1
2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA KELAS TAHUN 1
TARIKH/ HARI 16 Julai 2019 SELASA MASA 1030 -1130
PAGI
TEMA BUDAYA KITA
TAJUK PAKAIAN TRADISI
STANDARD 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea
KANDUNGAN bagi pelbagai tujuan
STANDARD 1.2.2 Menyampaikan maklumat daripada bahan
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat :
OBJEKTIF 1. Bercerita tentang pakaian tradisional bagi kaum-
PEMBELAJARAN
kaum di Malaysia.
AKTIVITI 1. Tayangan video yang bertajuk Pakaian Tradisi
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
(PdP)
3
Pakaian tradisi Melayu
4
Pakaian tradisi Cina
Pakaian tradisi India
5
Pakaian tradisi Kadazan
2. Murid bercerita dari tayangan video yang
ditayangkan seperti baju kurung, ceogsam dan
sari, ( pentaksiran boleh berlaku ketika ini )
3. Murid dibaahagikan kepada 4 kumpulan – setiap
kumpiulan –
4. Kumpulan 1- baju Melayu lelaki
5. Kumpulan 2 – baju Kurung Perempuan
6. Kumpulan 3 – Cheongsam
7. Kumpulan 4 – Sari
8. Murid menyenaraikan maklumat yang berkaitan
dengan gambar yang diberi dalam peta i-Think –
Peta Bulatan.
6
9. Sesi pembentangan – pembentangan melibatkan
lebih dari seorang bercakap. (pentaksiran berlaku
ketika ini) pentaksiran rakan sebaya
3. Murid menjelaskan tentang gambar/perkataan yang
diperolehi melalui permainan Roda Impian secara
individu. (Pentaksiran berlaku ketika ini) –pentaksiran
kendiri
Aktiviti permainan Roda Impian untuk memilih gambar.
( pentaksiran boeh berlaku ketika ini )
5. Aktiviti permainan– muzik -guru memulakan – memberi
bola mengikut pusingan jam bola kepada murid yang
berdiri dalam kumpulan. Apabila muzik berhenti, guru
boleh menyoal murid yang masih memegang bola.
Proses ini diulang sehingga selesai murid yang hendak
ditaksir. ( pentaksiran boleh berlaku ketika ini )
BAHAN BANTU Buku teks Internet Spesimen
BELAJAR (BBB) Radio / TV
Modul Projektor Radas Gambar / Cerita
Powerpoint Model Lain-lain :
Buku Cerita
______________________
KECERDASAN Interpersonal Muzikal Kinestatik Naturalis
PELBAGAI Intrapersonal Verbal Logik Visual Ruang
Linguistik Matematik
7
Kreativiti & Inovasi Bahasa Sains & Keusahawan
ELEMEN MERENTASI Patriotism Teknologi an
KURIKULUM (EMK) Pendidikan Alam
e TMK Nilai Murni
Sekit
Membuat
ar Keputusan
KEMAHIRAN Membandin Menghubun Membuat Membuat
BERFIKIR g beza gkait Inferens Rumusan
PENILAIAN Mengkateg Menginterpr Membuat Menilai
PENGAJARAN & ori etasi Ramalan
PEMBELAJARAN Tugasan
Menjana Mencipta Mentafsir Projek
(PBD) Idea Analogi
Lisan
Lembaran Pemerhatia Drama
Kerja n
Hasil Kerja Kuiz
_____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan
REFLEKSI Aktiviti pengajaran & Mesyuarat / Cuti Rehat /
pembelajaran ditangguhkan Kursus Cuti Sakit
kerana ….
Program Sekolah Cuti Bencana
Mengiringi Murid / Cuti Khas
Keluar Cuti Peristiwa
Aktiviti Luar / Cuti Umum
Aktiviti PdP dibawa ke
_____________________________________________________
PENTAKSIRAN 1. Kaedah : Lisan
BILIK DARJAH 2. Instrumen Pentaksiran : senarai semak , lembaran kerja
3. Aktiviti : permainan dan Main Peranan
8
PEJABAT PENDIDIKAN DAERAH ALOR GAJAH
SENARAI SEMAK (Guru)
NAMA GURU :________________________ KELAS:________
TARIKH:___________ MASA:________
ARAHAN: Tandakan ✅ pada ruangan bintang yang anda pilih.
Soalan lisan guru kepada murid.
1. Apakah yang dapat kamu perhatikan daripada video yang
ditonton sebentar tadi?
2. Pada pendapat kamu, apakah nama pakaian tradisional bagi
masyarakat Melayu, Cina dan India ?
BIL NAMA MURID
Baik Sederhana Cemerlang
1. Murid A
2. Murid B
3. Murid C
4. Murid D
5. Murid E
6. Murid F
7. Murid G
8. Murid H
9
SENARAI SEMAK (Pentaksiran Kendiri)
NAMA :_________________________ KELAS:________
TARIKH:___________ MASA:________
ARAHAN: Tandakan ✅ pada ruangan bintang yang anda pilih.
BIL PERNYATAAN Cemerlang
Baik Sederhana
1. Saya boleh ceritakan tentang
pakaian tradisional masyarakat
Malaysia.
2. Saya mampu nyatakan kegunaan
setiap jenis pakaian tradisonal
masayarakat Malaysia.
3. Saya dapat membezakan setiap jenis
pakaian tradisional masyarakat
Malaysia.
4. Saya boleh bertutur dengan sebutan
dan intonasi yang betul.
5. Saya dapat menyampaikan maklumat
dengan lancar dan yakin.
10
SENARAI SEMAK (Pentaksiran Rakan Sebaya)
NAMA PENILAI:_________________________ KELAS:________
TARIKH:___________ MASA:________
ARAHAN: Tandakan ✅ pada ruangan emoji yang anda pilih.
Bil Pernyataan Baik Sederhana Cemerlang
.
1. Rakan saya dapat menerangkan
tentang baju Melayu.
2. Rakan saya boleh menjelaskan
kegunaan baju Melayu.
3. Rakan saya dapat menyatakan baju
Melayu diperbuat daripada kain.
4. Rakan saya mampu bertutur
dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
5. Rakan saya dapat menyampaikan
maklumat dengan lancar dan
yakin.
NAMA AHLI KUMPULAN YANG DINILAI:
1. Murid A 3. Murid C
2. Murid B 4. Murid D
11
SENARAI SEMAK (Pentaksiran Rakan Sebaya)
NAMA PENILAI:_________________________ KELAS:________
TARIKH:___________ MASA:________
ARAHAN: Tandakan ✅ pada ruangan emoji yang anda pilih.
Bil Pernyataan Baik Sederhana Cemerlang
.
1. Rakan saya dapat menerangkan
tentang baju Ceongsam.
2. Rakan saya boleh menjelaskan
kegunaan baju Ceongsam.
3. Rakan saya dapat menyatakan baju
Ceongsam diperbuat daripada kain
sutera dan satin.
4. Rakan saya mampu bertutur
dengan sebutan dan intonasi yang
betul.
5. Rakan saya dapat menyampaikan
maklumat dengan lancar dan
yakin.
NAMA AHLI KUMPULAN YANG DINILAI:
1. Murid A 3. Murid C
2. Murid B 4. Murid D
12
SENARAI SEMAK (Ibu bapa semasa PdPc)
NAMA IBU @ BAPA :_________________________ KELAS:________
NAMA ANAK: ________________________ MASA:________
TARIKH:___________
ARAHAN: Sila tandakan ✅ pada respon anda.
1. Anak saya seronok mengikuti aktiviti
2. Anak saya mudah mengikut arahan guru
3. Anak saya gembira bergaul dengan rakannya
4. Anak saya bekerjasama dengan baik dalam kumpulan
5. Anak saya memberi respons yang baik terhadap soalan guru
13
LEMBARAN KERJA
NAMA :_________________________ KELAS:________
TARIKH:___________ MASA:________
ARAHAN: Jawab semua soalan.
1. Namakan 4 jenis pakaian tradisional masyarakat di Malaysia.
a) _____________________
b) _____________________
c) _____________________
d) _____________________
2. Pakaian ini selalunya dipakai semasa sambutan Tahun Baru Cina.
Nama pakaian ini adalah __________________________
14
3. Lengkapkan Peta Buih Berganda di bawah.
BAJU BAJU
MELAYU KURUNG
15
CONTOH LAIN
SENARAI SEMAK PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN MURID (oleh guru)
BIL PERNYATAAN ADA TIADA
1 Projek mudah yang dihasilkan menepati
kehendak soalan
Projek mudah yang dihasilkan sesuai
2 untuk menilai tahap penguasaan yang
diuji
3 Mewujudkan Kolaboratif
4 Mewujudkan pemikiran kritis dan
kreatif
5 Berkomunikasi dengan pelbagai mod
6 menghubungkait pengalaman sedia ada
7 Projek melibatkan pemanfaatan digital
8 Menunjukkan ciri-ciri kepemimpinan
9 Murid mempunyai kesedaran terhadap
isu alam sekitar/global
16
CONTOH SENARAI SEMAK OLEH IBU BAPA
TANDAKAN / PADA PETAK YANG SESUAI
BIL PERNYATAAN * ** ***
1 Aktiviti seronok, mudah
dan kreatif
2 Aktiviti permainan
menarik
Aktiviti kuiz
3 menggunakan bahan-
bahan yang sesuai
4 Penerangan yang jelas
dan mudah difahami
5 Ada kerjasama erat
antara ahli kumpulan
Nama Penjaga:………………………………………..
Nama Anak :…………………………………………..
SENARAI SEMAK IBU BAPA 17
TANDAKAN / PADA PETAK YANG SESUAI YA TIDAK
BIL PERNYATAAN
1 Anak seronok dan bersungguh-sungguh menyiapkan
projek
2 Tempoh menyiapkan projek mencukupi
3 Projek menggunakan bahan-bahan terbuang
4 Projek menggunakan pengalaman sedia ada dan
berkaitan dengan aktiviti harian
5 Projek bersesuaian dengan umur murid
6 Memupuk semangat kerjasama amalan di rumah
7 Memanfaatkan digital
18
SENARAI SEMAK PEMBIMBING ( PPD/ Pentadbir kepada guru yang mengajar )
TANDAKAN / PADA PETAK YANG SESUAI
BIL PERNYATAAN YA TIDAK
1 Dirancang lebih awal
2 Aktiviti permainan mencetus pembinaan ilmu yang
bermakna
3 BBM menggunakan bahan-bahan yang sesuai
4 Aktiviti permainan menepati standard kandungan
kurikulum
5 Aktiviti bersesuaian dengan Tahap penguasaan yang
diuji
Aktiviti merangsang murid berfiki secara bersama-
6 sama dan bekerjasama untuk membina pengetahuan
baharu
7 Wujud komunikasi antara guru, murid dan bahan
8 Menggalakkan penggunaan digital
19
LAMPIRAN
20
21
22
23