Induksi Sukan Rakyat.
(5 minit)
2. Objektif 2. Guru menayangkan video yang

berkaitan dengan Cakna Warisan
pelajaran dan murid.Pautan link:
kriteria
https://youtu.be/GEEygKPXzLU

kejayaan.

Paparan 1. Guru memaparkan infografik berk
Infografik dengan Cakna Warisan dan mem
murid untuk mengulas bahan gra
Cakna dengan menyatakan maklumat y
tersurat dan tersirat.
Warisan:

Menyatakan

Penerokaan maklumat yang
(10 minit)
tersurat dan 2. Guru meminta murid untuk
tersirat dengan membincangkan ,mengapakah su
rakyat perlu dipertahankan oleh g
menggunakan muda?

ayat gramatis.

3

N DAN PEMBELAJARAN

gajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Murid
Strategi: Pemusatan
entangisi 1. Murid mendengar penerangan guru danpemusatan
objektif guru tentang isi pelajaran dan bahan

kaitannya dengan objektif ABM:
pelajaran dan kriteria kejayaan. LCD dan laptop

n kepada2. Murid menonton video berkaitan Nilai:
Cakna Warisan. Bertanggungjawab

kaitan 1. Murid melihat dan memahami Strategi:
minta paparan infografik yang berkaitan Pemusatan murid
afik dengan Cakna Warisan dan dan pemusatan
yang mengulas bahan grafik dengan bahan
menyatakan maklumat yang
tersurat dan tersirat. ABM:
LCD dan laptop

ukan 2. Murid membincangkan faktor Nilai:
generasi mengapakah sukan rakyat perlu Bertanggungjawab
dipertahankan oleh generasi muda?

KBAT:

Menganalisis

Aktiviti 1. Guru meminta murid berada dala
pengukuhan: kumpulan masing-masing yang te
Mengulas dan dibentuk dalam kelas sebelum ini
menganalisis juga meminta seorang daripada a
maklumat yang kumpulan untuk berada di lokasi
berkaitansukan maklumat kumpulan bagi membe
rakyat penerangan atau menjawab pers
daripada murid dari kumpulan lai
Perkembangan
(20 minit) Berikut merupakan tajuk tugasan
kumpulan yang diberikan dalam ke
sebelum ini:
Kumpulan 1: Cong kak
Kumpulan 2: Batu Seremban
Kumpulan 3: Galah Panjang
Kumpulan 4: Tarik Tali
Kumpulan 5: Sepak Manggis

2. Guru meminta murid bergerak da
kumpulan ke 5 sudut dalam kelas
bergilir bagi melihat 5 jenis sukan
serta gambar berkaitan dan men
respons kepada masalah dalam k
(sticker note) masing-masing.

3. Setelah selesai, guru meminta m
mengedarkan catatan mereka me
pusingan jam supaya setiap ahli
kumpulan dapat menambah atau
membetulkan apa yang ditulis.

4

am Strategi:
elah Pemusatan murid
i. Guru dan pemusatan
ahli bahan

paparan1. Murid berada dalam kumpulan ABM:
eri masing-masing. Seorang ahli (Kreativiti Murid)
soalan kumpulan akan berada di lokasi Paparan Tugasan
in. paparan maklumat kumpulan bagi infografik murid

memberi penerangan atau

elas menjawab persoalan murid dari Nilai:
kumpulan lain. Kerjasama dan

2. Secara dalam kumpulan murid Komunikasi

bergerak ke 5 sudut dalam kelas KBAT:
secara bergilir bagi melihat 5 jenis Menganalisis
maklumat serta gambar berkaitan

alam sb(suatkliacasknekrreanpkoaytdaeat)dmmaanassmainlaeghn-mudlaaisslmainmagk.kluemrtas1.CFMaliutparpitdeadtne:Clalahsdsriboeormikan
s secara
n rakyat 3. Setelah selesai, murid tugasan kumpulan
nulis mengedarkan catatan mereka pada minggu lalu
kertas mengikut pusingan jam supaya 8/4/202 bagi
setiap ahli kumpulan dapat menyediakan 5 jenis
murid menambah atau membetulkan apa maklumat serta
engikut yang ditulis. gambar berkaitan
sukan rakyat

2. Pembelajaran

u Koperatif
3. Simultaneous

Round Table

Penilaian Sesi soal 1. Guru bersoal jawab dengan muri
(5 Minit) jawab dan tentang keseluruhan aktiviti.
peta pokok
berkaitan 2. Guru meminta murid untuk
dengan melengkapkan latihan dan melek
keseluruhan kertas (sticker note) pada peta p
aktiviti kertas mahjong.

Penutup Rumusan 1. Guru meminta 2 orang murid me
(5 minit) tentang isi kesimpulan tentang pelajaran pa
pelajaran ini.

2. Guru menekankan semula pelaja
dengan objektif pembelajaran.

5

Strategi: Pemusatan
murid dan pemusatan
guru

id 1. Murid menjawab soalan yang ABM:
diberikan oleh guru tentang Kertas Mahjong
keseluruhan aktiviti. (Peta Pokok)

katkan 2. Murid melengkapkan latihan dan Nilai:
pokok di melekatkan kertas (sticker note) di Kerjasama,
berkomunikasi,
kertas mahjong. bertanggungjawab

Catatan: 1.Standard
prestasi dinilai
melalui penilaian
secara lisan dalam
sesi soaljawab guru
kepada murid serta
hasil
kerja kumpulan.

embuat 1. Dua orang murid yang dipilih Strategi: Pemusatan
ada hari secara rawak membuat kesimpulan guru danpemusatan
tentang pelajaran pada hari ini pelajar

aran 2. Murid mendengar guru membuat ABM:
penekanan pelajaran dengan Kertas majung (Peta
objektif pembelajaran. Pokok)

REFLEKSI : (diisi selepas pengajaran)
1. Pencapaian standard pembelajaran/ objektif pembelajaran secara umum
2. Kekuatan pengajaran guru
3. Kelemahan pengajaran guru
4. Kekuatan pembelajaran pelajar
5. Kelemahan pembelajaran pelajar
6. Strategi/ cadangan penambahbaikan pdp

6

Nilai:
Berkomunikasi dan
bertanggungjawab

m

LEMBARAN BAHAN BANTU MENGAJAR DAN LATIHAN
DIBERIKAN KEPADAMURID

Gambar 1:
Video yang berkaitan dengan Cakna Warisan Ditayangkan kepadaMurid

(Sumber: https://www.youtube.com/watch?v=GEEygKPXzLU)

7

Gambar2 :
Paparan Infografik Berkaitan Cakna Warisan dan Guru Meminta Murid untuk
Mengulas Bahan Grafik dengan Menyatakan Maklumat yang Tersurat dan Tersirat
Latihan yang diberikan kepada murid adalah seperti berikut:
1. Ulas bahan grafik dengan menyatakan maklumat tersirat dan tersurat.
2. Pada pendapat anda, mengapakah sukan rakyat perlu dipertahankan oleh generasi muda?

8

TUGASAN KUMPULAN : Aktiviti Gallery Walk
(Diberikan pada 2 minggu yang lalu : 8 April 2022)

Penerangan Tugasan adalah seperti berikut:

1. Bentuk 5 kumpulan dalam kelas. Setiap kumpulan sekurang-kurangnya mempunyai
4-5 orang. Senarai nama ahli kumpulan perlu dihantar kepada guru sebelum 5
September 2021.

2. Setiap kumpulan diberikan tajuk berkaitan Sukan Rakyat dan perlu disediakan
mengandungi pengenalan, cara permainan sukan dan pengekalan warisan sukan
rakyat. Pengelolaan maklumat tersebut perlu dibuat dalam bentuk infografik dan
mengikut kreativiti kumpulan masing-masing. Berikut merupakan perincian tajuk
tugasan:

Kumpulan 1: Congkak Kumpulan 2: Batu Kumpulan 3: Galah
Seremban Panjang

Kumpulan 4: Tarik Tali Kumpulan 5: Sepak
Manggis

3. Hasil tugasan tersebut perlu dipamerkan awal sebelum kelas bermula pada 22
April 2022 mengikut sudut yang ditetapkan.

9

RUJUKAN
Buku Teks Digital Bahasa Melayu (BM) KSSM Tingkatan 2 KSSM (Dua) (Buku Teks MS 187:
Unit 30 Dunia Kreativiti,Tajuk : Cakna Warisan)
Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiaran (DSKP) Kurikulum Standard Sekolah
Menengah Bahasa Melayu Tingkatan 2
Mohammad Aslam. (2006). Teaching of English. New Delhi: Foundation Books.
Mohamed Ammin Embi. (2016). Pemikiran dan Reka Bentuk Semula Pengajaran dan
Pembelajaran Abad ke-21. Selangor: Universiti Kebangsaan Malaysia
Mok Soon Sang. (2008). Pedagogi untuk Pengajaran dan Pembelajaran. Puchong:
Penerbitan Multimedia Sdn. Bhd.
Mok Soon Seng (1992). Pedagogi 2: Strategi pengajaran pembelajaran mikro. Kuala
Lumpur: Kumpulan Budiman.
Zanaton'H, I. (2016, February). MODEL REFLEKSI GURU CEMERLANG TERHADAP “VIDEO
CRITIQUE. In Proceeding 7th International Seminar on Regional Education (Vol. 2, pp.880-
894).
Abdullah, H. (2019). “WHAT’S DEEP ABOUT DEEP LEARNING?” DALAM KURSUS
PENDIDIKAN INKLUSIF. Jurnal Refleksi Kepemimpinan, (JILID I).
Osman, B. H. A., & Basar, M. N. (2015). Penilaian Kendiri Amalan Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21 Pensyarah Institut Pendidikan Guru Kampus Ipoh. In
Conference Paper Keningau (pp. 1-35).
Chong, O. S., Mahamod, Z., & Hamzah, M. I. M. (2017). Meneroka Kaedah Pengajaran Guru
Cemerlang Bahasa Melayu Negeri Sarawak: Satu Kajian Kes (Exploring Teaching Methods of
Sarawak Malay Language Excellent Teacher: A Case Study). Jurnal Pendidikan Bahasa
Melayu, 7(1), 93-108.

10


Click to View FlipBook Version