The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Lo and success criteria- plc 1 APRIL 2019

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by anuarjem, 2019-04-01 12:11:31

RPH PAK 21

Lo and success criteria- plc 1 APRIL 2019

RPH
PA 2 1:
AMALAN
TERBAIK

PLC 2019
1 APRIL 19

01-Apr-19 1

OBJEKTIF SESI INI

Pada akhir sesi ini, guru-guru dapat:
- menulis objektif pembelajaran/hasil
pembelajaran/ learning goal/intention/aim
yang baik
- membanding beza objektif pembelajaran
(OP) dgn kriteria kejayaan (KK)
- menilai penulisan refleksi yang berkesan

01-Apr-19 2

Surat Pekeliling
Ikhtisas Bil. 3/1999

oleh

Kementerian
Pendidikan Malaysia



Standard 4:
PEMBELAJARAN DAN
PEMUDAHCARAAN
4.1 guru sebagai perancang

01-Apr-19 5



DOKUMEN YANG PERLU DIRUJUK

1. Sukatan Pelajaran KBSM/KSSM
2. Huraian Sukatan Pelajaran KBSM/KSSM
3. Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT)
4. Buku Teks
5. Refleksi PdP yang lepas

01-Apr-19 7

SENARAI SEMAK PERKARA YANG MESTI ADA
DALAM RPH

• MATA PELAJARAN
• KELAS
• MASA
• TEMA &TAJUK
• STANDARD PEMBELAJARAN

01-Apr-19 8

SENARAI SEMAK PERKARA YANG MESTI ADA
DALAM RPH

• OBJEKTIF PEMBELAJARAN/HASIL
PEMBELAJARAN/ LEARNING INTENTION/LESSON
AIM/TEACHING OBJECTIVE

• AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
[(Pemula (Starter), sekurang-kurangnya 2 langkah
pembelajaran dan Plenary]

• BAHAN BANTU MENGAJAR

• REFLEKSI 9

01-Apr-19

Aktiviti 1(5 min)

Apakah
Objektif Pembelajaran (OP) yang baik?
Tuliskan di atas kertas yang diberikan.

01-Apr-19 10

OBJEKTIF PEMBELAJARAN 11

Apa yang murid
akan belajar

bukan apa yang
murid akan buat.

.

DEFINISI

01-Apr-19

Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. menerangkan lima akibat

pencemaran
2. menyenaraikan lima cadangan

untuk memelihara alam sekitar

Objektif
menerangkan
pembelajaran
bukan tugasan

/ aktiviti

Objektif Pembelajaran yang baik

“If you don’t know
where you’re going, you

can’t get there.”

PENULISAN OBJEKTIF

• bentuk perlakuan
• boleh diukur
• sesuai dengan keupayaan murid

• sesuai dengan pengetahuan dan kemahiran
yang diajar

• boleh dicapai dalam lingkungan masa yang
ditetapkan

CONTOH ISTILAH ATAU KATA KERJA YANG
DAPAT DIGUNAKAN DALAM MENULIS
OBJEKTIF YANG JELAS:

•Menulis ; murid dapat menuliskan……..
• Menyebut ; murid dapat menyebutkan………..
•Memilih ; murid dapat memilih ……………..
• Mendemonstrasikan ; murid dapat

mendemonstrasikan ………………

ISTILAH KATA KERJA YANG TIDAK JELAS (IMPLISIT)

• Mengetahui • Menyedari
• Memahami • Menghargai
• Menikmati • Mengamalkan
• Mempercayai • Meyakini
• Menghayati

Objektif Pembelajaran:

• memberikan rangka tindakan untuk proses
pengajaran

• guru dapat menilai sama ada matlamat
pengajarannya tercapai atau sebaliknya

• guru akan merasa berpuas hati jika
objektif pembelajarannya tercapai

KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA

PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 2.0

3.5 THREE-PART LESSON

01-Apr-19 18

PAKe -21 &
Teknologi

Gaya KBAT 3-Part Formatif (AfL)
Pembelajaran Lesson Sumatif (AoL)
Semasa(AaL)
01-Apr-19 Kerangka
19

TIGA STRUKTUR PENGAJARAN /
THREE-PART LESSON STRUCTURE

SET INDUKSI / PEMULA / STARTER

LANGKAH PENGAJARAN / MAIN ACTIVITIES

PENUTUP / PLENARI / PLENARY / (REFLEKSI) 20BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI

01-Apr-19

APA KATA PAKAR?

OBJEKTIF 21
01-Apr-19 PEMBELAJARAN

MODEL PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Objektif Tingkah Laku
(Robert Mager, 1984)

Objektif Kognitif
(Gronlund, 1995)

DEFINISI 22

01-Apr-19

OBJEKTIF TINGKAH LAKU MAGER Performance
Conditions
•Pencapaian (Selesaikan)
•Situasi (“5 x 4 = ?”) Criteria
•Kriteria (9 daripada 10)

Dalam masa 3 minit, murid akan menyelesaikan 9
daripada 10 soalan pendaraban seperti: 5 X 4 =

PERBEZAAN ANTARA OBJEKTIF TINGKAH LAKU MAGER 23
DAN OBJEKTIF UMUM GRONLUND

01-Apr-19

OBJEKTIF KOGNITIF UMUM DAN SPESIFIK GRONLUND

•Objektif umum ( selesaikan)
•Contoh spesifik atau hasil (mentafsir,

menerangkan,mengira).

Murid dapat menyelesaikan soalan pendaraban
mudah.
a) boleh mendefinisikan makna pendaraban
menggunakan perkataan sendiri
b) Boleh menyelesaikan masalah 5 X 4 =

PERBEZAAN ANTARA OBJEKTIF TINGKAH LAKU MAGER 24
DAN OBJEKTIF UMUM GRONLUND

01-Apr-19

LIHAT CONTOH-CONTOH YANG DIBERI

01-Apr-19 25

CONTOH: SAINS
TINGKATAN 1

CONTOH PENULISAN MAGER:

(perlakuan, situasi, kriteria)

Di akhir pembelajaran, murid dapat:

menyenaraikan (perlakuan 1) sekurang kurangnya 5 contoh CONTOH PENULISAN GRONLUND:
campuran (kriteria 1) dalam kehidupan harian (situasi 1) dan (Objektif umum, contoh spesifik)
mengasingkan (perlakuan 2) campuran menggunakan kaedah
penurasan (situasi 2) dengan tepat (kriteria 2) di dalam Di akhir pembelajaran, murid dapat

kumpulan berempat. menerangkan apa itu campuran. (umum)

CONTOH PENULISAN MODEL ABCD: a)Di dalam kumpulan berempat, murid

(audience, behaviour, condition, degree) dapat, menyenaraikan sekurang kurangnya

Di akhir pembelajaran, murid Tingkatan 1 Averroes (audience) 5 contoh campuran di dalam kehidupan
dapat menyenaraikan (behaviour) sekurang-kurangnya 5 contoh
campuran (degree) dan mengasingkan (behaviour) campuran seharian. (spesifik)

menggunakan kaedah penurasan (condition) dengan tepat b)Di dalam kumpulan berempat,
(degree) di dalam kumpulan berempat. mengasingkan campuran menggunakan

kaedah penurasan (spesifik)

01-Apr-19 26

CONTOH: BAHASA INGGERIS CONTOH PENULISAN GRONLUND:
TINGKATAN 1 (objektif umum, contoh spesifik)
At the end of the lesson, students should be
CONTOH PENULISAN MAGER able to skim and scan a factual text.
(umum)
(tingkahlaku , situasi, kriteria)
a)Find at least 3 out of 5 advantages of home
At the end of the lesson, students should
be able to skim and scan a 5-paragraph schooling from the text (spesifik)
factual text (tingkahlaku) with a partner to find
the advantages of home schooling (situasi) and b)List out the advantages in a graphic
list out at least three out of five advantages
(kriteria) organizer (spesifik)
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD:
(audience, behaviour, condition, degree) c)Write out the details of each advantage
At the end of the lesson, Students of 1 Anggerik
(audience) should be able to skim and scan a 5- using bullet points in a
paragraph factual text (behaviour) within a
group of four (condition) to list out at least given template. (spesifik) 27
three out of five advantages (degree) of home
schooling as mentioned in the text.

01-Apr-19

Objektif pembelajaran mesti menerangkan apa yang murid
perlu TAHU, FAHAM dan BOLEH BUAT. Contoh:
Murid akan dapat
- menerangkan jenis-jenis pencemaran…(pengetahuan)
- menyenaraikan sebab-sebab berlakunya petir…

(pengetahuan)
- menulis cerita/naratif… (kemahiran)
- memahami kesan-kesan diet kepada kesihatan…

(kefahaman)
- mengadang bola mengikut teknik yang betul…

(kemahiran)

PENULISAN OBJEKTIF YANG BAIK ADA

4 bahagian (ABCD)

• Audience (Audien)
• Behaviour (Tingkah Laku)
• Condition (Syarat)
• Degree of mastery (Standard/Aras)

Heinich and his colleagues (2002)

PERBEZAAN ANTARA OBJEKTIF TINGKAH LAKU MAGER 29
01-Apr-19 DAN OBJEKTIF UMUM GRONLUND

Audience Biasanya ditulis sebagai “murid” atau lebih spesifik
Behaviour ditulis “murid Sains Tahun Tiga”
(tingkah laku)
Mesti boleh diukur, diperhati dan mesti spesifik.
Condition Gunakan kata kerja seperti faham, menghargai dan
(syarat) mengingat bukan pilihan yang baik dan perlu dielakkan.
Kata kerja Bloom dan Anderson boleh digunakan
Degree of sebagai rujukan.
Mastery Apakah yang murid boleh gunakan untuk melengkapkan
arahan yang diberi. Apa yang boleh diakses oleh murid
(aras ) seperti kalkulator, peta, nota, dll. Apakah yang tidak
boleh di pakai?
Standard yang murid mesti capai. (how well must it be
done?) Tahap pencapaian aras berkaitan dengan had
masa (dalam 20 minit) atau bilangan jawapan yang betul
(7 daripada 10), atau julat ketepatan (90%) atau standard
kualitatif (satisfactorily )- Speed? Accuracy? Quality?

• Audience (Audien)
• Behaviour (Tingkah Laku)
• Condition (Syarat)
• Degree of mastery (Standard/Aras)

Cth: Murid dapat menyenaraikan
kebaikan dan keburukan penggunaan
telefon bimbit jika digunakan di sekolah
dalam tiga perenggan.

• Audience (Audien)
• Behaviour (Tingkah Laku)
• Condition (Syarat)
• Degree of mastery (Standard/Aras)

Cth: Learners will be able to demonstrate
the ability to communicate effectively in
both oral and written forms satisfactorily.

Objektif S.M.A.R.T: akronim yang digunakan untuk memberi
panduan semasa menulis objektif yang boleh diukur.
• Setiap objektif harus mempunyai ciri-ciri SMART iaitu:

• SPECIFIC (Spesifik)

• MANAGEABLE (Boleh diuruskan)
• MEASUREABLE (Boleh diukur)
• ATTAINABLE (Boleh dicapai)
• ACHIEVABLE (Boleh dicapai)

• RELEVANT (Relevan, Berhubung kait)

• Time bound (Terikat dengan masa)

01-Apr-19 33

SPECIFIC • What are we going to improve?
(SPESIFIK) • Why is it important to improve this?
• How are we going to improve this?

MEASUREABLE • How will we measure progress and
(BOLEH DIUKUR)
MANAGEABLE success against the objective?
(BOLEH • How will we know when we have
DIURUSKAN)
achieved the objective?

ATTAINABLE / • Given current resources, including
ACHIEVEABLE teachers’ prior knowledge, can we
(BOLEH DICAPAI)
achieve the objective?

01-Apr-19 34

r REALISTIC & • Does the objective reflect what the
RELEVANT
01-Apr-19 (PRAKTIKAL & teachers need to enhance their
MUNASABAH)
teaching and learning right now?
• Are they (students) actually going to

be able achieve the objective?

TIME BOUND • What period of time do we expect to
(ADA JANGKA pass before we (the teachers)
MASA)
achieve?
• Can we (teachers) achieve the

objective within the given time frame?

35

AMALAN TERBAIK 36
PA 21

di Sekolah Amanah,
Sekolah Transformasi,

SKK, SBP

01-Apr-19

KRITERIA Success criteria are
KEJAYAAN specifically outlined ‘I can’
statements that what the students
• Bagaimana murid need to do in order to achieve
menunjukkan bukti
mereka telah their leaning goal.
belajar?
“…success criteria summarize the key
• Apakah yang perlu step or ingredients the student needs in
mereka hasilkan? order to fulfil the learning intention (goal)
– the main things to do, include or focus

on.”

Shirley Clarke

(Ireland School Board)

01-Apr-19 KRITERIA KEJAYAAN 37

Learning Objective

The learning
objective is like
the target.

It defines, for
students, what
learning is
intended.
- the ‘end’ or the
‘goal’

Success Criteria

These are the
arrows that help
the learner
achieve the target
and demonstrate
mastery.

LEARNING OBJECTIVE

What students will learn (WHAT & WHY)
(lesson aim, lesson objective, learning goal, teaching
objective, learning intentions)

SUCCESS CRITERIA
How students will demonstrate their learning (HOW) /
What does success look like?
(learning outcomes, evidence, expected learning outcomes,
criteria for achievement, lesson outcomes)

01-Apr-19 KRITERIA KEJAYAAN 40

PERBEZAAN OBJEKTIF 1

PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN
 Berdasarkan Objektif
• Berdasarkan Pembelajaran
Taxnomomy Bloom
 Berkaitan BAGAIMANA
• Berdasarkan murid melakukannya
DSKP/HSP
 Bukti kejayaan dapat dilihat
• Berkait dengan APA 41
yang murid pelajari

01-Apr-19

PERBEZAAN OBJEKTIF 2

PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

PENULISAN DI HADAPAN KELAS (dirujuki MURID)

• We Are Learning To…  What Am Are

(WALT) Looking For… (WILT)
• Kami belajar untuk…  Saya dapat…

01-Apr-19 42

PERBEZAAN OBJEKTIF 3

PEMBELAJARAN & KRITERIA KEJAYAAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
PEMBELAJARAN

PENULISAN DALAM RPH (dirujuki GURU)

• Pada akhir pelajaran  Murid dapat
murid dapat melakukan/menunjukkan

01-Apr-19 43

01-Apr-19 44

Example - Literacy

LO: SS will be able to write a recount.
SC/STEPS TO SUCCESS:
Write an opening to say where you went and when;
Use time connectives (first, next, then, after, finally)
Include some detail about each event
Put the events in order
Write how you felt about the experience

Example- Mathematics

LO: SS will be able to solve word problems.
Example: There are 3 children. They share 9 sweets. How
many sweets do they each get?

Steps to Success
1. Underline the important parts of the problem
2. Decide whether you need to + - X or ÷
3. Record the calculation
4. Write the answer

CONTOH BIOLOGI

CONTOH BM DAN SAINS

CONTOH ENGLISH LANGUAGE

KRITERIA KEJAYAAN YANG EFEKTIF

• Mesti berkait rapat dengan objektif
pembelajaran
• Mesti spesifik kepada aktiviti
• Merupakan sokongan dan berfokus kepada
pelajar semasa terlibat di dalam aktiviti
• Digunakan sebagai asas maklum balas
kendiri atau kepada rakan sebaya

01-Apr-19 KRITERIA KEJAYAAN 50


Click to View FlipBook Version