SJKC CHUNG HWA
KUALA LIPIS, PAHANG
TAHUN 3
MODUL PdPR
PENDIDIKAN KESENIAN
MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DARI RUMAH
MODUL:
MEMBUAT CORAK DAN REKAAN
TEKNIK: RENJISAN DAN PERCIKAN
UNIT 11: KEINDAHAN ALAM SEKITAR
TEMA: ALAM SEKITAR
TAJUK: RAMA-RAMA
TEMPOH MASA: 1 MINGGU (14 – 18 JUN 2021)
Disediakan oleh:
EN. LIM PENG ANG
Rancangan Pelajaran Harian
Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian
Sasaran Tahun 3H
Unit 11: Keindahan Alam Sekitar
Tajuk Rama-Rama
Tema Alam Sekitar
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual
2.1 Kemahiran Seni Visual
Standard Pembelajaran 3.1 Penghasilan karya kreatif
1.1.6 Menyatakan dan menjelaskan penggunaan jalinan,
warna, harmoni dan kontra melalui karya renjisan dan
percikan dalam Bidang Membuat Corak dan Rekaan.
2.1.2 Mengaplikasi pengetahuan bahasa seni visual melalui
penerokaan media, teknik dan proses menggunakan:
(ii) teknik renjisan dan percikan dalam merancang
penghasilan reka corak bagi rekaan produk berfungsi.
Objektif Pembelajaran 3.1.2 Menghasilkan corak rekaan kreatif berdasarkan:
Kriteria Kejayaan (ii) penjanaan idea.
(iii) pelaksanaan proses.
(iv) kemasan akhir.
Murid dapat menghasilkan karya corak rama-rama
dengan menggunakan teknik renjisan dan percikan yang
kreatif.
Murid boleh mengaplikasikan bahasa seni visual
melalui teknik renjisan dan percikan dalam
penghasilan karya.
KBAT Murid boleh menghasilkan karya corak rama-rama
EMK dengan menggunakan pelbagai jenis motif rupa
organik yang kreatif dan menarik.
Nilai
Mengaplikasi, Mencipta
Kreativiti, Inovasi, TMK, Pendidikan Alam Sekitar,
Keusahawanan
Kerajinan, Berhati-hati, Menghargai
Media BBB: Buku Teks muka surat 50-53, video
Aktiviti Pdpr Alat: Berus gigi, berus air, palet, gunting
Bahan: Kertas lukisan, pensel, warna air
Tempoh 1. Murid diminta melihat dan membaca bahan yang
Pentaksiran diberikan. (Nota 1, 2, 3 dan 4).
2. Murid diminta menonton video melalui link yang diberi
melalui Google Classroom.
3. Murid diminta merujuk Buku Teks muka surat 50-53
sebagai panduan.
4. Murid dikehendaki menghasilkan karya corak rama-
rama dengan menggunakan teknik renjisan dan percikan.
5. Murid boleh menggunakan pelbagai jenis motif rupa
organik yang sesuai semasa penghasilan karya.
6. Setelah siap, murid dikehendaki jemur sehingga kering
untuk digunakan dalam penghasilan produk yang
berfungsi pada aktiviti seni minggu hadapan.
1 Minggu (14-18 Jun 2021)
Murid perlu mengambil gambar atau merakam video
proses semasa penghasilan dan menghantar ke Google
Classroom untuk dinilai dan ditaksir oleh guru.
NOTA 1
Pengenalan Aktiviti
Sila rujuk Buku
Teks muka
surat 50.
Bandingkan
kekuatan
objek dalam
gambar ketika
meletus.
Adakah objek dalam gambar
berkaitan dengan renjisan
dan percikan?
NOTA 2
Sila
baca !
NOTA 3 Media dan
Perkembangan Idea
Sila rujuk Buku
Teks muka
surat 51.
NOTA 4
Langkah Aktiviti
Tugasan Pendidikan Kesenian Tahun 3
Minggu 19
Tajuk : Rama-Rama
Teknik : Renjisan dan Percikan
(Rujuk Buku Teks m/s 50-53)
Tempoh Masa : 1 Minggu (14 – 18 JUN 2021)
Arahan Tugasan:
1. Murid diminta melihat dan membaca bahan yang diberikan.
(Nota 1, 2, 3 dan 4).
2. Murid diminta menonton video melalui link yang diberi melalui
Google Classroom.
3. Murid diminta merujuk Buku Teks muka surat 50-53 sebagai
panduan.
4. Murid dikehendaki menghasilkan karya corak rama-rama dengan
menggunakan teknik renjisan dan percikan.
5. Murid boleh menggunakan pelbagai jenis motif rupa organik yang
sesuai semasa penghasilan karya.
6. Setelah siap, murid dikehendaki jemur sehingga kering untuk
digunakan dalam penghasilan produk yang berfungsi pada aktiviti
seni minggu hadapan.
7. Murid perlu mengambil gambar atau merakam video proses semasa
penghasilan dan menghantar ke Google Classroom untuk dinilai dan
ditaksir oleh guru.
PENTAKSIRAN