The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

RPH MACRO TEACHING ILIAS B MAT-2020192400025(latest)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 494-9-ilias, 2021-03-13 18:32:14

RPH MACRO TEACHING ILIAS B MAT-2020192400025(latest)

RPH MACRO TEACHING ILIAS B MAT-2020192400025(latest)

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU, LINGKUNGAN BUDI, 59100 KUALA
LUMPUR, WILAYAH PERSEKUTUAN KUALA LUMPUR

PROGRAM DIPLOMA PENDIDIKAN PASCASISWAZAH

(PDPP PENDIDIKAN ISLAM AMBILAN JUN 2020)

SEMESTER 2 TAHUN 1

NAMA : ILIAS BIN MAT

NO. K/P : 2020192400025

ANGKA GILIRAN : 920507035627

NO. MATRIK : D19200577
PROGRAM : PDPP

AMBILAN : JUN2020

NAMA PENSYARAH : USTAZ MUHAMAD AUFA BIN MOHD SANUSI

TARIKH HANTAR : 13 FEBRUARI 2021

PENGAKUAN PELAJAR

Saya mengaku bahawa tugasan kerja kursus ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali nukilan dan ringkasan
yang setiap satunya saya jelaskan sumbernya.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : 13 FEBRUARI 2021

PEMERIKSA MODERATOR

Markah Markah

Tandatangan Tandatangan

Cop Cop

Tarikh Tarikh

PENGESAHAN PELAJAR
Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah telah saya rujuki dan fahami.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : _____________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
2. Tahun : 4 Berlian
3. Bilangan Murid : 29/ 29 orang
4. Tarikh : 02 Februari 2021
5. Hari : Isnin
6. Masa : 9.00-10.00 pagi
7. Bidang : Akidah
8. Tajuk : Kepentingan Mempertahankan Aqidah (Nifak)

9. Standard Kandungan
3.4 Merumus kepentingan mempertahankan akidah daripada Nifak secara beradab
dan istiqamah.

10. Standard Pembelajaran
3.4.1 Menyatakan maksud Nifak.
3.4.2 Menerangkan hukum Nifak berdasarkan dalil naqli serta terjemahannya.
3.4.3 Menjelaskan bahagian-bahagian Nifak dan perkara-perkara yang boleh
menyesatkannya.

11. Objektif Pembelajaran
Di akhir pembelajaran, murid akan dapat:
i. Menyatakan maksud Nifak.
ii. Murid boleh menyebut semula dalil Nifak terjemahannya.
iii. Murid dapat memberikan contoh Nifak dan mengkategorikannya mengikut
bahagian/jenis Nifak.

12. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Bahasa : Istilah – nifak, munafik, nifak iktiqadi,nifak amali
 Nilai Murni : Jujur, Amanah, Keberanian
 Kreativiti : Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi

13. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
 KB: mengkategorikan maklumat, menyoal, menjana idea.
 KP: visual, interpersonal
 BCB: kemahiran mendengar dan bertutur

14. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
5
Bil. Perkara 1
1 Gambar-gambar 1
2 Microfon dan speaker portable 1
3 Kotak Beracun mengandungi soalan 1
4 Projektor dan slide
5 Papan putih 28
5
Lembaran kerja
 Latihan Pengukuhan

4  Pengayaan
 Pemulihan
(Dinie, Hairil, Asfarisha, Qalisha, Balqis)

15. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid telah mempelajari tajuk kepentingan mempertahankan Akidah (KUFUR)
sebelum ini.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Pengenalan  Murid-murid menjawab BBM
(5 minit)
9.00-9.05 salam guru. Gambar,

 Ketua kelas disuruh Projektor,

untuk memimpin kawan- .
kawan membaca doa
belajar bersama-sama KB
 Doa belajar: menghubung
‫اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا‬ kait
‫من خزائن رحكتك برحمتك يا أرحم‬
BCB

.‫الراحمين‬ Kemahiran

 Murid-murid mengucap mendengar dan

2 kalimah syahadah dan bertutur

selawat sebelum Strategi

memulakan kelas. Pemusatan

Gambar kepada bahan

Set Induksi  Murid melihat video yang
(5 minit) ditayangkan.
9.06-9.10
https://www.youtube.com/wat
ch?v=9m00SkrMbY0

 Murid melihat gambar

yang cikgu pegang.

 Murid diminta meneka

kaitan video dan gambar

dengan tajuk pelajaran

yang akan dipelajari.

 Guru membimbing

pelajar untuk meneka

tajuk yang akan

dipelajari.

 Guru menjelaskan tajuk

yang akan dipelajari

beserta objektifnya.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

1.Menyatakan maksud  Murid menyatakan BBM
Nifak.
Langkah 1 maksud nifak, hukum, Buku teks,
(20 minit)
09:10-09:30 dalil dan terjemahannya Gambar,paparan

secara kelas, kumpulan slide dan lcd

dan individu. projektor

 Murid menyoal bahagian

2. Menyebut semula dalil yang kurang jelas. KB
Nifak terjemahannya.
Murid mendengar menyoal

 penerangan guru. Pendekatan
Murid banding beza berpusatkan
antara 2 kategori nifak. kepada murid,



3. Kategori/jenis Nifak dan bahan
dan contoh-contohnya

Teknik
perbincangan

Nilai Murni
Keyakinan
Keberanian

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

 Murid disediakan BBM

Langkah 2 Aktiviti kotak beracun sebuah beracun dan Kotak beracun
(15 minit) tentang pembahagian
09:30-09:45 jenis nifak dan contoh- sesiapa yang Microfon
contoh
memegangnya ketika Speaker portable

muzik berhenti maka muzik

pelajar itu perlu

menjawab soalan Pendekatan

tentang pembahagian Berpusatkan

nifak dan contohnya bahan

yang terdapat di dalam

kotak tersebut. KP

 Murid lain memberi Interpersonal
isyarat ‘thumb up’

sekiranya jawapan betul Penilaian

dan diberikan ganjaran. Objektif (i),

 Murid membincang (ii)&(iii)

jawapan tersebut

bersama guru.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

BBM

Langkah 3 Soalan Pengukuhan  Pengukuhan lembaran kerja
(10 minit)
09:46-09:55 Murid diberi soalan Nilai

kuiz secara atas talian kerajinan

https://wordwall.net/ms/re dan diminta mejawab BCB
source/7804784/nifak- secara beramai-ramai Kemahiran
akidah-tahun-4 secara lisan. mendengar dan

sila rujuk lampiran 6 bertutur

Lembaran Pengayaan KB

menjana idea

 Pengayaan

Murid yang telah

menguasai topik

diberikan lembaran kerja

pengayaan ditulis dalam

tulisan jawi.

Lembaran Pemulihan

 Pemulihan

Murid yang belum

menguasai topik

diberikan lembaran kerja

pemulihan.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Penutup Kognitif  Murid menyatakan KB
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran
09:56-10:00 maksud dan hukum nifak merumus
Sosial
 Pujian atas usaha dan serta pembahagian nifak

kejayaan dan contoh. KP

verbal linguistik

 Guru meminta setiap intrapersonal

kumpulan murid

memberi rumusan.

Rumusan yang terbaik

akan diberikan hadiah

sebagai galakan dan

penghargaan kepada

murid-murid.

 Guru memberikan pujian
atas sikap murid yang
bekerjasama ketika
menjalankan aktiviti.

18. Refleksi
28 daripada 33 orang murid telah memahami keseluruhan isi kandungan dan objektif pelajaran.
Manakala 5 daripada mereka masih lemah dan tidak mencapai objektif pelajaran dengan baik.

Kekuatan
1. Dapat mengawal kelas dengan baik menggunakan teknik rutin kelas yang berkesan seperti
isyarat sesuatu untuk diam.
2. Memberi hadiah (ganjaran) kepada murid yang berani dan betul menjawab soalan sebagai
motivasi untuk bersaing menjawab soalan.
3. Murid memberi respon yang baik dan bekerjasama dalam melakukan aktiviti yang
dijalankan dan murid aktif.

4. Penggunaan BBM yang jelas.

Kelemahan
1. BBM kecil dan perlu ditambahkan lagi.
2. Penyampaian guru jelas namun perlukan perkataan yang tersusun dan mudah mengikut aras

murid.

Cadangan penambahbaikan
1. Masih perlu penambahbaikan dari segi teknik penyampaian serta teknik penyoalan yang lebih

berkesan.
2. BBM perlu ditambahkan lagi dan lebih jelas dan terang tulisannya.
3. Penggunaan TMK semasa pdp perlu ditambahbaikan lagi.
4.
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________



SET INDUKSI

https://www.youtube.com/watch?v=9m00SkrMbY0

PROJEKTOR SKRIN PUTIH

LANGKAH 1

SKRIN PUTIH PROJEKTOR LCD

Taarif Nifak





CONTOH SITUASI ORANG BERSIFAT MUNAFIK

LANGKAH 2

ALAT-ALAT BBM UNTUK PERMAINAN KOTAK BERACUN
https://www.youtube.com/watch?v=2LTH85AgM5w
LAGU KALAH MENANG(LAGU MUNAFIK)

LANGKAH 3

LATIHAN PENGUKUHAN

https://wordwall.net/ms/resource/7804784/nifak-akidah-tahun-4
LATIHAN PENGAYAAN

LATIHAN PEMULIHAN

Nama:
Kelas:

Padankan perbuatan Nifak Iktiqadi dan Nifak Amali dengan betul.

1 Ali sengaja memungkiri janjinya Nifak Iktiqadiy
dengan Abu. Nifak Amaliy

2 Benci orang pakai pakaian Sunnah
macam Nabi.

3 Gowry selalu tidak siapkan kerja
rumah yang diberikan guru kerana
malas.

4 Benci kepada keluarga Rasulullah.

5 Dora suka menipu orang
sekelilingnya.

PENUTUP

RUMUSAN GURU DAN PELAJAR

HADIAH KEPADA PELAJAR MEMBERI RUMUSAN SECARA BERKUMPULAN


Click to View FlipBook Version