5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
NAMA : NISRINA BINTI A RASHID NO TEL : 01110146010 01110146010
SUBJEK ASAS SAINS MULAI : 20 MAC 2022 HINGGA : 31 MAC 2022
: KOMPUTER
HURAIAN
BIL TAJUK KANDUNGAN
- Membezakan nombor perlapanan dan
1.1 Sistem Nombor Perlapanan nombor perpuluhan.
1.1.1 Perbezaan antara nombor
perlapanan dan - Menukar nombor p
erpuluhan kepada nombor
perlapanan.
1 BAB 1: PERWAKILAN nombor perpuluhan perpuluhan kepada - Menukar n
ombor perlapanan kepada nombor
DATA 1.1.2 (i) Penukaran
nombor perpuluhan.
nombor perlapanan
1.1.2 (ii) Penukaran
nombor perlapanan kepada
nombor perpuluhan
MINGGU KELAS/TINGKATAN MULAI HINGGA RANCANGAN MINGGUAN ABBM/CATATAN
KE
BAB 1: PERWAKILAN DATA
1.1 Sistem Nombor Perlapanan
1.1.1 Perbezaan antara nombor p
erlapanan dan nombor
perpuluhan
- Membeza
kan nombor perlapanan dan nombor
perpuluhan
1.1.2 (i) Pen
ukaran nombor perpuluhan kepada nombor
perlapanan.
- Menukar n
ombor perpuluhan kepada nombor
1 2 HANAFI 20-03- 24-03- perlapanan. 1. Laptop
2022 2022 1.1.2 (ii) Pe
nukaran nombor perlapanan kepada 2. Slaid P
ower
nombor perpuluhan. Point.
- menukar nombor p
erlapanan kepada nombor
perpuluhan
1.1.2 (iii) P
enukaran nombor perlapanan kepada
nombor perduaan.
- Menukar nombor
perlapanan kepada nombor
perduaan.
1.1.2 (iv)
Penukaran nombor perduaan kepada nombor
perlapanan
- Menukar
nombor perduaan kepada nombor
perlapangan
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 1)
Tambah Terperinci
Kemaskini
Refleksi
Tarikh Key In
22-03-2022
Tarikh Kemaskini
10-04-2022
Tarikh Kemaskini Refleksi
10-04-2022
TARIKH 22-03-2022 TINGKATAN/KELAS 2 HANAFI
TEMPAT Aplikasi Telegram BIL PELAJAR 30 Orang
MASA 7.30 - 8.30
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Membezakan dengan tepat nombor perlapanan dan
nombor perpuluhan mengikut sukatan silibus serta buku
teks.
2. M
engenalpasti pertukaran nombor perpuluhan kepada nombor perlapanan dan nombor perlapanan kepada
nombor perpuluhan mengikut ketetapan silibus serta buku teks.
PENGETAHUAN Pelajar telah mengetahui sistem nombor perlapanan dan perpuluhan ketika mempelajari subjek Asas Sains
SEDIA ADA Komputer semasa di Tingkatan 1 iaitu dibawah subtopik Bab 2: Perwakilan Data; 2.1 Sistem Nombor Perduaan
dimana ia berkait rapat.
ALAT/BAHAN 1. Laptop
2. Slaid P
ower Point
BANTU
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 1/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
MENGAJAR
(ABBM)
PENGURUSAN - Memastikan setiap pelajar berpakaian sopan ketika sesi PdPr dijalankan. teks.
KELAS/LANGKAH - Memastikan kelas bermula dan berakhir mengikut ketetapan silibus serta
buku
KESELAMATAN
PENERAPAN 1. Toleransi
NILAI-NILAI 2. Bekerjasa
ma
MURNI
TUGASAN/KERJA Pelajar diminta untuk membuat latihan yang diberikan didalam slaid Power Point berkaitan dengan subtopik yang
RUMAH telah diajar bagi memberikan lebih kefahaman tentang pelajaran hari ini.
REFLEKSI SESI 1. Bisikan hati
PENGAJARAN - Saya berasa s
angat teruja dan sedikit gementar untuk masuk mengajar kerana ini merupakan kelas pertama saya
untuk minggu pertama. Saya masih rasa gugup untuk berinteraksi dengan para pelajar.
PELATIH
2. Menganalisis
- Kaedah pengaj
aran dan komunikasi saya pada hari ini menyebabkan ada pelajar yang mungkin malu untuk
berinteraksi. hal ini adalah demikian kerana, hanya beberapa pelajar sahaja yang memberi maklum balas ketika
sesi pengajaran dan pembelajaran berlaku.
3. Kesedaran baru
- Pengajaran selep
as ini akan dipastikan bahawa kaedahnya meliputi visual, pendengaran dan pergerakan supaya
setiap pelajar memperolehi apa jua ilmu yang disampaikan dengan jelas. Saya juga akan memastikan suara saya
jelas ketika mengajar dan memastikan setiap pelajar akan terlibat dengna aktiviti proses pengajaran dan
pembelajaran.
4. Cadangan
- Pada kelas
seterusnya, saya akan menggunakan Pembelajaran Abad ke-21 iaitu kaedah pembelajaran
berpusatkan murid kerana jika hanya berpusatkan guru, pelajar akan kurang memberi perhatian dan akan mulai
rasa bosan. saya juga akan berinteraksi dengan pelajar agar pelajar lebih fokus dan memahami isi pengajaran akan
datang.
KOMEN Sila kemas kini rancangan mengajar harian
PENYELIA
KOMEN
PEMBIMBING
AKTIVITI
BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
1 5 minit Pengenalan/Pra 1. Mewujudkan rasa 1. Guru masuk kelas ABBM: Kemaskini
Pengajaran hormat- dan memberikan 1. Lapto
p
menghormati antara salam serta bertanya 2. Slaid P
ower
guru dan pelajar. khabar. Point
2. Menerapkan
2. Guru
meminta
1. Ucapan disiplin kepada pelajar berada dalam
salam pelajar untuk keadaan bersedia
2. Pela
jar dalam menerima ilmu dan berpakaian
keadaaan walau dimana sopan sepanjang sesi
bersedia. sahaja. kelas berlangsung.
3. Kehad
iran 3. Men
erapkan nilai 3. Guru mengambi
l
pelajar kesyukuran. kehadiran pelajar
4. Bert
anya 4. Menggala
kkan dalam kelas.
khabar komitmen pelajar.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 2/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
AKTIVITI
BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
1, Pelajar akan dapat 1. Guru akan
membezakan
dengan tepat menunjukkan slide
nombor perlapanan
dan nombor Power Point untuk
perpuluhan
mengikut sukatan menerangkan
silibus.
2. Pelaj
ar dapat dengan lebih lanjut
mengenal pasti
pertukaran nombor mengenai sistem
perpuluhan kepada
Set Induksi: nombor perlapanan nombor perlapanan.
dan nombor
10 1. Tayangan
perlapanan kepada 2. Guru akan 1. Laptop Kemaskini
minit slaid Power nombor perpuluhan 2. Slaid P
ower
2 mengikut ketetapan bertanya kepada Point
silibus. Kemaskini
Point pelajar sama ada
pelajar pernah
mengenali sistem
nombor perlapanan
ketika mempelajari
sistem nombor
perduaan ketika di
Tingkatan 1.
1. Guru
menunjukkan
1. Perbezaan contoh pengiraan di
sistem nombor 1. Pelajar akan dapat slaid pembentangan.
perlapanan membezakan
dengan sistem dengan tepat 2. Guru
nombor mengenai nombor
perlapanan perlapanan dan menerangkan
dengan nombor nombor perpuluhan.
perpuluhan. 2. Pelajar akan dapat
perbezaan sistem
2. Penukaran
menukar nombor
sistem nombor perpuluhan kepada nombor perlapanan
iaitu: nombor perlapanan
i. Nom
bor dan menukar dengan nombor
perpuluhan nombor perlapanan
kepada nombor kepada nombor perpuluhan
perlapanan. perpuluhan
40 ii Nombor
mengikut ketetapan berpandukan buku 1. Laptop
minit perlapanan silibus. 2. Slaid P
ower
3 kepada nombor teks dan silibus. Point.
3. Guru akan
bertanyakan soalan
kepada setiap
pelajar untuk
melihat pelajar
faham atau tidak.
4. Pelajar menyal
in
nota atau isi penting
perpuluhan. berkaitan perkara
yang diajar oleh
guru.
1. Guru meminta
pelajar untuk
menyediakan kertas
atau buku latihan
Asas Sains
1. Pelajar dapat Komputer bagi
menukar sistem melakukan tugasan
4 Membuat nombor daripada pengiraan. 1. Kertas atau buku Kemaskini
5 minit tugasan yang sistem nombor yang 2. Guru me
lakukan latihan Asas Sains
lain. sesi soal jawab Komputer.
diberikan. 2. Pe
lajar dapat dengan pelajar 2. Alat tuli
s
melaksanakan untuk menguji tahap
tugasan dengan kefahaman pelajar.
baik. 3. Guru memantau
jawapan yang
diberikan dengan
memberikan rujukan
jawapan di dalam
slaid Power Point.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 3/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
AKTIVITI
BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
1. Guru
Pelajar akan merumuskan isi
bersemangat dan
bersedia untuk pelajaran yang telah
belajar bersungguh-
Penutup: sungguh pada kelas diajar. Nilai murni: Kemaskini
Rumusan
seterusnya. 2. Gur
u memberikan i. Hormat-
5 5 minit
kata-kata motivasi menghormati
kepada pelajar
sebagai renungan
dan semangat.
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (BIL 2)
Tambah Terperinci
Kemaskini
Refleksi
Tarikh Key In
10-04-2022
Tarikh Kemaskini
27-05-2022
Tarikh Kemaskini Refleksi
10-04-2022
TARIKH 24-03-2022 TINGKATAN/KELAS 2 HANAFI
TEMPAT Platform Google Meet BIL PELAJAR 30 Orang
MASA 12.00 - 12.30 p.m
OBJEKTIF (i) Menerangkan penukaran nombor perlapanan kepada nombor perduaan mengikut konteks silibus yang
ditetapkan.
(ii) Menjela
skan penukaran nombor perduaan kepada nombor perlapanan mengikut konteks silibus yang
ditetapkan.
PENGETAHUAN Pelajar sudah mengetahui nombor perduaan yang telah dipelajari dalam Tingkatan 1
SEDIA ADA
ALAT/BAHAN Slaid Power Point
BANTU
MENGAJAR
(ABBM)
PENGURUSAN - Memastikan pelajar dalam keadaan sihat ketika sesi pengajaran dan pembelajaran. pihak sekolah.
KELAS/LANGKAH - Memastikan kelas bermula dan berakhir mengikut ketetapan waktu yang diberikan
oleh
KESELAMATAN
PENERAPAN 1. Disiplin
NILAI-NILAI 2. Bekerjas
ama
MURNI
TUGASAN/KERJA Pelajar diminta untuk membuat nota dan latihan berdasarkan slaid Power Point yang diberikan.
RUMAH
Bisikan Hati
- Saya masih
merasa gementar ketika sesi pengajaran kerana ketika saya bertanyakan soalan, terdapat pelajar
memberi respon yang lambat dan kebanyakkannya mereka hanya mendiamkan diri. Akan tetapi, saya mula rasa
selesa ketika sesi pengajaran dan pembelajaran apabila saya menggunakan kaedah memanggil nama pelajar untuk
menjawab pertanyaan saya.
REFLEKSI SESI 3. Kesedaran Baru
PENGAJARAN - Pengajaran yang
akan datang memerlukan suara yang lebih jelas dan santai agar murid tidak mulai rasa bosan.
Selain itu, sesi pengajaran memerlukan sedikit latihan kepada murid agar mereka lebih memahami konteks isi
PELATIH pengajaran yang diberikan.
4. Cadangan
- Pada kelas
seterusnya, saya akan menggunakan Pembelajaran Abad ke-21 iaitu kaedah pembelajaran
berpusatkan murid kerana terdapat beberapa murid tidak begitu aktif ketika guru memanggil namanya untuk
merespon pertanyaan guru. Saya juga akan memperbanyakkan aktiviti ketika pembelajaran atas talian dalam
memahami apa yang disampaikan serta kemahiran komunikasi akan diperbaiki.
KOMEN
PENYELIA
KOMEN
PEMBIMBING
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 4/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
HASIL AKTIVITI KOMEN KOMEN
ISI PEMBELAJARAN PENGAJARAN PENYELIA PEMBIMBING
BIL MASA KANDUNGAN DAN ABBM/CATATAN OPERASI
PEMBELAJARAN
1. Guru masuk kelas
dan memberikan
salam serta bertanya
khabar.
Pengenalan/Pra 1. Mewujudkan rasa 2. Guru
meminta
Pengajaran: hormat- murid berada dalam
menghormati antara keadaan bersedia
1. Ucapan guru dan pelajar. dan berpakaian Nilai murni:
2. Menerapkan
sopan sepanjang sesi 1. Hormat-
salam. pengajaran dan menghormati
2. Pela
jar dalam pembelajaran (PdP) 2. Kesyukura
n.
1 5 minit keadaan sedia. disiplin kepada berlangsung. 3, Berdisiplin
Kemaskini
murid untuk 3. Guru mem
inta
3. Bacaan doa.
menerima ilmu.
4. Kehadiran
3. Menerapkan n
ilai
murid. kesyukuran. pelajar yang
5. Bert
anya 4. Menggala
kkan beragama Islam
khabar. komitmen murid. untuk membacakan
doa belajar.
4. Guru men
gambil
kehadiran pelajar
dalam kelas.
1. Guru akan
memberikan slaid
PowerPoint
menggunakan
platform aplikasi
Telegram kerana
memudahkan murid
untuk mengakses
internet
menggunakan
aplikasi Telegram.
2. Guru meminta
Set Induksi: 1. Pelajar akan dapat murid untuk 1. Laptop
1. Tayangan
menukarkan nombor memuat turun slaid 2. Slaid
2 5 minit slaid perlapanan kepada yang diberikan. PowerPoint Kemaskini
nombor perduaan 3. Guru akan
2. Pelajar dapat
bertanya kepada
PowerPoint membezakan kaedah murid sama ada
penukaran nombor murid pernah
perduaan kepada mengenali sistem
nombor perlapanan. nombor perlapanan
dan nombor
perduaan ketika
mempelajari ASK
Tingkatan 1.
4. Murid aka
n diberi
peluang untuk
memberikan
pandangan apa yang
difahami berkenaan
dengan pengenalan
topik hari ini.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 5/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
AKTIVITI
BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
1. Guru
menerangkan jalan
kira penukaran
nombor perlapanan
kepada nombor
perduaan dan
penukaran nombor
perduaan kepada
nombor perlapanan.
2. Guru memberikan
1. Murid akan dapat contoh soalan
membezakan berkaitan penukaran
dengan tepat nombor perlapanan
1. Penukaran mengenai penukaran kepada nombor
sistem nombor
perlapanan sistem nombor perduaan dan
kepada nombor
perduaan. perlapanan kepada penukaran nombor
2. Penuka
ran
sistem nombor nombor perduaan perduaan kepada
perduaan
10 kepada nombor mengikut konteks nombor perlapanan. 1. Laptop. Kemaskini
minit perlapanan.
2. Slaid
3 silibus yang telah 3. Guru akan
Kemaskini
ditetapkan. memberikan 2 PowerPoint.
2. Murid da
pat soalan latihan
menukarkan nombor selepas memberikan
perduaan kepada contoh soalan dan
nombor perlapanan skema jawapan
dengan jelas kepada murid untuk
mengikut ketetapan mengenal pasti
silibus. kefahaman murid
dengan
pembelajaran hari
ini.
4. G
uru memberikan
ruang kepada murid
untuk bertanyakan
soalan untuk latihan
yang diberikan dan
bincangkan jawapan
bersama-sama.
1. Guru bersoal
jawab dengan murid
1. Murid dapat untuk menguji tahap
Memberikan menukarkan sistem kefahaman murid. 1. Buku tulis
nombor daripada 2. Guru memantau
2. Alat tulis.
tugasan sistem nombor yang jawapan yang 3. Laptop.
lain dengan baik. diberikan oleh 4. Slaid
4 5 minit berdasarkan 2. Murid dapat
murid bagi
slaid melaksanakan
tugasan dengan
PowerPoint memastikan murid PowerPoint
yang diberikan. memahami subtopik
baik. ini dengan tepat
mengikut buku teks
dan silibus.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 6/7
5/28/22, 4:53 AM Sesi Pengajaran (Rancangan Mengajar Harian)
AKTIVITI
BIL MASA ISI HASIL PENGAJARAN ABBM/CATATAN KOMEN KOMEN OPERASI
KANDUNGAN PEMBELAJARAN DAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN
1. Guru
merumuskan isi
pelajaran yang telah
diajar.
2. Gur
u meminta
Murid akan
bersemangat dan pelajar
bersedia untuk
5 5 minit Penutup: belajar bersungguh- mengulangkaji Nilai murni: Kemaskini
Rumusan
sungguh pada kelas berkenaan topik Hormat-
seterusnya.
yang akan diajar menghormati
minggu hadapan.
3. Guru memberik
an
kata-kata motivasi
kepada murid
sebagai renungan
dan semangat.
eplm.uthm.edu.my/eplm/sesipengajaran.php?a=11409&b=36538&c=57879&yaadmin=5&s=91&p=4727 7/7