The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by falyalae, 2019-09-03 01:51:42

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FARAH ALYA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN FARAH ALYA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 5 Amanah
3. Bilangan Murid : 37 / 37 orang
4. Tarikh : 23 Ogos 2019
5. Hari : Rabu
6. Masa : 9 pagi hingga 10 pagi
7. Tema : Lestarikan Bumi Kita
8. Tajuk : Hutanku

9. Kemahiran Fokus
Kemahiran Bertutur

10. Standard Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

11. Standard Pembelajaran
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul menggunakan ayat yang mengandungi laras bahasa yang sesuai.

12. Objektif Pembelajaran:
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Mengemukakan idea berkaitan tajuk secara spontan.
2. Menyampaikan cerita dengan sebutan, intonasi, rima dan irama yang betul.
3. Menyatakan dua daripada tiga kesan kemusnahan hutan yang terdapat di dalam video.

13. Sistem Bahasa
i) Sistem Bahasa : Sebutan dan Intonasi
ii) Ayat Tanya : Penjodoh Bilangan
iii) Kosa Kata : Penguatkuasaan, Flora dan Fauna

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
1. Ilmu: Sains, Pendidikan Sivik dan Moral
2. Nilai: Tanggungjawab, Prihatin, Menjaga Kebersihan

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
1. Kemahiran Berfikir: Menghubung kait, Menjana Idea dan Merumus.
2. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal dan verbal linguistik
3. Pembelajaran Koperatif

16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1. Komputer Riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Kotak 1
4. Kertas Sebak

17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman sedia ada mereka mengenai
tragedi kebakaran atau kemusnahan hutan secara berdialog.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Set Induksi Pembelajaran
(5 minit)
1. Gambar 1. Murid ditayangkan gambar Ilmu : Sains.
Langkah 1 kemusnahan hutan perbezaan keadaan hutan pada
(15 minit) tahun 2010 hingga 2018. Nilai : Rasional
(perbezaan kawasan
hutan) 2. Murid dikehendaki melihat Kemahiran
2. Contoh Soalan : perbezaan gambar tersebut dan Berfikir:
memberikan pendapat mengenai Menghubung kait
i. Apakah kejadian tersebut. isi pelajaran
gambar yang dengan
telah 3. Murid ditanya oleh guru pengalaman sedia
ditunjukkan? mengenai pendapat mereka ada murid
tentang apakah yang akan terjadi
ii. Adakah kamu kepada hutan kita pada masa Teknik : Soal
pernah melihat akan datang (tahun 2020). jawab.
keadaan
sebegini? 4. Guru mengaitkan isi pelajaran BBM : Slaid
hari ini iaitu “Kemusnahan Powerpoint
iii. Apakah Hutan“.
pendapat
kamu
mengenai
perbezaan
gambar yang
telah
ditunjukkan?

iv. Apakah yang
akan terjadi
kepada hutan
kita pada tahun
2020?

1. Kumpulan: 1. Guru menayangkan klip video BBM : Video
- Merah “Jangan Musnahkan Hutan”
- Biru. kepada murid. KBKK:
- Hijau. - Meneliti video
- Kuning. 2. Dalam kumpulan, guru bersoal
- Ungu. jawab dengan murid tentang dan membuat
– Jingga. mesej yang hendak disampaikan inferens
dalam video tersebut.

3. Guru bertanya setiap kumpulan - Memberikan
tentang kesalahan manusia yang pendapat
terdapat di dalam video itu.

2. Klip Video Nilai murni

4. Guru mengaitkan situasi sekarang :Menjaga

dengan video tersebut. kebersihan

(Kebakaran Hutan)

Pautan Video:
https://www.youtube.c
om/watch?v=6fE34h3f
6WY

Langkah 2 1. Kumpulan: 1. Guru menayangkan artikel BBM : Slaid Artikel
(15 minit) - Merah “Kebakaran Hutan Amazon”
- Biru. kepada murid-murid. TKP : Verbal
- Hijau. linguistik
- Kuning. 2. Guru bersoal jawab dengan murid
- Ungu. mengenai kesan dan faktor KBKK : Menjana
– Jingga. kemusnahan hutan yang terdapat idea
dalam artikel tersebut.
2. Artikel (Kebakaran Penilaian formatif
Hutan Amazon) 3. Setiap kumpulan dibekalkan berdasarkan
dengan kotak yang megandungi jawapan murid.
soalan-soalan. Muzik akan
dimainkan dan apabila muzik
diberhentikan murid yang
menyentuh kotak tersebut perlu
bangun, membacakan soalan,
dan menjawab soalan di dalam
kotak tersebut secara spontan.

Contoh Soalan:

a) Apakah yang
kamu faham
mengenai
keratan akhbar
yang telah
ditayangkan?

b) Berdasarkan
artikel apakah
kesan
pencemaran
sungai?

c) Apakah
punca-punca
yang telah
menyebabkan
kebakaran
hutan?

3. Permainan Kotak
Beracun

Langkah 3 Aktiviti Pengayaan: 1. Guru menunjukkan gambar BBM :
(15 minit) kemusnahan hutan masa kini dan - Peta grafik
1. Langkah mengatasi peta buih pada kertas sebak.
kemusnahan hutan KBKK
2. Murid dikehendaki - Menjana idea
a. Apakah cara yang membicangkan langkah/cara
boleh diambil untuk mengatasi kemusnahan Sistem bahasa
untuk mengatasi hutan. - Tatabahasa
kemusnahan
hutan? 3. Murid dikehendaki (ayat tunggal)

b. Apakah cara yang menyenaraikan langkah untuk Penilaian formatif:
boleh diambil Berdasarkan
untuk menjaga mengatasi kemusnahan hutan jawapan murid.
hutan?
dan cara menjaga hutan dalam
Aktiviti Pemulihan:
peta grafik yang diberikan dengan

menyebut dan seterusnya

menulis pada kertas sebak.

1. Gambar
Kemusnahan Hutan
Masa Kini

Penutup Rumusan atau 1. Guru menyoal murid tentang Kemahiran
(10 minit)
kesimpulan pengetahuan atau pengalaman yang Berfikir: Membuat

berdasarkan topik telah diperolehi sepanjang proses rumusan

yang diajar dan aktiviti pengajaran dan pembelajaran

yang dijalankan tersebut.

Kecerdasan

Pelbagai: Verbal

2. Murid dibimbing untuk membuat Linguistik

rumusan.

3. Guru menanyakan murid tentang
nilai murni yang telah dipelajari
berdasarkan pembelajaran tersebut.

4. Murid digalakkan supaya
mengumpul maklumat tambahan
daripada bahan-bahan yang lain
bagi menambahkan pengetahuan
mereka.

LAMPIRAN 1
Gambar 1: Kemusnahan Hutan (Perbezaan Kawasan Hutan)

LAMPIRAN 2
Video Kebakaran Hutan

LAMPIRAN 3

LANGKAH
MENGATASI
KEMUSNAHAN

HUTAN

LAMPIRAN 4

CARA
MENJAGA

HUTAN

LAMPIRAN 5

Aktiviti Pemulihan

Situasi di dalam gambar:
1)
2)
3)


Click to View FlipBook Version