RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 17 KELAS 6 AZALEA
11.00 – 12.OO TGH
HARI / TARIKH JUMAAT / 7 MEI 2021 MASA
TEMA / TAJUK KITA RAKYAT MALAYSIA
11.2 Agama dan Kepercayaan
FOKUS Standard Pembelajaran:
11.2.1 Menyatakan pelbagai agama dan kepercayaan masyarakat Malaysia.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN K11.2.5 Menyatakan keperluan memahami adab ketika berada di rumah ibadat.
AKTIVITI PdPC
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. Menyatakan kepelbagaian agama dan kepercayaan masyarakat di Malaysia.
ii.Menyenaraikan rumah-rumah ibadat yang terdapat di Malaysia.
Menyatakan kepentingan menghormati kepelbagaian agama bagi mewujudkan
keharmonian
1. Guru menayangkan slaid video yang menunjukkan kebudayaan di Malaysia.
(Rujuk: https://www.youtube.com/watch?v=vV9ubI5vthE)
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang tayangan video yang ditunjukkan.
3. Murid menyebut nama agama,kepercayaan dan rumah ibadat yang terdapat
dalam video tersebut.
4. Murid diminta menggunting dan menampal gambar-gambar rumah ibadat yang
terdapat di Malaysia.
5. Murid membuat latiha dan merumuskan nilai murni.
BAHAN BANTU BELAJAR / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
Modul / Gambar / Carta Model
Lain-lain :
Radas Internet
/ Bahan Edaran / Nilai Murni
Spesimen Keusahawanan
Pendidikan Alam
ELEMEN MERENTAS Sains dan Sekitar Gallery Walk
KURIKULUM (EMK) Teknologi TMK Round Robin
/ Patriotisme Three Stray, One
PEMBELAJARAN PAK21 Sajak/Nyanyian
/ Round Table Pembentangan Stay
PENILAIAN PdPC Hot Seat Think-Pair-Share
Role-Play Traffic Light Projek
Pembentangan
/ Peta i-Think / Tugasan / Soal Jawab
Hasil Kerja
Lembaran Kerja Kuiz TP5
/ Pemerhatian TP6
TP3
Lisan TP4
TAHAP PENGUASAAN (TP) TP1
TP2
22/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 18 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH MASA 11.00 – 12.00 TGH
TEMA / TAJUK RABU / 21 MEI 2021 KEHADIRAN :
KITA RAKYAT MALAYSIA
FOKUS Standard Kandungan:
OBJEKTIF 11.2 Agama dan Kepercayaan
PEMBELAJARAN
11.2.4 Menyenaraikan rumah-rumah ibadat di Malaysia.
AKTIVITI PdPC
K11.2.7 Menilai kepentingan menghormati kepelbagaian agama bagi mewujudkan
keharmonian
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan kepelbagaian agama dan kepercayaan masyarakat di Malaysia.
2. Menyenaraikan rumah-rumah ibadat yang terdapat di Malaysia.
3. Menyatakan kepentingan menghormati kepelbagaian agama bagi mewujudkan
keharmonian.
1. Guru menayangkan slaid video yang menunjukkan kebudayaan di Malaysia.
(Rujuk: https://www.youtube.com/watch?v=vV9ubI5vthE)
2. Guru dan murid bersoal jawab tentang tayangan video yang ditunjukkan.
3. Murid menyebut nama agama,kepercayaan dan rumah ibadat yang terdapat
dalam video tersebut.
4. Murid diminta menggunting dan menampal gambar-gambar rumah ibadat yang
terdapat di Malaysia
5. Murid membuat latihan pengukuhan.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
/ Pemerhatian Hasil Kerja Pembentangan
TAHAP PENGUASAAN Kuiz / Soal Jawab
(TP) Lisan
TP3 TP5
TP1 TP4 TP6
TP2
REFLEKSI 20/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 19 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH 11.00 – 12.00 TGH
TEMA / TAJUK RABU / 28 MEI 2021 MASA KEHADIRAN :
KITA RAKYAT MALAYSIA
Standard Kandungan:
11.3 Perayaan Masyarakat Malaysia
FOKUS 11.3.4 Menghuraikan keunikan sambutan perayaan dalam kalangan
masyarakat Malaysia
OBJEKTIF K11.3.6 Menjelaskan kepentingan menghormati kepelbagaian amalan
PEMBELAJARAN dan sambutan perayaan di Malaysia
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
AKTIVITI PdPC i. menyenaraikan perayaan mengikut kaum di Malaysia
ii . menyatakan 3 kepentingan menghormati kepelbagaian amalan dan
sambutan perayaan di Malaysia.
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid menyebut dan menyenaraikan perayaan di Malaysia.
3. Murid menyebut dan menulis kepentingan menghormati kepelbagaian
amalan dan sambutan perayaan di Malaysia
4. Murid membuat latihan pengukuhan.
5. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
/ Pemerhatian Hasil Kerja Pembentangan
TAHAP PENGUASAAN Kuiz / Soal Jawab
(TP) Lisan
TP3 TP5
TP1 TP4 TP6
TP2
REFLEKSI 25/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 20 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH RABU / 23 JUN 2021 MASA 11.00 – 12.00 TGH
TEMA / TAJUK KEHADIRAN :
PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.1 Sukan Kebanggaan Negara
FOKUS 12.1.3
Menjelaskan peranan Malaysia dalam penganjuran sukan antarabangsa.
K12.1.6
Menilai kepentingan sukan kepada pembangunan negara
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN i. bercerita tentang peranan sukan dalam kehidupan
ii . menyatakan 3 kepentingan penglibatan dalam bidang sukan.
AKTIVITI PdPC
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Menyatakan pencapaian Malaysia dalam bidang sukan di peringkat
kebangsaan dan antarabangsa.
3. Menjelaskan peranan Malaysia dalam penganjuran sukan antarabangsa.
Menyenaraikan dua kepentingan sukan kepada pembangunan negara .
4. Murid membuat latihan pengukuhan.
5. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
Hasil Kerja Pembentangan
/ Pemerhatian Kuiz / Soal Jawab
Lisan
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP3 TP5
(TP) TP2 TP4 TP6
REFLEKSI 26/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 21 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH 11.00 – 12.00 TGH
TEMA / TAJUK RABU / 30 JUN 2021 MASA KEHADIRAN :
FOKUS PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
OBJEKTIF Standard Kandungan:
PEMBELAJARAN 12.1 Sukan Kebanggaan Negara
AKTIVITI PdPC 12.1.4
Menghubung kait tokoh-tokoh sukan negara terdahulu yang menjadi inspirasi
kepada sukan masa kini.
K12.1.7
Menyatakan kepentingan ciri-ciri kepimpinan dalam sukan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Menyatakan pencapaian Malaysia dalam bidang sukan di peringkat
kebangsaan dan antarabangsa.
2. Menjelaskan peranan Malaysia dalam penganjuran sukan antarabangsa.
Menyenaraikan dua kepentingan sukan kepada pembangunan negara .
1. Guru menayangkan slide jenis sukan.
2. Murid menyatakan bidang sukan yang di tayangkan.
3. Murid menyatakan pencapaian bidang sukan yang disebutkan pada
peringkat kebangsaan dan antarabangsa.
4. Murid menyenaraikan kepentingan sukan kepada pembangunan negara.
5. Murid membuat latihan pengukuhan.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Lain-lain :
Radas Internet
/ Bahan Edaran / Nilai Murni
Spesimen Keusahawanan
Pendidikan Alam
ELEMEN MERENTAS Sains dan Sekitar Gallery Walk
KURIKULUM (EMK) Teknologi TMK Round Robin
/ Patriotisme Three Stray, One
PEMBELAJARAN Sajak/Nyanyian
PAK21 / Round Table Pembentangan Stay
Hot Seat Think-Pair-Share
PENILAIAN PdPC Role-Play Traffic Light Projek
Pembentangan
/ Peta i-Think / Tugasan / Soal Jawab
Hasil Kerja
Lembaran Kerja Kuiz TP5
/ Pemerhatian TP6
TP3
Lisan TP4
TAHAP PENGUASAAN TP1
(TP) TP2
REFLEKSI 29/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 22 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH
TEMA / TAJUK RABU / 7 JULAI 2021 MASA 11.00 – 12.00 TGH
KEHADIRAN :
PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.2 Kemajuan Ekonomi
FOKUS 12.2.1
Menyenaraikan kegiatan ekonomi yang menyumbang kepada kemajuan negara.
K12.2.5
Membincangkan kepentingan mengekalkan keamanan negara yang
menjadi asas kepada pembangunan ekonomi
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN
1. Murid mengetahui tentang kemajuan ekonomi negara.
AKTIVITI PdPC
2. Murid memahami tentang kemajuan ekonomi negara.
1. Bersoal jawab tentang tajuk.
2. Murid memahami tentang kemajuan ekonomi negara.
3. Guru menjelaskan tentang kemajuan ekonomi negara.
4. Murid menyenaraikan jenis-jenis ekonomi di negara kita.
5. Murid menyatakan kepentingan kemajuan ekonomi kepada
negara dalam bentuk peta i-think.
6. Murid merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar / Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
Hasil Kerja Pembentangan
/ Pemerhatian Kuiz / Soal Jawab
/ Lisan
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP3 TP5
(TP) TP2 TP4 TP6
REFLEKSI 29 /35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 23 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH
TEMA / TAJUK RABU / 14 JULAI 2021 MASA 11.00 – 12.00 TGH
KEHADIRAN :
PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.2 Kemajuan Ekonomi
FOKUS 12.2.2
Menyatakan sumbangan pertanian komersial kepada negara.
K12.2.6
Menjelaskan kepentingan menghargai alam sekitar yang menyumbang
kepada kemakmuran ekonomi.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN
1. Murid mengetahui tentang kemajuan ekonomi negara.
AKTIVITI PdPC
2. Murid memahami tentang kemajuan ekonomi negara.
1. Murid mengetahui tentang kemajuan ekonomi negara.
2. Murid memahami tentang kemajuan ekonomi negara.
3. Murid boleh menjelaskan tentang kemajuan ekonomi negara.
4.Murid boleh menguasai maklumat tentang kemajuan ekonomi negara.
5. Murid boleh membuat penilaian tentang kemajuan ekonomi negara.
6. Murid boleh menzahirkan idea yang rasional tentang kemajuan ekonomi negara.
7.Murid merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Lain-lain :
Radas Internet
/ Bahan Edaran / Nilai Murni
Spesimen / Keusahawanan
Pendidikan Alam
ELEMEN MERENTAS Sains dan Sekitar Gallery Walk
KURIKULUM (EMK) Teknologi TMK Round Robin
/ Patriotisme Three Stray, One
PEMBELAJARAN Sajak/Nyanyian
PAK21 / Round Table Pembentangan Stay
Hot Seat Think-Pair-Share
PENILAIAN PdPC Role-Play Traffic Light Projek
Pembentangan
/ Peta i-Think / Tugasan / Soal Jawab
Hasil Kerja
Lembaran Kerja Kuiz TP5
/ Pemerhatian TP6
/ Lisan TP3
TP4
TAHAP PENGUASAAN TP1
(TP) TP2
REFLEKSI 27/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 24 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH 11.00 – 12.00 TGH
TEMA / TAJUK RABU / 28 JULAI 2021 MASA KEHADIRAN :
PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.3 Pemimpin Negara
FOKUS 12.3.3 Menyenaraikan nama dan biodata ringkas Perdana Menteri
Malaysia
K12.3.6 Menyatakan penghargaan terhadap Perdana Menteri
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN
1. Menyatakan peranan Perdana Menteri
AKTIVITI PdPC
2. Menyenaraikan nama-nama Perdana Menteri
1. Bersoal jawab tentang tajuk.
2. Murid memerhatikan gambar dalam buku teks.
3. Guru membimbing murid memahami bidang tugas Perdana
Menteri
4. Murid menyenaraikai nama-nama Perdana Menteri serta
sumbangannya dalam bentuk peta i-think.
5. Murid merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar / Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
Hasil Kerja Pembentangan
/ Pemerhatian Kuiz / Soal Jawab
/ Lisan
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP3 TP5
(TP) TP2 TP4 TP6
REFLEKSI 22/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 25 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH RABU / 4 OGOS 2021 MASA 11.00 – 12.00 TGH
KEHADIRAN :
TEMA / TAJUK PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.3 Pemimpin Negara
FOKUS 12.3.3 Menyenaraikan nama dan biodata ringkas Perdana Menteri
Malaysia
K12.3.6 Menyatakan penghargaan terhadap Perdana Menteri
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN
1. Menyatakan peranan Perdana Menteri
AKTIVITI PdPC
2. Menyenaraikan nama-nama Perdana Menteri
1. Bersoal jawab tentang tajuk.
2. Murid memerhatikan gambar dalam buku teks.
3. Guru membimbing murid memahami bidang tugas Perdana
Menteri
4. Murid menyenaraikai nama-nama Perdana Menteri serta
sumbangannya dalam bentuk peta i-think.
5. Murid merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar / Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
Hasil Kerja Pembentangan
/ Pemerhatian Kuiz / Soal Jawab
/ Lisan
TAHAP PENGUASAAN TP1 TP3 TP5
(TP) TP2 TP4 TP6
REFLEKSI 27/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH / MINGGU 26 KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH RABU / 11 OGOS 2021 MASA 11.00 – 12.00 TGH
KEHADIRAN :
TEMA / TAJUK PENCAPAIAN DAN KEBANGGAAN NEGARA
Standard Kandungan:
12.3 Pemimpin Negara
FOKUS 12.3.2
Menjelaskan bidang tugas Perdana Menteri
K12.3.5 Menilai ciri-ciri kepemimpinan berwibawa yang menjadi
kebanggaan masyarakat.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
PEMBELAJARAN
1Murid mengetahui tentang Perdana Menteri Malaysia.
3 Murid boleh menerangkan ciri-ciri kepimpinan berwibawabagi
seorang pemimpian
3. Murid boleh membuat penilaian tentang Perdana Menteri
Malaysia
AKTIVITI PdPC 1. Murid mengetahui tentang Perdana Menteri Malaysia.
2. Murid memahami tentang Perdana Menteri Malaysia.
3. Murid boleh menyenaraikan ciri-ciri kepimpinan seorang Perdana
Menteri Malaysia.
5. Murid boleh membuat penilaian tentang Perdana Menteri
Malaysia.
6.Murid merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul Model
/ Gambar / Carta Lain-lain :
Radas Internet
Spesimen / Bahan Edaran
ELEMEN MERENTAS Sains dan Pendidikan Alam / Nilai Murni
KURIKULUM (EMK) Teknologi Sekitar / Keusahawanan
/ Patriotisme TMK
PEMBELAJARAN / Round Table Sajak/Nyanyian Gallery Walk
PAK21 Hot Seat Pembentangan Round Robin
Think-Pair-Share Three Stray, One
Role-Play Traffic Light
Stay
/ Peta i-Think
PENILAIAN PdPC Lembaran Kerja / Tugasan Projek
/ Pemerhatian Hasil Kerja Pembentangan
TAHAP PENGUASAAN / Lisan Kuiz / Soal Jawab
(TP)
TP1 TP3 TP5
TP2 TP4 TP6
REFLEKSI 22/35 orang murid berjaya menyiapkan latihan yang telah
disediakan setelah perbincangan bersama guru diadakan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021